Сексистки хроники

За коментари и излияния от всякакъв род, число, спрежение и залог

Moderator: Moridin

User avatar
Вашта леля
Scholar
Posts: 128
Joined: Thu Dec 03, 2015 10:29 pm

Re: Сексистки хроники

Post by Вашта леля » Thu Jun 30, 2016 9:17 am

Абе какво толкова се тормозят тези хора, нека следващия път като иде на бизнес-среща някой да и каже "Ти си баси грозната пача, но дай сега да обсъдим продажбите" и въпросът с харасмънта е решен.

User avatar
Amelia
Moderator
Posts: 12921
Joined: Mon Aug 30, 2004 9:49 am

Re: Сексистки хроники

Post by Amelia » Thu Jun 30, 2016 6:59 pm

Еми може би коментарите за външния вид при професионални срещи просто трябва да спрат. Ако бяха отишли да се забиват в тая кръчма - окей. Но те са там по работа. Според вас жена би ли огледала мъж по тоя начин и би ли му казала това при бизнес среща? Аре малко уважение, все пак.
My Anime List , My Manga List

Oui. Je suis garbage.

User avatar
The Dragon
Elder God
Posts: 9054
Joined: Wed Jan 14, 2004 9:03 pm

Re: Сексистки хроники

Post by The Dragon » Thu Jun 30, 2016 8:48 pm

Amelia wrote:Еми може би коментарите за външния вид при професионални срещи просто трябва да спрат. Ако бяха отишли да се забиват в тая кръчма - окей. Но те са там по работа. Според вас жена би ли огледала мъж по тоя начин и би ли му казала това при бизнес среща? Аре малко уважение, все пак.
Ми да го направи. Лошо няма ...

А и дори и да е неправилно (с което съм съгласен) далеч не значи, че е сексизъм или харасмънт. Да не говорим че ако жената се е издокарала докрай, очевидно разчита на сексапила си да и помогне в срещите. И това е прост acknowledgement.
The sinking of the Titanic was a miracle to the lobsters in the ship's kitchen.

User avatar
Ghibli
Elder God
Posts: 5767
Joined: Sat Dec 20, 2003 11:36 am
Location: not really here

Re: Сексистки хроники

Post by Ghibli » Thu Jun 30, 2016 9:45 pm

Amelia wrote:Еми може би коментарите за външния вид при професионални срещи просто трябва да спрат. Ако бяха отишли да се забиват в тая кръчма - окей. Но те са там по работа. Според вас жена би ли огледала мъж по тоя начин и би ли му казала това при бизнес среща? Аре малко уважение, все пак.
(В системата на форума има остра нужда от плюсове, лайкове или каквото там.) Подкрепям изцяло.
PICARD: Now, are we progressing, Mister La Forge?
LAFORGE: About like you'd expect, sir.
PICARD: Splendid. Splendid. Carry on.

Amikae
Ascendent
Posts: 4199
Joined: Thu Aug 07, 2008 12:07 pm

Re: Сексистки хроники

Post by Amikae » Thu Jun 30, 2016 10:50 pm

Amelia wrote:Еми може би коментарите за външния вид при професионални срещи просто трябва да спрат. Ако бяха отишли да се забиват в тая кръчма - окей. Но те са там по работа. Според вас жена би ли огледала мъж по тоя начин и би ли му казала това при бизнес среща? Аре малко уважение, все пак.
И мен много неща тънко ми лазят по нервите, ма някак си избирам да не надигам лай за дреболии. Все пак става въпрос за работа, не съм на ваканция в рая. Всеки ден срещам разни олигофрени, които не знаят как да се държат коректно, ама си натискам парцалките и си върша работата.

Ся не знам дали жена би направила точно такъв коментар за мъж, жените са по-добри в тия неща като цяло. Обаче за сметка на това на работа имам колежки, които когато нещо не им удисва директно отиват в офиса на генералния мениджър и се разревават. Според вас един мъж би ли направил подобно нещо?

User avatar
tigermaster
Elder God
Posts: 6458
Joined: Wed Jun 14, 2006 11:39 am

Re: Сексистки хроники

Post by tigermaster » Fri Jul 01, 2016 12:48 am

Amelia wrote:Аре малко уважение, все пак.
Не е да не съм съгласен, обаче какво неуважително има в "You look amazing"? Още повече, че макар и да е среща с потенциален инвеститор, се случва в бар, а не в по-формална обстановка. Или да не се опитваме да разчупим леда с абсолютно невинни коментари, понеже човекът отреща може да реши да ги изтълкува съвсем превратно...

