Сексистки хроники

За коментари и излияния от всякакъв род, число, спрежение и залог

Moderator: Moridin

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Re: Сексистки хроники

Post by Moridin » Mon Mar 29, 2021 1:54 pm

1. Без да съм го гледал, само от трейлъра ми е ясно, че Рая ще е СУПЕРЯКОТО, а Линдзи да се застреля 8-)

2. Това че щом храниш някакъв пропван като racial culture success филм като слаб ФИЛМ, ти лепват етикета расист, е очевидният провал на сякъф уокнес 8-)

3. Линдзи що пак го взима навътре?
This is it. Ground zero.

User avatar
Litz
Ascendent
Posts: 4068
Joined: Mon Aug 16, 2010 12:46 am

Re: Сексистки хроники

Post by Litz » Mon Mar 29, 2021 2:09 pm

Чакай, Линдзи не казва филмът е лош, а отбелязва трендове в репрезентацията. Линдзи винаги е била против мисленето Thing bad, само защото нещото има някви проблеми или изразяваш критика.

Смисъл тя никъде не казва, че Рая е лош или слаб филм.

Тва е все едно до кажеш "След властелина имаше мн фентъзи филми и сериали" и някой да има проблем

User avatar
Killua
Ascendent
Posts: 3815
Joined: Sat Jun 11, 2005 10:10 pm
Location: София

Re: Сексистки хроники

Post by Killua » Mon Mar 29, 2021 2:40 pm

Ъъ, да, гледах онест трейлъра и буквално казаха, че е копи пейст на аватар.
Линдзи е доста уоук, направо не мога да повярвам, че са я атакували за този туийт.
А тя нали уж беше спряла да си чете отговорите в ютюб и туитър именно щото я харасваха, не разбирам защо сега е решила да им се връзва.
shadow dance nikoga ne luje

User avatar
Ambartanen
Arcanist
Posts: 992
Joined: Mon Mar 15, 2004 6:45 pm

Re: Сексистки хроники

Post by Ambartanen » Mon Mar 29, 2021 3:23 pm

Еми досегашният харасмънт й е бил от "дясно" и години от него не я е прогонил от никъде, ама ден-два от "ляво" са я изгонили от туитър и накарали да си вземе почивка от ютуб. Странно ми е, че чух за тази драма чак след като я канселираха и все от хора скандализирани от този факт.

Иначе наистина трудно може да сe намери по-абсурден човек за канселиране. Последното й видео май беше за историята на трансфобията в киното и дискутиране как негативния representation може да е вреден дори без да е злонамерен.
Last edited by Ambartanen on Mon Mar 29, 2021 3:30 pm, edited 1 time in total.

User avatar
Litz
Ascendent
Posts: 4068
Joined: Mon Aug 16, 2010 12:46 am

Re: Сексистки хроники

Post by Litz » Mon Mar 29, 2021 3:28 pm

Тя беше написала и "If you squint", което някои хора интерпретираха като расизъм. Също каза, че не е най-лошото нещо, което ѝ се е случило, но просто трябва да си вземе почивка.

Аз виждам хора, които се радват че е кенсълната, щото била казала, че Дисни филмите са проблематични.

User avatar
трубадур
Elder God
Posts: 5701
Joined: Sat Apr 07, 2007 4:33 am

Re: Сексистки хроники

Post by трубадур » Mon Mar 29, 2021 3:31 pm

Цялата ситуация е "срам мъ е", за детски филмчета с цел продаване на играчки кво става, поне навремето само се биете кой е по-якиа трансформърс, ся са културни разисквания :hihi:

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Re: Сексистки хроники

Post by Moridin » Mon Mar 29, 2021 3:34 pm

Бе то няма лошо в проблематизирането, ама като почне всичко да става проблемно, ситото май не е добро :)
Иначе тва с "if you squint" вече е beyond hilarious
This is it. Ground zero.

User avatar
Litz
Ascendent
Posts: 4068
Joined: Mon Aug 16, 2010 12:46 am

Re: Сексистки хроники

Post by Litz » Mon Mar 29, 2021 3:38 pm

Идеята на Линдзи е, че тва да посочиш че нещо има проблеми не значи, че го хейтиш и че трябва да го кенсълваш. Самата тя в последното си видео каза, че Мълчанието е един от най-великите филми евър, но че има проблем с представянето на Бъфало Бил.

User avatar
Ambartanen
Arcanist
Posts: 992
Joined: Mon Mar 15, 2004 6:45 pm

Re: Сексистки хроники

Post by Ambartanen » Mon Mar 29, 2021 3:49 pm

Което си е тотална опозиция към идеята за канселирането. Не е ли там идеята, че човек/творец е направил едно лошо нещо, затова трябва всичкия му труд да бъде заличен/забравен?

