Сексистки хроники

За коментари и излияния от всякакъв род, число, спрежение и залог

Moderator: Moridin

User avatar
Вашта леля
Scholar
Posts: 128
Joined: Thu Dec 03, 2015 10:29 pm

Re: Сексистки хроники

Post by Вашта леля » Fri Jul 01, 2016 5:54 pm

Ghibli, никога ли не ти се е случвало просто да се държиш приятелски и да разбереш изведнъж, че някой мъж ти дава аванси защото е решил, че флиртуваш с него? Случвало ми се е и обратното - мъж да се притесни да не би с приятелското си отношение да е оставил грешно впечатление у мен. :lol: Моля ви, хайде малко умереност. Естетическата наслада не е свързана непременно с еротично желание. Аз обичам да гледам снимки на хубави мъже (а и на живо), но мога с ръка на сърцето да кажа, че не изпитвам никакво еротично желание към повечето от тях. (Еротиката за мен е свързана повече с черти на характера. Сигурно затова мъжо ми е кривоглед, кривозъб и аз го обожавам. :lol: ) Това, което очите възприемат като хубаво, ни вълнува, но да се смята, че също така и ни възбужда е смешно. Като гледате лъскав, здрав тигър или разкошен пейзаж с много цветове изпитвате ли желание за секс с тях?
Впрочем, напълно съм наясно, че има хора, които не могат да правят разлика между естетическа наслада от обекта и еротично желание, породено от него; съответно си мислят, че трябва да им се иска само с мацки 45 кила на 170 см и съответно се чувстват виновни, че са спали и с "грозни жени". Смятам такива хора за много несвестни и ако тук има такива, ще ме прощавате . :lol: И Ghibli, за да не мислиш, че съм някакъв sleazy stalker, обикновено когато правя комплименти на мъже за начина, по който изглеждат, винаги уточнявам, че това не е свалка, а просто се радвам на човека. Ако трябва и да съм съвсем пунктуална, случвало се е 2-3 пъти, не е като непрекъснато да ръся "you look amazing!" :lol:

User avatar
Ghibli
Elder God
Posts: 5761
Joined: Sat Dec 20, 2003 11:36 am
Location: not really here

Re: Сексистки хроники

Post by Ghibli » Fri Jul 01, 2016 10:42 pm

На въпроса в началото на поста ти - не, с хора, с които си общувам в/покрай работата не ми се е случвало. Дори ако се възхищавам вътрешно на нечий външен вид, смятам, че е напълно неуместно да го изразявам гласно, при положение, че сме се събрали да вършим работа.

Стигаме до универсалното "хората са различни" :mrgreen:
PICARD: Now, are we progressing, Mister La Forge?
LAFORGE: About like you'd expect, sir.
PICARD: Splendid. Splendid. Carry on.

User avatar
Amelia
Moderator
Posts: 12921
Joined: Mon Aug 30, 2004 9:49 am

Re: Сексистки хроники

Post by Amelia » Fri Jul 01, 2016 11:36 pm

Това на Драгъна взе да избива на онова на рандъм изнасилвач, дето вика, че жената ако не искаше да я изнасилват, да не се беше обличала еди как си.

Много работни срещи се провеждат в ресторанти и барове, за да се създаде малко по-формална обстановка. А и храната и пиячката правят хората доволни. А доволните хора явно са по-лесни за правене на бизнес.

Това с влизането обаче да те огледат като парче месо и да ти изтърсят няква такава тъпотия е АБСОЛЮТНО неуместно. Също толкова неуместно като онея, дето са коментирали тайгърмастър. И ако в Бг хората още не са стоплили някои елементарни неща като това да не коментират външния вид на другарчето в работен сетинг (освен ако работата не е свързана с външния вид на другарчето все пак), то тея в Австралия/САЩ/етц би трябвало да са схванали вече. Ако не са схванали - да вземат да го схванат, щото ще имат проблеми.

