Абсурдистан: Възраждането

За коментари и излияния от всякакъв род, число, спрежение и залог

Moderator: Moridin

User avatar
Ghibli
Elder God
Posts: 5766
Joined: Sat Dec 20, 2003 11:36 am
Location: not really here

Post by Ghibli » Tue Apr 28, 2015 11:38 am

И пак стигаме до факта, че не става въпрос за нормално предвидим и предотвратим от ръководството риск. От моята гледна точка* няма нищо чак толкова престъпно в това да се остави служителка с добра репутация и дългогодишен опит сама на нощна смяна (доброволно поискана от самата нея, между другото), по време на която от служителката не се изисква да извършва сложни задачи (като да оперира, например).

*Но аз все пак съм неспециалист и не толкова запознат с болничните процедури човек.

Интересно ми е мнението на Алексис по темата.
PICARD: Now, are we progressing, Mister La Forge?
LAFORGE: About like you'd expect, sir.
PICARD: Splendid. Splendid. Carry on.

User avatar
Trip
Moderator
Posts: 6353
Joined: Sat Dec 31, 2005 7:30 am
Contact:

Post by Trip » Tue Apr 28, 2015 11:43 am

Така е, че няма как да се предвиди. Но то идеята на тия институции и системи е да вземат всички възможни и смислени подсигуряващи мерки - като с обезопасяващите механизми в някоя фабрика примерно. Както и най-вече да се спазва законът - особено в места като болници е хубаво устните договорки и ad hoc натъкмациите да са сведени до абсолютен минимум. (Като човек, расъл с двама родители медицински работници го казвам, вечерно време само за подобни неща се приказваше.) Това, че може да мине, не значи, че трябва.

User avatar
Ghibli
Elder God
Posts: 5766
Joined: Sat Dec 20, 2003 11:36 am
Location: not really here

Post by Ghibli » Tue Apr 28, 2015 11:52 am

Допълвам си горното - ако е интензивно отделение съм съгласна, че трябва да са поне двама човека на смяна.
„Вторият много важен фактор е, че в интензивните отделения, каквато е клиниката, нощем трябва да има двама служители, защото всичко може да се случи с единият. Там се поддържа животът, има деца, които са 800 грама и техните уреди се следят. Това не е дежурство, в което можеш да си подремнеш. Това е дежурство, в което вниманието ти е ангажирано непрекъснато”

проф. д-р Станка Маркова, председател на Асоциацията на професионалистите по здравни грижи
Източник
PICARD: Now, are we progressing, Mister La Forge?
LAFORGE: About like you'd expect, sir.
PICARD: Splendid. Splendid. Carry on.

User avatar
Marfa
Moderator
Posts: 11240
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:12 pm
Contact:

Post by Marfa » Tue Apr 28, 2015 7:03 pm

Аз само да кажа, че съм на страната на Гибли в тоя спор. За протокола де.

Колкото до смените... Понеже сигурно 80% от родата са лекари и медицински специалисти, та по тях съдя. Редовно карат и по 24, че и по 48 часа смени, особено ако после искат да си слеят някакви почивни дни. Имам приятелка, дето редовно взима нощни и на практика живее в болницата, щото пък заради допълнителното заплащане.

Са, на сестри и акушерки им е по-гадно, щото по принцип минават, проверят пациентите и ако има някакъв проблем, чак тогава викат дежурния лекар. Но и те лягат и спят.

Въпросната буля не е била акушерка в реанимация, като гледам, били са й поверени нормални здрави бебета, та просто е трябвало да наминава през някой и друг час и да види дали всичко е ОК, така че аналогията с чеховия "Спи й се" е повече от нелепа. По тая логика масово родилки щяха да си трепят бебетата все пак, нали. Сега чета, че може и да била обладана... Боже, кога се върнахме в Девети век?!

===========

Колкото до записа. Не мога да си представя защо АЗ бих изгледала подобно чудо, ако не ми влиза в професионалните задължения. Може би толкова навикнахме да гледаме разстреляни, взривени и умиращи от глад хора в репортажите по телевизията, че вече сме обръгнали ли, не знам и аз.

