Сексистки хроники

За коментари и излияния от всякакъв род, число, спрежение и залог

Moderator: Moridin

User avatar
Vivian
Forsaken
Posts: 2630
Joined: Thu Aug 07, 2008 3:25 pm
Location: Pandora

Re: Сексистки хроники

Post by Vivian » Sat Apr 02, 2016 4:12 pm

Без да звуча нихилистично - Западът не превъзхожда в нищо, освен в потребление. Именно поради това си потребление, както и поради факта, че в момента може да си го позволи просто "изкупува" културата, технологиите и голяма част от икономиката. Важи и за значителна част от здравеопазването. Но това, че потребяваш и имаш парите да си го позволиш, не те превръща автоматично в entity that outclasses, така да се каже. Има разлика.
Абе да спориш с Вивиан за филми е като да ловиш пираня с патката си - нито много риба ще наловиш нито члена ти ще става за нещо след това .... --The Dragon

Напомнете ми да не споря с Вивиан. Лайк евър. -- Muad_Dib

Amikae
Ascendent
Posts: 4199
Joined: Thu Aug 07, 2008 12:07 pm

Re: Сексистки хроники

Post by Amikae » Sat Apr 02, 2016 4:33 pm

В тази връзка, на който му се чете, може да погледнете "Да бъдеш или да имаш" на Ерих Фром. Много приятно смилаема книга, която разглежда различните аспекти на консуматорската култура, в която е затънал света.

User avatar
The Dragon
Elder God
Posts: 9053
Joined: Wed Jan 14, 2004 9:03 pm

Re: Сексистки хроники

Post by The Dragon » Sat Apr 02, 2016 4:51 pm

Vivian wrote:Без да звуча нихилистично - Западът не превъзхожда в нищо, освен в потребление. Именно поради това си потребление, както и поради факта, че в момента може да си го позволи просто "изкупува" културата, технологиите и голяма част от икономиката. Важи и за значителна част от здравеопазването. Но това, че потребяваш и имаш парите да си го позволиш, не те превръща автоматично в entity that outclasses, така да се каже. Има разлика.
Ядрена енергия и квантова физика и изследване на Космос - запад + русия. Лазери - пак така. Днк - запад. Полупроводници - запад. Тежко машиностроене - отново запад. Софтуеър - запад + източна европа + русия. Комуникационна техника - запад отново. Оръжейна техника - САЩ, Русия, Германия, Франция и UK. 200 години доминация след индустриалната революция не е случайност.

Може и да сме гадни експлоатиращи хищници - но поне сме най-умните и най-гадните.
The sinking of the Titanic was a miracle to the lobsters in the ship's kitchen.

User avatar
Vivian
Forsaken
Posts: 2630
Joined: Thu Aug 07, 2008 3:25 pm
Location: Pandora

Re: Сексистки хроники

Post by Vivian » Sat Apr 02, 2016 5:19 pm

Не че нещо, но аз още чакам примерите (и съответните доказателства) за култура. Защото аз с точни науки не се занимавам, но моментът с "културата" винаги ми е близък по душа.

Както и две уточнения:

1. Русия я имаш за Запад или за Изток?
2. За мен изкупуването на "мозъци" от Изтока и потреблението им на Запад не е равно на превъзходство per se. По-скоро е израз на това, че нещо не ти стига, но имаш мощта и възможностите да си го купиш. Което малко или много имат и един дребен процент хора от Изтока.
Абе да спориш с Вивиан за филми е като да ловиш пираня с патката си - нито много риба ще наловиш нито члена ти ще става за нещо след това .... --The Dragon

Напомнете ми да не споря с Вивиан. Лайк евър. -- Muad_Dib

User avatar
Litz
Ascendent
Posts: 4064
Joined: Mon Aug 16, 2010 12:46 am

Re: Сексистки хроники

Post by Litz » Sat Apr 02, 2016 5:27 pm

Между другото в Африка/Латинска Америка местните ползват някакви билки, които НАИСТИНА лекуват разни болести и тн и тия от BAYER го виждат това и го взаимстват и изкарват пари без да плащат авторски права(или каквото там се води) и местните си търсят правата, защото на тях гръб се изкарват пари. Няколко мои професори са писали трудове по тоя въпрос и трябва да ги изнамеря. Много интересно беше.

User avatar
The Dragon
Elder God
Posts: 9053
Joined: Wed Jan 14, 2004 9:03 pm

Re: Сексистки хроники

Post by The Dragon » Sat Apr 02, 2016 5:56 pm

Vivian wrote:Не че нещо, но аз още чакам примерите (и съответните доказателства) за култура. Защото аз с точни науки не се занимавам, но моментът с "културата" винаги ми е близък по душа.

