Сексистки хроники

За коментари и излияния от всякакъв род, число, спрежение и залог

Moderator: Moridin

User avatar
Amelia
Moderator
Posts: 12921
Joined: Mon Aug 30, 2004 9:49 am

Re: Сексистки хроники

Post by Amelia » Wed Feb 01, 2017 5:08 am

Бели пичове от всякакъв пол и сексуалност. Аз продължавам да съм супер заета и не мога да отворя форума от университета, което значи, че мога да се включвам в разговора само в 3те часа дето прекарвам будна у нас. Освен това се чувствам неподготвена да говоря по тея теми, тъй като тепърва има да учим в повече дълбочина за расизъм, сексизъм и прочее. Затова не мога да задълбая в дебата и минавам само да кажа да земете да понамалите малко defensive поведението, щото никой всъщност не ви напада и щото изглеждате леко нелепо отстрани като сте толкова defensive без да сте нападнати.

Обсъждаме академични дефиниции. Това дали сте съгласни или не с тях, не променя това, че са академични дефиниции, създадени по тоя начин, за да обозначат съществуването на даден проблем в обществото по възможно най-ясен и еднозначен начин. Проблемът съществува - не вярвам някой от вас да седне да отрича, че, примерно, (институционалният) расизъм съществува. Или че имаме един гъзилиард привилегии, които дори не забелязваме, в сравнение с хората с някакви физически и психически недъзи. Това как се е стигнало до тоя проблем, колко сериозен е той и как може да се разреши е обект на друга дискусия, която, съгласна съм, може да се води и по начин, който да ви накара да се чувствате нападнати. Тук обаче не се случва това.

Ако се чудите къв е смисълът от това да се обяснява, че небето е синьо, т.е. че невидими привилегии, дискриминация и опресия съществуват, ще ви споделя, че и аз се чудех, до миналия петък, когато оня сладур абсолютно чистосърдечно изтърси онова за католицизма, дето бил религия на равенството. Ето поради тая причина, понеже в света има бая такива сладури, дето са искрено удивени от това, че изобщо им смущават живота с тези нахални либерални врънкания, явно е нужно да има и обяснения за синевата на небето и изясняване на разни академични дефиниции.

Учебника, който чета до момента не е обвинил никого за привилегиите и опресията и не се опитва да насади чувство за вина и отговорност у никого. Може да е щото за да класифицирам нещо като обвинение, то трябва да отива отвъд посочването на обективната реалност (дефинирана от така зададените академични дефиниции), че небето е синьо. Трябва да ви кажа, че бях приятно изненада от трезвата и неемоционална трактовка на тея теми, особено като взема предвид колко е трудно да си неемоционален по тея теми. Бях се приготвила психически академиците в тая област да са някви Анита Саркезиан-и. До момента не са. И статиите, които прочетох и те не са. Изобщо, тонът в тях позволява диалог. Единственият по-остър тон в този учебник беше в главата за Critical theory, където хората си бяха излели раздразнението, от това че всеки чиляк хванат от улицата си въобразява, че има мнение по тея теми с тежест като на академиците в областта. Изпитвам силна емпатия към тея хора, щото аз имам подобни преживявания с чиляци, хванати от улицата, дето имат тежки мнения относно еволюционната теория. На Сашко, който е историк, също му е писнало да слуша тежки мнения за турското робство, което дори при наличието на робски пазари в Османската империя, пак не описва правилно това, дето се е случвало по българските земи (т.е. феодализъм). Та в тая глава, леко троснато ни беше казано, че има разлика между ""opinion и "informed knowledge". Еми, има. Факт.

Как се измерват институционалните -изми? С най-разнообразни статистики, мета анализи на най-разнообразните статистики и поставяне на тея резултати в исторически, икономически и т.н. контекст. Относно сексизма в САЩ, може да си потърсите някви числа, които ще ви покажат сравнение на брой мъже и жени по властовите позиции в държавни институции, парламент, президенство (ха-ха), бизнеси, религия, етц., това кой яде повече бой в къщи, кого го изнасилват повече, кого го дават в главни роли по телевизията, кого в какви роли го дават, за кого разказват повече обидни вицове, и прочее, и прочее. Не е като да няма числа, които да показват тенденции. Същото и за расизма.

