Светът е лудница и всички сме пациенти

За коментари и излияния от всякакъв род, число, спрежение и залог

Moderator: Moridin

User avatar
трубадур
Elder God
Posts: 5701
Joined: Sat Apr 07, 2007 4:33 am

Re: Светът е лудница и всички сме пациенти

Post by трубадур » Fri Aug 30, 2019 6:33 pm

Наистина почнахте да гърмите бушоните, особено в място, където масово народът каза, че или не яде месо, или е много рядко, ся тоя форум наистина не е мястото да се дъвчете за глупости, при положение, че всички сте наясно за какво става дума и даже, сигурно за петъ път го казвам, сме кажи-речи на едно мнение. Просто нищим решения. Аз лично сигурно ще се върна към месото, ако фермите с насекоми успеят да са достатъчна алтернатива на месната и рибна индустрия. Което си е бало дома само по себе си, тъй като числата може винаги да са различни, но истината е една - буквално се избиват милиарди животни на година, за да ни поддържат обществото. А в момента сме в епоха, където дотолкова сме се насрали, че и насекомите умират, далеч не са само белите носорози и барсовете. Всичко мре край нас на поразия. Та точно как ще се изхранваме си е сериозен проблем.

Моето решение си го знам - спрях месото, почти всичко от животни, минимум употреба на пластмаса от всякакъв характер, за съжаление доста козметика и лекарства идват в пластмасови контейнери, което пак е нещо, дето трябва да му дирим заместител и да видим за неговото създаване щу материал и енергия ще хвърчи, не изхвърлям веднага неща като им излезе новата версия и почнах да правя немслимото за мен допреди няколко години и обръщам внимание на втора употреба техника - донякъде се дължи и на предположимия край на нововъведенията в процесорната сила, щото сме почти на ръба и там, та баш няма сми да гърмиш бюджета веднага щом интел пръднат, но както и да е.

И ако трябва да сме честни, доста народ си дава сметка и се опитва да се навре в политиката, че да променя неща. Винаги е имало идеалисти, интересното е, че има и милиардери сред тях. Почнаха тестовете за обиране на боклуците от океана, за съжаление компанията сега малко корпоративно го раздава и не знам къде ще им избият чевиите, но опитите ги има. Хора масово гледат доста компании под лупа - как избягват данъци, как се отнасят към служителите си, какви замърсявания причиняват, какъв труд в чужбина експлоатират, дали включва детски такъв (замаскиран като сип в училище) или си е директно робство. Като общество май никога не сме били толкова вгледани навътре и да си човъркаме проблемите. Въпросът е, че толкова здраво сме се оакали, та е трудно да видим точно накъде да се тръгне.

Плюс и съществуването на все още закърнялото дърто мислене на не малка част от ръководните кадри (видно е какво се случва в правителствата на всичките супер сили ) и глупавият ни стаден манталитет. Тва как може млади хора да гласуват за такива дебили като в щатите и бразилия или в родината ни за боко и ко. - защо като маса още вярваме на приказки, а игнорираме действия като взимаме мнения за кой ще ни управлява е баси интелектуалната мистерия.

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Re: Светът е лудница и всички сме пациенти

Post by Moridin » Fri Aug 30, 2019 7:11 pm

@трубадур :yay: :yay: :yay: :yay: :yay:
This is it. Ground zero.

User avatar
coldie
Forsaken
Posts: 2969
Joined: Fri Dec 05, 2008 10:20 pm

Re: Светът е лудница и всички сме пациенти

Post by coldie » Fri Aug 30, 2019 9:24 pm

Moridin wrote:
Fri Aug 30, 2019 7:11 pm
@трубадур :yay: :yay: :yay: :yay: :yay:
:)
Ще се окаже форумен идеалист :)