Не, никой не е длъжен да ти се радва на "комплиментите". На някои хора им е сконфузно като непознати им дрънкат такива. Дръж си комплиментите за познатите, които им се радват. А на работа се дръж професионално, а не като разгонено псе или махленска клюкарка. Ако външния вид на лицето отсреща не е пряко свързано с това, което и двамата работите, няма кво да се изказваш по отношение на външния вид на лицето отсреща. Нито в положителен, нито в отрицателен смисъл. Толкова е просто.
My Anime List , My Manga List

Oui. Je suis garbage.

User avatar
tigermaster
Elder God
Posts: 6438
Joined: Wed Jun 14, 2006 11:39 am

Re: Сексистки хроники

Post by tigermaster » Sat Jul 02, 2016 1:26 am

Те онези, дето ме коментираха, бяха... странни, ако мога да се изразя така. Едната ми обяснява как да водя разговор по телефона и после на живо с евентуален клиент, а аз полагам буквално физически усилия да я гледам в очите - понеже представата й за официално облекло - задължително, инвестиционни посредници сме, все пак - е полупрозрачна прилепнала рокличка с деколте, от което... прелестите й направо се изливат. (А беше бая... ъъъ... прелестна, ако това има значение.) Мен това, ако трябва да съм честен, ме спече доста повече от коментарите за външния ми вид. Коментарите в общия случай не са ми никакъв проблем.

По отношение на обсъждания случай обаче най ми допада мнението на Ambartanen, колкото и цинично да е. А го има и момента, че не знаем нищо за ситуацията, извън думите на жената. Най-малкото, можеше да сподели как са минали разговорите им преди срещата. Ами ако нещо в думите й преди това го е накарало да си мисли, че ще е по-добре да започне с такъв коментар? А и тя самата си казва, че би приела безпроблемно същия коментар при същите обстоятелства от жена. Т. е., проблемът й не е, че евентуалният бизнес партньор е коментирал външния вид, а че мъж e коментирал външния й вид. Жените установявали връзка, като си правели комплименти на дрехите. Ами, може пък и той да се е опитал да направи същото, знаем ли го? Или пък е свикнал да общува с жени, които искат и се радват на такива комплименти? Или пък, понеже срещата е станала в бар, е обърнал две-три чашки, докато я чака, и са му паднали филтрите? Дали щеше да отправи такъв коментар в по-формална обстановка?

Ясно е, че да започнеш бизнес среща с "Много си яка" е, най-малкото, малоумно, обаче такова начало не е задължително да е признак за зъл сексизъм. И ако една жена се чувства неудобно от такива коментари, може - най-малкото - да го каже директно на човека, който ги отправя - и едва след това да прави някакви изводи.
Света аз цял обходих
и изправен гордо пак стоя.
Срещнах милиони хора
и на всичките им взех ума.

Блог
The Painting
Случаят с изтрития спомен
РЕВЮ: „The Lord of the Rings: The Rings of Power”

User avatar
Вашта леля
Scholar
Posts: 128
Joined: Thu Dec 03, 2015 10:29 pm

Re: Сексистки хроники

Post by Вашта леля » Sat Jul 02, 2016 12:42 pm

Amelia wrote:Не, никой не е длъжен да ти се радва на "комплиментите". На някои хора им е сконфузно като непознати им дрънкат такива. Дръж си комплиментите за познатите, които им се радват. А на работа се дръж професионално, а не като разгонено псе или махленска клюкарка.
:spite: Ти да видиш. За какво иначе ходим на работа?

На работа не раздавам комплименти, Амелия, освен на хора, с които сме колеги от години. Досега никой не е дал знак, че смята "какъв си млад левент днес" за харасмънт. Извън работа също правя комплименти само на приятели. В контекста на обсъжданата ситуация съм склонна да се съглася с написаното горе от Тигърмастъра, че може и да не е съвсем професионално да правиш комплименти на непознати хора, когато сте на бизнес-среща, но контекстът е важен и понякога активираните стереотипи може да са на страната на този, на когото правят комплимент, не на този, който го прави.

