Сексистки хроники

За коментари и излияния от всякакъв род, число, спрежение и залог

Moderator: Moridin

User avatar
Litz
Ascendent
Posts: 4068
Joined: Mon Aug 16, 2010 12:46 am

Re: Сексистки хроники

Post by Litz » Tue Jun 04, 2019 8:14 pm

Тоя начин на мислене може да е много готин и englightened, обаче ние не живеем в хипи комуна и поне към този момент е абсолютно неприложим.

User avatar
Amelia
Moderator
Posts: 12921
Joined: Mon Aug 30, 2004 9:49 am

Re: Сексистки хроники

Post by Amelia » Tue Jun 04, 2019 8:17 pm

Нямам представа какво е човешкият дух и доколко има връзка с биологията, но като заговорихме за биология, сериозно не виждам как стресът от загубата на близък изведнъж ще отключи расизъм в теб. Аз вероятно бих ѝ простила на тая жена, от съчувствие към загубата ѝ и от съжаление към нея - тоя тип хора са си нещастни поначало. Но в интерес на истината, аз не съм била нон-стоп обект на подобни приказки през целия си живот и съответно вероятно имам по-висок толеранс към тях отколкото чернокожия рецепционист. А понеже и той е човешки боклук, не виждам проблем да бъде остракиран за това, за което заслужава да е остракиран. Което не е цветът му, нали.
My Anime List , My Manga List

Oui. Je suis garbage.

User avatar
Dr. Horrible
Forsaken
Posts: 2932
Joined: Wed Jul 22, 2009 8:53 am

Re: Сексистки хроники

Post by Dr. Horrible » Wed Jun 05, 2019 11:28 pm

Litz wrote:
Tue Jun 04, 2019 6:34 pm
Ако някой не е расист, той НИКОГА, няма да си позволи да говори по този начин, дори в екстремни състояния.
Абе... това хем е така, хем не е така. В смисъл, да, човек, който не е расист по принцип, никога няма да се изцепи с расистки изрази и фрази, независимо колко е ядосан.
И същевременно тази жена не е казала "аман от тебе, негрите на сапун", казала му е "шибан негър". Което не е същото. "Негър" е груба дума за чернокож човек. Хората, които сме чели по хиляда статии за ефекта от подобни определения и категоризации, които работим с език, които сме задълбочавали това, знаем колко отвратително и болезнени са тея думи и какви гадни неща причиняват на психиката. Но не всеки го разбира и осъзнава, затова може да използва такива думи, без изобщо да разбира колко принизяващи са. Да не говорим, че в немалка част от случаите, неща като расизъм, хомофобия и т.н. са резултат дори не от дълбока омраза и ненавист към различния, а от конформизъм, често неосъзнат - човек вижда как се държат околните и влиза в техните норми, използва заучени думи и изрази, без грам да е наясно доколко болезнени могат да са те, просто защото е чувал, че достатъчно други хора около него говорят така.

Няма как да знаем какъв точно е случаят с тази жена. Нищо чудно наистина да си има предубеждения на расова основа и да има негативни нагласи към чернокожите, дори най-вероятно случаят си е точно такъв. Обаче не можем да наказваме хората за нагласите им - можем да ги наказваме за действията им. И нейното действие - да каже "шибан негър" преди да затвори телефона - е гадно и си заслужава скастряне. И жената си заслужава да ѝ се каже защо това не е окей, дори да ѝ се дръпне лекция. Но като се има предвид, че и тя е имала повече от гаден ден, че и тя в този момент се бори с някакви демони, за които не знаем, че е загубила родител и иска да е при семейството си, няма нужда да се държим като тотални задници и да не я пуснем при семейството ѝ, щото е казала лоша дума. Това поведение на гъз не е окей за мен, особено от хора, които претендират, че се борят за човеколюбие и емпатия. Както казах, проблем не ми беше толкова рецепционистът, макар че и той е гъз, колкото безбройните тълпи от хора в интернет, които не просто одобряват, а възхваляват такова поведение и превръщат безчовечието в геройство. Да, тя може да има някакви расови предразсъдъци, това не свежда човечността ѝ до пълна нула, това не я превръща автоматично в съвършен злодей, който трябва единствено да страда.

И най-важното - съществува ли минимален шанс жената да промени нагласите си след тази случка - не. Дори още повече ще се озлоби и пропастта между хора като нея и рецепциониста още повече ще се увеличи. Диалог няма да се получи. И реално това поведение не само не води до полза, а нанася вреда. А ако ѝ се обясни спокойно защо поведението ѝ е болезнено, без надцакване и без реваншизъм, има поне минимален шанс нещо да ѝ остане в главата. Дори тоя шанс да е 0,1%, пак е безкрайно пъти повече от 0.

