Абсурдистан: Възраждането

За коментари и излияния от всякакъв род, число, спрежение и залог

Moderator: Moridin

User avatar
Xellos
Moderator
Posts: 20294
Joined: Fri Apr 02, 2004 10:08 pm

Post by Xellos » Sat Dec 06, 2014 11:14 am

Прави са хората като казват, че за евентуален успешен малък бизнес в БГ трябва да почнеш с Голям и като си платиш данъците и тн рекети...
А ако не си тотално луд или с правилните връзки и гениални идеи, а искаш да си изкарваш нещо от парите си в банка ест. пак му намериха колая, не че ново де, ама наглостта отива нагоре и нагоре...

http://dnes.dir.bg/news/izbori2013-dana ... 70338?nt=4 :suck:
:ninja:

User avatar
termit
Jaghut Tyrant
Posts: 1758
Joined: Thu Jan 15, 2004 5:04 pm

Post by termit » Mon Dec 08, 2014 3:37 pm

Данък лихва е поредният малоумен начин на държавата да прицоца някой лев. Интересно как обаче никой не повдига въпроса ако лихвата по влог е облагаема печалба, плащането на лихва по кредит не трябва ли да е база за данъчно облекчение.
Elves dig rocket launchers.

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Post by Moridin » Mon Dec 08, 2014 6:24 pm

Това е доста интересн въпрос наистина. Рационалето на ГЕРБ доколкото се запознах е, че ако аз имам пари и ги инвестирам в имот, ще плащам данък върху приходите си от наема, но ако ги интвестирам в банка, няма да плащам, което не е справедливо и стимулира спестовничество, вместо вливане на пари в икономиката.

Но на мен ми се струва, че практическият ефект - освен дето ще издои по още десетина лева от заплатите по банкови сметки на повечето хора - ще е да изгони богаташи от родните банки, което не виждам как е добре за ликвидността им. Банките едва ли могат да си позволят да плащат масово неотчетни лихви непрозрачно по лични договорки, дори и с банковата тайна, дори и с толкова корумпирано БНБ.
This is it. Ground zero.

User avatar
Amelia
Moderator
Posts: 12921
Joined: Mon Aug 30, 2004 9:49 am

Post by Amelia » Tue Dec 09, 2014 2:02 am

Онуй Московото за линейките и Фейсбук отзвука му ми бъркат ненам къде просто. Аман от дебилен популизъм вече!
My Anime List , My Manga List

Oui. Je suis garbage.

User avatar
Xellos
Moderator
Posts: 20294
Joined: Fri Apr 02, 2004 10:08 pm

Post by Xellos » Tue Dec 09, 2014 9:14 am

Moridin wrote:Това е доста интересн въпрос наистина. Рационалето на ГЕРБ доколкото се запознах е, че ако аз имам пари и ги инвестирам в имот, ще плащам данък върху приходите си от наема, но ако ги интвестирам в банка, няма да плащам, което не е справедливо и стимулира спестовничество, вместо вливане на пари в икономиката.
Да и аз тоя ПР ход нещо не го разбрах, при положение, че си представям поне как Банката оперира с тези пари, не е като да ги държи в мазето. Въртят се цифричките. Кредити туй онуй за по-авантюристично настроени хора (без връзка с бг реалността) за малки бизнеси примерно. С две думи поредния данък ''дишане''. Да видим как ще го извъртят банките и тоя път де и без това са им все по смешни лихвите. :neutral:
:ninja:

User avatar
termit
Jaghut Tyrant
Posts: 1758
Joined: Thu Jan 15, 2004 5:04 pm

Post by termit » Tue Dec 09, 2014 12:30 pm

Имат някакъв резон зад това мислене, и лично аз бих бил ОК с този данък, ако обаче се вземат под внимание и следните допълнителни моменти:
1. Данъкът трябва да е върху дохода от лихвата минус инфлацията. Щом държат да правят аналогия с апартаментите, данъкът там се изчислява на база пазарна стойност (макар и да не се пресмята всяка година, опцията си е там)
2. Както писах по-горе, щом доход от лихва за депозит е облагаем приход, разход по лихва за кредит трябва да е основа за данъчно облекчение
3. Някой трябва много да се напъне, за да ми докаже, че държават реално ще спечели нещо от данъка - да не се окаже, че разходите за налагане и събиране нe покриват приходите
4. Някой трябва много сериозно да се напъне и да ми докаже, че държавата може да опази в тайна колко пари имам. Това не го виждам.

