Абсурдистан: Възраждането

За коментари и излияния от всякакъв род, число, спрежение и залог

Moderator: Moridin

User avatar
Litz
Ascendent
Posts: 4068
Joined: Mon Aug 16, 2010 12:46 am

Post by Litz » Wed Mar 25, 2015 12:10 pm

Днеска по Нова ТВ една от защитничките на кърменето на обществени места беше някво куку, кърмещо 5 годишния си син, който беше също в студиото. :shock: :shock: :shock:
Това като многобройните LGBTQIA защитници, които канят у нас, които самото общество ги презира повече дори от най-бесния хомофоб.
Абсурдното на сравняването на кърменото със секс или ходене до тоалетна е, че последните две са неща, които човек принципно прави на затворени места. Докато кърменето е вис хранене, не някакъв интимен и свещен акт. Макар че аз в България съм виждала повече мъже пикаещи на обществени места, без да се прикриват особено. Ся като се замисля, виждала съм и повече мъже да мастурбират в градския транспорт и на обществени места от майки кърмачки.

User avatar
Trip
Moderator
Posts: 6353
Joined: Sat Dec 31, 2005 7:30 am
Contact:

Post by Trip » Wed Mar 25, 2015 1:19 pm

Btw, по случая Нягол, ето един текст на Ани Илиева:
Просто не знам откъде да започна. За повече прегледност ще бъде отзад напред.
Je suis Нягол.
Спомням си, че когато хиляди граждани на Париж, Франция и Европа се идентифицираха с "Шарли Ебдо", много хора у нас не разбираха този жест и имаха нужда от обяснение. Тъжно е, че толкова много българи имат нужда да им се обясни потребността на един гражданин да изрази позиция против насилието и терора, да го направи спонтанно и безусловно, без да разсъждава на какво са основани и от какво са провокирани. Нашият случай обаче е много по-прост и морално недвусмислен. Нягол е възрастен, беден и психично болен човек, който е бил зверски убит от трима служители на охраната на територията на Гранд Мол Варна. Ако Нягол беше млад, богат и пращящ от здраве, пак щях да бъда гневна, защото мен лично убийствата ме изпълват с гняв. В конкретния случай към гнева ми е добавено и задушаващо, давещо чувство за срам. Срамувам се от обществото, в което живея.

Защото за едно общество се съди именно по отношението му към старите, бедните или болните му членове, а Нягол е бил и трите. Мога да изнеса дълга и напоителна лекция за отношението към тези хора в обществата в западните и особено в северните краища на континента ни, за всичките държавни, неправителствени, религиозни и доброволчески организации, ангажирани в грижата за тях – всички те като функция на цялото общество, на неговата цивилизованост и хуманност. В моето общество такива хора ги убиваме, при това ги убиваме по много и най-разнообразни начини. В конкретния случай – като ги сгащим на тъмно и ги ритаме, докато се уморим и ни омръзне, около два часа. Питам се: как стана така, че аз и обществото, в което живея, дотолкова да нямаме общи ценности, че все по-често случките около мен да ме карат да се задушавам от срам, аз от Марс ли съм паднала, какво ли…

Je suis Нягол, защото се задушавам от гняв и от срам, а това не е всичко, към това е добавено и шокиращо, парализиращо възмущение. Защото Нягол не е убит от някакви надрусани отрепки в някоя тъмна уличка, той е убит от униформени служители на реда в изпълнение на служебните им задължения. Така, както те са разбирали реда и задълженията си. Според семейството на Нягол той е обичал да ходи в мола и да си купува кафе, т.е. той е бил клиент на въпросния търговски център. Семейството му е обидено от това, че наричат Нягол клошар и бездомник, твърдят, че са се грижили добре за него, че е ходел чист и изпран. Това, че е бил беден и болен обаче му е личало, може би се е държал неадекватно, случва се при психично болни хора. Тук обаче не коментирам как е изглеждал и как се е държал, само обръщам внимание на факта, че Нягол е бил клиент на Гранд мол Варна.

Да си представим следната хипотетична ситуация: Нягол излиза на разходка в студения мартенски ден, хрумва му да изпие едно кафенце в Гранд мол, защото там е светло, топло и шарено, а психично болните са привлечени от такива места. Да си представим също, че някой хулиган има нещо против това му желание – това е лесно да си го представим, защото общество, което от 25 години не инвестира в образование и култура, неизбежно се налага да инвестира в полиция и затвори – та някой простак почва да го овиква, да го блъска и да се подиграва с него. Какво следва да се случи при такава хипотетична ситуация? Следва охраната да се намеси, разбира се. Защото тя е там затова и затова й се плаща. Защото в това се изразява разликата в пазаруването от Женския пазар и от голям търговски център, на това отчасти се дължи и разликата в цените, защото в търговския център е чисто, добре уредено и безопасно. Та охраната би следвало да се намеси и да защити клиента Нягол от случайния хулиган.