А за тея дето са особено възмутени, че целия дискурс се води само от северно-американска гледна точка - ми пичове, аз от тая гледна точка го гледам, щото съм в Северна Америка и скоро ще се наложи да образовам северно-американски деца. Вече вие що четете основно северно-американски източници по интернет, си е ваш проблем. Като цяло, за да може едно общество да почне да си разрешава -измите, то трябва да е разрешило доста от по-наболелите си проблеми. А тоя тип общества са доста малко. Та, шансец. Ще четете за тях, а ако не щете - не четете и си търсете за някакви други. Щото аз няма да седна да ви търся. Е, аре, от мен да мине, ще ви дам идея. В България, дето белия българин няма от кво да го е срам и на никого никакъв расизъм не е причинил, имаме роми. Те сигурно имат някво мнение по въпроса. Ходете ги питайте.
My Anime List , My Manga List

Oui. Je suis garbage.

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Re: Сексистки хроники

Post by Roland » Wed Feb 01, 2017 5:47 am

Искам да има лайк функция във форума, за да мога да го лайкна този пост.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Xellos
Moderator
Posts: 20290
Joined: Fri Apr 02, 2004 10:08 pm

Re: Сексистки хроники

Post by Xellos » Wed Feb 01, 2017 6:46 am

Обичам я като изригне така и аз, требе си лайк бутонец! :mrgreen:
В България, дето белия българин няма от кво да го е срам и на никого никакъв расизъм не е причинил, имаме роми. Те сигурно имат някво мнение по въпроса. Ходете ги питайте.
бтв, понеже си "работя" вече месеци САМО с циганета от 16 до 40 години в такова даскало, и те си се обиждат един друг на "ей циганин", а на белите гледат с подигравка или мазнене според това дали ще има кинти :roll: И няма простотия, виц или стереотип дето не са го покрили, което си важи за всички хора де, ама те са си по-експресивна група. А Държавата такива си ги иска сега и си ги развъжда. Иначе изтъпяването е в световен мащаб и има остра нужда да намалеем с няколко милиарда, ако е верно тва дет викат Учените за количеството и качеството :facepalm: Което надали ще помогне де, то хората не си взимат поука, само техниката дето е понапреднала нещо да простотията да стига по-далеч и по-бързо.
:ninja:

Arvandor
Commoner
Posts: 32
Joined: Fri Jan 27, 2017 1:32 pm
Location: The Pthumerian

Re: Сексистки хроники

Post by Arvandor » Wed Feb 01, 2017 7:13 am

Roland wrote:Нищо не пречи, но никоя от тези групи не е в основата на опресивната култура, която се бори денонощно да ми отнеме правата на легално ниво. Белите християни Пт друга страна...
Отново, мислиш като колективист. "Бял" не е нито модел на мислене нито култура, точно както "черен" не е модел на мислене или култура. Като корелация вземайки предвид положението в света тези права не са често срещано явление извън европейските страни и в известна степен америка. Да речем в средния изток който е съвършено небял и нехристиянски щяха първо да те накарат да се чувстваш виновен задето съществуваш погрешно и после да те убият. Ако всичко чак в такава степен се управлява от тия зли бели християни тогава опитай да не им даваш аргументи против себе си. Сега всеки от тях може да стане и да обяви как ги имаш за идиоти и потисници само ей така на базата на цвета на кожата и ще има право в това си твърдение защото ти досега само това повтаря. И с това както казах, ти само си пречиш на собствената кауза и се изкарваш като някакъв расист. Или ти си от школата на "Не е расизъм ако мразя правилния цвят"?