@Амелия - изхвърли се Московски много, факт. Обаче това си е тежък проблем от години, и ако последва поне някакво решение (в случая да пращат полицаи с лекарите, както се планира), има полза от него. Друг е въпросът че признава пълна абдикация на държавата от един куп функции, и едва ли не в прав текст казва че циганските гета са автономни области, но това е тема на друг разговор.
Elves dig rocket launchers.

User avatar
Yan
Site Admin
Posts: 6924
Joined: Sat Dec 20, 2003 12:01 am
Location: Who cares...
Contact:

Post by Yan » Thu Dec 11, 2014 10:59 am

Хубав коментар от Сега

За Радан и катарзисите...
Правилата на бордгейминга:
1. Всички други неща, включително храна, дрехи, застраховка за колата и пари за обяд, представляват непредвидени разходи по отношение на това, което ви е необходимо за игрите.
2. Никога не пресмятайте общата стойност на това, което сте купили.
3. Ако искате нещо, значи ви е нужно.
4. Ако ви е нужно, значи трябва да го купите.

stealth
Scholar
Posts: 112
Joined: Thu Jan 03, 2008 3:37 pm

Post by stealth » Thu Dec 11, 2014 4:33 pm

termit wrote:1. Данъкът трябва да е върху дохода от лихвата минус инфлацията. Щом държат да правят аналогия с апартаментите, данъкът там се изчислява на база пазарна стойност (макар и да не се пресмята всяка година, опцията си е там)
не става въпрос за този данък (данък сгради, който се събира на местно ниво), а за данък печалба - когато имотът ти е инвестиция, отдал си го под наем и плащаш данък върху приходите си от него.
termit wrote:2. Както писах по-горе, щом доход от лихва за депозит е облагаем приход, разход по лихва за кредит трябва да е основа за данъчно облекчение
:)
termit wrote:3. Някой трябва много да се напъне, за да ми докаже, че държават реално ще спечели нещо от данъка - да не се окаже, че разходите за налагане и събиране нe покриват приходите
разходите се покриват от банките, които пък си кълцат от потребителите.
с две думи - банките декларират в отчетите си колко депозити държат, отчисляват си съответната дължима сума и я плащат на държавата.
termit wrote:4. Някой трябва много сериозно да се напъне и да ми докаже, че държавата може да опази в тайна колко пари имам. Това не го виждам.
ъм... на държавата хич не ѝ е работа да пази такава информация, защото напрактика тя не знае колко пари имаш ти. не, че не може да провери (по съответният законов ред), но в масовият случай тя няма достъп до подобна информация.

User avatar
Xellos
Moderator
Posts: 20294
Joined: Fri Apr 02, 2004 10:08 pm

Post by Xellos » Sat Dec 13, 2014 8:27 am

Таргетирано леко заглавие ама не променя факта...
http://dnes.dir.bg/news/bonusi-sadebna- ... 28895?nt=4
:ninja:

User avatar
termit
Jaghut Tyrant
Posts: 1758
Joined: Thu Jan 15, 2004 5:04 pm

Post by termit » Sat Dec 13, 2014 9:15 pm

stealth wrote: не става въпрос за този данък (данък сгради, който се събира на местно ниво), а за данък печалба - когато имотът ти е инвестиция, отдал си го под наем и плащаш данък върху приходите си от него.
Тогава пък имаш амортизация, която също се базира на текущата пазарна оценка на имота. От една гледна точка можеш да разглеждаш инфлацията като амортизация на парите ;)
stealth wrote: разходите се покриват от банките, които пък си кълцат от потребителите.
с две думи - банките декларират в отчетите си колко депозити държат, отчисляват си съответната дължима сума и я плащат на държавата.
И според теб няма да има апарат, който проверява дали банките са подали коректни отчети?
stealth wrote: ъм... на държавата хич не ѝ е работа да пази такава информация, защото напрактика тя не знае колко пари имаш ти. не, че не може да провери (по съответният законов ред), но в масовият случай тя няма достъп до подобна информация.
И какво пречи чиновник Х да види че банка У е внесла данъци от лихви по сметката на лицето Z определена сума? След това е въпрос на елементарна аритметика да се определи колко пари има лицето Z на депозит. Банкова тайна викаш?
Elves dig rocket launchers.

