Сексистки хроники

За коментари и излияния от всякакъв род, число, спрежение и залог

Moderator: Moridin

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Re: Сексистки хроники

Post by Roland » Fri Apr 01, 2016 12:28 pm

Расата абсолютно е социална конструкция. Но единствено белите имат привилегията да не виждат цвят, а "само хора".
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
tigermaster
Elder God
Posts: 6439
Joined: Wed Jun 14, 2006 11:39 am

Re: Сексистки хроники

Post by tigermaster » Fri Apr 01, 2016 12:39 pm

Ambartanen wrote:Твойте теоретични камерунци ако си родят и отгледат дете в София, това ще направи ли тях и/или детето им българи?
Да. Обаче "българин" не е раса.
Както и да е, всъщност съм съгласен с огромната част от думите на Лиц, обаче проблемът е прекалено далеч от мен, за да коментирам истински.
Света аз цял обходих
и изправен гордо пак стоя.
Срещнах милиони хора
и на всичките им взех ума.

Блог
The Painting
Случаят с изтрития спомен
РЕВЮ: „The Lord of the Rings: The Rings of Power”

Amikae
Ascendent
Posts: 4199
Joined: Thu Aug 07, 2008 12:07 pm

Re: Сексистки хроники

Post by Amikae » Fri Apr 01, 2016 1:39 pm

Roland wrote:Расата абсолютно е социална конструкция. Но единствено белите имат привилегията да не виждат цвят, а "само хора".
Последно време доста дебилни коментари правиш, но това ги бие всички. What the fuck?

User avatar
Litz
Ascendent
Posts: 4064
Joined: Mon Aug 16, 2010 12:46 am

Re: Сексистки хроники

Post by Litz » Fri Apr 01, 2016 2:04 pm

Roland wrote:Расата абсолютно е социална конструкция. Но единствено белите имат привилегията да не виждат цвят, а "само хора".

Американски културен империализъм от първа ръка. :)

Роланд, редовно прилагаш американските дефиниции и конструкции за раса/пол намсикво си и ги обявяваш за универсални. Еми сори не са. И да аз виждам само хора. Осъзнавам, че АМЕРИКАНСКИТЕ чернокожи са страдали и страдат много, НО тъй като аз живея в Германия, не виждам как аз имам някакви привелегии спрямо точно тях. Освен това в Европа източно европейците ни смятат за същия боклук, за който Доналд Тръмп смята мексиканците. Найджъл Фараж, който бие дори Тръмп по идиотщина ако трябва да съм честна. Редовно като кажеш на някого, че си от България/Румъния тук следват обиди от типа "Парцалив народ", "Цигански народ" "То България е гето, нали?" Следва бясна изолация на всички българи и румънци в унито, независимо че немският ни е по-добър от този на испанците/французите/датчаните.
Една от причините за Брекзита сме ние и румънците принципно, ма точно ние сме били привилигировани.
Та аз като източноевропейка живееща в Европа никога не съм се ползвала с white privilege, щото в Европа нещата са малко по-различни. Защото да, вероятно ако живеех в Щатите ЩЯХ да я имам тази привилегия, но тъй като живея в Германия я нямам.

User avatar
Marfa
Moderator
Posts: 11233
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:12 pm
Contact:

Re: Сексистки хроники

Post by Marfa » Fri Apr 01, 2016 2:11 pm

+1 за Litz.
This octopus! Let's give him boots, send him to North Korea!

Image<-Подробно описание на нещата, които ми образуват нерви :twisted:
Уук.

User avatar
Amelia
Moderator
Posts: 12921
Joined: Mon Aug 30, 2004 9:49 am

Re: Сексистки хроники

Post by Amelia » Fri Apr 01, 2016 6:09 pm

Расата има И биологичен компонент, но той е ужасно незначителен, щото се определя от няколко там фенотипни белега. Генетично погледнато, разликата между бели и черни може да е по-малка от разликата между различни видове бели. Нещата определено не са толкова прости и конкретни, колкото ги учехме някога в училище, където ни се говореше за негроидна и монголоидна раса - две доста обидни думи в настоящите мултикултурни условия.

