9-ти септември

За коментари и излияния от всякакъв род, число, спрежение и залог

Moderator: Moridin

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Post by Moridin » Sat Sep 11, 2004 11:33 am

За протокола, рожденият му ден беше 7ми, а не 6ти септември. Пак за протокола, не зная как човек, който е хвърлил дори само поглед върху Смирненски и Вапцаров например, смее да нарича партизаните сбирщина разбойници, ровещи се из шумата. Защото те са тези, които 9ти септември е предал - повече, отколкото всички останали.
This is it. Ground zero.

Dilvish the Damned
Paragon
Posts: 642
Joined: Tue May 11, 2004 10:39 am

Post by Dilvish the Damned » Sat Sep 11, 2004 11:38 am

Азуми, това, че впоследствие някой е изопачил нещата не означава, че хората, които са си рискували живота в името на една идея, са глупави и "сбирщина разбойници". Добри или лоши, те са се борили за целта си, а това, че не я одобряваш, не ти дава право да анатемосваш всички с лека ръка, нали? Съгласен съм, че е имало и обикновени мародери измежду тях, но далеч не всички са били такива.

User avatar
Azumi
Commoner
Posts: 32
Joined: Mon Aug 30, 2004 10:18 pm

Post by Azumi » Sat Sep 11, 2004 11:41 am

Е...добре де , добре...признавам че малко се вживях..ама като ми се отвори устата...никой не може да я спре :oops:
"Проблемите на света не могат да бъдат решени от скептици или циници, чиито хоризонти са ограничени от очевидните реалности. Нуждаем се от хора, способни да мечтаят за неща, които никой не е виждал."
Дж. Ф. Кенеди
"Mоже да вървя бавно,но никога назад!" - Ейбрахам Линкълн

User avatar
Ghibli
Elder God
Posts: 5766
Joined: Sat Dec 20, 2003 11:36 am
Location: not really here

Post by Ghibli » Sun Sep 12, 2004 1:14 pm

Я, Дилвиш и Мор ме изпревариха. Така де, съгласна с тях.

(Да се наричат всички борци от онова време "разбойници, ровили се в шумата", е прекалено. Имало е и хора, които са вярвали в идеите за нещо по-добро за всички, и едва ли са можели да предположат какво ще стане по-късно, камо ли да се борят точно за тоталитаризма.)
PICARD: Now, are we progressing, Mister La Forge?
LAFORGE: About like you'd expect, sir.
PICARD: Splendid. Splendid. Carry on.

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Sun Sep 12, 2004 1:53 pm

Well, че това не ги прави разбойници, не ги прави, но пък е някаква форма на наивност. Да ги оплюваме е грешно, но не виждам и ЧАК толкова сериозен повод за възхищение...
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Post by Moridin » Sun Sep 12, 2004 2:16 pm

Всеки, който се бори за идеалите си и ги отстоява, за мен е достоен за възхищение, независимо какви са те и twice that much, ако са невъзможни за постигане.
This is it. Ground zero.

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Sun Sep 12, 2004 2:34 pm

Не виждам с какво глупостта е достойна за възхищение. Тва за отстояването на невъзможни за постигане идеали. И даже не толкова за отстояването, колкото за борбата за тях. Не говоря конкретно, а по принцип. В случая никой от тях не е мислел точно тези идеали за невъзможни за постигане, иначе е нямало да хванат гората.
Всеки, който е успял да осъзнае какво стои зад идеалите му, е много по-достоен за възхищение, от някой, който в крайна сметка и от историческа гледна точка е излязал наивен лапнишаран.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Post by Moridin » Sun Sep 12, 2004 2:48 pm

Не е точно така. Да се бориш за нещо, което после групата хора, оказали се най-отгоре, да извратят, не е наивно лапнишаранство, а предаден героизъм.
Колкото до определението за глупостта, we will just agree to disagree.
This is it. Ground zero.

User avatar
Amos Trask
Aes Sedai
Posts: 1606
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:41 am

Post by Amos Trask » Sun Sep 12, 2004 5:02 pm

Ама вие защо сметнахте, че едно време горите и мандрите са били пълни с идеалисти? Сигурно е имало и такива, но съдейки по "народната власт" след това, те са били единици.
:shark:
Feel the summer!

Dilvish the Damned
Paragon
Posts: 642
Joined: Tue May 11, 2004 10:39 am

Post by Dilvish the Damned » Sun Sep 12, 2004 5:37 pm

Амосе, ще ме прощаваш много, но народната власт и партизаните имат малко общо помежду си. Тия, които са клали и бесели наред, не са мръзнали по горите.

