Светът е лудница и всички сме пациенти

За коментари и излияния от всякакъв род, число, спрежение и залог

Moderator: Moridin

User avatar
трубадур
Elder God
Posts: 5701
Joined: Sat Apr 07, 2007 4:33 am

Re: Светът е лудница и всички сме пациенти

Post by трубадур » Wed Aug 28, 2019 3:33 pm

Уранът идва от земята хора, а и в тия централи не се ползва същия като за атомна бомба. Радиоактивните отпадъци са проблем, но решение за него има, да не говорим, че е единственият тип отпадък, дето е напълно регулиран, добавено с колко е малко количеството му, ептем па сравнено с ТЕЦ например и че даже се преработва и ползва отново. А и рачистването на боклука ти влиза в крайната цена, а не е като с другия тип електричество, където плащаш доста отвъд сметката си за ток. Както виждаме в момента, литерали плащаме с въздуха си и разнообразие на природата, а животните и растенията плащат с живота си.

С други думи, доста от поста на амикае съм съгласен, спираме да ядем место и риба за 100 години и глей кво става с тия индустрии. И освен това не сме шибан кошмар за животинките. И казвам ние като вид, нищо че отдавна съм заебал месо и всичкото. Но ядрената енергия ни е бъдещето. И винаги е била. Самото слънце е ядрен реактор и докато не се научим наистина да изстискваме достатъчно от него, за да си покриваме нуждите (като вид) уранът идва на помощ.

И пп. Германия е една от топ 3-те страни на производство на пластмаса, така че...

Но иначе е ясно - лична отговорност - не, да си носиш неща в стъкло и да не трепеш телета не те прави хипстър, омесена с търсене на сметка на големите компании за боклука, който изхвърлят, което идва от правителства, извоювали независимост от корпоративния сектор - а те тва как ще стане е трудното. Но времената и преди са се променяли. Преди французите цял свят си е мислел, че монархията ще пребъде до края на света.

Amikae
Ascendent
Posts: 4199
Joined: Thu Aug 07, 2008 12:07 pm

Re: Светът е лудница и всички сме пациенти

Post by Amikae » Wed Aug 28, 2019 3:48 pm

Аз съм окей ядрената енергия да е на масата, като решение и да се приложи в нужда, но мисля че ако можем да разработим възобновяемите енергийни източници до пълните им възможности, то трябва да го направим. И ако тогава пак стигнем до извода, че не можем без ядрена енергия, окей. Но да си заложим всички карти на технология, която продуцира отпадък, който и в момента се затрудняваме със складирането му и който ще е опасен за хиляди години напред, просто е прибързано.

Нека сме сигурни, че няма друг начин и тогава да го направим. Нужни са още инвестиции и още желание. Желанието доста липсва в момента, индустриите на изкопаемите горива все още контра лобират против зелената енергия, но ето че в Европа пробиваме и става все по-добре. Рано е още да се твърди, че не можем да захранваме света със зелена енергия.

User avatar
Demandred
Moderator
Posts: 6265
Joined: Sun Jan 11, 2004 8:42 am
Contact:

Re: Светът е лудница и всички сме пациенти

Post by Demandred » Wed Aug 28, 2019 3:52 pm

Германия всъщност е пример за това колко глупаво е да се отказваш от ядрената енергия, когато целиш да намалиш сериозно отделянето на парниковите газове. След като се паникьосаха след Фукушима и решиха да постепенно да затворят всички АЕЦ, съвсем предсказуемо обявиха миналата година, че няма да могат да достигнат целите за намаляването на парниковите газове до 2020 г. въпреки че похарчиха огромни суми за субсидии на възобновяеми източници. Намаляването на производството на енергия от АЕЦ доведе до увеличаване на производството ѝ от ТЕЦ-ове, доста от които използват лигнитни въглища, които са ужасни за околната среда.

Франция, от друга страна, отделя далеч по-малко парникови газове благодарение на своите АЕЦ.
Нека сме сигурни, че няма друг начин и тогава да го направим. Нужни са още инвестиции и още желание. Желанието доста липсва в момента, индустриите на изкопаемите горива все още контра лобират против зелената енергия, но ето че в Европа пробиваме и става все по-добре. Рано е още да се твърди, че не можем да захранваме света със зелена енергия.
Докато някой не открие начин за съхраняване на електричество, който да е революционно по-добър от настоящите, това няма как да стане. Засега изгледите за това не са никак добри.
Sure your parents might think you're a failure
But no one's ever said: "First, let's kill all the tailors"
Don't be a lawyer!

