Светът е лудница и всички сме пациенти

За коментари и излияния от всякакъв род, число, спрежение и залог

Moderator: Moridin

Post Reply
User avatar
Demandred
Moderator
Posts: 6265
Joined: Sun Jan 11, 2004 8:42 am
Contact:

Post by Demandred » Fri Mar 20, 2015 5:44 pm

Не виждам какъв е проблема. Никой не е задължен да им купува безобразно скъпите дрехи. Те имат право да говорят каквото си искат, хората имат право да ги бойкотират ако не им хареса какво са изцепили или по каквото и да е друга причина.
Sure your parents might think you're a failure
But no one's ever said: "First, let's kill all the tailors"
Don't be a lawyer!

User avatar
Litz
Ascendent
Posts: 4068
Joined: Mon Aug 16, 2010 12:46 am

Post by Litz » Fri Mar 20, 2015 6:14 pm

Ми за мен в случая е трябва ли да разделяме артиста от изкуството, щото и Полански и Уди Алън са педофили, но никой няма да отрече гениалността на филмите им.
За мен проблемът е, че куцо и сакато обясняваше колко е яка последната им колекция и ся обясняваме, че е грозна и старовремска, щото те казали идиотщина. Тва е haute couture, което е повече изкуство и по-малко продукт. Ма може би аз така приемам модата де. Да не забравяме, че те не са първите с безумни и луди мнения в модната индустрия. Смисъл с цялата си идиотщина не могат да минат Лагерфелд и Ана Уинтър преди да са си изпили първото кафе, ма нито някой бойкотира Вог, нито Шанел..

User avatar
The Dragon
Elder God
Posts: 9054
Joined: Wed Jan 14, 2004 9:03 pm

Post by The Dragon » Fri Mar 20, 2015 7:33 pm

Ся ... като цяло според мен бизнеса и SJW глупостите трябва да са разделени. Да бойкотираш продукт който е добър само заради идеологията на производителя му, която не е свързана с продукта му, не е особено интелигентно и не съм сигурен, че е здравословно за обществото.
The sinking of the Titanic was a miracle to the lobsters in the ship's kitchen.

User avatar
Amelia
Moderator
Posts: 12921
Joined: Mon Aug 30, 2004 9:49 am

Post by Amelia » Fri Mar 20, 2015 8:32 pm

Абе всеки да решава за себе си. Ако някой желае да не си купува Долче и Габана заради скодоумните им изявления - добре е дошъл. Ако някой желае да си ги купува въпреки скодоумните изявления - също.

Тея дето не искат да наливат пари в мелницата на педофили като Роман Полански и Уди Алън - да не наливат. Тея, на които не им е проблем - да наливат.

Ей тва е свободата на свободния пазар. И свободата на словото също. Ако намирам Долче и Габана за малоумници и реша да обявя по интернет, че ги бойкотирам и че и околните хора ще е добре да ги бойкотират, би трябвало да съм свободна да го направя. Ако някой ме счете за олигофрен поради тази ми постъпка, би трябвало да е свободен да обяви на всеослушание, че съм олигофрен. Некви такива неща. Всичко е ОК до момента, в който не почнем да се бием/съдим, нали.

В тоя ред на мисли, аз слушам блек метъл, в който редица музиканти са убивали хора или са палили църкви. И текстовете им са си чиста проба сатанински hate speech. Не ми е проблем да разделя твореца от творчеството и следователно дълбоко не ме интересува кво са вършили съответните психопати. Няма да седна да им ръкопляскам за това и всъщност ги презирам като човешки същества, но музиката си ме кефи. С Долче и Габана същата работа - отрепки некви, дето са успели да създадат някъв продукт, който вълнува определена част от населението. Аз няма никога да си купя нещо тяхно, но то е щото продуктът им така или иначе не ме интересува.
My Anime List , My Manga List

Oui. Je suis garbage.

User avatar
Litz
Ascendent
Posts: 4068
Joined: Mon Aug 16, 2010 12:46 am

Post by Litz » Sat Mar 21, 2015 9:43 am

Последната им колекция е посветена на майката, нейната важност, че даже моделите шляпаха по подиума с децата (си). Принтове с детски рисунки, супер сладко беше, умилително чак. И много красиво. И всичко живо почна да обяснява кви са пичове, как не приемат жената като закачалка за роклята и бля бля. Та в контекста на колекция посветена на майката те изцепват това за бебета и как не може без майка, мислейки си и аз не знам какво. Те нямат слаба колекция, това обективно нали, щото отдавна не са ми дори в топ 5 на любими дизайнери.