Въвеждам точка 2А защо "но"? Тоест признаваш че човек от всеки тип би могъл, но резервираш лова на вещици само за специални групи хора?
I bid my people follow and, like all good equations they follow. For full endowment of purpose they do submit. In turn, I am resigned to a role inhuman, impossible and unaccountable....

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Re: Сексистки хроники

Post by Roland » Wed Feb 01, 2017 8:00 am

Аз не ги ненавиждам, защото са бели, нито съм супер in love with цветнокожи или нехристияни, които ми мислят злото. Но белият хетеро мъж владее Америка все още и макар и да му се изплъзва все повече от хватката, той е отговорен за културата, която мрази мен, другите раси и всякакви други религии. Няма значение как е в близкия изток, защото аз не коментирам близкия изток. Аз коментирам страната, в която живея. И там отговорен за най-големите злини в обществото е белият хетеро мъж. Всички други, които му помагат, са в една или друга степен също жертви. Вади си каквото си искаш изводи, честно казано.
And you can't dance with a devil on your back...

Arvandor
Commoner
Posts: 32
Joined: Fri Jan 27, 2017 1:32 pm
Location: The Pthumerian

Re: Сексистки хроники

Post by Arvandor » Wed Feb 01, 2017 8:48 am

Roland wrote:Аз не ги ненавиждам, защото са бели, нито съм супер in love with цветнокожи или нехристияни, които ми мислят злото. Но белият хетеро мъж владее Америка все още и макар и да му се изплъзва все повече от хватката, той е отговорен за културата, която мрази мен, другите раси и всякакви други религии. Няма значение как е в близкия изток, защото аз не коментирам близкия изток. Аз коментирам страната, в която живея. И там отговорен за най-големите злини в обществото е белият хетеро мъж. Всички други, които му помагат, са в една или друга степен също жертви. Вади си каквото си искаш изводи, честно казано.
Но какво общо имат тези неща? Защо просто не уточниш конкретните хора а ти трябва неясен "белия хетеро мъж" за да го направиш. Аз като съм бял и хетеро и мъж, да не би да съм роден със злото в себе си? Да не би да владея америка? Да не би аз да съм измислил това? Расата, ориентацията или пола на човек не бива да се ползват за такива неща, и човек би си помислил че като предполагаем потиснат ти би го разбрал по-добре. Но.... ето че ти правиш нещо доста подобно...

Привеждам точка 3A - няма лоши оръжия, само лоши мишени, не е разумна философия.
I bid my people follow and, like all good equations they follow. For full endowment of purpose they do submit. In turn, I am resigned to a role inhuman, impossible and unaccountable....

User avatar
The Dragon
Elder God
Posts: 9054
Joined: Wed Jan 14, 2004 9:03 pm

Re: Сексистки хроники

Post by The Dragon » Wed Feb 01, 2017 11:01 am

Стрелбата в Орландо беше от диверсифициран гей мюсюлманин. Изобщо не трябва да мразиш белия мъж, а трябва да де плашиш, че властта му се изплъзва, защото той е единствения който ти е гарантирал и дал някаква защита и права. Не мисли че консервативните католици латинота и мюсюлмани и негри които придобиват сила ще са по-добри от него.

И винаги ще бъдеш превъзхождан 1 към 10 от хетеротата. Така че винаги ще бъдеш на тяхната милост. Помисли внимателно кой искаш да смени белия мъж - защото всички други са по лоши за теб от него.
The sinking of the Titanic was a miracle to the lobsters in the ship's kitchen.

