Светът е лудница и всички сме пациенти

За коментари и излияния от всякакъв род, число, спрежение и залог

Moderator: Moridin

User avatar
Devoted of Slaanesh
Paragon
Posts: 740
Joined: Fri Jul 04, 2008 2:53 pm
Location: Austria

Post by Devoted of Slaanesh » Tue Sep 10, 2013 11:23 pm


User avatar
Morwen
Shadowdancer
Posts: 13468
Joined: Sat Dec 20, 2003 1:20 am

Post by Morwen » Wed Sep 11, 2013 1:05 pm

Нека пак някой да ми обясни как това били културни различия, които не разбираме...
I don't wanna die
But I ain't keen on living either

User avatar
Mushu
Aes Sedai
Posts: 1651
Joined: Tue Apr 13, 2004 11:39 am

Post by Mushu » Wed Sep 11, 2013 1:27 pm

Нямам думи, в какъв свят живеем, божеее....

User avatar
Ghibli
Elder God
Posts: 5766
Joined: Sat Dec 20, 2003 11:36 am
Location: not really here

Post by Ghibli » Wed Sep 11, 2013 2:20 pm

Искам да ми отговорите на въпроса: с каква идея поствате такива неща тук? Какъв е смисълът?

Когато сте възмутени от света, просто трябва споделите поредната гадост с останалите, за да им стане гадно и на тях, това ли е?

Писна ми от тия теми. Тази е поне третата такава във форума. Единственото, с което допринасят, е да умножават и разпространяват негативизъм.
PICARD: Now, are we progressing, Mister La Forge?
LAFORGE: About like you'd expect, sir.
PICARD: Splendid. Splendid. Carry on.

User avatar
Morwen
Shadowdancer
Posts: 13468
Joined: Sat Dec 20, 2003 1:20 am

Post by Morwen » Wed Sep 11, 2013 4:13 pm

Стига де, Гиб, според мен реагираш твърде, макар че разбирам защо се чувстваш така. Това е малко като да питаш защо новините са пълни с информация за войни престъпления и т.н. А ако питаш какъв е смисълът - ако за тези неща се говореше по-малко, те щяха да се случват по-често. Да, говоря много генерално и не конкретно за тази тема, но все пак...
I don't wanna die
But I ain't keen on living either

User avatar
Ghibli
Elder God
Posts: 5766
Joined: Sat Dec 20, 2003 11:36 am
Location: not really here

Post by Ghibli » Wed Sep 11, 2013 4:20 pm

Именно, Морви, това не са новините, това е форумът на списание Шадоуданс. Нямаме обществена функция. Даже сме с ориентация към забавление. Или поне това е идеята, нали.

Освен това, фактът, че тук е написано как брутално е убито дете в Йемен, по никакъв начин не помага на децата в Йемен. По никакъв начин не променя ситуацията към по-добро, нито създава предпоставки за това. Същото важи и за дебилизмите, случващи се в САЩ, които Драгъна се чувства длъжен да сподели в другата тема. Понеже си написала, че според теб имало някакъв ефект, моля те да ми обясниш как точно става. Ама не в отвлечения общ случай, а в конкретен.
PICARD: Now, are we progressing, Mister La Forge?
LAFORGE: About like you'd expect, sir.
PICARD: Splendid. Splendid. Carry on.

User avatar
Amelia
Moderator
Posts: 12921
Joined: Mon Aug 30, 2004 9:49 am

Post by Amelia » Wed Sep 11, 2013 4:30 pm

Гибли, нали знаеш, че никой не те насилва да четеш тези теми? Това, че се говори за тези неща наистина натоварва психически и емоционално, обаче алтернативата да се затвориш в розов сапунен мехур също не е за предпочитане. Добре е да се знае в къв свят живеем и кви хора го обитават от време на време. И дискутирането на тея теми създава у хората светоусещане и гледна точка.

Това е Общия подфорум - за конкретните функции на списание Шадоуденс има още ен на брой подфорума тук.

Морве, педофилията не може да се оправдае с нищо. Това е дълбоко отвъд културни разлики вече - неадекватно е от биологична гледна точка.
My Anime List , My Manga List

Oui. Je suis garbage.

User avatar
Ghibli
Elder God
Posts: 5766
Joined: Sat Dec 20, 2003 11:36 am
Location: not really here

Post by Ghibli » Wed Sep 11, 2013 4:49 pm

Никой не ме насилва да чета, това не ми отнема правото да имам мнение.

ОК, да го напиша още веднъж и по-ясно, това е общият подфорум на неполитическото, неновинарско, ориентирано към ескейпистките жанрове фентъзи и фантастика списание Шадоуданс. Това ли е правилната платформа активно да се публикуват натоварващи психически и негативни парчета информация? И отново, по какъв конкретно начин новината за детето в Йемен допринася с нещо полезно тук?