Щото ако всички тръгнем да си отмъщаваме за всичко и всички приемем нагласата "око за око", накрая всички ще останем слепи.
But goddamn,
you got me in love again

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Re: Сексистки хроники

Post by Moridin » Thu Jun 06, 2019 9:57 am

Жената е гъз, рецепционистът също. Нито едното поведение е ок, нито другото. И двамата са ентайтълд и нямат никакво разбиране от емпатия.

За разлика от расизма дето не е или го имаш, или го нямаш, понеже е нещо променимо, емпатията наистина е или я имаш, или я нямаш. За съжаление мнозина я нямат и това е горе-долу основната причина да сме тоя батак като човечество, вместо отдавна да обикаляме звездите.

Един емпатичен човек не може да обиди никого на fucking nigger, нито да откаже на някого да е при семейството си в такъв момент. Simple as that. Индоктринация и травми може и да могат временно и моментно да надделеят над емпатична реакция наистина, така че е по-редно да говорим за постъпките им, отколкото за характерите им, но залагам квото искате, че и двамата са токсични хора принципно.
This is it. Ground zero.

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Re: Сексистки хроники

Post by Roland » Thu Jun 06, 2019 4:34 pm

Аз искам само да вметна, че от най-простия селяндур до най-претенциозния интелектуалец, ВСЕКИ в Щатите е наясно, че думата “nigger” е абсолютно недопустима. Това не е просто груба дума или обида, това е артефакт от робството с огромна и брутална история. Ако някой американец я използва в речта си, това е съзнателен и тежък избор.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
tigermaster
Elder God
Posts: 6455
Joined: Wed Jun 14, 2006 11:39 am

Re: Сексистки хроники

Post by tigermaster » Thu Jun 06, 2019 4:48 pm

Така е. От друга страна, ако някой се държи с теб като с подметка, особено когато си в тежко състояние поради някаква причина, като нищо ще му изтресеш най-обидната дума, за която се сещаш, просто за да го дразниш. От трета страна, цялото истерясване около тая думичка е само й дава сила, която по-добре да я няма.
Не знам как се е държал негърът по телефона, де, обаче се съмнявам жената да тръгне да го обижда, без да й е дал поне някакъв повод.
Света аз цял обходих
и изправен гордо пак стоя.
Срещнах милиони хора
и на всичките им взех ума.

Блог
The Painting
Случаят с изтрития спомен
РЕВЮ: „The Lord of the Rings: The Rings of Power”

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Re: Сексистки хроники

Post by Roland » Thu Jun 06, 2019 5:00 pm

tigermaster wrote:
Thu Jun 06, 2019 4:48 pm
Така е. От друга страна, ако някой се държи с теб като с подметка, особено когато си в тежко състояние поради някаква причина, като нищо ще му изтресеш най-обидната дума, за която се сещаш, просто за да го дразниш. От трета страна, цялото истерясване около тая думичка е само й дава сила, която по-добре да я няма.
Не знам как се е държал негърът по телефона, де, обаче се съмнявам жената да тръгне да го обижда, без да й е дал поне някакъв повод.
Значи просто не си наясно колко мощен е расизмът в Америка. Защото един твърде голям сегмент от бели хора просто така и не са спрели да говорят за чернокожите с тази дума. Просто сега с всичките тия расисти начело на държавата, се чувстват по-смели да го правят публично.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
penzata
Forsaken
Posts: 2891
Joined: Thu Dec 10, 2009 7:13 pm
Location: between the planescapes
Contact:

Re: Сексистки хроники

Post by penzata » Thu Jun 06, 2019 5:17 pm

Добре, де, само аз ли не вдявам - жената е нарекла нига рецепциониста по тилифона; откъде изобщо знае, че е афроамериканец?!? :roll:

Иначе, слушайте @Moridin , право казува пичагата.
The hardest battles are fought in the mind.

User avatar
Ghibli
Elder God
Posts: 5766
Joined: Sat Dec 20, 2003 11:36 am
Location: not really here

Re: Сексистки хроники

Post by Ghibli » Thu Jun 06, 2019 5:37 pm

Всъщност, жената не е нарекла рецепциониста негър по телефона. Казала си го е под носа на себе си, затваряйки, без да очаква, че той я слуша. А когато той е показал, че я е чул, му се е извинила.
PICARD: Now, are we progressing, Mister La Forge?
LAFORGE: About like you'd expect, sir.
PICARD: Splendid. Splendid. Carry on.

User avatar
Yan
Site Admin
Posts: 6921
Joined: Sat Dec 20, 2003 12:01 am
Location: Who cares...
Contact:

Re: Сексистки хроники

Post by Yan » Thu Jun 06, 2019 6:02 pm

В общи линии каквото @Dr. Horrible и @Moridin казаха.