Горната ситуация е чисто хипотетична. В действителност охраната е била тази, която е имала нещо против Нягол да бъде клиент на Гранд мол. Всъщност, май не само тя, според това, което прочетох, много от продавачите и най-вече управата на мола също са имали нещо против клиенти с „непредставителен външен вид“, затова и охраната е била инструктирана да ги прогонва, поне ако се съди по жалбите, подадени в Трето РПУ Варна. Срещу Нягол са имали толкова много против, че трима служители на охраната са го хванали и са го били и ритали около два часа. Нягол е починал от побоя пред зоната за красота в мола. Във Фейсбук има публикувани разкази на очевидци на смъртта му, те са служители или клиенти, те са жени и деца. ДЕЦА! Гняв? Срам? Anyone?

Мои приятели ме питат защо ще бойкотирам Гранд Мол Варна, защо гневът и възмущението ми да засегнат почтените и невинни търговци, наематели на площи там. От своя страна също бих искала да попитам: ами аз? Аз с какво съм виновна, та да бъда толкова много засегната, а? Защото, скъпи приятели, когато едно общество се разпада, няма невинни и виновни, всички накрая си го отнасяме. Защото почтените търговци, ако споделяха поне отчасти моите ценности, щяха първи да обявят бойкот, да подадат съдебни искове, да протестират. Само че те нищо не правят, а това означава, че и с тях нямам нищо общо, следователно не са ми симпатични, следователно не изпитвам желание да пазарувам от тях и въобще не ми е жал, че ще претърпят загуби. Хайде дано пък претърпените загуби да ги научат колко е важно да бъдеш симпатичен на клиентите в днешно време. Че не можеш да си позволиш да гониш клиент, дори само един, дори такъв като Нягол.
Други мои приятели пък заклеймяват изобщо консумативната култура на моловете. Аз нямам нищо против консумативната култура, тя е гръбнакът на модерното общество. Само че, знаете ли, обикаляла съм луксозните бутици по Авеню Монтен в Париж, издокарана с протрити дънки, гуменки, платнена шапка с козирка и оръфана раница на гръб. Едрият цветнокож младеж, охраната в бутика на Шанел, облечен от главата до петите в костюм и аксесоари на марката, вероятно от един поглед прецени, че цялата не струвам и колкото маникюра му, обаче ми отвори вратата, поклони ми се и ме поздрави с усмивка. Защото е нает да посреща клиенти, а не да ги гони. Аз не бях клиент на Шанел и това ми личеше от самолет, но бях посрещната и обслужена в най-луксозния им бутик като дукеса, затова си тръгнах оттам вече като техен клиент и дай хард фен. Ето това е консумативната Култура.
А нашето си е най-обикновена чалга. Тук едни чичковци с пари са построили една лъскава сграда, а други са я напълнили с лъскави стоки. След това са докарали едни моми и момци от село, облекли са ги, нагласили са ги и са ги сложили пред щандовете, без да им обяснят всъщност каква е идеята. А какво друго да си помисли едно просто момче от село, сложено сред целия лъскав лукс, освен, че адски много му е пораснала работата? Че е станало важно и значимо, че е над всички останали, след като никой не му е казал, че е там да обслужва, да създава ред и спокойствие и да печели клиенти, без да ги подбира. Например аз не смятам за нужно да се издокарам, да се гримирам и да си направя прическа, за да отида на пазар. Ставам в събота, намъквам нещо удобно и отивам за зеле, кисело мляко и хидратиращ крем на Estee Lauder. След последния път се зарекох, че повече няма да стъпя в софийските щандове на Estee Lauder, а когато ми остане време, ще издиря контакти на регионалния им мениджър, ей така просто да му съобщя новината, че след като не съм достатъчно добре дошла при тях, има и други марки, а също така го има и интернет, откъдето мога да пазарувам по пижама и без дори да се среша.

Това последното го разправих не защото има връзка с безсмисленото насилие и животинската жестокост, ширещи се в обществото ни, а за да покажа, че аз наистина съм Нягол. Аз съм Нягол, защото все по-често се чувствам ужасяващо не на мястото си в обществото ни, заприличало на гигантски варненски мол. На вид модерно и уредено, а всъщност тотално сбъркано, изпразнено от ценности и неразбиращо смисъла на съществуването си. Всички рано или късно ще станем негови жертви, защото всички ще остареем и ще се разболеем. Всеки рано или късно изпада в безпомощност, а нашето общество няма рефлекси да помага, то няма рефлекси дори да му пука, то често и не разбира какъв е смисълът да се идентифицираш с жертва на насилие, без да питаш коя е била тя и дали с нещо не си го е заслужила. Нашето общество е болно.