За мен лично много по-голям проблем беше, че откриват данъци :mrgreen:

User avatar
Morwen
Shadowdancer
Posts: 13468
Joined: Sat Dec 20, 2003 1:20 am

Post by Morwen » Mon Mar 23, 2015 1:11 am

Вероятно ги укриват, не ги откриват:)
Аз съм на мнението на Амелия - те имат право да говорят каквото си искат и хората да им реагират както си искат. Аз вероятно бих бойкотирала дори продукт, който харесвам, ако купувайки го ще дам пари на човек с крайни възгледи по въпрос, който ме вълнува. В случая обаче не съм сигурна дали изявленията им не бяха много извадени от контекст. А и наистина имат много добри колекции. Но аз все едно не съм в положение чисто финансово да ги или не ги бойкотирам. Офтопик, най-лесно бих бойкотирала Лагерфелд - на каквото и негово да съм попадала - дрехи или изказвания, всеки път ме е оставяло в недоумение защо го бръснат за слива.
I don't wanna die
But I ain't keen on living either

User avatar
The Dragon
Elder God
Posts: 9054
Joined: Wed Jan 14, 2004 9:03 pm

Post by The Dragon » Mon Mar 23, 2015 12:30 pm

Хайде да оставим правата настрани за малко. Ясно е че всички имат право. Въпросът е оптимално ли е за обществото да използваме лостовете за икономическа принуда, за постигане на идеологическа хомогенност на същото това общество. Oще повече, че кратък рисърч показва, че са гейове ... за да стане още по забавно.
The sinking of the Titanic was a miracle to the lobsters in the ship's kitchen.

User avatar
Trip
Moderator
Posts: 6353
Joined: Sat Dec 31, 2005 7:30 am
Contact:

Post by Trip » Mon Mar 23, 2015 12:38 pm

Въпросът е оптимално ли е за обществото да използваме лостовете за икономическа принуда, за постигане на идеологическа хомогенност на същото това общество
Мисля, че е неизбежно, това са пазарни принципи. Всеки гласува с портфейла си, а оттам и с потреблението си, за правото нещо да съществува, нали? Всъщност това донякъде пази от хомогенизация - сигурен съм, че сума ти фенове на Елтън Джон и Мадона няма да спрат да си купуват D&G заради вече изградени потребителски навици, пък колкото щат да ги плюят. Така както доста хора с изявена анти-ТИМаджийска позиция си ходят или си поръчват от Happy.

User avatar
The Dragon
Elder God
Posts: 9054
Joined: Wed Jan 14, 2004 9:03 pm

Post by The Dragon » Mon Mar 23, 2015 5:00 pm

Trip wrote:
Въпросът е оптимално ли е за обществото да използваме лостовете за икономическа принуда, за постигане на идеологическа хомогенност на същото това общество
Мисля, че е неизбежно, това са пазарни принципи.
Аха ... когато го правят консерваторите е дискриминация, когато го правят либералите - неизбежна манифестация на пазарни принципи.

Нека обърнем нещата - в средния запад, в малко консервативно градче, сладкар прави сватбената торта на гей двойка и казва - "що да не се оженят момчетата като се харесват". Бойкотират му бизнеса и фалира. Неизбежно ли е? Или когато по протестите свързани частни бизнеси плашеха с уволнения ...

Използването на порочни тактики, не ги прави по малко порочни, само защото симпатизираме на печелившите.

Икономическият живот е правилно да бъде разделен от политическия, както и частния от професионални. Моето мнение е, че така най-добре се осигурява стабилен напредък.
The sinking of the Titanic was a miracle to the lobsters in the ship's kitchen.

User avatar
Trip
Moderator
Posts: 6353
Joined: Sat Dec 31, 2005 7:30 am
Contact:

Post by Trip » Mon Mar 23, 2015 5:07 pm

С тази разлика, че плашенето с уволнения е незаконно. (И на място с работещи и приложими закони това би бил единственият нужен довод.) А сладкарят с гей-двойката, ако е най-добрият/единствният сладкар в консервативното градче, трудно ще го фалират съселяните му, защото вероятно си ценят удобството и вкусните сладки повече от абстрактната си морална позиция към хомосексуалността.
(Освен в по-крайни случай на талибангелисти примерно - но това, че тях ги дават по новините далеч не значи, че са едва ли не 100%-ва заплаха във всеки един случай за всеки един човек в консервативна общност, показал съпричастност - или просто липса на непризън, - към каузата на хомосексуалността.) Но тъй или иначе, изцяло в правата си са да го сторят, в този случай за жалост. Не можеш да спреш 1000 селяни и един по един да ги принудиш да си купуват нещо, което не искат - независимо какви са им причините. A това да ги подтикнеш към икономически бойкот е също в сферата на изцяло неформалната "агитация", не виждам как законът може да обеме и типологизира изобщо нещо подобно.

Също, първото ти изречение някак ме кара да си мисля, че чакаш някой тук да ти подава реплики, за да водиш въображаеми спорове с хора, които не са тези в темата :) В смисъл, нищо не съм споменавал за консервативни практики, никакви противопоставяния не съм правил и прочие. (Предпоследното ти изречение пък е толкова общо, че не го разбирам изобщо - нито пък виждам как ще накараш милиони и милиони човешки същества да си тренират мисленето по този компартментализиран начин.)