На мен ми се иска да вярвам, че човечеството има потенциал да порасне и да се развие в правилната посока, но честно казано все повече губя надежда.
Подозирам, че всички тук са правили неща в миналото си, от които се срамуват днес. Ключовото е, че са се поучили от постъпките си, разбрали са защо не е ок да ги повтарят и не го правят.
Като поразгледах туитовете на пича, еми сори, тоя е пълен боклук и да, гадно е че са му казали fucking nigger, но това не е извинение да е fucking asshole. И не мисля, че има някакъв вариант да се редиймне. Като му гледам и публиката отдолу... Ако това са ни борците за правда и по-добър живот, благодаря, ама няма нужда. По-добре да идва кометата и да се свършва...
Правилата на бордгейминга:
1. Всички други неща, включително храна, дрехи, застраховка за колата и пари за обяд, представляват непредвидени разходи по отношение на това, което ви е необходимо за игрите.
2. Никога не пресмятайте общата стойност на това, което сте купили.
3. Ако искате нещо, значи ви е нужно.
4. Ако ви е нужно, значи трябва да го купите.

User avatar
penzata
Forsaken
Posts: 2891
Joined: Thu Dec 10, 2009 7:13 pm
Location: between the planescapes
Contact:

Re: Сексистки хроники

Post by penzata » Thu Jun 06, 2019 6:15 pm

Ghibli wrote:
Thu Jun 06, 2019 5:37 pm
Всъщност, жената не е нарекла рецепциониста негър по телефона. Казала си го е под носа на себе си, затваряйки, без да очаква, че той я слуша. А когато той е показал, че я е чул, му се е извинила.
Хубаво, де, томато-томейто, пак не разбрах, щом е разговор по тилифона, отде дженката знае, че бритчеда е афроамериканец?
The hardest battles are fought in the mind.

User avatar
Killua
Ascendent
Posts: 3815
Joined: Sat Jun 11, 2005 10:10 pm
Location: София

Re: Сексистки хроники

Post by Killua » Thu Jun 06, 2019 6:32 pm

Ghibli wrote:
Thu Jun 06, 2019 5:37 pm
Всъщност, жената не е нарекла рецепциониста негър по телефона. Казала си го е под носа на себе си, затваряйки, без да очаква, че той я слуша. А когато той е показал, че я е чул, му се е извинила.
Мда, точно и аз това си мислех днес, че реално тя не се е обърнала към него така и не е искала да го обижда умишлено (не че прави обидата по-малка, разбира се, но е малко като при шофирането, където се сипят ужасяващи обиди и от най-хрисимите хора, но те не очакват, че ще ги чуе отсрещната страна и си вентилират по този начин фрустрацията; обидата "педераст" си е, уви, класика и съм я чувала от хора, които със сигурност не са хомофоби).
Едит: не съм чела допълнително, но на база изписаното от Марто, възможно е тя вече да е била в хотела и просто да е чакала стаята ѝ да стане готова - примерно е била в стая на свой роднина и е звъннала оттам. Тоест възможно е вече дори да е имала някакви конфронтации с рецепциониста по-рано. А вариант 2 е просто по начина на говорене да го е познала.
shadow dance nikoga ne luje

User avatar
Xellos
Moderator
Posts: 20292
Joined: Fri Apr 02, 2004 10:08 pm

Re: Сексистки хроники

Post by Xellos » Thu Jun 06, 2019 7:50 pm

Никой никъде не го е казал по-ясно според мен.

“There’s no greys, only white that’s got grubby. I’m surprised you don’t know that. And sin, young man, is when you treat people as things. Including yourself. That’s what sin is.’
‘It’s a lot more complicated than that -’
‘No. It ain’t. When people say things are a lot more complicated than that, they means they’re getting worried that they won’t like the truth. People as things, that’s where it starts.”



― Terry Pratchett, Carpe Jugulum
:ninja:

User avatar
Amelia
Moderator
Posts: 12921
Joined: Mon Aug 30, 2004 9:49 am

Re: Сексистки хроники

Post by Amelia » Thu Jun 06, 2019 9:19 pm

Най-вероятно го е разбрала по говора - доста чернокожи говорят със специфичен акцент. Като по филмите. Примерно, като звънях от Канада на хотела си в Балтимор съм 100% сигурна, че си приказвах с един от чернокожите рецепционисти. Просто така си говореше човека.
My Anime List , My Manga List

Oui. Je suis garbage.

User avatar
Xellos
Moderator
Posts: 20292
Joined: Fri Apr 02, 2004 10:08 pm

Re: Сексистки хроники

Post by Xellos » Thu Jun 06, 2019 11:44 pm

Като си говорим за характерни гласове и стереотипи - ето една весела история от Габриел Иглесиас в стендъпа му за кошницата с специални подаръци.
:mrgreen: :heart:
https://www.youtube.com/watch?v=1H9GaYEa3TM
:ninja:

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 27 guests