Сега, употребата на думата раса е различна в различните езици. Американците говорят за the human race, което е малоумно, щото си имаме много по-точни таксономични понятия за тая цел (subspecies). За тях парадоксално расата хем е една и съща за всички, хем правят различна раса за евреи и хиспаникс, които по нашите учебникарски понятия си бяха индоевропейска раса. Метисите ни бяха преподадени като кръстоска между монголоид и бял, а тук в Канада метис викат на етноса, дето се е пръкнал докато френцузи и англичани са се мешали с индианци. И прочее. Лексиката наистина зависи много от страната, в която си.

Съгласна съм с Лиц и Марфа за това, че от страна до страна и от чернокож до чернокож има огромна разлика. Но това се отнася и до белите. Аз съм бяла, но не съм от някоя от белите колонизиращи нации. Като източноевропеец, чието семейство си е седяло на Балканите от ненам колко стотин поколения, аз не се считам отговорна за това, което англоговорящите са направили на индианците, индийците, негрите и прочее. Или за това, което испанците са направили на маите и инките. Или това, което французите и белгийците са направили на африканците. Моят етнос по-скоро е търпял набези от разни - мюсюлмани някога, а напоследък от бели от руски, европейски и американски характер. Следователно да очакват от мен стандартният white guilt просто няма да се получи и това да ме слагат в кюпа на привилегированите бели е расизъм. Чернокожите ми приятели от Африка пък не се чувстват засегнати от думата негър - говорили сме си го това хиляда пъти с тях. Те обаче живеят с известна доза вина за робството, щото в крайна сметка те са продавали събратята си на американците.

И прочее. Доста сложен е расовият казус, кво да го прайш.
My Anime List , My Manga List

Oui. Je suis garbage.

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Re: Сексистки хроники

Post by Roland » Sat Apr 02, 2016 12:40 am

Лиц, честито ти живеене в Германия. Половината ми семейство живее там от 30 години и им имам повече доверие по въпроса с расовата дискриминация, отколкото на теб. Да си черен в Германия със сигурност е доста по-добре, но не е като да си виждаш физиономията по списанията и там.

Амелия, МНОГО СИЛНО СЪГЛАСЕН съм с това, дето го каза за балканските корени. Имам го тоя проблем нон-стоп тук, където ми се шокират ужасно на някои мнения (щото в ШД може да съм ви неприятно американизиран, но в Щатите съм им плашещо балканец) и се давят от ужас като им обясня, че нямам никакво намерение да изпитвам white-guilt, предвид, че идвам от нация, дето не само никога не е колонизирала никого, ами и 5 века е била под робство на кафяви индивиди. В смисъл, ае не, а?

Амикайчо, знам, че като цяло трудно поддържаш темпото тук, ама опитвай се поне да се интересуваш какво имат предвид хората, когато не схващаш, а?


НИКОЙ не вижда "просто хора". Ние НЕ СМЕ "просто хора", и още подозирам десетина поколоения поне няма да сме "просто хора". Израстваме в различни среди, различни географски и социални обстоятелства, изглеждаме по различен начин и искаме различни работи. Ако си мислиш, че примерно аз и ти имаме повече от 30-тина процента общо помежду си като "хора" и ако мислиш че като се гледаме, виждаме нещо дори бегло подобно на себе си, просто не мога да не ти се смея на наивността. Чернокожите навсякъде извън черните държави са моментално видимо различни и това столетия наред им е носело един куп сериозни проблеми, които до ден днешен са част от начина, по който ги възприемаме. Никой не казва, че си расист. Ще ми се да вярвам, че не си. Ще ми се да вярвам, че и аз не съм. Но е факт, че видиш ли чернокож, МИГНОВЕНО в главата ти се включват един куп лампички, свързани със стереотипите, които знаеш от медия, поп-култура, новини и т.н. и възприятията ти за този човек са категорично различни от тия за съседа от входа отсреща. Да не отварям дума LGBT индивидите колко чужди асоциации му носят на средния бугарин примерно. Така че не, категорично не ти вярвам нито на тебе, нито на Лиц, че виждате "просто хора". Далай Лама може и да вижда "просто хора". Останалите виждаме социални конструкции през призмата на различно количество претенциозност.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Litz
Ascendent
Posts: 4064
Joined: Mon Aug 16, 2010 12:46 am

