Абсурдистан: Възраждането

За коментари и излияния от всякакъв род, число, спрежение и залог

Moderator: Moridin

User avatar
Marfa
Moderator
Posts: 11240
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:12 pm
Contact:

Re: Абсурдистан: Възраждането

Post by Marfa » Sat Dec 28, 2019 5:17 pm

Аз да кажа, че на мене на Хамбург много ми хареса. Макар в четири и половина следобед да е тъмно като в негърски гъз, навсякъде е осветено, та си ходиш по тротоарите без да се налага да си светиш с фенерче, както ми се налага да бродя из центъра на Варна като се прибирам от работа. Минусът са велосипедистите и тротинеткаджиите, които наистина трябва да умрат целите и бавно. И гнусният немски. Който в момента, в който кацнеш на благословена българска земя - е, преувеличавам, не в момента, а десет минути по-късно - внезапно почва да си те струва като оратория от Бах.

Но ако мога да избирам, бих си се прицелила в Барселона. Макар че и аз съм си като Ники, няма как да стане.

А понеже мога, ще ви споделя как се разви драмата ми с кофите за боклук.

Разменихме си 7090758+ писма с районния кмет по темата.

Той:
"Два от бобрите са върнати (бяха три, бел. моя), две иглута (контейнери за разделно събиране, бел. моя) са премахнати, щото районната администрация прецени, че нема нужда. Боклукът се извозва два пъти на ден, правени са проверки на търговските обекти."

Аз:
"Бобрите ви наистина са върнати и иглутата ги няма, но нищо не им е правено на търговските обекти, защото продължават да си изхвърлят боклука в общия. И боклукът не се събира два пъти на ден, прилагам снимки." (Прилагам снимки на боклука в пет следобед)

Той:
"Боклукът се извозва два пъти на ден, правени са проверки на търговските обекти."

Аз:
"Боклукът не се събира два пъти на ден, прилагам снимки." (Прилагам три снимки от три поредни дни на боклука в пет, шест и шест и половина следобед)"

Той:
"Многократно ви беше отговорено на жалбите и повече няма да ви се отговаря."

Аз търся в олх снайпер и в интернет курсове за снайперисти. И ако се сдобия с тия неща, няма само районният кмет да падне мърцина, ако ме разбирате. Ще направя тъй, щото новият самолет, дето си го купиха, рязко да се окаже безполезен.
This octopus! Let's give him boots, send him to North Korea!

Image<-Подробно описание на нещата, които ми образуват нерви :twisted:
Уук.

lightning peregrine
Farmer
Posts: 58
Joined: Sun Dec 17, 2017 10:53 pm
Location: Sofia

Re: Абсурдистан: Възраждането

Post by lightning peregrine » Sat Dec 28, 2019 7:39 pm

Amelia wrote:
Sat Dec 28, 2019 10:08 am
За емиграция в Канада, погледнете този сайт:
https://www.canada.ca/en/immigration-re ... anada.html

Ако имате въпроси за страната, задайте ги, ще се постарая да им отговоря. Спасявайте се докато можете.
Колко процента приблизително от канадците са расистки настроени към славяни/българи?

User avatar
Amelia
Moderator
Posts: 12921
Joined: Mon Aug 30, 2004 9:49 am

Re: Абсурдистан: Възраждането

Post by Amelia » Sat Dec 28, 2019 8:00 pm

Ненам, не съм ги мерила, но за 12 години тук не ми се е случило нито веднъж някой да ме подиграе заради това, че говоря с акцент и/или че съм българка.
My Anime List , My Manga List

Oui. Je suis garbage.

User avatar
The Dragon
Elder God
Posts: 9054
Joined: Wed Jan 14, 2004 9:03 pm

Re: Абсурдистан: Възраждането

Post by The Dragon » Sat Dec 28, 2019 9:44 pm

Ако толкова искате да бягате - местата са Мексико Сити, Богота, Кито, Сантяго, Куала Лумпур или Шанхай. Като Богота може би е най-яко от всичките.
The sinking of the Titanic was a miracle to the lobsters in the ship's kitchen.