User avatar
The Dragon
Elder God
Posts: 9054
Joined: Wed Jan 14, 2004 9:03 pm

Post by The Dragon » Mon Mar 23, 2015 5:36 pm

Мдам ама да кажа, че мойта фирма, няма да поднови договорите с твойта фирма, ако видя някой от твоите на протеста е напълно недоказуемо. Ще се изненадаш малък бизнес колко е на ръба.

Обикновенно тоя тип идиотщини с бойкотите идват отдясно. А в случая всичко е свързано. Тъй като напоследък си анализирам поведението както и на хората изобщо нещо може да е преляло.

Забелязал съм, че одобрението за каквото и да е идва първо от позицията "нашите ли са", независимо от коя страна на коя културна война в момента си заел и никой не отделя внимание на въпроса трябва ли изобщо да използваме такива тактики. А това е проблем. В момента няма дискусия по нищо никъде, а само крещене, токсицизъм, дива партизанщина, радикализация на хората от което всички губят.

Това на D&G е просто един фасет от този проблем. Ако се загледаш - е навсякъде. И това ме притеснява.
The sinking of the Titanic was a miracle to the lobsters in the ship's kitchen.

User avatar
Amelia
Moderator
Posts: 12921
Joined: Mon Aug 30, 2004 9:49 am

Post by Amelia » Mon Mar 23, 2015 5:39 pm

Сладкарите с гей двойките бтв по законов път ги карат да обслужват гейове, което според мен е по-лошата алтернатива на простия консуматорски бойкот:
http://www.reuters.com/article/2015/02/ ... 3320150203


Да, пазарните механизми са ТОЧНО нещата, с които обществото може да си филтрира консервативното мракобесие без да изпада в либерално такова.
My Anime List , My Manga List

Oui. Je suis garbage.

User avatar
passer-by
Elder God
Posts: 8280
Joined: Thu Sep 20, 2007 5:42 pm

Post by passer-by » Mon Mar 23, 2015 5:43 pm

Е, има логика да се забранява дискриминация по основните признаци, дори на частни фирми.
The law provides an exemption for religious organizations and schools, but does not allow private businesses to discriminate based on sexual orientation, just as they cannot legally deny service based on race, sex, age, disability or religion
Редно е законът да защитава различните малцинства, защото не навсякъде ще получат защита от съгражданите си.

Интересно обаче ако закон задължи сладкар да направи торта за хора, които не го кефят, какво ли ще има в тортата... Сещам се за някои ресторантски сцени от "Боен клуб". :twisted:
The Best of Mozart
https://www.youtube.com/watch?v=Rb0UmrCXxVA
Moridin wrote:Нещо хайпът във форума силно намаля :)

User avatar
The Dragon
Elder God
Posts: 9054
Joined: Wed Jan 14, 2004 9:03 pm

Post by The Dragon » Mon Mar 23, 2015 5:48 pm

Amelia wrote:Да, пазарните механизми са ТОЧНО нещата, с които обществото може да си филтрира консервативното мракобесие без да изпада в либерално такова.
Не защото те правят проникването на новите идеи по трудно. А либералното мракобесие вече е дошло ;)

http://www.nytimes.com/2015/03/22/opini ... .html?_r=0

А закона е правилен. Щом си отворил нещо което е обществено достъпно си длъжен да обслужваш обществото, а не само тези негови части които ти допадат. Има адски много религии - винаги мога да шопна или създам моя която да има неприятни последици за някоя социална група.

Edit: Освен това тези тактики се ползват неприятно добре за цензура.

http://www.gamespot.com/articles/intel- ... 0-6422743/
The sinking of the Titanic was a miracle to the lobsters in the ship's kitchen.

User avatar
Amelia
Moderator
Posts: 12921
Joined: Mon Aug 30, 2004 9:49 am

Post by Amelia » Mon Mar 23, 2015 6:02 pm

От друга страна вместо да съдиш дебилния сладкар можеш просто да си купиш тортата от друго място, след което да разнесеш троглодита по всички налични ти медии като хомофоб. Ей това е неприятната последица, с която, мисля, можем да оцелеем някак.

Законът в момента позволява религиозни exemptions в училище, но частния сладкар не може да откаже обслужване на клиента. Аз бих обърнала двете ситуации.

За Интел - ами пак, бизнесът си е решил. Ако не си беше махнал рекламата - кво? Всички геймъргейтъри щяха да ползват AMD-та? Консуматорът трябва да има правото да изразява мнение - компанията да има правото да се съобразява или не. Ако успеят да вмесят достатъчно хора, ще си заминат от пазара и така.
My Anime List , My Manga List

Oui. Je suis garbage.

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 24 guests