User avatar
JaimeLannister
Forsaken
Posts: 3103
Joined: Mon Apr 05, 2004 7:31 pm
Location: Лясковец - София

Post by JaimeLannister » Sun Sep 12, 2004 8:55 pm

Не знам каква е общата тенденция, Дил, но със сигурност и някои от колещите са мръзнали по горите...
"Основната и крайна цел на живота е смъртта и той винаги я постига." Зигмунд Фройд

"PRESENT IS THE TIME INCLUDING ALL TIMES
EACH SECOND IS ETERNITY AS ETERNITY IS NOW
AND NOW IS FOREVER..."

Курвите идват и си отиват, Star craft остава!

Image

User avatar
sauron
Paragon
Posts: 616
Joined: Wed Jan 14, 2004 8:50 pm
Location: Middle Earth

Post by sauron » Sun Sep 12, 2004 11:11 pm

JaimeLannister wrote:Не знам каква е общата тенденция, Дил, но със сигурност и някои от колещите са мръзнали по горите...
правилно, и аз точно така си мисля. Стига сте с тъй наречените "идеалисти"- мисля си че те са били по малката част, като голяма част пък от тях са били фанатици-идеалисти, готови и да колят и да бесят. По една случайност братът на дядо ми е бил партизанин, и въпреки че ми е роднина и сме били в добри отношения, нещата които знам как е станал партизанин и какво е правил първите години след 9-ти, хич не ми дават повод да се гордея. А иначе е свестен човек. Така че стига с тия защити на "несправедливо обвинените" партизани :twisted:

Dilvish the Damned
Paragon
Posts: 642
Joined: Tue May 11, 2004 10:39 am

Post by Dilvish the Damned » Sun Sep 12, 2004 11:24 pm

Не вярвам да са чак толкова много. Моят дядо също е бил партизанин, знам какво е - в смисъл, някой неща стават ясни между редовете. Но това далеч не значи, че всички са били някакъв роден вид талибани. Не знам защо повечето приемат, че "идеалист" е някаква мръсна думичка. Да не говорим, че има неща в историята ни като бунтът на Горуня, например. Това си е чисто доказателство за преданост към идеята, а не към системата, все пак.

coldie

Post by coldie » Mon Sep 13, 2004 2:14 am

9-ти септември е една по-скоро условна дата,за нас е 5ти сетпември за други е 9ти май,за трети...
Приема се че тогава руската армия е влязла в България.
Сигурно е имало разбойници между партизаните,ама това в било война бе хора,най-ужасната война която ние знаем.
Вие какво очаквате?Нима някуде другаде е било по-различно?
Имало и саморазправи имало и отмъщения...
Тя е мн дълга темата....
Никъде,ама никъде по света не можеш да говориш така за антифашизма освен у нас,и това ако не е свобода на словото...
Първо турско присъствие,сега какво???Как ще го наречем?
Роланд,стигаш до крайности с това за глупоста на идеализма,това не е никаъв идеализъм ами борба за оцеляване!
И накрая ще ви разкжя една история от страната на човешките права и свободата на словото Норвегия!
По време на окупацията там,един германски войник се влюбва в една норвежка....ражда им се дете....разделят се...войната свършва.
Но хората знаят чия дъщеря е това дете!
И не могат да го превъзмогнат.
Майката и дъщерята са тъпкани,обиждани и унижавани навсякъде.
Накрая се принуждават да се преместят в Щвеция,където никой не ги познава.
М/у другото това дете е едната мацка от АББА.
Даже в днешни дни,още има организации на хора родени от връзки между германски войници и местни жени...
И още си чакат правата и реабилитацията.
Това не е честно спрямо тях,гадно е,но аз исках само да ви покажя как се отнасят по света към фашизма.
Така,че не прекалявайте....

User avatar
Drake
Adept
Posts: 234
Joined: Fri Aug 27, 2004 5:07 pm
Location: Castle Discordia
Contact:

Post by Drake » Mon Sep 13, 2004 9:35 am

Един далечен роднина веднъж обясняваше как внучката му учи в Германия и се надяваше тя да не се омъжи за някой германец, защотот, видите ли, там всички били фашисти и последователи на Хитлер :shock: Човешките предразсъдъци нямат край :roll: Същият роднина се възхищаваше на Сталин, защото той за разлика от Хитлер знаел как да управлява и убивал само тези, които му пречели. No comment просто... Да не говорим за всички онези хора които с умиление си спомнят за управлението на Тодор Живков и как след девети се събрали на митинг и скандирали за смъртни присъди срещу "убийците" - управлявалите България преди "народната" власт да дойде.

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 13 guests