Ние сме Нягол.

User avatar
Litz
Ascendent
Posts: 4068
Joined: Mon Aug 16, 2010 12:46 am

Post by Litz » Wed Mar 25, 2015 1:33 pm

Безумните коментари под тази снимка на People of Sofia ме хвърлят в тъча:

https://www.facebook.com/PeopleOfSofiq/ ... =3&theater

Но най-абсурдното е, че от страницата не трият коментари...

ypytt
Commoner
Posts: 27
Joined: Tue Mar 24, 2009 2:49 pm

Post by ypytt » Wed Mar 25, 2015 1:35 pm

Бих била съгласна с всички които казват "да кърмиш в мола е като да ходиш на скъп ресторант по анцуг, да си е правила сметката и т.н.", ако на вратата на мола имаше надпис "Кърменето забранено".
Но тъй като няма (а и във въпросния мол няма помещение за кърмене, има само за повиване, без място за сядане), дискусията се свежда дотам дали е допустимо на обществено място.
И въпросът е, защо не? Какви са мотивите да не е допустимо? Сега, на мен често ми е гнусно да гледам някой как се храни, дори да не го прави по гаден начин, но понеже знам че проблемът е в мен, просто извръщам поглед. На който му е гнусно, грозно, смущаващо и т.н., какво му пречи да извърне поглед? Няма да му коства нищо, а забраната би коствала на всички кърмещи майки огромни ограничения. И, както каза Амелия това не е нещо което винаги може да се планира и предвиди. Т.е. би значело майките да се блокирани вкъщи.
Не съм майка, но предполагам, че би ми било доста неудобно ако ми се налага да кърмя на обществено място. И ако ми се случи и в този миг някой дойде да ме гони, ще се почувствам ужасно. Така че разбирам жената че е ядосана.

User avatar
Killua
Ascendent
Posts: 3815
Joined: Sat Jun 11, 2005 10:10 pm
Location: София

Post by Killua » Wed Mar 25, 2015 3:09 pm

Морве, едитнах поста си - вече може да прочетеш коментара, в спойлер го сложих :)

User avatar
Morwen
Shadowdancer
Posts: 13468
Joined: Sat Dec 20, 2003 1:20 am

Post by Morwen » Wed Mar 25, 2015 5:04 pm

Благодаря:)
I don't wanna die
But I ain't keen on living either

User avatar
passer-by
Elder God
Posts: 8280
Joined: Thu Sep 20, 2007 5:42 pm

Post by passer-by » Wed Mar 25, 2015 5:06 pm

Това на Ани е толкова точно от първата до последната дума, че дано повече хора го прочетат.

Също линкнатото от Мели на предишната страница, което препоръчвам по-специално на Ян и Гибли като хора, с които си имам приказката и на живо.

Два много силни текста, благодаря на Мели и Емо, че ги споделиха.
The Best of Mozart
https://www.youtube.com/watch?v=Rb0UmrCXxVA
Moridin wrote:Нещо хайпът във форума силно намаля :)

User avatar
Yan
Site Admin
Posts: 6923
Joined: Sat Dec 20, 2003 12:01 am
Location: Who cares...
Contact:

Post by Yan » Wed Mar 25, 2015 5:57 pm

passer-by wrote: Също линкнатото от Мели на предишната страница, което препоръчвам по-специално на Ян и Гибли като хора, с които си имам приказката и на живо.
Ицо, благодаря ти за специалната препоръка!!! Иначе едва ли щях да го видя и прочета, защото по принцип не чета това, което другите постват в темата, а си пиша ей така :mrgreen:.
Правилата на бордгейминга:
1. Всички други неща, включително храна, дрехи, застраховка за колата и пари за обяд, представляват непредвидени разходи по отношение на това, което ви е необходимо за игрите.
2. Никога не пресмятайте общата стойност на това, което сте купили.
3. Ако искате нещо, значи ви е нужно.
4. Ако ви е нужно, значи трябва да го купите.