Re: Сексистки хроники

Post by Litz » Sat Apr 02, 2016 1:34 am

Роланд, имах предвид че НЯМАМ никакви привилегии спрямо АМЕРИКАНСКИТЕ чернокожи в САЩ. И отказвам да се чувствам виновна за това. И да има расова дискриминация със сигурност, НО това което аз твърдях и твърдя е, че аз спрямо един американски(!) чернокож в Щатите нямам нито една привилегия. Но ако имам спрямо чернокожите германци(човек отгледан тук) се изнервям до болка и не мисля, че ще се чувствам ОК със себе си. Къде съм казала, че няма расов проблем, втф? Просто казах, че източноевропейците в Европа страдаме от бясната дискриминация, което не инвалидира расизмът срещу чернокожите.

Освен това тъй като черните в Германия са 2(!) процента не знам на колко корици ги искаш? За сметка на това тъй като турското/middle eastern население тук е АДСКИ силно, в момента най-секси, най-излъчвания актьор ти е от тунезейски произход. На всеки втори билборд, на всяка втора реклама, редовно е на кориците е на GQ(!), Гламър и не знам на още какво. Почти няма филм без него вече, печели куп награди за стил, сексапил, актьорска игра и тн. Елиас Мбарек е пичът. Сибел Кекили(Shae/Game of thrones), която е немска турскиня пак е навсякъде и участва в Таторт. Има още много други и смятам, че турското/арабското население, бидейки доста по-голям процент трябва да е по-представено.

И сори, ама в моята глава не изникват негативни стереотипи за никой чернокож/арабин етц. Дали е заради това, че най-яките ми моменти в Германия хора, дали е защото най-важните неща, които съм научила е заради тях, дали е щото шефа на Engineering отдела в Ritz Carlton и всичките най-яки и готини хора са такива не знам. Ако някой чернокож ми бута трева/реди черти в метрото ще гледам да бягам от него, ма това не е защото е черен, ами заради наркотиците. Същото бих направила и с бял.

А това, че на българинът ЛГБТ индивидите са му трън в очите го знам. На мен индивиди от собственото семейство са ми казвали, че това че си падам по момичета е резултат от това, че съм била пълна в тийн годините си и момчетата не са ме харесвали. Нищо, че знаех, че си падам по момичета на 4 нали :roll:

User avatar
Matrim
Moderator
Posts: 5260
Joined: Mon Dec 22, 2003 10:58 pm
Location: Remedy Lane

Re: Сексистки хроники

Post by Matrim » Sat Apr 02, 2016 2:03 am

Аз си признавам с ръка на сърцето, че не само не изпитвам white guilt, но и не изпитвам вина за византийците избити от цар Симеон или кръстоносците изклани от цар Калоян. И не виждам защо който и да е американец/британец/французин/монголец/японец следва да чувства каквато и да е вина за това, което са правили прадедите му преди той да се е пръкнал на този свят. Не виждам и защо трябва и да се гордее толкова с положителните дела на въпросните прадеди, но това е друга тема. ;)
Амелия, МНОГО СИЛНО СЪГЛАСЕН съм с това, дето го каза за балканските корени. Имам го тоя проблем нон-стоп тук, където ми се шокират ужасно на някои мнения (щото в ШД може да съм ви неприятно американизиран, но в Щатите съм им плашещо балканец) и се давят от ужас като им обясня, че нямам никакво намерение да изпитвам white-guilt, предвид, че идвам от нация, дето не само никога не е колонизирала никого, ами и 5 века е била под робство на кафяви индивиди. В смисъл, ае не, а?
Абе турците са си бели, by and large, дайте да не се връзваме на концепциите за вече хептен измислени раси от рода на hispanics и brown people.
Ridcully: "A few twenty-mile runs and the Dean'd be a different man."
Bursar: "Well, yes. He'd be dead."
Ridcully: "He'd be healthy."
Bursar: "Yes, but still dead."

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Re: Сексистки хроники

Post by Roland » Sat Apr 02, 2016 2:32 am

Лиц, аз казах, че всички виждаме стереотипи, не че те са непременно лоши. Има разлика, но и в двата случая не виждаме "просто хора".