User avatar
трубадур
Elder God
Posts: 5701
Joined: Sat Apr 07, 2007 4:33 am

Re: Светът е лудница и всички сме пациенти

Post by трубадур » Wed Aug 28, 2019 4:06 pm

Единственият смислен и постоянен е слънцето. Но сме доста далеч още от напълно заместване на инфраструктурата, дето имаме със слънчеви панели. И амикае откъде взимаш данни, че се затрудняваме с отпадъка от атомни централи? Щото не е като да е голям проблем дори преди чернобил. При тази централа проблемите са други, не един от тях и архаичният й модел, барабар с всичките възможно най-лоши решения взимани още от самата й конструкция, да не говорим за деня на аварията.

Реално не ти трябва повече от вода, да си виси там отпадъка няколко години и след това дупка с цимент.

Големият проблем са малкият процент много високо радиационни отпадъци, които до ден днешен се охлаждат. Чака се изработката на много, много дълбоки и качествени трезори, които да се направят в места, където не ги люлеят земетресения през 2 часа. И тука идваме малко на чук, щото времето им идва. Тия отпадъци се държат за 50 години, то от толкова горе-долу имаш и ядрена енергия. И радиоактивността им е достатъчно намаляла, че да могат да ги транспортират до такива места. Тъшак историята е, че още няма дори едно построено. :mrgreen:

Amikae
Ascendent
Posts: 4199
Joined: Thu Aug 07, 2008 12:07 pm

Re: Светът е лудница и всички сме пациенти

Post by Amikae » Wed Aug 28, 2019 4:20 pm

Demandred wrote:
Wed Aug 28, 2019 3:52 pm
Германия всъщност е пример за това колко глупаво е да се отказваш от ядрената енергия, когато целиш да намалиш сериозно отделянето на парниковите газове. След като се паникьосаха след Фукушима и решиха да постепенно да затворят всички АЕЦ, съвсем предсказуемо обявиха миналата година, че няма да могат да достигнат целите за намаляването на парниковите газове до 2020 г. въпреки че похарчиха огромни суми за субсидии на възобновяеми източници. Намаляването на производството на енергия от АЕЦ доведе до увеличаване на производството ѝ от ТЕЦ-ове, доста от които използват лигнитни въглища, които са ужасни за околната среда.

Франция, от друга страна, отделя далеч по-малко парникови газове благодарение на своите АЕЦ.
Нека сме сигурни, че няма друг начин и тогава да го направим. Нужни са още инвестиции и още желание. Желанието доста липсва в момента, индустриите на изкопаемите горива все още контра лобират против зелената енергия, но ето че в Европа пробиваме и става все по-добре. Рано е още да се твърди, че не можем да захранваме света със зелена енергия.
Докато някой не открие начин за съхраняване на електричество, който да е революционно по-добър от настоящите, това няма как да стане. Засега изгледите за това не са никак добри.
Мда, наясно съм с фейла в Германия, но е твърде рано да използваш това, като аргумент за ядрената енергия. Да, германците опитаха и фейлнаха. Нужно е още време и още решения.

За мен това са доста добри статистики: https://ec.europa.eu/eurostat/statistic ... statistics

Не е като прогреса да е замрял, а гледам и желанието нараства. Нека поне опитаме...

@трубадур

https://www.politico.eu/article/europes ... -facility/
https://www.ucsusa.org/nuclear-power/nuclear-waste

Ти къде смяташ, че трябва да го складираме? Кои точно точки от континентите ни ще ги определим като "fuck those places".

User avatar
трубадур
Elder God
Posts: 5701
Joined: Sat Apr 07, 2007 4:33 am

Re: Светът е лудница и всички сме пациенти

Post by трубадур » Wed Aug 28, 2019 4:28 pm

Вторият линк е доста подвеждащ. А в първия си го казват в прав текст, може да се направи, поради чисто политически причини, свързани с неразбирането на АЕЦ-а от средния човечец, никой не се наема да изкопае дупката. Но в действителност ни едно място няма да е фак доуз плейсес. Въобще атомните електроцентрали и отношението към тях (ин дженерал - от тия, дето ги правят и се занимават с добива, обработката и след това складирането на урана, като му е свършила ползата) е едно от малкото неща в цивилизацията ни, към което се отнасят с уважение и се внимава. Там не може да се пръдне без регулация. Щото са наясно каква беля може да стане.