User avatar
Amelia
Moderator
Posts: 12921
Joined: Mon Aug 30, 2004 9:49 am

Re: Светът е лудница и всички сме пациенти

Post by Amelia » Sat Aug 31, 2019 1:55 am

Amikae wrote:
Fri Aug 30, 2019 2:20 pm
Уви това не ми е първото родео. Ако си мислиш, повечето активисти не сме изпробвали почти всеки един подход, ще се изненадаш.
Може би няма да е зле да пробвате революционния подход с рационално излагане на данни и статистики от проверени източници, щото такова досега не съм видяла от теб. При мен основно това минава, и в мига, в който отсреща почнат да ми вадят анекдотични соб-сторита, с които се опитват да обяснят тенденции или да приложат решения за целия свят, просто спирам да взимам събеседника насериозно. Анекдотите сами по себе си са полезни за събуждане на емпатия и дотам. За останалото ще се наложи да гледаме статистическата реалност. Ако щеш вярвай, мен ме вълнуват реални решения в световен мащаб на наболелите ни проблеми, което значи, че ми се налага понякога да приема такива решения дори когато въпросните вървят против първосигналните ми интуитивни разбирания за даден проблем. Това с персоналната отговорност на веганите ми мяза на друг проблем, с който се борим тук - про-лайф политиките, които представят забременяването като лична отговорност (най-вече на жената) и като мерки против нежеланата бременност, пробутват методи, които не работят (доказано по емпиричен път вече) като абстиненция, насаждане на патриархални религиозни порядки, забраняване на абортите и затваряне на разни организации, занимаващи се с reproductive health, образование и разпространение на контрацептиви. На пръв поглед има някаква логика - ако младите не правят unmarried секс, никой няма да забременява без да иска И НИКОЙ НЯМА ДА УБИВА БЕБЕТА!!!!!!!!!! Идилия, с малки понита и еднорози в нея. Само че младите ще спрат да правят unmarried секс точно тогава когато и цялото население на планетата спре да яде месо. И като си правят секса без квото и да е образование по темата, ще бременеят все повече и повече. Можем да разчитаме личната отговорност да сработи, само ако хората не са масово малоумни, необразовани и неграмотни, така че да не изпортят всичко в опитите си да се държат отговорно. При сложни хранителни режими като веганският, които изискват добавки, време и солидни познания за състава на храните и това как те взаимодействат с метаболизма ни и за които дори на академиците, дето ги изучават професионално (т.е. от най-умните и добре информирани хора на планетата) ВСЕ ОЩЕ НЕ ИМ Е ЯСНО КОЛКО СА АДЕКВАТНИ В ДЪЛГОСРОЧЕН ПЛАН за планетата ни и за здравето ни, идиотски родителски изпълнения като онези от блога на Григор Гачев ще са бая често срещан феномен. Така че аз искам да видя вместо някви възклицания за това чии черва, къде се валяли и какво в ква месомелачка хвърляли, реални логистични предложения, в цифри, за това как внезапно ще спрем да ядем месо на базата на лична отговорност. Примерно, ако сега спрем бийф производството в Албърта, с какво ще го заместим в менюто ни, откъде ще дойде то, колко ще струва, кво друго можем да гледаме на тази територия, предвид 8-месечните ни -40 градусови зими, какъв ще е импакта на това върху глобалните ни емисии на парникови газове, колко време ще отнеме да бъде изградена нужна инфраструктура за новите отрасли (кви машини и химикали ще трябват, откъде ще дойдат, как ще се оправяме с генерираните отпадъци) и да се извади от употреба старата инфраструктура, колко ще ни струва това, кой ще го плаща, какъв ще е импакта на смяната на земеделските отрасли върху биоразнообразието, почвите и водоемите в региона, какъв ще е импакта върху безработицата и брутния вътрешен продукт на провинцията и държавата, какъв ще импакта върху внос/износ, какъв ще е импактът върху здравеопазването, какъв ще е импактът върху social equality, какъв ще е импактът върху индивидуалните домакинства (как ще повлияе на преки и косвени разходи, примерно сметки за храна, ток/вода)? И прочее. Тая сметка е толкова ужасяващо сложна, че не е по силите на нито един човек, така че той да седне и персонално да си я сметне и да си поеме отговорността. Всяко от нещата, които споменах носи скрит (и дълбоко пренебрегнат от досегашните супер симплистични изследвания) carbon footprint, за който е нужно да се направят оценъчни модели, ако не са възможни преки измервания. Сега го насложете това върху цялата ни планета, а не само една специфична провинция на една специфична страна с един специфичен земеделски отрасъл и ми избацайте тука най-добрият за планетата ни модел на поведение, че да мога лично да почна да си го следвам.