User avatar
tigermaster
Elder God
Posts: 6455
Joined: Wed Jun 14, 2006 11:39 am

Re: Сексистки хроники

Post by tigermaster » Mon Mar 29, 2021 4:30 pm

ОК, не съм гледал или чел абсолютно нищо на Линдзи Елис, обаче, честно казано, способностите ми за съчувствие към някого за канселиране в Туитър умряха с кариерата на Джина Карано. Не знам колко прост трябва да е човек, за да продължи да контактува с потребителите на оня прокълнат сайт след всичките скандали и канселирания, които се пръкнаха там.
Света аз цял обходих
и изправен гордо пак стоя.
Срещнах милиони хора
и на всичките им взех ума.

Блог
The Painting
Случаят с изтрития спомен
РЕВЮ: „The Lord of the Rings: The Rings of Power”

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Re: Сексистки хроники

Post by Roland » Mon Mar 29, 2021 5:47 pm

Ambartanen wrote:
Mon Mar 29, 2021 3:49 pm
Което си е тотална опозиция към идеята за канселирането. Не е ли там идеята, че човек/творец е направил едно лошо нещо, затова трябва всичкия му труд да бъде заличен/забравен?
Lol не? Първо защото "идея" няма. Канселирането не е организирано действие по същия начин, по който АНТИФА не е организирано движение. Второ, като говорим за изкуство, всичко винаги (трябва да) е case by case. Трето, защото не можеш да имаш "идея", когато става дума за рандъмчуци в интернет. Всеки си има своя идея за това а) какво значи думата "canceled", б) какво действие отразява тази дума за тях, в) към кого трябва да се приложи това действие.

Мнозинството хора, които кенсълнаха Роулинг примерно не почнаха да организират горене на книгите ѝ, а казаха "няма да я подкрепям финансово повече, но няма да спра де се кефя на Хари Потър". В повечето случаи концепцията на канселирането е да спре да се дава платформа на въпросния индивид и да не се подпомага финансово. Евентуално досегашната му работа (ако е артист) да се преразгледа с малко по-критичен поглед.


Що се отнася до Линдзи, това са пълни глупости естествено, и особено ме дразни това, че нейният подход винаги е откъм craft и структура, което явно е прехвърчало над главите на критиците ѝ. Ако структурно и сюжетно тоя филм е копие на Аватар, това няма никакво отношение към културната му или каквато и да е друга стойност.


Но се надявам наистина просто да ѝ е писнало от глупости и да иска да си вземе почивка малко, щото ако реално реши да се крие от тоя тип идиотски нападки, it's on her.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Litz
Ascendent
Posts: 4068
Joined: Mon Aug 16, 2010 12:46 am

Re: Сексистки хроники

Post by Litz » Mon Mar 29, 2021 6:02 pm

Само да кажа, че разликата между Джина Карано и Линдзи Елис е от земята на небето, че и отвъд, но как да е.

Впрочем мнението ѝ за soul беше много по-криндж.

User avatar
Ambartanen
Arcanist
Posts: 992
Joined: Mon Mar 15, 2004 6:45 pm

Re: Сексистки хроники

Post by Ambartanen » Mon Mar 29, 2021 6:02 pm

Roland wrote:
Mon Mar 29, 2021 5:47 pm
Но се надявам наистина просто да ѝ е писнало от глупости и да иска да си вземе почивка малко, щото ако реално реши да се крие от тоя тип идиотски нападки, it's on her.
За първата част на тоя коментар не знам какво мога да кажа. Че канселирането не е някаква силно организирана дейност, се надявам да е очевидно на всички. В случая имаме реален ефект- тя се извини и призна в грешка, изтри си туитъра и спира да прави ютуб съдържание за неизвестен период. В нейния случай не знам дали беше възможно повече да затрият присъствието й... предполагам, че все още могат да накарат ютуб да й изтрие канала и да я махнат от другите по-малки канали, за които е правила видеа.

Иначе малко по-сериозно според мен в предишните атаки срещу нея е имало ясен елемент на us vs them т.е. тя си има страна в културната война. В този случай "собствената й страна"* се обърна срещу нея, което си е различно, щото тогава си сам срещу света.

* Да, наясно съм, че страните въобще не са монолитни и тъй нататък, но не е като да е имало голяма вълна в нейна защита или нещо такова. Било са много хора против нея и (за разлика от преди) хората съгласни нея си мълчат, защото не искат да влизат в спора. А пък може и да е имало огромна вълна хора, които я защитават и аз да не съм разбрал? Туитър ми е с много твърде токсичен да го ползвам, така че be my guest да ме поправите ако греша.

П.П. Worst take I've seen so far е един пич, който каза че разбира критиките на Линдзи към филма и е напълно съгласен с тях, но не може да обвини хора, които я нападат за това понеже би могло да им е прозвучало расистко ако не знаят коя е и нямат контекст за коментара й.

Shamajotsi
Sorcerer
Posts: 427
Joined: Sat Dec 30, 2006 9:01 pm

Re: Сексистки хроники

Post by Shamajotsi » Mon Mar 29, 2021 7:18 pm

Лекция на Линдзи Елис за нейния (предишен) опти с това да бъде кенсълната.

Изключително много я уважавам, според мен е един от най-добрите ютюбъри и, ахем, "видео есеисти", но от последния път, когато гледах видеото (преди около година и половина) досега се промениха много неща и вече нямам такова високо мнение точно за тази лекция.