User avatar
tigermaster
Elder God
Posts: 6459
Joined: Wed Jun 14, 2006 11:39 am

Post by tigermaster » Sun Dec 14, 2014 1:05 am

Калинчице малка, на ти таз писалка...
http://www.webcafe.bg/id_366619356_23-g ... _na_Moskov

Двайсет и тригодишната дъщеря на бившия служебен здравен министър оглавява кабинета на Москов...
Света аз цял обходих
и изправен гордо пак стоя.
Срещнах милиони хора
и на всичките им взех ума.

Блог
The Painting
Случаят с изтрития спомен
РЕВЮ: „The Lord of the Rings: The Rings of Power”

stealth
Scholar
Posts: 112
Joined: Thu Jan 03, 2008 3:37 pm

Post by stealth » Sun Dec 14, 2014 1:49 am

termit wrote:
stealth wrote: разходите се покриват от банките, които пък си кълцат от потребителите.
с две думи - банките декларират в отчетите си колко депозити държат, отчисляват си съответната дължима сума и я плащат на държавата.
И според теб няма да има апарат, който проверява дали банките са подали коректни отчети?
в една идеално работеща държава може би...
тук от една страна си имаме банков надзор, имаме и заверени от одитор отчети. от друга страна имаме КТБ. 2+2=?
termit wrote:
stealth wrote: ъм... на държавата хич не ѝ е работа да пази такава информация, защото напрактика тя не знае колко пари имаш ти. не, че не може да провери (по съответният законов ред), но в масовият случай тя няма достъп до подобна информация.
И какво пречи чиновник Х да види че банка У е внесла данъци от лихви по сметката на лицето Z определена сума? След това е въпрос на елементарна аритметика да се определи колко пари има лицето Z на депозит. Банкова тайна викаш?
данакът се изплаща на основа общото количество депозити в дадена банка. нямаме банкова тайна в България, но точно по този начин не могат да се извадят определени суми. всъщност, може и да не съм прав и чисто технологично да съществува бъг, позволяващ заобикалене на правилата. все пак точно за този случай се съмнявам да съществува подобона възможност.

User avatar
Xellos
Moderator
Posts: 20294
Joined: Fri Apr 02, 2004 10:08 pm

Post by Xellos » Sun Dec 14, 2014 8:10 am

Банките ще го извъртят пак някак ако са останали такива де. Реални или не още си витаят слухчетата и за фибанката у наше село бтв.
Аз пък тръпна са в очакване да видя какъв данък ще ми изчислят за ''новата'' таратайка и в колко пъти ще е разликата от calculator.bg. Че да търча да търся връзка за документ за катализатор после ако се налага остро... :ninja:
:ninja:

User avatar
Mindcrime
Arcanist
Posts: 827
Joined: Sat Mar 29, 2008 5:31 pm
Location: Shadow Earth

Post by Mindcrime » Sun Dec 14, 2014 9:14 am

Неееееееее!!!

http://www.webcafe.bg/id_828432408

:cry:

User avatar
Mr. Nobody
Misting
Posts: 275
Joined: Sat Jan 28, 2012 12:08 am

Post by Mr. Nobody » Sun Dec 14, 2014 10:24 am

Mindcrime wrote:Неееееееее!!!

http://www.webcafe.bg/id_828432408

:cry:
Ъ? Реакцията ти трябва да значи "Нееее, вече не можем да пускаме шеги за тях двамата" или "Нееее, кой ще ми краде сега гласа" или"Неееее, аз съм трол"?
'Poetry first, sausage - later!'

Who is online

Users browsing this forum: Ahrefs [Bot] and 86 guests