Дотогава викам да се съсредоточим върху това как най-бързо да спрем да горим fossil fuels за енергия, отопление и превоз. И как да облекчим максимално бързо страданията на животните в порочната ни земеделска система. И как да намалим замърсяването с макро- и микропластмаси в океаните ни. И как да намалим замърсяването с индустриални химикали във въздуха, почвите и водата. С помощта на глобални политики И лична отговорност (където такава е постижима).
My Anime List , My Manga List

Oui. Je suis garbage.

User avatar
Killua
Ascendent
Posts: 3815
Joined: Sat Jun 11, 2005 10:10 pm
Location: София

Re: Светът е лудница и всички сме пациенти

Post by Killua » Sat Aug 31, 2019 11:07 am

^_^
Attachments
66449830_2573610899330529_4761947734200549376_n.jpg
66449830_2573610899330529_4761947734200549376_n.jpg (73.12 KiB) Viewed 3027 times
shadow dance nikoga ne luje

Slex
Commoner
Posts: 28
Joined: Mon Apr 08, 2019 9:25 am

Re: Светът е лудница и всички сме пациенти

Post by Slex » Sat Aug 31, 2019 11:16 am

Който си е правил овесено мляко вкъщи знае, че цената на овесеното мляко в кутиите в магазините не е такава заради необходимостта да се покрият големите производствени разходи. Тя е въпрос на дистрибуция и пазарно позициониране. Аналогично, като цена на самостоятелен продукт тофуто е съпоставимо с месото, в същото време най-евтинитe кренвирши са пълни със соя, за да станат по-евтини. От друга страна млечните и месните продукти са на такива цени и заради субсидиите, които получават производителите. Така че, да, за произволно взет човек с нисък доход в момента изключването на животинските продукти от диетата е финансово предизвикателство, но няма да е така, ако обществото масово намали консумацията на месо, защото това няма да стане при съществуващите цени. До голяма степен те са институционално обусловени, а не ограничени от технологията и оскъдността на ресурсите.

Amikae
Ascendent
Posts: 4199
Joined: Thu Aug 07, 2008 12:07 pm

Re: Светът е лудница и всички сме пациенти

Post by Amikae » Sat Aug 31, 2019 12:00 pm

@Amelia

Канада не ми е силата и лично не познавам канадски активист, с който да обсъдя детайлно всичко, което искаш да знаеш. По-вероятно е ти самата да разбереш точно каква е реалността, но аз мога да ти нахвърля малко инфо.

Първо за диетата. В нея няма нищо сложно, нито се изискват кой знае какви познания. Има само няколко неща, които човек е редно да знае и вероятно ти си наясно с повечето от тях.

1. Месото е завършен протеин. Има всички амино киселини, от които се нуждаем и в общи линии няма много какво да му мислиш, ядеш и т'ва е. При растителната диета нещата стоят малко пo-различно. Има храни, които са доста завършени откъм амино киселини, като картофите и соята например, но тотална алтернатива на месото в една храна няма. Звучи сложно, но всъщност не представлява проблем, защото се храним с комбинация от храни, които ни дават различните нужни амино киселини. Един ден, в който се храня с най-основните храни от диетата ми се състои от овес и тахан за закуска. Обядвам супа боб/леща или ориз. Вечерта си варя една паста с домати и тофу, като между храненията, ако имам време изяждам някой банан. В хладилника имам накиснати орехи и бадеми. Повечето неща, с които се храня стават бързо и лесно. Не споменавам салата, домати, краставици, смятам че това се подразбира.

2. От основата на това, което написах горе може да се надгражда според зависи къде живееш. Аз лично си купувам оризово мляко и чия, с които си правя закуската. Едно картонче мляко за 4.50 ми стига за цяла седмица закуски. 300 грама чия ми стига за почти половин година. Най-големия ми лукс е авокадото, обожавам го, но мога и без него. Останалите ми разходи са за плодове, зеленчуци и семена, които завършват диетата ми. Първоначално си следях параметрите детайлно за да знам, че наистина не ми липсва нещо, след това спрях. Cronometer е готин сайт.