User avatar
Morwen
Shadowdancer
Posts: 13468
Joined: Sat Dec 20, 2003 1:20 am

Re: Сексистки хроники

Post by Morwen » Wed Feb 01, 2017 11:15 am

Добре, че се включи Амелия, драмата с уплашеното от концлагери за мъже население ми дойде в повече... :?
Някак е нелепо да обвиняваш някой, че преувеличавал проблемите си, след което да измисляш титанични свои.
I don't wanna die
But I ain't keen on living either

User avatar
Matrim
Moderator
Posts: 5264
Joined: Mon Dec 22, 2003 10:58 pm
Location: Remedy Lane

Re: Сексистки хроники

Post by Matrim » Wed Feb 01, 2017 11:29 am

Аз не ги ненавиждам, защото са бели, нито съм супер in love with цветнокожи или нехристияни, които ми мислят злото. Но белият хетеро мъж владее Америка все още и макар и да му се изплъзва все повече от хватката, той е отговорен за културата, която мрази мен, другите раси и всякакви други религии. Няма значение как е в близкия изток, защото аз не коментирам близкия изток. Аз коментирам страната, в която живея. И там отговорен за най-големите злини в обществото е белият хетеро мъж. Всички други, които му помагат, са в една или друга степен също жертви.
Айде пак с жертвите... Стриктно погледнато, всички сме "жертви" по някой показател, затова не разбирам защо само някои следва да се чувстват виновни за общите грехове на социалната, расовата и не знам си коя друга група, в която попадат. Някой тук да се чувства виновен, че не е роден в Северна Корея или в разгара на гражданската война в Конго или по време на чумата от 1347 г.? Не, нали, нищо че в сравнение с тези неща и най-гадното място в САЩ или България в наши дни е райско кътче, значи имаме куп привилегии в сравнение с хората родени по тези места и в тези периоди. Ако се опитам да накарам някой турчин да се чувства лично виновен за арменския геноцид, веднага ще ме изкарат ксенофоб, расист и т.н. - и с пълно право. Но ако някой рекне, че аз или който и да е бял човек живеещ повече от столетие след края на робството в САЩ трябва да се чувства виновен за това мнозина ще се съгласят. Сори, но това е прекрасен начин за раздухване на всякакви дискриминационни нагласи и с нищо не помага за премахването им.
Да показваш на хората как, съзнателно или не, подкрепят статуквото, което трябва да бъде променено е едно и е нещо чудесно (стига да се върши с поне малко такт, а не всеки да бъде обявяван едва ли не за Хитлер за каквато и да е простъпка), плямпането за милионите привилегии и как едва ли не ако не си член на поне три малцинства нямаш право да говориш за каквито и да е житейски трудности, хеле пък за -изми, вече е прекалено и има точно обратният ефект. Личният опит при сблъскване с дискриминация е важно условие, но не е sine qua non за участие в дискусии на тема -изми. Иначе трябваше да трием всички постове на мъже от тази тема и никой от нас нямаше да има право и копче да каже за расизма, защото подозирам, че расовото разнообразие в нашия прекрасен форум е кръгла нула.
От тая група дето дискутира тук, единствено Амелия, АлДим и аз живеем в Северна Америка, и от тримата само аз съм представител на малцинство.
Жените не се ли броят вече за малцинство? Или в тази тема само сексизъм срещу мъже трябва да нищим вече?
Ridcully: "A few twenty-mile runs and the Dean'd be a different man."
Bursar: "Well, yes. He'd be dead."
Ridcully: "He'd be healthy."
Bursar: "Yes, but still dead."

User avatar
Litz
Ascendent
Posts: 4068
Joined: Mon Aug 16, 2010 12:46 am

Re: Сексистки хроники

Post by Litz » Wed Feb 01, 2017 11:44 am

Между другото в Щатите има друг феномен, а именно че първо поколение черни имиграни от Африка/Карибите са по-интегрирани, децата им са по-успешне в училище от афроамериканчетата и техните родители. Което е доста интересно. Доста често са и хора, в чиято родина не се говори английски, но накрая се издига.

Интересното, че и Обама не е омг афроамериканеца и единия от нашите, за който се опитваха да го изкарат. Защото с баща обменен ученик от Кения и бидейки роден и отгледан от бяла privileged майка, не знам как е един от тях.

Това с българина и ромите въобще не е като с белия и черния американец по ред причини.