Принципно, аз не бих си позволил да коментирам по никакъв начин външния вид на човек, когото не познавам достатъчно добре. Обаче на първия си ден в единствената за момента работа, в която ми се е налагало да нося костюм, чух от колежки, които тогава срещах за пръв път, всякакви коментари в диапазона от "Леле, колко си готин!!!" до "Приличаш на наемен убиец с тоя костюм, защо си се облякъл така?!". (Двете не се изключват взаимно, де. И двете бяха верни :) )На същото място, впрочем, жени съветваха други жени да носят по-дълбоки деколтета и по-прилепнали поли, за да радват окото на евентуалните клиенти мъже. Тъпа работа. После въпросната, хм, фирма я разследваха от "Господари на ефира" за редица измами. Имаше за какво.
Света аз цял обходих
и изправен гордо пак стоя.
Срещнах милиони хора
и на всичките им взех ума.

Блог
The Painting
Случаят с изтрития спомен
РЕВЮ: „The Lord of the Rings: The Rings of Power”

User avatar
Xellos
Moderator
Posts: 20294
Joined: Fri Apr 02, 2004 10:08 pm

Re: Сексистки хроники

Post by Xellos » Fri Jul 01, 2016 8:12 am

Универсална истина е, че повечето проблеми на мъжете започват така - Седи една жена и скучае. :lol:
:ninja:

User avatar
Ghibli
Elder God
Posts: 5767
Joined: Sat Dec 20, 2003 11:36 am
Location: not really here

Re: Сексистки хроники

Post by Ghibli » Fri Jul 01, 2016 9:43 am

tigermaster wrote:
Amelia wrote:Аре малко уважение, все пак.
Не е да не съм съгласен, обаче какво неуважително има в "You look amazing"?
1. Като става въпрос за работа, не би трябвало да има значение и да се споменава дали една жена или мъж изглежда или не изглежда добре в очите на коментиращия. Изключваме разните случаи на неподходящо облекло в работна обстановка, когато е естествено да възникне такъв въпрос. Въобще не би трябвало да го засяга нейният/неговият външен вид, освен ако не е пряко свързан с работната задача (наема се като модел, например).
2. Независимо от горното - коментар към някого за външния му вид е навлизане в личното пространство и не е нещо по подразбиране приятно, както си усетил и сам на гърба си. Ненужните комплименти от непознати са също толкова лепкави и натоварващи като подсвиркванията по улиците.
PICARD: Now, are we progressing, Mister La Forge?
LAFORGE: About like you'd expect, sir.
PICARD: Splendid. Splendid. Carry on.

User avatar
The Dragon
Elder God
Posts: 9054
Joined: Wed Jan 14, 2004 9:03 pm

Re: Сексистки хроники

Post by The Dragon » Fri Jul 01, 2016 10:33 am

Ghibli wrote:
tigermaster wrote:
Amelia wrote:Аре малко уважение, все пак.
Не е да не съм съгласен, обаче какво неуважително има в "You look amazing"?
1. Като става въпрос за работа, не би трябвало да има значение и да се споменава дали една жена или мъж изглежда или не изглежда добре в очите на коментиращия. Изключваме разните случаи на неподходящо облекло в работна обстановка, когато е естествено да възникне такъв въпрос. Въобще не би трябвало да го засяга нейният/неговият външен вид, освен ако не е пряко свързан с работната задача (наема се като модел, например).
Защото никога жена не е се издокарвала до край на бизнес среща, надявайки се сексапила и да и помогне в преговорите. Когато бяхме на онази среща в Стара Загора, Ххххххххх (от моя отбор) нямаше нужда да се облича в черна по тялото рокля до над коляното, с бухналата руса коса, перфектния грим и 10 сантиметровите токове. Изглеждаше по-красива от число с осем нули в банковата ми сметка. В осем сутринта. Просто се беше събудила така нали? И това и бяха първите попаднали дрешки от гардероба. Дори и да го е направила само за нейно самочувствие, пак се е опитала да си докара предимство.

Не виждам къде е сексисзма в това да покажеш на някой, че знаеш каква игра играе и да се опиташ да го изкараш от равновесие.
The sinking of the Titanic was a miracle to the lobsters in the ship's kitchen.

User avatar
Ghibli
Elder God
Posts: 5767
Joined: Sat Dec 20, 2003 11:36 am
Location: not really here

Re: Сексистки хроники

Post by Ghibli » Fri Jul 01, 2016 10:41 am

Изместваш въпроса. Говорехме си доколко е допустимо да ти оценяват външния вид в първата реплика към теб на работна среща.