3. B12 е единствената задължителна добавка. Спрей за предпочитане. Омега 3 също е добре да се следи. Аз си го набавям с чията. Това е за добавките. Ако живееш в тъмна държава с малко слънце и нито една от храните, които консумираш не е фортифицирана, то таблетки витамин Д също са полезни. Повечето алтернативи на млякото са фортифицирани с калций и витамин Д.

4. Калории и мазнини. Аз си завъртях проблема с килограмите, който имах като бях вегетарианец и нагъвах постоянно сирене. Растителната диета е доста обемна, чиста и ниско калорийна, и се наяждам зверски в рамките на 2000 калории, което е малко за мен и трябва да си напомням да ям допълнително. Също мазнини, като орехи, бадеми, тахан, фъстъчено масло.

5. Vegan junk food is a thing.

6. Едни от най-готините компании за plant based алтернативи са канадски. Gardein правят всякакви вкусотии. Daiya правят топящо се сирене. Google it.

7. Алтернативите на месо и сирене наистина започват да докарват вкуса.

От природосъобразна гледна точка(щот за животните не ти дреме) също малко инфо:

1. Ефектите на производството на храна, графика -
Spoiler: show
http://www.ox.ac.uk/sites/files/oxford/ ... k=A0bfK5I3
Източник - Оксфорд. Линк - http://www.ox.ac.uk/news/2018-06-01-new ... -cost-food#

2. Графика, анализ на beyond meat vs beef -
Spoiler: show
https://thumbnails-visually.netdna-ssl. ... _w1500.jpg
Хранителни стойности -
Spoiler: show
https://images-na.ssl-images-amazon.com ... WIKWsL.jpg
3. Графика, базирана на САЩ -
Spoiler: show
https://i1.wp.com/shrinkthatfootprint.c ... =540%2C410
4. Нужни са 6кг растителен протеин за създаването на 1кг животински протеин. 990 литра вода за 1 литър мляко. Една крава на ден изсира лайна, колкото почти 40 човека. Google is your friend.

5. Над 80% от дефорестацията на амазонката се дължи на производството на месо и соя за изхранване на животни.

6. Интересен доклад, ако имаш време - https://www.thelancet.com/commissions/EAT

7. Графика, краве мляко и алтернативи -
Spoiler: show
https://ichef.bbci.co.uk/news/624/cpspr ... sed-nc.png
Отивам да обядвам. Конкретно факти за Канада ще ти дам, като се поосвободя от работа и се свържа с активисти от вашия край.

Edit: Малко цитати, за който го мързи да чете точка 1: "without major changes in technology that disproportionately target animal products, the researchers show that animal product free diets are likely to deliver greater environmental benefits than changing production practices both today and in the future", "Specifically, plant-based diets reduce food’s emissions by up to 73% depending where you live. This reduction is not just in greenhouse gas emissions, but also acidifying and eutrophying emissions which degrade terrestrial and aquatic ecosystems. Freshwater withdrawals also fall by a quarter. Perhaps most staggeringly, we would require ~3.1 billion hectares (76%) less farmland. 'This would take pressure off the world’s tropical forests and release land back to nature,' says Joseph Poore."

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Re: Светът е лудница и всички сме пациенти

Post by Moridin » Sat Aug 31, 2019 1:14 pm

Понеже и последният пост е доста изместен към диетология, а не към спасяване на света от климатичен батак и екоколапс, искате ли да отделим цялата диетична дискусия в нова тема? Че ме сърбят ръцете :mrgreen:
This is it. Ground zero.

User avatar
Litz
Ascendent
Posts: 4064
Joined: Mon Aug 16, 2010 12:46 am

Re: Светът е лудница и всички сме пациенти

Post by Litz » Sat Aug 31, 2019 1:25 pm

@Moridin то има веганска тема :mrgreen:

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Re: Светът е лудница и всички сме пациенти

Post by Moridin » Sat Aug 31, 2019 1:40 pm

Има? :shock:
This is it. Ground zero.