Arvandor
Commoner
Posts: 32
Joined: Fri Jan 27, 2017 1:32 pm
Location: The Pthumerian

Re: Сексистки хроники

Post by Arvandor » Wed Feb 01, 2017 11:57 am

Ами жените няма как да са малцинство понеже са повече на брой от мъжете като цяло. Около 70 милиона мъже липсват за да стане равно 50/50. Чудно къде са отишли.
I bid my people follow and, like all good equations they follow. For full endowment of purpose they do submit. In turn, I am resigned to a role inhuman, impossible and unaccountable....

User avatar
Litz
Ascendent
Posts: 4068
Joined: Mon Aug 16, 2010 12:46 am

Re: Сексистки хроники

Post by Litz » Wed Feb 01, 2017 2:19 pm

Понеже не ми отговорхте за черния френски комик, да върнем топката в Щатите. Холокост шегата на Бен Карсън според вашето определение не е антисемитска, щото той е черен и автоматично няма власт, а е просто предрасъдък на база реакция към опресор?
Според статистиката черните американци са най-антисемитската категория в Щатите, но явно хората правили тия статистики не са разбрали, че черните не могат да са антисемити, защото им липсва power.

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Re: Сексистки хроники

Post by Roland » Wed Feb 01, 2017 4:26 pm

Не е въпросът само в това кой го проявява снтисемитизма. Въпросът е позволява ли структурата в социално отношение расизъм към евреи. Отговорът е - да, позволява. В случаят черният е също толкова вътре в тази система и йерархия, изградена от белия, колкото и самия бял. Т.е. да, естествено, че расизъм. Концепцията не е, че член на малцинство не може да бъде расист, сексост и т.н., а че тези термини не могат да се прилагат към хората на върха на пирамидата.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Amelia
Moderator
Posts: 12921
Joined: Mon Aug 30, 2004 9:49 am

Re: Сексистки хроники

Post by Amelia » Wed Feb 01, 2017 5:47 pm

Arvandor wrote:Ами жените няма как да са малцинство понеже са повече на брой от мъжете като цяло. Около 70 милиона мъже липсват за да стане равно 50/50. Чудно къде са отишли.
Мъжете в световен мащаб са повече от жените. Проверявайте си инфото:
https://en.wikipedia.org/wiki/Human_sex_ratio
Ако искаш да знаеш къде са изчезналите десетки милиони жени, питай, ще ти отговоря. Или прочети Уики статията - там пише.

Относно расизма/антисемитизма, за който Лиц пита - аз честно не мога да отговоря. По моите учебникарски понятия, когато чернокож се държи зле с евреин, това по-скоро прилича на дискриминация, щото евреите е по-лесно да ги сбърка човек с бели и следователно ще имат привилегиите на белите. Отделно, те са и по-представени сред средната класа и богатите. Т.е. евреите имат по-голяма институционална и социална власт в случая.

А за феномена с израсналите в Африка чернокожи - няма нищо чудно. Те са расли в общества, където тяхната раса доминира и това им е донесло съответни привилегии. Хората подценяват колко важно е самочувствието за успеха. Тук често ни споменават за т.нар. fixed mindset (най-вече като заговорим за математика), според който децата сами си ограничават възможностите да научат нещо, щото са повярвали, че не могат. It's a real thing. Според мен това обяснява и доста от наблюдаваните тенденции на расовите дисбаланси в САЩ.
My Anime List , My Manga List

Oui. Je suis garbage.

Arvandor
Commoner
Posts: 32
Joined: Fri Jan 27, 2017 1:32 pm
Location: The Pthumerian

Re: Сексистки хроники

Post by Arvandor » Wed Feb 01, 2017 6:55 pm

Прочети си статията отново, даде доказателства за обратното на твърденията си. И имам предвид цялата статия. Раждаемостта на мъже спрямо жени е 50,4 спрямо 49,6 в полза на мъжете, само дето мъжете умират много повече отколкото жените.
I bid my people follow and, like all good equations they follow. For full endowment of purpose they do submit. In turn, I am resigned to a role inhuman, impossible and unaccountable....

Who is online

Users browsing this forum: Bing [Bot] and 32 guests