Въпросът за гледната точка и светоусещането и розовите балони предлагам да го оставим настрани, че е много философски и едната страна няма да убеди другата, за сметка на това има потенциал да се отплеснем в дълъг и безсмислен спор. Само ще кажа, че: това, че има изроди на този свят, си го знам и без непрекъснато да ми се напомня.
PICARD: Now, are we progressing, Mister La Forge?
LAFORGE: About like you'd expect, sir.
PICARD: Splendid. Splendid. Carry on.

User avatar
Amelia
Moderator
Posts: 12921
Joined: Mon Aug 30, 2004 9:49 am

Post by Amelia » Wed Sep 11, 2013 5:13 pm

Ами на хората за това им се говори в Общия форум и съответно за това говорят. Ако на теб ти се говори за нещо друго - говори. Аз мисля, че форумите работят на тоя принцип.

Иначе ако ще си пишем тук само с епични цели като промяна на света в еди каква си посока, то верно хептен ще спрем да пишем за КАКВОТО И ДА Е. Между другото, говоренето за тея неща вече променя света. Аз знам, че в света има изроди, които биха изнасилили едно 8-годишно дете, така че тоя тип новини не биха ми дали нещо ново. Това, че въпросното изнасилване става със съгласие на родителите на детето обаче вече го прави по-специално. Става ясно, че си говорим не за прозаична престъпна характеропатия, която няма кво да обсъждаме толкова, а за някакви извратени културни практики, за които е добре човек да знае и да има ясна позиция. Особено във времена, в които мащабни военни действия се почват и продължават поради всякакви екзотични причини.
My Anime List , My Manga List

Oui. Je suis garbage.

User avatar
Ghibli
Elder God
Posts: 5766
Joined: Sat Dec 20, 2003 11:36 am
Location: not really here

Post by Ghibli » Wed Sep 11, 2013 5:40 pm

Обяснявам за това, което ще напиша по-надолу - нищо лично, просто за този пример се хванах. Споменавам Devoted of Slaanesh, но може да се вземе за пример всеки друг подобен пост от друг човек.

Значи, вижда Devoted of Slaanesh тази новина някъде. И си казва, "това ще го публикувам в Шадоуданс!", и го прави. Въпросът ми е с каква идея и най-общо казано защо, и на този въпрос все още нямам отговор.

Версията на Амелия е, че тия неща трябва да се свеждат до знанието на света, защото е полезно да се знаят. Но това не дава отговор на въпроса. Това, че в Йемен се женят малки деца, е нещо отдавна известно. Знам го даже и аз, дето не се интересувам особено от Йемен в частност и от международното положение като цяло. Това, че в Америка са идиоти, също не е новина. И т.н. Тоест, сипе се негативизъм в общото пространство, но идеята не е да се информираме. А каква е?
PICARD: Now, are we progressing, Mister La Forge?
LAFORGE: About like you'd expect, sir.
PICARD: Splendid. Splendid. Carry on.

User avatar
Mr. Nobody
Misting
Posts: 275
Joined: Sat Jan 28, 2012 12:08 am

Post by Mr. Nobody » Wed Sep 11, 2013 6:19 pm

Обхващайки крайностите на човешкото поведение и изтъпленията, до които то води, сме по-подготвени в случай, че се сблъскаме със суровата част от действителността. Има и розова, има и бежава, всеки вижда тази, която си поиска обикновено. Субективното възприятие не може обаче винаги да избяга от фактите или да ги преиначи. То просто се конфронтира с тях, зависи само колко е подготвено.


Само за пример - в някои военни поделения по света е прието да се пускат неколкочасови материали на новобранците с всякакви осакатени хора и жестокости. Целта е да бъдат по-подготвени за ужасите на битката, когато попаднат в такава. Човек не е нужно да се зарива точно в най-големите лайна, които човешката цивилизация може да възпроизведе, но е хубаво от време на време да си припомня, че има всякакви сценарии и ситуации извън неговото ежедневие.
'Poetry first, sausage - later!'