Amikae
Ascendent
Posts: 4199
Joined: Thu Aug 07, 2008 12:07 pm

Re: Светът е лудница и всички сме пациенти

Post by Amikae » Wed Aug 28, 2019 4:36 pm

трубадур wrote:
Wed Aug 28, 2019 4:28 pm
Вторият линк е доста подвеждащ. А в първия си го казват в прав текст, може да се направи, поради чисто политически причини, свързани с неразбирането на АЕЦ-а от средния човечец, никой не се наема да изкопае дупката. Но в действителност ни едно място няма да е фак доуз плейсес. Въобще атомните електроцентрали и отношението към тях (ин дженерал - от тия, дето ги правят и се занимават с добива, обработката и след това складирането на урана, като му е свършила ползата) е едно от малкото неща в цивилизацията ни, към което се отнасят с уважение и се внимава. Там не може да се пръдне без регулация. Щото са наясно каква беля може да стане.
И все пак проблема остава. Складилищата не ги правят, нито тук, нито в САЩ. Отпадъците се трупат и решения се чакат. Някъде трябва да ги изкопаят тея складилища, но дори разбирайки, че ще бъде сигурно и безопасно, аз определено нямам желание да е близо до мястото, където аз живея. Как можем да убедим, който и да е да бъде окей с нещо такова? Продължавайки напред с ядрената енергия този проблем ще продължи да се трупа. Евентуално отпадъците трябва да се закопаят някъде. Според мен хората ще са по-склонни на компромис, ако знаят че нещото ще се направи един път и повече отпадък няма да се генерира. Но тъй като няма изгледи за това проблема си остава. Имаме отпадък, който никой не иска и продължава да се трупа. Зелената енергия няма такива проблеми...

User avatar
Matrim
Moderator
Posts: 5265
Joined: Mon Dec 22, 2003 10:58 pm
Location: Remedy Lane

Re: Светът е лудница и всички сме пациенти

Post by Matrim » Wed Aug 28, 2019 4:52 pm

По света има милиони квадратни километри територии, в които почти никой не живее, идеята, че трудно се намирало място за складиране на ядрени отпадъци е безумна. Особено при положение, че колкото и да се кефим на възобновяемите източници, в момента алтернативата на АЕЦ са ТЕЦ-овете, които замърсяват милиони пъти повече. Това, че правителствата се мотаят с изграждането на дългосрочни хранилища, защото обществеността има съвсем неоправдани страхове от ядрената енергия е друг въпрос.
Ridcully: "A few twenty-mile runs and the Dean'd be a different man."
Bursar: "Well, yes. He'd be dead."
Ridcully: "He'd be healthy."
Bursar: "Yes, but still dead."

User avatar
трубадур
Elder God
Posts: 5701
Joined: Sat Apr 07, 2007 4:33 am

Re: Светът е лудница и всички сме пациенти

Post by трубадур » Wed Aug 28, 2019 4:53 pm

Той отпадъкът в момента си виси в басейни и си е така от пеесе години на места. Той и там може да си седи, просто за 50 години инустрия все пак се събира количество, ама дори това тук показва за каква разлика говорим. Можем да съберем боклука, генериран за толкова време и да го сложим в дупка. Сравнено с другите ни алтернативи - газ, въглища, дърва и цялата кочина около тия индистрии е странно да не се види положителната алтернатива. Ако други ден изскочи ебаси гъзарското нововъведение в преобразуването на слънчева енергия много ясно, че там трябва да сме. Аз съм за нея на 100 процента. Но просто не сме там още. Дотогава или ще се тровим и ще си караме както досега, или е време за атомна енергия.