User avatar
Amelia
Moderator
Posts: 12921
Joined: Mon Aug 30, 2004 9:49 am

Re: Абсурдистан: Възраждането

Post by Amelia » Sat Dec 28, 2019 10:57 pm

Sure, ако ви се иска да замените една корумпирана олигархия с друга корумпирана олигархия, go ahead.
My Anime List , My Manga List

Oui. Je suis garbage.

lightning peregrine
Farmer
Posts: 58
Joined: Sun Dec 17, 2017 10:53 pm
Location: Sofia

Re: Абсурдистан: Възраждането

Post by lightning peregrine » Mon Dec 30, 2019 12:08 am

Amelia wrote:
Sat Dec 28, 2019 8:00 pm
Ненам, не съм ги мерила, но за 12 години тук не ми се е случило нито веднъж някой да ме подиграе заради това, че говоря с акцент и/или че съм българка.

В въпроса си имах предвид дискриминация по фамилни имена, дискриминация към емигранти/хора чиито родители са скорошно имигрирали и донякъде по външен вид.
Честно казано личния ти опит не доказва кой знае какво. Възможно е по някаква случайност да си попаднала на много толерантни хора или да притежаващ качества които те правят приятна за хората около теб. Както и да е, един човек за 12 години не е особено голяма статистическа извадка.Малко по-точен извод може да се направи от това, че през последните 30 години хора от Източна Европа емигрират в САЩ и въпреки това не мога да се сета за някой известен американо-славянин. На Нетфликс Вещера например, никой от тримата главни герои не е изобразен от човек с полски произход. Не съм сигурен дали съществува американски филм в който източно европеците са представени положително.
Доколкото ми е известно стереотипа за източна Европа в САЩ/Канада са - бедни хора, алкохолици/селяни, средностатистическия американски лузър който никоя нормална американка не го смята за човек може да си купи (буквално) жена от Източна Европа която е готова на всичко да избяга от мизерията/корупцията.

User avatar
The Dragon
Elder God
Posts: 9054
Joined: Wed Jan 14, 2004 9:03 pm

Re: Абсурдистан: Възраждането

Post by The Dragon » Mon Dec 30, 2019 12:21 am

lightning peregrine wrote:
Mon Dec 30, 2019 12:08 am
Както и да е, един човек за 12 години не е особено голяма статистическа извадка.Малко по-точен извод може да се направи от това, че през последните 30 години хора от Източна Европа емигрират в САЩ и въпреки това не мога да се сета за някой известен американо-славянин.
Сергей Брин, Мила Кунис, Аштън Кътчър, Мелания Тръмп on top of my head ...
The sinking of the Titanic was a miracle to the lobsters in the ship's kitchen.

User avatar
Litz
Ascendent
Posts: 4068
Joined: Mon Aug 16, 2010 12:46 am

Re: Абсурдистан: Възраждането

Post by Litz » Mon Dec 30, 2019 1:00 am

The Dragon wrote:
Mon Dec 30, 2019 12:21 am
lightning peregrine wrote:
Mon Dec 30, 2019 12:08 am
Както и да е, един човек за 12 години не е особено голяма статистическа извадка.Малко по-точен извод може да се направи от това, че през последните 30 години хора от Източна Европа емигрират в САЩ и въпреки това не мога да се сета за някой известен американо-славянин.
Сергей Брин, Мила Кунис, Аштън Кътчър, Мелания Тръмп on top of my head ...
+ Нина Добрев, Миа Васиковска, Стана Катич, Zelko Ivanek, Мила Йовович, Vera Farmiga и много много манекенки.