Мат, това, че западноевропеецът и американецът днес не притежават роби и не колонизират (директно) страни от третия свят, не значи, че не живеят И поддържат култура на много силно превъзходство. За която известна вина е нужна, защото отнема възможности от всички останали.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Litz
Ascendent
Posts: 4064
Joined: Mon Aug 16, 2010 12:46 am

Re: Сексистки хроники

Post by Litz » Sat Apr 02, 2016 2:36 am

Аз като един моден нърд нека ви покажа мега якото и репрезентираща новина от Кристиян Лаботин, който направи нещо като революция в nude обувките:

http://www.marieclaire.co.uk/news/fashi ... tones.html

Много е красиво и стилно, а както знаем отиде ли в high fashion след време ще отиде и по retailerите :)

User avatar
The Dragon
Elder God
Posts: 9053
Joined: Wed Jan 14, 2004 9:03 pm

Re: Сексистки хроники

Post by The Dragon » Sat Apr 02, 2016 10:02 am

Roland wrote:Лиц, аз казах, че всички виждаме стереотипи, не че те са непременно лоши. Има разлика, но и в двата случая не виждаме "просто хора".

Мат, това, че западноевропеецът и американецът днес не притежават роби и не колонизират (директно) страни от третия свят, не значи, че не живеят И поддържат култура на много силно превъзходство. За която известна вина е нужна, защото отнема възможности от всички останали.
Запада не поддържа култура на превъзходство. Той обективно превъзхожда.
The sinking of the Titanic was a miracle to the lobsters in the ship's kitchen.

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Re: Сексистки хроники

Post by Roland » Sat Apr 02, 2016 10:27 am

The Dragon wrote:
Roland wrote:Лиц, аз казах, че всички виждаме стереотипи, не че те са непременно лоши. Има разлика, но и в двата случая не виждаме "просто хора".

Мат, това, че западноевропеецът и американецът днес не притежават роби и не колонизират (директно) страни от третия свят, не значи, че не живеят И поддържат култура на много силно превъзходство. За която известна вина е нужна, защото отнема възможности от всички останали.
Запада не поддържа култура на превъзходство. Той обективно превъзхожда.
"Обективно" по кои направления? И е нормално да превъзхожда след векове на експлоатация на останалата част от света.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Matrim
Moderator
Posts: 5260
Joined: Mon Dec 22, 2003 10:58 pm
Location: Remedy Lane

Re: Сексистки хроники

Post by Matrim » Sat Apr 02, 2016 11:46 am

Мат, това, че западноевропеецът и американецът днес не притежават роби и не колонизират (директно) страни от третия свят, не значи, че не живеят И поддържат култура на много силно превъзходство. За която известна вина е нужна, защото отнема възможности от всички останали.
Тогава всички, които понастоящем живеят в тези страни следва да изпитват вина, че експлоатират въпросните страни от третия свят. Без значение дали са бели, черни, жълти или зелени.
Ridcully: "A few twenty-mile runs and the Dean'd be a different man."
Bursar: "Well, yes. He'd be dead."
Ridcully: "He'd be healthy."
Bursar: "Yes, but still dead."

User avatar
The Dragon
Elder God
Posts: 9053
Joined: Wed Jan 14, 2004 9:03 pm

Re: Сексистки хроники

Post by The Dragon » Sat Apr 02, 2016 1:13 pm

Roland wrote:
The Dragon wrote:
Roland wrote:Лиц, аз казах, че всички виждаме стереотипи, не че те са непременно лоши. Има разлика, но и в двата случая не виждаме "просто хора".

Мат, това, че западноевропеецът и американецът днес не притежават роби и не колонизират (директно) страни от третия свят, не значи, че не живеят И поддържат култура на много силно превъзходство. За която известна вина е нужна, защото отнема възможности от всички останали.
Запада не поддържа култура на превъзходство. Той обективно превъзхожда.
"Обективно" по кои направления? И е нормално да превъзхожда след векове на експлоатация на останалата част от света.
Култура, технологии, военна техника, военно дело, икономика и здравеопазване. Може да има и други - но в момента не ми се мисли. В международните отношения might makes right.
The sinking of the Titanic was a miracle to the lobsters in the ship's kitchen.

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 19 guests