Amikae
Ascendent
Posts: 4199
Joined: Thu Aug 07, 2008 12:07 pm

Re: Светът е лудница и всички сме пациенти

Post by Amikae » Wed Aug 28, 2019 5:00 pm

трубадур wrote:
Wed Aug 28, 2019 4:53 pm
Той отпадъкът в момента си виси в басейни и си е така от пеесе години на места. Той и там може да си седи, просто за 50 години инустрия все пак се събира количество, ама дори това тук показва за каква разлика говорим. Можем да съберем боклука, генериран за толкова време и да го сложим в дупка. Сравнено с другите ни алтернативи - газ, въглища, дърва и цялата кочина около тия индистрии е странно да не се види положителната алтернатива. Ако други ден изскочи ебаси гъзарското нововъведение в преобразуването на слънчева енергия много ясно, че там трябва да сме. Аз съм за нея на 100 процента. Но просто не сме там още. Дотогава или ще се тровим и ще си караме както досега, или е време за атомна енергия.
Нови ядрени реактори влизат в експлоатация и сега. Не е като да сме спряли, просто не сме all-in. И на мен не ми харесва алтернативата, та ако трябва да избирам между въглища и ядрена енергия, избора ми е очевиден. По-интересно е какво ще стане с всички реактори, които трябва уж сега да ги спират, при положение че алтернативата още не е готова.

User avatar
tiffany aching
Misting
Posts: 254
Joined: Wed Apr 10, 2019 10:09 pm

Re: Светът е лудница и всички сме пациенти

Post by tiffany aching » Wed Aug 28, 2019 5:15 pm

:)
Last edited by tiffany aching on Wed Aug 28, 2019 5:39 pm, edited 1 time in total.

User avatar
tiffany aching
Misting
Posts: 254
Joined: Wed Apr 10, 2019 10:09 pm

Re: Светът е лудница и всички сме пациенти

Post by tiffany aching » Wed Aug 28, 2019 5:18 pm

Amikae wrote:
Wed Aug 28, 2019 2:03 pm
Edit: @tiffany aching моят опит от безброй спорове по различна тематика(здравословно хранене) е че ако това, което казваш не е абсолютно сто процентов научно доказан факт, няма смисъл да спориш. Единственото сигурно нещо в такива спорове е, че не знаеш дали си права. Аз лично реших да оставя лекарите и учитените да решават кое е здравословно и кое не. От тогава не съм се ядосвал повече на разните кетовци и карниворовци. Да си търкалят техните псевдодиетки и аз си търкалям моята и на края може би някой ще докаже кой наистина е прав, ако доживеем толкова дълго.
А, умрял ми е конят да споря. Писах няколко изречения и предложих подходяща книга, в която са описани (и) много от грешките, които човек допуска, сменяйки режима си на хранене, с цел да предпазя от тях желаещите да го сторят. Авторът, който представих не е печалбар. Да - продава някакви неща, както той казава - за по-мързеливите :), но каналът му в youtube е пълен с най-различни съвети и насоки, а книгата, която имам е безплатна и впрочем всеки интересуващ се може сам да си я намери.

...Отдавна ми е омръзнало да слушам едно и също по тази тема и я избягвам в огромна част от случаите. Колкото до сто-процентовите научни факти... предпочитам да споделя личен опит, защото аз отговарям за достоверността му, което включва понякога просто впечатления, мнения и т.н. Другата причина е, че не съм учен, а това не е симпозиум. И третата е, че науката често няма отговори за някои неща, за други те са противоречиви. Което не значи в никакъв случай, че я отричам!
Та... личните ми впечатления от хора, от години не консумиращи никакво месо и животински продукти - жизнени, младолики, здрави и по-уравновесени. Още - телата им не миришат гадно, при това без уптребата на каквато и да било козметика, потта също. За мен това са достатъчни факти.

Хм, синхронично, вчера във фейсбук четох публикация на жена, медицинско лице, но с един куп болести (диабет, хашимото, кисти в гърдите, туморно образувание в половата система, дискова херния, наднормено тегло...) И тя вместо да се обърне към колегите си за помощ, просто е спряла приема на всякакви месни, млечни, захар, брашно, сол, кафе, киселинни храни, газирано, пържено... Освен това е започнала да спортува активно и както сама пише - самоизлекувала се е. Също така е свалила трийсетина килограма и изглежда много добре на снимките. Радвам се за нея и я поздравявям задочно за поетата отговорност и постигнатия успех!