User avatar
Amelia
Moderator
Posts: 12921
Joined: Mon Aug 30, 2004 9:49 am

Re: Абсурдистан: Възраждането

Post by Amelia » Mon Dec 30, 2019 2:00 am

@lightning peregrine
Факт, персоналния ми анекдот не доказва нищо, а и в Унито си живеем в някакъв балон, който е различен като манталитет и култура от това, дето се случва примерно в rural Канада. И все пак, за 12 години би трябвало да съм получила някакви по-реални впечатления от ситуацията в страната на ниво институции, щото съм минала през най-всякакви - банкови, здравни, емиграционни, съдебни. Сериозно, не мисля, че славяните имат някакъв кой знае колко голям системен проблем в Северна Америка (или поне Канада) на този етап от време. Усещането ми е, че сме скрито малцинство като азиатците - за нас (Източна Европа като цяло и Балканите в частност) не се говори много щото не причиняваме някакви очевидни законови проблеми, не товарим welfare системата, достъпа до добре платени професии не ни е твърде труден (шефът ми е руснак с напълно руско име и си има собствена група, която се зарина с фъндинг последните две години и сега нараства, а с друг руснак, който даже, ебаси, се казва Александър Пушкин, колаборираме в САЩ, където въпросният е на висока позиции в UCLA) и нямаме кой знае кви расови и културни различия с англосаксонците. Има много по-плашещи от нас малцинства, примерно мюсюлмани с чалми и т.н., които в настоящата обстановка са доста по-страшни. Там в момента се случва профилиране по фамилни имена, особено ако се опиташ да влезеш в САЩ.

Така че дискриминацията, на която сме подложени тука е от скрития тип, дето не те товари много - не се виждаме на телевизора (като се видим са некви комунистки или мафиотски клишета), като им кажа, че съм от България, повечето народ не знае къде е това (по-наясно са с Русия, Полша и Украйна, заради значително по-големите диаспори в страната и това, че все пак се говори за тях по новините - ние сме незначителни от световна гледна точка) и когато чуят Европа, всички всъщност мислят за Западна Европа и никой не го интересува, че Източна Европа има някои доста големи разлики със Западната. В същото време, досега са ме одобрявали за академичен фъндинг на няколко пъти, моят Сашо се изкатери по корпоративната стълбица до втората най-висока мениджърска позиция налична в локалните Staples супермаркети преди да почнат регионалните и националните мениджърски нива (следващата е да му дадат магазин, на който той да е general manager - т.е. Големият Локален Шеф), не сме имали НИКАКВИ проблеми при уреждане на документи за живот в Канада или пътуване в САЩ, в момента не само, че ни одобряват за банковите кредити, които искаме, ами даже непрекъснато ни тормозят с писма, че МОЛЯ ВИ ВЗЕМЕТЕ ОЩЕ, одобрихме ви без да кандидатствате!!!. Не сме усетили някаква ксенофобия в нито една от институциите, които сме ползвали - здравни и прочее. Станахме граждани без абсолютно никакви проблеми, отвъд стандартните background checks. Родителите ни вече могат да дойдат да ни посетят без виза. По улиците, никой не ни гледа като извънземни и никой не се заяжда ако ни чуе да говорим на български. Никой никога не се е държал лошо с мен по телефона заради акцента ми. В магазините и ресторантите ни обслужват без квито и да е проблеми. Наемали сме апартаменти на 3 пъти и в нито един случай не са ни отхвърляли апликацията, преди или след бекграунд чек. На Сашо му се е случвало да се разправя с разгневени клиенти, които ни в клин, ни в ръкав го питат откъде е, след като нашичкият ги е отрязал за нещо или ги е натирил да се махат от магазина, но за 10+ години в retail, където по принцип бродят най-неприятните лица на планетата, това не е кой знае колко странно.

Имам колеги кубинци, иранци, ливанци - мога да ви уверя, че от институционална гледна точка животът ми е в пъти по-лесен от техния. Когато ми трябваше виза да ходя в САЩ, минах 5-минутно интервю и ми дадоха виза за 10 години (вече не ми трябва виза, щото съм канадски гражданин). Един от кубинците ни наскоро стана permanent resident of Canada (това дето ставаш преди да станеш гражданин), и въпреки това все още не знае дали ще може да дойде на конференцията в Сан Диего февруари месец, щото визите, които му дават са за по 1 година и още не е получил новата виза. Интервюто му беше преди половин година. Не му се случва за пръв път - вече веднъж пропусна конференция заради закъсняла виза. И с иранците има подобни проблеми. И с един бангладешец. Колега виетнамец го мотаха за виза за САЩ над година, въпреки че човекът вече ИМАШЕ ЗЕЛЕНА КАРТА и оферта за работа в Los Alamos of all fucking places, което ще рече, че му е направен от най-задълбочените background checks въобще изобщо. Там беше нема такъв цирк с отлагането на заминаването ен на брой пъти заради забавената виза. По едно време се наложи да си ходи до Виетнам за някви поредни документи, където го викаха в полицейското управление да го разпитват що е писал критични постове по Фейсбук за виетнамското правителство. Оказа се, че са викали и родителите му и разни близки приятели в полицията. Накараха го да се извини публично и в крайна сметка го пуснаха да се върне в Канада, където човекът успя да получи визата си за САЩ и да замине, но тоя американски нонсенс можеше да му съсипе живота форевър. И т.н. Отново, това всичкото са анекдоти, но предвид това, че не чувам за някакъв политически unrest сред канадските славяни, не звучи като да са седнали да се оплакват от нещо. Ако живеят живот, подобен на моят, не се учудвам. Ето тук има някакъв сайт, в който обясняват какви проблеми са имали източноевропейците в Канада и кво е направно по въпроса (пресни проблеми няма):
https://minorityrights.org/minorities/e ... canadians/