User avatar
passer-by
Elder God
Posts: 8280
Joined: Thu Sep 20, 2007 5:42 pm

Post by passer-by » Wed Mar 25, 2015 6:00 pm

Ами де да знам, нали спомена, че не те вълнува чак толкова точно това обсъждане, та да не би случайно да си изгубил интерес към дискусията. :P

Още ли мислиш, че тия неща са "леко глупави"? :wink:
The Best of Mozart
https://www.youtube.com/watch?v=Rb0UmrCXxVA
Moridin wrote:Нещо хайпът във форума силно намаля :)

User avatar
Yan
Site Admin
Posts: 6923
Joined: Sat Dec 20, 2003 12:01 am
Location: Who cares...
Contact:

Post by Yan » Wed Mar 25, 2015 6:16 pm

passer-by wrote: Още ли мислиш, че тия неща са "леко глупави"? :wink:
Вече си го мисля не само за нещата :mrgreen:.

Но все пак ще перефразирам:

Считам начина, по който се проведе тая дискусия, най-вече във фейсбук за изключително глупав. Считам изказванията на адвокатката от БХК за тотални глупости (но аз съм професионално повреден, поне по отношение на БХК и наличието или липсата на компетенции у техните представители).

Принципно съм съгласен и с двете мнения, но пък от позицията на човек, който е работил 6 години с европейските институции, а в 3.5 от тях е бил всеки месец в Брюксел (че и по-два пъти понякога) съм на мнение, че картинката с ценностите за съжаление е твърде розова и доста се отличава от реалността. Би било прекрасно, ако беше така, но не е. Даже в старите демокрации.
Правилата на бордгейминга:
1. Всички други неща, включително храна, дрехи, застраховка за колата и пари за обяд, представляват непредвидени разходи по отношение на това, което ви е необходимо за игрите.
2. Никога не пресмятайте общата стойност на това, което сте купили.
3. Ако искате нещо, значи ви е нужно.
4. Ако ви е нужно, значи трябва да го купите.


User avatar
Matrim
Moderator
Posts: 5265
Joined: Mon Dec 22, 2003 10:58 pm
Location: Remedy Lane

Post by Matrim » Wed Mar 25, 2015 9:49 pm

Абе всички улични музиканти в ямата със скорпионите, предлагам аз. :lol:
Ridcully: "A few twenty-mile runs and the Dean'd be a different man."
Bursar: "Well, yes. He'd be dead."
Ridcully: "He'd be healthy."
Bursar: "Yes, but still dead."

User avatar
Amelia
Moderator
Posts: 12921
Joined: Mon Aug 30, 2004 9:49 am

Post by Amelia » Wed Mar 25, 2015 9:50 pm

:lol: :lol: :lol:
Пловид дали си има гилдия на крадците и убийците в тоя ред на мисли? :lol:
Ебати сюрреализма! А диплома за какво образование трябва да се демонстрира, за да ти издадат ценз като просяк?
My Anime List , My Manga List

Oui. Je suis garbage.

User avatar
The Dragon
Elder God
Posts: 9054
Joined: Wed Jan 14, 2004 9:03 pm

Post by The Dragon » Wed Mar 25, 2015 10:12 pm

Amelia wrote::lol: :lol: :lol:
Пловид дали си има гилдия на крадците и убийците в тоя ред на мисли? :lol:
Ебати сюрреализма! А диплома за какво образование трябва да се демонстрира, за да ти издадат ценз като просяк?
По наблюдения педагогическо ...
The sinking of the Titanic was a miracle to the lobsters in the ship's kitchen.

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Post by Moridin » Wed Mar 25, 2015 10:52 pm

:mrgreen: Силно

Много ми хареса коментарът на Ани Илиева, а по повод това на Аделина Марини, то и на нея са казали, че "в европа и америка невинаги е баш така". За мен склонността в последно време да се тегли яко чертата между либералното и ориенталско-деспотичното-патреотичното е някаква плашеща овърсимплификация и този пост не прави изключение. Което е тъжно, защото обезценява либералните ценности, извоювани с доста човешка мъка последните хикс века.

И като си говорим за обезценяване, за мен цялата случка с кърменето е обезценяване на понятието дискриминация - затова съм склонен да се съглася с термина "тотални глупости" на Ян, въпреки че не бих ползвал такива думи. Дискриминация е когато някой бива онеправдан на база някакъв свой признак - расов, етнически, психически, полов, все тая. Цялото понятие предполага, че някои са облагодетелствани, а други не. Например ако позволяват на млади майки да кърмят в мола, а на стари - не - ето това е дискриминация.

Случилото се в мола не е дискриминация, а е най-проста проява на потъпкване на лични свободи на база perceived обществено желание. В случая е много badly perceived тъй като независимо от силните реакции, аз съм на твърдото мнение, че на около 98% от българите, дето не жужат нон-стоп по контроверзни теми, грам не им пука и дори да изпитат доволство или недодолство от гледката на кърмачката, ще отминат и ще забравят след точно секунда.
This is it. Ground zero.

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 112 guests