Както и две уточнения:

1. Русия я имаш за Запад или за Изток?
2. За мен изкупуването на "мозъци" от Изтока и потреблението им на Запад не е равно на превъзходство per se. По-скоро е израз на това, че нещо не ти стига, но имаш мощта и възможностите да си го купиш. Което малко или много имат и един дребен процент хора от Изтока.
Запада освен това изнася култура а не внася. Ениуей - като част от европейския концерт то 1916 и страна колонизаторка, мисля че слагането на Русия в почетен запад (както и на япония) се подразбира.
The sinking of the Titanic was a miracle to the lobsters in the ship's kitchen.

User avatar
Vivian
Forsaken
Posts: 2630
Joined: Thu Aug 07, 2008 3:25 pm
Location: Pandora

Re: Сексистки хроники

Post by Vivian » Sat Apr 02, 2016 6:05 pm

Не бих казала, че се подразбира, защото геополитическите фактори, които биха поставили Русия като държава принадлежаща към Изтока всъщност изобилстват. Но е добре да знам къде са намира тя в твоята собствена ценностна система преди да продължим с дебата.

И Западът категорично внася култура, съжалявам. Освен ако не визираш просто готовия продукт известен като пълнометражен филм...Защото и ти, и аз знаем (надявам се), че културата е много повече от това.
Абе да спориш с Вивиан за филми е като да ловиш пираня с патката си - нито много риба ще наловиш нито члена ти ще става за нещо след това .... --The Dragon

Напомнете ми да не споря с Вивиан. Лайк евър. -- Muad_Dib

User avatar
Amelia
Moderator
Posts: 12921
Joined: Mon Aug 30, 2004 9:49 am

Re: Сексистки хроники

Post by Amelia » Sat Apr 02, 2016 6:24 pm

Аз като човек, занимаващ се с точна наука в западен университет, пълен с китайци и индийци и правещ опити да научи на нещо местното население от всякакъв цвят, имам какво да кажа относно т.нар. умствено превъзходство на западните бели: хаха.

Това, с което Западът превъзхожда Изтокът в момента е армията на (най-вече) САЩ и крупните корпорации с античовешките им бизнес практики, които пият кръв от Изтока, за да може Западът да си гледа кефа, без да плаща реалните цени на това, което потребява. То това си е майндсет още от колониализма насам. Та в тоя ред на мисли, white guilt ще е нужен докато някъде някакви азиатски дечица работят за по 2 цента на ден, за да ти направят пластмасовия боклук, без който преспокойно можеш да живееш, а разни етноси още не могат да дойдат на себе си след инвазията на големия, бял, мъдър и много умен божествен човек, който им е съсипал хилядолетната култура и ги е вкарал в дълбок културен дисонанс. Като примерно Индия. Или Близкия Изток като по-пресен пример.

Културно не виждам с какво западната култура бие източната. И да ви светна, изтокът съдържа не само Индия и Китай, а и Япония.
My Anime List , My Manga List

Oui. Je suis garbage.

User avatar
The Dragon
Elder God
Posts: 9053
Joined: Wed Jan 14, 2004 9:03 pm

Re: Сексистки хроники

Post by The Dragon » Sat Apr 02, 2016 7:20 pm

Япония като държава е толкова гребала с пълни шепи от Запад как се правят нещата правилно, че няма накъде - от Мейджи революцията през Руско Японската война та до WWII - Япония нарочно се прави на колониална/индустриална сила по западен маниер. Японците в Южна Африка са били почетни бели. Which says a lot.

А пък аз като човек работел с индийци в IT - абе дори българи които Наков ги обучава са по-добре.

Римляните са имали парни двигатели, китайците са имали барут, становете и печатните преси са били също познати, индийците са имали поносима стомана - но Европа всичко това е използвано за пръв път правилно и в мащаб. Никой не говори дали са тъпи другите нации - а че бедната на ресурси Европа за пръв път има работещ пайплайн за конвертиране на талант в икономическа, научна, индустриална и военна мощ.

И затова успява да колонизира останалата част от света - дори всеки европеец на индивидуално ниво да е бил по зле от останалият свят.
The sinking of the Titanic was a miracle to the lobsters in the ship's kitchen.

User avatar
Amelia
Moderator
Posts: 12921
Joined: Mon Aug 30, 2004 9:49 am

Re: Сексистки хроники

Post by Amelia » Sat Apr 02, 2016 7:46 pm

Т.е., японците са по-низши от западните бели, щото са плагиатствали всичко което ги прави развита цивилизация от западните бели, но западните бели са по-висши от един билюк източни държави, щото са плагиатствали всичко, което ги прави развита цивилизация, от тоя един билюк източни държави?