Имало е лоша дискриминация към славяните миналия век като местните ги е тресяла модата по евгениката. Разни украински имигранти са били стерилизирани, защото били mentally retarded (вероятно така им се е струвало заради езиковата бариера). По време на първата световна война е имало лагери за украинци. По време на студената война също сигурно е имало някакви проблеми, но не съм рисърчвала темата. Но в момента проблемите ни са на ниво да ви имам проблемите, честно. Реално, най-големият ми проблем с името е, че никой не знае как да го произнесе и аз трябва всеки шибан път като се идентифицирам по телефона да го казвам по букви и да обяснявам: Hristina, like Christina, but without the C in the beginning. Yes, it starts with H. For real. H-R-I-S-T-I-N-A. No, it's not a typo in your computer. No, please stop apologizing, it's OK. Just call me Christina, that's fine. Yes, I'm sure it's fine. Wow, that sounded almost like the real thing, thank you for trying, but really CHRISTINA IS FINE! Фамилията дори не си играя да им я произнасям и обяснявам, а директно им я казвам по букви, щото там каузата е напълно загубена. Понякога ми се налага да отговарям на някоя вежлива вметка, как никога не са виждали тая форма на името и им разправям как в България ги имаме и двете форми, как на кирилица изглежда по-смислено и прочее, и прочее. Досадно е и отдавна вече ако се представям устно на някого, с когото няма да общувам дълго, просто му казвам, че съм Кристина и толкоз. Моят Сашо обаче няма такива проблеми, щото името му е по-лесно за местните - дори с фамилията му се справят. Абе както казах, това да са ни проблемите.

Mailorder brides вероятно се случват и тук, но това не виждам как би могло да се тълкува като системна опресия срещу източно европейците. Показва, че държавата има ВСЕ ПАК някаква имиграционна система, която не позволява всеки да влезе в нея и да стане гражданин. Всякакви опции има. На мен и Александър например ни се наложи да се оженим, за да можем да сме заедно като семейство в Канада. Иначе самостоятелно си бяхме вече емигрирали, но за определени облекчаващи живота статути (open work permit за Александър), имаше определени изисквания. Тук основите на проблема ще се окажат най-вече класови.
My Anime List , My Manga List

Oui. Je suis garbage.

User avatar
Marfa
Moderator
Posts: 11240
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:12 pm
Contact:

Re: Абсурдистан: Възраждането

Post by Marfa » Mon Dec 30, 2019 11:06 am

С риск да тролна дългия пост на Хрисито, ама някак като четох как източноевропейците ги няма, някак автоматично се присетих за Бжежински.
This octopus! Let's give him boots, send him to North Korea!

Image<-Подробно описание на нещата, които ми образуват нерви :twisted:
Уук.

User avatar
Dr. Horrible
Forsaken
Posts: 2932
Joined: Wed Jul 22, 2009 8:53 am

Re: Абсурдистан: Възраждането

Post by Dr. Horrible » Mon Dec 30, 2019 6:22 pm

penzata wrote:
Sat Dec 28, 2019 1:18 pm
България трябва да пропадне до земното ядро, за да ме накара някой да се махна.
И аз съм така :) Ако не настана някаква унищожителна война, не бих се махнал... Макар че ако настане война, тя сигурно ще е световна и след пожарите и кървавите дни тук ще има нужда от мен.