User avatar
трубадур
Elder God
Posts: 5701
Joined: Sat Apr 07, 2007 4:33 am

Re: Светът е лудница и всички сме пациенти

Post by трубадур » Sat Aug 31, 2019 1:46 pm

Litz wrote:
Sat Aug 31, 2019 1:25 pm
@Moridin то има веганска тема :mrgreen:
Moridin wrote:
Sat Aug 31, 2019 1:40 pm
Има? :shock:
Image

User avatar
tigermaster
Elder God
Posts: 6439
Joined: Wed Jun 14, 2006 11:39 am

Re: Светът е лудница и всички сме пациенти

Post by tigermaster » Sat Aug 31, 2019 1:48 pm

Света аз цял обходих
и изправен гордо пак стоя.
Срещнах милиони хора
и на всичките им взех ума.

Блог
The Painting
Случаят с изтрития спомен
РЕВЮ: „The Lord of the Rings: The Rings of Power”

User avatar
Litz
Ascendent
Posts: 4064
Joined: Mon Aug 16, 2010 12:46 am

Re: Светът е лудница и всички сме пациенти

Post by Litz » Sat Aug 31, 2019 2:42 pm

Само да вметна, че @Amikae продължава със собствения си експириънс на сам мъж и колко м било лесно и евтино.

Са си представи, че имаш две деца тва мляко от 4.50 доникъде няма да ти стигне. 20 лева на седмица само за мляко батка. Леля ми и чичо ми са богати и го купуват, ама братовчедите пе го щат и тва е. Гадно им е. Ся леля ми да ги набие ли тези деца? Майка ми когато-беше сама абсурд да си позволи толкова скъпо мляко за трима човека.

Освен тва децата са в две крайности или ядат всичко, ама им трябва разнообразие като мен и сестра ми или са като братовчедите дето са ултра злояди. Ся майка ми готвеше предимно без месо бобове, лещи, фасул, грах, огретен качамак, зеленчукова супа и тн. Но понякога месото е некав по-лесен вариант.

Леля ми от своя страна с трима мъже баце, дето са хипер злояди и не ядат нищо няма как да се оправи. Готви там боб и леща, ония се размрънкват и бам трябва да им измисли нещо друго. И да вероятно няма нерви да се занимава да се разправя с тях. Но цялото ми семейство се стреми да намали месото и животинските продукти, но когато живееш сам тва е много по-лесно от когато си в семейство.


Друг е въпросът, че както казах аз съм мега претенциозна откъм храна. Не мога да ям едно и също нещо 5 дена подред повечето вегански манджи напоследък са такива извращения. За да направиш нещо наистина вкусно и decadent трябва време. Аз лично го отделям, но разбирам хората, които нямат желанието за тва. Тва не означава, че съм окей с тва някой да яде животински неща ден и нощ. Имах един познат, които ядеше 3 яйца, skyr, овесени ядки с мляко за закуска, 2 протеинови блокчета и паста с кайма и боб за обяд, и пилешко с боб и skyr плюс два сандвича с шунка на вечера. А и некви пудри взимаше. Честно ставаше ми лошо. Е тея хора са проблема, не някой до яде месо веднъж в месеца.

User avatar
tigermaster
Elder God
Posts: 6439
Joined: Wed Jun 14, 2006 11:39 am

Re: Светът е лудница и всички сме пациенти

Post by tigermaster » Sat Aug 31, 2019 2:55 pm

Този твой познат звучи все едно за един ден изяжда колкото аз - за половин седмица, а в момента съм деветдесет кила и се опитвам да ги понамаля малко. Тренирал ли е нещо, че да се тъпче така?
Света аз цял обходих
и изправен гордо пак стоя.
Срещнах милиони хора
и на всичките им взех ума.

Блог
The Painting
Случаят с изтрития спомен
РЕВЮ: „The Lord of the Rings: The Rings of Power”

User avatar
Litz
Ascendent
Posts: 4064
Joined: Mon Aug 16, 2010 12:46 am

Re: Светът е лудница и всички сме пациенти

Post by Litz » Sat Aug 31, 2019 3:01 pm

Ходеше на фитнес, ама беше 1.70 и не беше кой знае колко мускулест. Но не е било професионално. Тоя пич, твърдеше, че плодовете са вредни щото има захар в тях. Ся викам има разлика между такова ядене на месо и животински и едно умерено такова.

Who is online

Users browsing this forum: Semrush [Bot] and 16 guests