===========

btw, за доброто на акушерката се надявам, да влезе за продължително време в затвора. Щото инак, и това го твърдя сериозно, че ако бях на мястото на родителите, няколко часа след пускането й щеше да се води безследно изчезнала. МНОГО безследно изчезнала.
This octopus! Let's give him boots, send him to North Korea!

Image<-Подробно описание на нещата, които ми образуват нерви :twisted:
Уук.

User avatar
Marfa
Moderator
Posts: 11240
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:12 pm
Contact:

Post by Marfa » Tue Apr 28, 2015 7:18 pm

Мийнуайл, ин Видин:
Spoiler: show
Image
Не я знам таа акушерка кви бърнаут синдроми е имала, ама мен верно ми иде да хвана една пушка помпа и да ги изчеша всички.
This octopus! Let's give him boots, send him to North Korea!

Image<-Подробно описание на нещата, които ми образуват нерви :twisted:
Уук.

User avatar
Marfa
Moderator
Posts: 11240
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:12 pm
Contact:

Post by Marfa » Tue Apr 28, 2015 7:34 pm

http://www.dnevnik.bg/bulgaria/2015/04/ ... shofyorut/
Адвокатът на родителите на убитото бебе пък настоя за максимална присъда от 15 години. Защитата поиска Стоянов да получи от 2 до 6 години за причиняване на не особено тежък смъртен случай.
не особено тежък смъртен случай
This octopus! Let's give him boots, send him to North Korea!

Image<-Подробно описание на нещата, които ми образуват нерви :twisted:
Уук.

User avatar
Marfa
Moderator
Posts: 11240
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:12 pm
Contact:

Post by Marfa » Tue Apr 28, 2015 7:38 pm

Je suis шпация...
Spoiler: show
Image
This octopus! Let's give him boots, send him to North Korea!

Image<-Подробно описание на нещата, които ми образуват нерви :twisted:
Уук.

User avatar
Ghibli
Elder God
Posts: 5766
Joined: Sat Dec 20, 2003 11:36 am
Location: not really here

Post by Ghibli » Tue Apr 28, 2015 10:12 pm

Marfa wrote:Колкото до записа. Не мога да си представя защо АЗ бих изгледала подобно чудо, ако не ми влиза в професионалните задължения. Може би толкова навикнахме да гледаме разстреляни, взривени и умиращи от глад хора в репортажите по телевизията, че вече сме обръгнали ли, не знам и аз.
За мен отговорът е - просто защото е толкова трудно да се повярва, че това наистина е станало. Нивото на абсурдност на случката е такова, че без да го видиш с очите си е трудно да го възприемеш и осъзнаеш.

* * * * *
Marfa wrote:не особено тежък смъртен случай
Искрено се надявам това да е плод на дебилни журналисти, защото ако такава е истинската формулировка на адвоката, вселената би трябвало да имплодира.
PICARD: Now, are we progressing, Mister La Forge?
LAFORGE: About like you'd expect, sir.
PICARD: Splendid. Splendid. Carry on.

User avatar
Matrim
Moderator
Posts: 5263
Joined: Mon Dec 22, 2003 10:58 pm
Location: Remedy Lane

Post by Matrim » Tue Apr 28, 2015 10:19 pm

Чак пък толкоз... Предполагам, че просто има предвид нещо от рода на убийство без утежняващи вината обстоятелствата или по непредпазливост или каквото там формулировки има в бг правото.
Ridcully: "A few twenty-mile runs and the Dean'd be a different man."
Bursar: "Well, yes. He'd be dead."
Ridcully: "He'd be healthy."
Bursar: "Yes, but still dead."

User avatar
Ghibli
Elder God
Posts: 5766
Joined: Sat Dec 20, 2003 11:36 am
Location: not really here

Post by Ghibli » Wed Apr 29, 2015 12:31 am

Обаче представи си че в бг правото има дословно формулировка "не особено тежък смъртен случай"...
PICARD: Now, are we progressing, Mister La Forge?
LAFORGE: About like you'd expect, sir.
PICARD: Splendid. Splendid. Carry on.