Дали жените се възползват от неспособността на някои мъже да мислят за друго освен за секс, е друга тема.

И да, прилепнала секси рокличка е неподходяща за работна обстановка. Както и почти прозрачен светъл панталон, под който с всички подробности се виждат черни дантелени гащички (това съм го виждала в моята работа).
PICARD: Now, are we progressing, Mister La Forge?
LAFORGE: About like you'd expect, sir.
PICARD: Splendid. Splendid. Carry on.

User avatar
The Dragon
Elder God
Posts: 9054
Joined: Wed Jan 14, 2004 9:03 pm

Re: Сексистки хроники

Post by The Dragon » Fri Jul 01, 2016 10:49 am

Ghibli wrote:Изместваш въпроса. Говорехме си доколко е допустимо да ти оценяват външния вид в първата реплика към теб на работна среща.

Дали жените се възползват от неспособността на някои мъже да мислят за друго освен за секс, е друга тема.

И да, прилепнала секси рокличка е неподходяща за работна обстановка. Както и почти прозрачен светъл панталон, под който с всички подробности се виждат черни дантелени гащички (това съм го виждала в моята работа).
Доста си е подходяща ако ме питаш.

Ми точно това е - обличайки се to the nines жената сама прави външният си вид релевантен. Така че оценката на външният вид е втората реплика в разговора.
The sinking of the Titanic was a miracle to the lobsters in the ship's kitchen.

User avatar
Ghibli
Elder God
Posts: 5767
Joined: Sat Dec 20, 2003 11:36 am
Location: not really here

Re: Сексистки хроники

Post by Ghibli » Fri Jul 01, 2016 1:36 pm

Къде в статията се казва, че жената е била облечена секси, желаейки да предизвика подобна реакция?
PICARD: Now, are we progressing, Mister La Forge?
LAFORGE: About like you'd expect, sir.
PICARD: Splendid. Splendid. Carry on.

User avatar
Ambartanen
Arcanist
Posts: 992
Joined: Mon Mar 15, 2004 6:45 pm

Re: Сексистки хроники

Post by Ambartanen » Fri Jul 01, 2016 2:08 pm

Цялата история ми се струва като чисто проба guerilla marketing- "Аз, основателката на фирма за обувки Х, снощи бях на бизнес среща и..." Може би гледам твърде цинично на ситуацията.

Първа среща с бизнес партньор в бар намеква, че ситуацията вече е доста неформална. В крайна сметка според самата нейна история човекът й е направил един комплимент в началото и след това не е казал или направил нищо некоректно за остатъка от срещата. Може би е искал да я сваля и се е отказал, може просто да е направил рефлексивен комплимент, може да са много неща и очевидно не само ние не знаем, но и самата жена от видеото. Тя не каза това как е навредило на бизнес отношенията им, така че не ми е ясно къде е сексизма в ситуацията. По обществено приемливо е да се правят комплименти за външния вид на жени отколкото на мъже?

Иначе най-лесния начин да не обидиш никой е като се придържаш само към строго определени теми и изрази. Стандартна практика в големите корпорации като цяло, но води до някои доста глупави ситуации и комуникация почти лишена от смисъл.

User avatar
Вашта леля
Scholar
Posts: 128
Joined: Thu Dec 03, 2015 10:29 pm

Re: Сексистки хроники

Post by Вашта леля » Fri Jul 01, 2016 3:59 pm

Не е ли малко пресилена реакция да правиш случай на харасмънт от комплимент по време на бизнес-преговори? Според мен дамата прекалява с търсенето на сексуален подтекст в проста проява на любезност. Продължавам да защитавам нещастният бизнес-партньор, защото на мен непрекъснато ми се случва да се държа мило и да казвам хубави неща на хората, защото ми е приятно да го правя, защото създава хубаво настроение и защото е човещина, за бога, но след това виждам как хората почват да спичат и да мислят има ли сексуален подтекст тука или няма. Сериозно, може ли по-малко суета и малко повече приземеност, все пак.

User avatar
Ghibli
Elder God
Posts: 5767
Joined: Sat Dec 20, 2003 11:36 am
Location: not really here

Re: Сексистки хроники

Post by Ghibli » Fri Jul 01, 2016 5:19 pm

Тоест ти ръсиш наляво-надясно "хубави неща" към хората, забелязваш, че те "се спичат" в отговор, и продължаваш да смяташ, че това им "създава хубаво настроение"?
PICARD: Now, are we progressing, Mister La Forge?
LAFORGE: About like you'd expect, sir.
PICARD: Splendid. Splendid. Carry on.

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 36 guests