User avatar
The Dragon
Elder God
Posts: 9053
Joined: Wed Jan 14, 2004 9:03 pm

Re: Сексистки хроники

Post by The Dragon » Mon Aug 01, 2016 4:19 pm

http://www.vox.com/2016/8/1/12108126/ge ... ained-real

Най накрая малко здрав разум.
The sinking of the Titanic was a miracle to the lobsters in the ship's kitchen.

User avatar
Marfa
Moderator
Posts: 11232
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:12 pm
Contact:

Re: Сексистки хроники

Post by Marfa » Wed Aug 03, 2016 11:00 am

Хм. Maybe it's only me, ама ако на мен потенциален бизнес партньор ми направи комплимент "Изглеждаш прекрасно", ще ми стане хубаво, особено ако след това срещата си продължи нормално и човекът не почне да ми пуска ръце или нещо такова. На тия работи им викам буря в чаша с вода и чудене как да си създадеш проблеми по липса на истински такива.
This octopus! Let's give him boots, send him to North Korea!

Image<-Подробно описание на нещата, които ми образуват нерви :twisted:
Уук.

User avatar
The Dragon
Elder God
Posts: 9053
Joined: Wed Jan 14, 2004 9:03 pm

Re: Сексистки хроники

Post by The Dragon » Wed Aug 03, 2016 3:14 pm

Marfa wrote:Хм. Maybe it's only me, ама ако на мен потенциален бизнес партньор ми направи комплимент "Изглеждаш прекрасно", ще ми стане хубаво, особено ако след това срещата си продължи нормално и човекът не почне да ми пуска ръце или нещо такова. На тия работи им викам буря в чаша с вода и чудене как да си създадеш проблеми по липса на истински такива.
Ти си кукла на конци с промит мозък от патриархията, която не си знае собствените права и действа срещу собствените си интереси.
The sinking of the Titanic was a miracle to the lobsters in the ship's kitchen.

User avatar
Morwen
Shadowdancer
Posts: 13468
Joined: Sat Dec 20, 2003 1:20 am

Re: Сексистки хроники

Post by Morwen » Wed Aug 03, 2016 3:51 pm

Не знам, мисля че много зависи от контекста. Едно е казаното с равен тон "Здравейте, днес изглеждате прекрасно". Друго е да те огледат, спирайки се на ключови региони и после с усмивчица да ти кажат, че изглеждаш прекрасно. Не че и това не подлежи на грешно интерпретиране, но все пак има случаи в които е доста ясно.
I don't wanna die
But I ain't keen on living either

User avatar
трубадур
Elder God
Posts: 5701
Joined: Sat Apr 07, 2007 4:33 am

Re: Сексистки хроники

Post by трубадур » Wed Aug 03, 2016 4:30 pm

И после що ората не се ебали вече. :ninja:

User avatar
Marfa
Moderator
Posts: 11232
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:12 pm
Contact:

Re: Сексистки хроники

Post by Marfa » Thu Aug 04, 2016 9:18 am

Е да де, ама човекът не я е гледал осем минути в цомбите, след което с лъстив глас да ѝ го изтърси и да ѝ предложи кафе с райбер. Самата тя казва, че в началото дори не обърнала внимание, ама чак като се прибрала или каквото там беше, внезапно ѝ текнало, че това може би е секшъл харасмънт. Ми да мята бурката и да не се занимава, аман.
This octopus! Let's give him boots, send him to North Korea!

Image<-Подробно описание на нещата, които ми образуват нерви :twisted:
Уук.