User avatar
Amelia
Moderator
Posts: 12921
Joined: Mon Aug 30, 2004 9:49 am

Post by Amelia » Wed Sep 11, 2013 7:10 pm

Идеята както казах е да се оформят гледни точки, което става посредством диалог на някаква тема. Диалог не може да се получи без първоначално споделяне на информация. Предпочиташ ли следната ситуация:

Devoted of Slaanesh намира новина за 8-годишно момиченце от Йемен, умряло от кръвоизлив защото родителите му са го оженили на тая възраст и 40-годишният чичко, който го е взел, е решил да консумира брака си с него. Въпросната новина явно поражда някакви емоционални отгласи в Devoted of Slaanesh. И те са достатъчно силни, за да му се прииска да сподели отношението си по тази тема някъде. Само че изведнъж Devoted of Slaanesh се замисля за дълбоката отговорност на словото, пуснато в някакъв форум, и започва да се съмнява в нуждата от споделяне на отношението си по темата, защото това няма да върне към живот 8-годишното момиченце, няма да спаси останалите 8-годишни момиченца в Йемен от тази съдба и на всичкото отгоре ще възмути потребители, които не искат да им се показват гадни неща, но продължават да следят темите, които ги съдържат. Поради тази причина Devoted of Slaanesh решава да ни спести какво мисли по тази тема, а утре по същата причина решава да ни спести какво мисли по всякакви други теми, щото кво значение за света има в крайна сметка кво мисли всеки един от нас по тези теми? И така за света верно спира да има значение какво мислят всички, ние не знаем какво мислят останалите, не знаем и ние какво да мислим.

Това по отношение безсмисленото споделяне на разни неща.

Не повдигнах горе въпроса за това колко подходящи са тези новини за Общия ни форум, защото намирам, че са абсолютно подходящи. През годините тук масово сме обсъждали точно такива неща. Постът е пуснат онтопик в специално създадена тема, пасваща на подфорума, в който е пусната. Аз нямам никакъв проблем с това - потребителите на Шадоуденс имат интерес и към неща, с които списанието Шадоуденс не се занимава. Ако има потребител, който намира, че негативността, която ни залива отвсякъде е вредна и безсмислена, не виждам що не си пусне тема, за да коментира това в нея. Освен ако разбира се въпросният потребител не вижда смисъл в обсъждането на такава тема, щото тя сама по себе си ни залива с негативност и безсмислена информация. Което не обяснява защо изобщо тогава повдига тази тема офтопик в друга тема. Изобщо, сложни форумни казуси...

Относно информативната стойност на въпросния пост - аз научих нещо ново. Досега мислех, че йеменци изчакват дъщерите им да станат поне на 12-13 г. преди да ги омъжат и изнасилят. Как промени това личния ми свят? Научих за Йемен нещо, което познатата ми йеменка тук не ми е казвала и ми стана още по-ясно, че на света му е нужно добро образование и че аз искам да се занимавам с образоването на хора, за да направя някаква промяна в света.
My Anime List , My Manga List

Oui. Je suis garbage.

User avatar
RRSunknown
Elder God
Posts: 9513
Joined: Thu Nov 01, 2007 9:54 am

Post by RRSunknown » Wed Sep 11, 2013 7:34 pm

Е мен пък този спор ме накара да поровя по темата за йемен и вече научавам, че този случай е само върха на айзберга въпреки опитите на властта да приемат закони- имат закон от 2009 за забрана на женитбите под 17 години и въпреки това неграмотните чалмалии с камилите нищо не спазват.

А бай да уей Йемен e на трето място в света по огнестрелни оръжия на човек.


Ако се разровите още ще намерите също, че партията която се противопоставя на закона и агитира ранната женитба е клона на мюсюлманските братя в Йемен.

И преди някой да каже - Шериат - в Иран минималната възраст е 18, всичко преди това се счита за прелюбодение и се наказва от ислямската полиция.

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Wed Sep 11, 2013 11:14 pm

Аз като човек, на когото редовно му държат сметка защо поствал нещата, които го вълнуват, и съответно почти вече не пише във форума, искам да отбележа, че ми е много по-неприятно да чета възмутени мнения, държащи сметка на хората какво постват, отколкото ужасните събития, които се дискутират тук. Аман. Който иска да чете друго, да ПИШЕ друго. Форумът е място за дискусии, ако човек иска да е само читател, не може да се ядосва на тези, които дават тона... :roll:
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Devoted of Slaanesh
Paragon
Posts: 740
Joined: Fri Jul 04, 2008 2:53 pm
Location: Austria

Post by Devoted of Slaanesh » Wed Sep 11, 2013 11:24 pm

Единствената разлика между Йемен и България е, че сексуалните контакти на циганките започват често от 10тата им годишнина. Паралела за мен е очевиден ... И в България на никой не му се търси отговорност за това. Културни особенности казват... Утре може и да се случи на осемгодишно дете. Струва си човек да се замисли според мен.
Мерси на Амелия и Роланд за защитата, всеки влиза и чете тук единствено каквото желае. И коментира съответно при желание. Или не.
Съжалявам, че и на теб ти развалих деня Гибли.

Who is online

Users browsing this forum: Ahrefs [Bot] and 59 guests