Между другото шаолинските монаси също не консумират никакви животински продукти. В някой бъдещ период ще пробвам тяхната диета. :)

Няма много какво да добавя (и по-добре да не го правя :mrgreen: ) към мнението ти за това колко много зависи от всеки един от нас. Това, което е добре за човекът, е добре и за планетата, и обратно. :)

User avatar
Demandred
Moderator
Posts: 6265
Joined: Sun Jan 11, 2004 8:42 am
Contact:

Re: Светът е лудница и всички сме пациенти

Post by Demandred » Wed Aug 28, 2019 5:19 pm

Зелената енергия също има проблеми с отпадъците. Примерно въпросът какво ще се прави с постоянно нарастващите количества вредни отпадъци, които се получават получат когато изтече експлоатационния живот на слънчевите панели, е доста сложен, защото за момента рециклирането им е икономически неизгодно.

https://www.irena.org/publications/2016 ... aic-Panels

https://www.forbes.com/sites/michaelshe ... e37939121c
The International Renewable Energy Agency (IRENA) in 2016 estimated there was about 250,000 metric tonnes of solar panel waste in the world at the end of that year. IRENA projected that this amount could reach 78 million metric tonnes by 2050.

Solar panels often contain lead, cadmium, and other toxic chemicals that cannot be removed without breaking apart the entire panel. “Approximately 90% of most PV modules are made up of glass,” notes San Jose State environmental studies professor Dustin Mulvaney. “However, this glass often cannot be recycled as float glass due to impurities. Common problematic impurities in glass include plastics, lead, cadmium and antimony.”

Researchers with the Electric Power Research Institute (EPRI) undertook a study for U.S. solar-owning utilities to plan for end-of-life and concluded that solar panel “disposal in “regular landfills [is] not recommended in case modules break and toxic materials leach into the soil” and so “disposal is potentially a major issue.”
А и самото производство на слънчеви панели също е доста проблематично от екологична гледна точка.

Вятърните турбини пък изтрепват милиони птици всяка години, голяма част от които са от застрашени видове. А и тяхното производство изисква доста ресурси и те заемат много място. Въобще нещата далеч не са толкова едностранчиви, колкото биват представяни от най-големите поддръжници на "зелената" енергия.
Sure your parents might think you're a failure
But no one's ever said: "First, let's kill all the tailors"
Don't be a lawyer!

User avatar
Matrim
Moderator
Posts: 5265
Joined: Mon Dec 22, 2003 10:58 pm
Location: Remedy Lane

Re: Светът е лудница и всички сме пациенти

Post by Matrim » Wed Aug 28, 2019 5:19 pm

Хм, синхронично, вчера във фейсбук, четох публикация на жена, която е била медицинско лице, с един куп болести (диабет, хашимото, кисти в гърдите, туморно образувание в половата система, дискова херния, наднормено тегло...) И тя вместо да се обърне към колегите си за помощ, просто е спряла приема на всякакви месни, млечни, захар, брашно, сол, кафе, киселинни храни, газирано, пържено... Освен това е започнала да спортува активно и както сама пише - самоизлекувала се е. Като освен това е свалила и трийсетина килограма. Радвам се за нея и я поздравявям задочно за поетата отговорност и постигнатия успех!
Ще прозвучи грубичко, но все пак - бива ли да вярваш на такива очевидни нелепици? Самоизлекувала се не само от диабет, но и от куп други болести? Ако някой ти каже, че е почнал да лети с размахване на ръце, ще се вържеш ли? Защото е точно толкова реалистично колкото това, което ти написа за тази особа.
Ridcully: "A few twenty-mile runs and the Dean'd be a different man."
Bursar: "Well, yes. He'd be dead."
Ridcully: "He'd be healthy."
Bursar: "Yes, but still dead."

User avatar
tiffany aching
Misting
Posts: 254
Joined: Wed Apr 10, 2019 10:09 pm

Re: Светът е лудница и всички сме пациенти

Post by tiffany aching » Wed Aug 28, 2019 5:31 pm

Повярвах й, да. Не е изолиран случай от известните ми случаи на излекуване, в които медицината е безсилна. Е, може и всички да са се наговорили да (ме) лъжат, само че моето усещане за истина казва друго. Има причини да й вярвам, които не ще споделя тук.

Сещам се например и за друг споделен ми случай - тумори, ала-бала, сбогувай се с близките. Една сутрин жената се събужда, всичките й растения вкъщи (имала е много) са изсъхнали, а когато отива на преглед, вече е здрава... И когато ми разказваше тя плачеше и благодареше на растенията си, защото смяташе, че те са я спасили.

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 86 guests