Общо взето наистина не смятам България за толкова лошо място за живеене. Да, в сравнение със страните от Г-7 сме много назад, но и там не е някакъв нечуван рай за всички - и там има бедни и бездомни хора, и там има ужасяващо неравенство и неравномерно разпределение на благата, и там има корупция по високите етажи. А и наистина мисля, че поне половината свят е обективно доста по-лошо място за живеене, така че няма да се оплаквам, че съм тук. И не мисля да бягам. В България много неща не са развити и това създава възможности човек да ги развие и да е успешен тук. В чужбина конкуренцията е много по-голяма и в някои неща се случват много по-трудно успехите.

Понякога си мисля, че бих напуснал София обаче. Работата ми е такава, че я има във всеки областен град - навсякъде има училища, в много от тях има училищни психолози. И вярвам, че децата в България същото заслужават възможността да получат добро консултиране, бих се чувствал ужасно да предам собствената си общност и хора, които имат нужда от мен, за да ми е по-леко и да имам евентуално по-добра покупателна способност. А и в доста университети мога да преподавам, понеже психологията е такъв предмет, който се учи в доста бакалавърски и магистърски програми. В СУ съм преподавал на психолози, философи, филолози, химици, физици - всички те учат поне обща психология, за да имат педагогическа правоспособност. В НАТФИЗ съм преподавал социална психология на режисьори, драматурзи, аниматори (те бяха най-силната група и двете години!)... И това, което казах за децата, важи и за студентите - смятам, че студентите, които са избрали да останат тук и да се доверят на българското образование, заслужават да получат нещо качествено, заслужават вярата им да се възнагради, затова бих се чувствал ужасно ако си кажа "Прекалено добър си за тук, преподавай в чужбина, на качествени хора."

А и си имам жилище тук :D И това е нещо, което харесвам, че много голям процент от хората тук живеят в собствени жилища, според статистика отпреди няколко години сме на шесто място в ЕС по този показател, доста пред някои от развитите страни. Имаме и доста качествен интернет и като скорост и като достъп - всякакви видове интелектуално съдържание – филми, сериали, книги, комикси, музика – могат да се открият сравнително лесно и без опасения, че властта ще те преследва за това.

И тук изобщо не е рай, има много неща за оправяне - от дребни и дразнещи до колосално огромни. Ама все пак определено мога да кажа, че цялостно досега съм живял много добре тук. И когато имах нужда от помощ - след автомобилна катастрофа - попаднах на много добри лекари в държавна болница, спасиха ме, след месеци ме вдигнаха на крака, направиха ми поредица трудни операции, но всички бяха успешни, така че здравната система определено проработи поне в моя случай и ме спаси. И после съдебната система също проработи получих обезщетението, за да си покрия огромните сметки към здравната система :D И пак ми останаха средства, че да платя на адвокатите и да си накупя комикси за две години напред и дори да си взема още едно жилище в Дупница. Съзнавам, че това е "късмет", който е много конкретен и не отговаря на впечатленията на средния човек, но мисълта ми е, че аз лично наистина не мога да се оплача.
But goddamn,
you got me in love again

User avatar
Amelia
Moderator
Posts: 12921
Joined: Mon Aug 30, 2004 9:49 am

Re: Абсурдистан: Възраждането

Post by Amelia » Tue Dec 31, 2019 9:51 am

Добре бе, пичове, разбирам любов към родината, собствено жилище, по-малка конкуренция, ма сега си говорим за ЦЯЛ ГРАД останал без вода, заради корупция, безхаберие и мърлявщина. И местните решават тоя проблем с молебен, разбирате ли? С МОЛЕБЕН. Тва е абсурд ниво Латинска Америка вече, а ако успеят да плъзнат някакви хубави зарази покрай безводието ще е ниво Африка. Постигнато с вашите данъци. Ненам, сериозно. :shock:

Удивлявам се, че продължавам да се удивлявам. Би трябвало отдавна вече абсурдите, излизащи от Бг да не ме удивляват, но удивително, това все още се случва.
My Anime List , My Manga List

Oui. Je suis garbage.