User avatar
Amelia
Moderator
Posts: 12921
Joined: Mon Aug 30, 2004 9:49 am

Re: Сексистки хроники

Post by Amelia » Thu Aug 04, 2016 9:25 am

Това е описанието на въпросното нещо, дето се е случило:
It was the first time they’d met and as they greeted each other, he looked her up and down and said “You look amazing.”
Окей, не я е гледал втренчено в цомбите - само я е огледал като парче месо, какво толкова....
Продължава да ми изглежда като абсолютно недопустимо поведение за бизнес среща, но то може да е щото мога да си представя колко е досадно да се стараеш да си добър в професията ти и после някой в професионален сетинг да се държи с теб, все едно си турена там само заради пола си/външността си/етц.
My Anime List , My Manga List

Oui. Je suis garbage.

User avatar
Marfa
Moderator
Posts: 11232
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:12 pm
Contact:

Re: Сексистки хроники

Post by Marfa » Thu Aug 04, 2016 11:03 am

Да те огледат с възхищение и да ти вземат мярката като парче месо са малко различни неща. Дамата може би е красива и може да е била облечена впечатляващо, а човекът просто да й е направил комплимент. Още повече, че след това срещата си е продължила нормално. Ако наистина я беше огледал като свински бут, изложен за продан, тя най-вероятно щеше да се впечатли още от самото начало и да си тръгне незабавно, а не няколко часа по-късно внезапно да я осени: "малиии, как ме зяпаше тоа, я да го нахраня едно хубаво сега".

Ако трябва да залагам, бих допуснала, че човекът е очаквал рандъм очиларка на конвейер с прибрана на кок коса и със задължителния черен костюм - от ония, дето можеш да ги различиш единствено по името на баджа им, а вместо това идва добре изглеждаща и добре облечена дама. Вероятно си е казал "wooow", а на глас просто й е направил комплимент.

Значи, това за мен са измислени драми и макар да се повтарям, твърдя, че са причинени от твърде волно и безметежно съществуване, лишено от някакви действителни проблеми. Започвам малко да се плаша от тенденцията да живеем в постоянно състояние на престъпмисъл, непрекъснато застрашени да не станем жертви или разпространители на престъпговор, вместо просто да си говорим нормално и ако на някой нещо не му допада, да си го каже тук и сега на място, вместо да се впечатлява от акъла си, дето му идва отпосле.

Напълно взеха да се размиват границите между неприемливото и нормалното. Не е нормално като вървя към работа кесещите на спирката чичаци да ме оглеждат верно като парче месо и да ми подвикват неща, които могат да се класифицират от оскърбителни до пълна простотия, но които според тях са комплимент. "Баааааси яката путка, честно, искам да та еба ма!". "Дай ми да са изпразня в гъзъ и да ти разбия малко лайната ма!". "Бахти цомбите като на дойна крава, остъй ма да ти ги настискам мааа!" плюс свиркания, дюдюкания, нерядко щипания и не знам какво. Нормално е ако се срещнем двама непознати, все едно дали на бизнес среща, или на парти да речем, мъжът да ми каже "еха, изглеждаш прекрасно!", на което аз най-вероятно ще му отговоря "благодаря, и ти също изглеждаш много добре" и после спокойно ще си продължим срещата. А ако усетя, че той очаква след комплимента да се уединим в хотелската му стая, много бързо и много лесно мога да ликвидирам въпроса веднъж завинаги.

Въобще, ако ще си стерилизираме до такава степен поведението и мисълта, че да изпадаме до положението да мислим дали ако облечем тъмна дреха няма да обидим човека, с когото ще се срещаме, понеже той е негър (негър в България НЕ Е обидна дума и означава именно чернокож човек, а не печка, тарамбука, маймуна, сажда, чернилка и пр., точно както в целия испаноезичен свят въпросната дума е negro което означава именно негър, а не нещо обидно и няма нищо общо със сащското nigga); ако ще стигаме дотам да избягваме да се поглеждаме, като говорим, за да не реши събеседникът, че упражняваме секшуъл харасмънт; ако ще избягваме да правим дори и най-елементарните комплименти от учтивост, които навремето са били признак на добро възпитание, но днес се оказва, че нарушавали някакви измислени права, тогава по-хубаво верно учените най-сетне да я пущат оная чума, дето толкова усърдно я крият, че да се свършва. Или всички да се омотаем в бурки, джелаби или просто чаршафи с дупки на очите и да си общуваме посредством електронни дивайси, които предлагат автоматичен набор от обществено приемливи неутрални фрази.