User avatar
Jen
Paragon
Posts: 645
Joined: Thu Mar 29, 2007 12:06 pm
Contact:

Post by Jen » Wed Apr 29, 2015 1:38 pm

Няма разбира се такава формулировка.
И няма как да е имал предвид убийство без утежняващи вината обстоятелствата, защото поне две такива са обективно налице. При непредпазливостта също има квалифициращи случаи и тоя е от най-тежките. Та или е журналистическа глупост или тоя адвокат не е с всичкия си.

По случая с акушерката аз също съм категорична, че отделно от нейната наказателната отговорност, болницата също трябва да понесе отговорност. И не виждам как адресирането най-накрая на тоталната липса на стандарт в българското здравеопазване с малки изключения, ще доведе до каквото и да е размиване на проблем. Аз имам челен сблъсък с друго отделение на въпросната болница (няма да разказвам историята, от ония небивалици е, дето сте ги чували много пъти и всъщност са истина, ироничното е, че моята също завърши в Токуда) и изводът от него е точно това - втрещяваща липса на стандарт, не само медицински, което ме кара да смятам за съвсем неизключена възможността пошляпването на бебета да е била "незабелязвана" практика там.
If I never meet you in this life, let me feel the lack.

User avatar
Litz
Ascendent
Posts: 4068
Joined: Mon Aug 16, 2010 12:46 am

Post by Litz » Thu Apr 30, 2015 5:12 pm

Не можах да проследя целия цирк с ТВ7, но това което усрях е толкова циркаджийско...

User avatar
Trip
Moderator
Posts: 6353
Joined: Sat Dec 31, 2005 7:30 am
Contact:

Post by Trip » Fri May 01, 2015 9:02 am

Шефът на СофияМед казал, че случилото е много добра реклама за болницата, ако и поводът да не бил толкова хубав. Like, what.

User avatar
The Dragon
Elder God
Posts: 9054
Joined: Wed Jan 14, 2004 9:03 pm

Post by The Dragon » Sun May 03, 2015 1:52 pm

Гледайки БПЦ, Симеон и Бойко се сетих за този виц ...

Срещнало магарето лъва в гората и му казало:
-Защо ти да си цар на животните? И аз мога да бъда цар.
Лъвът го погледнал насмешливо и му отвърнал:
-Аз имам големи зъби.
Магарето: Аз също.
–Аз имам голяма грива.
Магарето:Аз също.
-Аз мога да е*а много време.
Магарето: Аз също.
Лъвът се усъмнил и предложил да се състезават.Ще се е*ат един друг и който свърши по-бавно ще е цар на животние. Магарето се съгласило..
Първи бил лъвът помпал, помпал и на 30-тата минута свършил.
След това дошъл ред на магарето.Почнало то лъвът и си прави кефа.
10 минути....15 минути....20 минути.Лъвът се уплашил че магарето ще го бие и си помислил:
"Какво правеше лъвицата за да ме накара да свърша? А, да драскаше ме по гърба" И започнал да драска магарето.На него пък му станало готино и почнал още по-яко да помпа лъва. 23-та минути....
Лъвът пак:"Какво правеше лъвицата? А, да шепнеше ми в ушите." И започнал да шепне на магарето в ушите.. Марчо пак се разкефил и продължил 26-та минута...
Лъвът вече умирал от болка и накрая се сетил че лъвицата си въртяла заднка за да го накара да свърши по-бързо. Почнал той да си върти задника и тогава, точно на 29-тата минута магарето свършило и лъвът от кеф, че е спечелил извикал:
-Аз съм царя! Аз съм царя!
А магарето с блажена физиономия му отвърнало:
–Лъвчо ти не си цар, ти си БОГ бате!
The sinking of the Titanic was a miracle to the lobsters in the ship's kitchen.

User avatar
Xellos
Moderator
Posts: 20289
Joined: Fri Apr 02, 2004 10:08 pm

Post by Xellos » Tue May 05, 2015 3:21 pm

:ninja:

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 9 guests