Amikae
Ascendent
Posts: 4199
Joined: Thu Aug 07, 2008 12:07 pm

Re: Абсурдистан: Възраждането

Post by Amikae » Tue Dec 31, 2019 10:22 am

Amelia wrote:
Tue Dec 31, 2019 9:51 am
Добре бе, пичове, разбирам любов към родината, собствено жилище, по-малка конкуренция, ма сега си говорим за ЦЯЛ ГРАД останал без вода, заради корупция, безхаберие и мърлявщина. И местните решават тоя проблем с молебен, разбирате ли? С МОЛЕБЕН. Тва е абсурд ниво Латинска Америка вече, а ако успеят да плъзнат някакви хубави зарази покрай безводието ще е ниво Африка. Постигнато с вашите данъци. Ненам, сериозно. :shock:

Удивлявам се, че продължавам да се удивлявам. Би трябвало отдавна вече абсурдите, излизащи от Бг да не ме удивляват, но удивително, това все още се случва.
Абе тука си има много простотия и наистина е неприятно, като човек се огледа и се види обграден с толкова олигофрени, но аз не мисля, че непременно тука има някаква огромна разлика при олигофрените в сравнение примерно с богати държави, като Англия или САЩ. Англия извън Лондон е простотия до гуша, некви 15 милиона тикви расисти си гласуваха да излязат от EU-то и сега са на път да им приватизират NHS-а, за да може да умиргат, както умиргат братята и сестрите им отвъд океана. САЩ от друга страна са на път да преизберат Тръмп.

Канада сигурно е върховната държава, и икономически, и чисто човешки, но не знам до колко ще е добра идея целия свят да имигрира там. Не че лично на мен няма да ми е интересно да поживея в друга култура, не един път съм се замислял за Канада, но не защото не ми харесва да живея в България, а защото ми интересно да опитвам нови неща. Проблеми и тъпи хора има навсякъде, България не е уникална в това отношение.

User avatar
трубадур
Elder God
Posts: 5701
Joined: Sat Apr 07, 2007 4:33 am

Re: Абсурдистан: Възраждането

Post by трубадур » Tue Dec 31, 2019 11:33 am

За по-младите, особено ако искат да учат, скандинавието е мястото специално за европейци, един глас давам аз за Малта, повече за вече професионалисти. Строителният балон тук е на път да се пръсне, но за момента, ако човек бичи нещо от строежи, жички, тръбопроводи нема да може да диша от оферти и работа. Баш филмова индустрия тук няма, но се снимат много филми, за съжаление е доста връзкарско да се намърдаш, същото важи и за гейминга и айгейминга, а там се въртят много пари и това последното направи от държавата една от по-силните развиващи се икономики в европа. Добави с това дизайн и реклама и е лудница, лекари също са търсени, щото няма. Не всичко е цветя и рози, манталитетът е сбирщина от английски разбирания, италиански, арабски и доста близка до българската простотия, но пак са много напред в материала и Английският е основен език тука. Освен това си насред средиземноморието.

България, тия дни поради нещастни причини трябваше да се върна, е нема такава сива тегава груба история.

От друга страна в Малта ся се вихри ебаси корупционният скандал (свързан с убийства даже), към който причисляват и срива в електрическата мрежа и обвиняват кабела между малта и сицилия, та никъде наистина не е цветя и рози, но до това, до което е докарано българското население като мислене и стандарт на живот е истинско престъпление.

User avatar
penzata
Forsaken
Posts: 2891
Joined: Thu Dec 10, 2009 7:13 pm
Location: between the planescapes
Contact:

Re: Абсурдистан: Възраждането

Post by penzata » Tue Dec 31, 2019 1:29 pm

трубадур wrote:
Tue Dec 31, 2019 11:33 am
Строителният балон тук е на път да се пръсне, но за момента, ако човек бичи нещо от строежи, жички, тръбопроводи нема да може да диша от оферти и работа.
В момента, в бегето е по същия начин, а в софия си е евало фара - демек, ако бачкаш в този бранш, в столицата, има и работа, и кинчи. Но виждам как до има-няма две години този балон така ще гръмне, че екотът му ще заглуши предходното гърмене на балона от раз.

И не е толкова до любов към родината, колкото до това, че като на хората им стане "трудно", събират си партакешите и веднага се омитат. Не че аз правя кой знае какви неща, за да се опитвам да променя този факт, но си имам моите успешни малки човешки бунтове, които ме крепят и карат да продължавам, да се опитвам да променям малките неща, които не харесвам.

Иначе, да, бая сиво е и като мислене също, което ме амбицира да боря тези конкретни нюанси.
The hardest battles are fought in the mind.

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 83 guests