Дори мога да си го представя.

Влизат потенциални бизнес партньори от неопределен пол в заведението, където са си чукнали среща. И двамата са наметнали чаршафи с неутрален сивкав цвят, за да не намекват по никакъв начин, че биха искали да засегнат с нещо расовата принадлежност на събеседника. Имат дупки за очите и слънчеви очила, за да не се вижда кой къде гледа. И двамата обаче стоят със сведени глави, та да не би някой да реши, че е оглеждан от другия. Единият чаршаф подава дискретен сивкав таблет на другия, където е написано:

"Смит, дано пожеланията ми да е добър денят ви да не ви засегнат по някакъв начин, но предварително се извинявам, ако поздравът ми все пак ви причинява неудобство."

Другият връща отговор пак с помощта на сивкав таблет, на който пише:

"И аз ви желая хубав ден, Джоунс, и се надявам това по никакъв начин да не ви засегне."

И така нататък.

А в това време в някакви краища на света продължават да омъжват осемгодишни момиченца за дърти чичаци, да обрязват жени, публично да ги убиват с камъни и да ги изнасилват като част от някакво наказание, но това е далеч по-маловажно, защото някой си е позволил да престъпи неква граница, правейки съвсем нормален комплимент.

Декларирам, че ще посрещна с хляб и сол всяка комета, която би се наела да намине насам и да ни отърве от мъките ни, ако и когато се стигне до това положение, щото наистина натам сме тръгнали.
This octopus! Let's give him boots, send him to North Korea!

Image<-Подробно описание на нещата, които ми образуват нерви :twisted:
Уук.

User avatar
Amelia
Moderator
Posts: 12921
Joined: Mon Aug 30, 2004 9:49 am

Re: Сексистки хроники

Post by Amelia » Thu Aug 04, 2016 11:28 am

Аз пък мога да си представя следното нещо.

Жена и мъж се срещат в някъв бар за бизнес среща. Здрависват се, казват си вежливите реплики и се държат един с друг като човек с човек, а не като мъж с жена, щото полът им в случая няма никакво значение. Не се оглеждат и не си правят комплименти за външността, защото това не се случва, когатос е срещат двама мъже, следователно не е нужно да се случва, когато се срещат мъж и жена.

Сключват си сделката и си отиват в къщи без никой да чувства омерзение и да го гложди съмнение, че другият го е подценил по някакъв начин заради пола му.

Бам! Светът продължава да не е свършил и никой не си е сложил бурка, щото бурка по принцип се носи в общества, в които мъжките екземпляри явно дотолкова не могат да си контролират мачо импулсите, че е нужно женските да се покриват. Да, ще имаме редица лица, ревящи горко от това колко политкоректността им пречи да си живеят живота, но това е то животът в свободно общество - все ще се намери някакво лице, което да реве горко - дали за повече политкоректност или по-малко.
My Anime List , My Manga List

Oui. Je suis garbage.

User avatar
Marfa
Moderator
Posts: 11232
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:12 pm
Contact:

Re: Сексистки хроники

Post by Marfa » Thu Aug 04, 2016 11:43 am

Сори, ама се случва. И две жени като се срещнат се случва да си обменят комплименти, и двама мъже като се срещнат, също се случва да си обменят комплименти и верно светът наистина не свършва.
This octopus! Let's give him boots, send him to North Korea!

Image<-Подробно описание на нещата, които ми образуват нерви :twisted:
Уук.

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 17 guests