Интересна логика, that.
My Anime List , My Manga List

Oui. Je suis garbage.

User avatar
трубадур
Elder God
Posts: 5701
Joined: Sat Apr 07, 2007 4:33 am

Re: Сексистки хроники

Post by трубадур » Sat Apr 02, 2016 7:48 pm

Аз само да вметна, че европа не е бедна на ресурси, никога не е била, това са простотии от последните години, които се котират, щото осъзнаха, че не им стига газът. Ако беше бедна нито гърците щяха да просъществуват, нито римляните, нито прабългарите щяха да се спрат тука. Богатството далеч не се ограничава само до метали и минерали, нещо, от което европейците не е като да са изпитвали липса и отпреди да ръгнат да споделят култура. Неща като климат, почва и прясна вода са диктували решенията на не една или две нации.

Което ми е големият проблем с колонизациите на америките, де. Размахът с, който там са обработвали земя и са култивирали растения наистина може да накара европата да изглежда бедна.

От друга страна не са се пръкнали само тук диваци, с желание да властват над всичко. Кофти е, че най-голямата империя, позната в историята е бяла, ама в десетката влизат всякакви кирливи и омешани тъпанари, та според мен е много по-правилно тия империи и хората, принадлежащи към опресорите да се разглеждат като такива с еднакви религиозни виждания, отколкото цвета на кожата. Щото историята показва, че белият изверг е точно толкова садистичен колкото монголоидния, черния и т.н.

User avatar
The Dragon
Elder God
Posts: 9053
Joined: Wed Jan 14, 2004 9:03 pm

Re: Сексистки хроники

Post by The Dragon » Sat Apr 02, 2016 8:24 pm

Amelia wrote:Т.е., японците са по-низши от западните бели, щото са плагиатствали всичко което ги прави развита цивилизация от западните бели, но западните бели са по-висши от един билюк източни държави, щото са плагиатствали всичко, което ги прави развита цивилизация, от тоя един билюк източни държави?

Интересна логика, that.
Низши и висши ти ги използваш. Аз само казвам, че за да завладеят останалият свят са вършили нещо правилно.

А японците ги дадох като положителен пример. Нацията възприела най-пълно западното know how е изравнила и настигнала колониалните сили.

Международният ред винаги се движи от Realpolitik.

И очевидно способността на САЩ да имат ядрено оръжие, докато в арабския полуостров са на мода кремъклийките, значи че са били по добри от другите в цялото "да имаме държава" нещо.
The sinking of the Titanic was a miracle to the lobsters in the ship's kitchen.

User avatar
Amelia
Moderator
Posts: 12921
Joined: Mon Aug 30, 2004 9:49 am

Re: Сексистки хроники

Post by Amelia » Sat Apr 02, 2016 9:24 pm

Това всичкото почива на допускането, че да завладяваш други страни е правилно. Пък аз не съм сигурна. И точно САЩ ли ще си даваме за пример? В смисъл страната, от която повечето цивилизован бял западен свят го е срам? Всъщност точно в САЩ можем да видим ясно как военната мощ не е равна на добре работеща държава.
My Anime List , My Manga List

Oui. Je suis garbage.

User avatar
The Dragon
Elder God
Posts: 9053
Joined: Wed Jan 14, 2004 9:03 pm

Re: Сексистки хроники

Post by The Dragon » Sat Apr 02, 2016 9:47 pm

Amelia wrote:Това всичкото почива на допускането, че да завладяваш други страни е правилно. Пък аз не съм сигурна. И точно САЩ ли ще си даваме за пример? В смисъл страната, от която повечето цивилизован бял западен свят го е срам? Всъщност точно в САЩ можем да видим ясно как военната мощ не е равна на добре работеща държава.
САЩ, Великобритания, Рим, Монголците ... Избери си. Силата сама дава легитимност в международните отношения. Victim blaming е правилен тук.
The sinking of the Titanic was a miracle to the lobsters in the ship's kitchen.

User avatar
Amelia
Moderator
Posts: 12921
Joined: Mon Aug 30, 2004 9:49 am

Re: Сексистки хроники

Post by Amelia » Sat Apr 02, 2016 10:26 pm

Е, все пак в 21ви век имаме и други критерии за цивилизованост освен голямата армия. За което беше и целия разговор. Щото тука се изброиха ненам колко критерия, по които белите превъзхождали небелите, а това просто не е вярно.
My Anime List , My Manga List

Oui. Je suis garbage.

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 16 guests