От една страна разбирам, че тя я изнася от позицията на "content creator" с публика, която е съставена от "content creators", ама това делене us (the people who will be cancelled at some point) vs them (the people who will do the cancelling) е доста неискрена, при все че същите тези невинни жертви нерядко са част от проблема.

Другото което е - пак, ясно ми е в какъв контекст е изнесена лекцията и за каква публика - ама пак в контекста на личното си преживяване, както и горчивия опит, който нейни колеги и приятели са имали по същата линия - мисля че е крайно време да се заговори не просто "какво да правим когато това се случи на нас или на познат", а "какво да правим, че това да не се случва на никого". Cancelling може да има много благородни цели и добри намерения, но ултимътли си е mob justice и - нека видя дали мога да направя това a thing:

👏Mob👏Justice👏Is👏Injustice👏

Тъй че много кофти за това, което ѝ се е случило, дано успее да си извлече поука от поредното кенсълване.

П.п. Съвсем тангентно на тези обсъждания, темата в Редит за първия тийзър на Рая отпреди 5 месеца, сортирано по карма на коментарите. /r/movies е расистки съб, confirmed!

User avatar
Dr. Horrible
Forsaken
Posts: 2932
Joined: Wed Jul 22, 2009 8:53 am

Re: Сексистки хроники

Post by Dr. Horrible » Mon Mar 29, 2021 9:59 pm

Тази дама винаги ми е била малко неприятна, намирам маниера ѝ на говорене за неискрен и престорен, лъха ми на фалш нещо. Смешно ми беше, като обясняваше "Rowling is making it difficult for trans people to exist!". Но си има своята аудитория, която я харесва доста и следи клиповете ѝ с интерес, така че браво на нея, че си намерила така успешно нисша.

Наистина най-интересното в случая е, че човек, който редовно получава критични коментари, се е засегнал толкова много от тези конкретни. Все пак тя се подвизава в онлайн пространството от години, целенасочено избира полялизиращи теми, вместо да бяга от тях, прави смели изиказвания, занимава се с наболели социални въпроси. Такова поведение винаги предизвиква хейт, такава му е природата. Елис е свикнала с това. Но когато казва нещо, което не е целенасочено смело, не е казано с идеята да бъде полялизиращо, тогава критиката просто я смазва.

Това за us vs. them елементът е наистина централното тук. Разделението в днешното общество е огромно, това е ясно на всеки, но има и един допълнителен нюанс тук - дехуманизацията на другия. Другият, този с различно мнение, е напълно дехуманизиран, той, for all intents and purposes, не е човек. В случая на Елис - различният е трол, руски бот, чудовище, крайнодесни расисти, застрашаващи съществуването на околните и т.н. Това не са човешки същества - техните мисли, чувства, намерения, изживявания в крайна сметка нямат значение, думите им нямат значение. Затова може години наред Елис да ги търпи, защото това не е критика, която идва от хора, а от някакви си там създания. Но когато критика идва от хора - от общности, чиято човечност не си отрекъл, тогава техните мисли и емоции са нещо истинско. И едва тогава можеш да се почувстваш гадно и да искаш да се скриеш.

Пък и основният аргумент срещу нея е нещо, което сме виждали доста в последните години - "I think if you’re white and people of color are telling you something you’ve posted is coming off as racist, then the right thing to do is listen to them and not get defensive and accusatorial back at them. Think about how exhausted they are first". Защото в крайна сметка се отделяме от обективното и се насочваме към субективното - няма значение какво точно е казала Елис, какъв смисъл е вложила, какви са били аргументите, нито дори колко е вярно изказването ѝ - важното е как се е почувствал някой, докато го чете. И няма значение, че тези чувства може би не са били основателни и наистина са непревокирани - важно е, че някой е почувствал, че изказването ѝ е расистко. Спомням си аргументите миналата есен, че Гал Гадот не става за Клеопатра, защото макар реалната Клеопатра да не е била чернокожа, много хора емоционално я възприемат като чернокожа, защото е живяла в Африка. И заради това, че хората се чувстват така, Холивуд трябва да кастне чернокожа актриса за ролята. Това разминаване между реалността и нечии чувства и идеята, че по-важни са чувствата, е много централен елемент в туитър скандалите.

И нека не я сравняме с Джина Карано, наистина. Джина Карано беше уволнена не просто от Дисни, а и изхвърлена от нейната talent agency, тоест кариерата ѝ в Холивуд съвсем реално беше прекратена без нейно съгласие. Защото някой почувства, че тъпи туитове като "трудно е да видиш истинското лице на другите в общество, в което всеки носи маска" са достатъчна причина тя да изгуби правото си да упражнява своята професия (въпреки че всичките хора, реално работили с нея, са с изключително позитивни впечатления и продължават да коментират как тя е била "an absolute sweetheart"). Елис сама се е скрила, щото така е решила. Когато пожелае, ще излезе, ще пусне сълзливо "I take responsibility" стори в инстаграм и пак ще продължи да си работи.
But goddamn,
you got me in love again

Who is online

Users browsing this forum: Ahrefs [Bot] and 20 guests