Светът е лудница и всички сме пациенти

За коментари и излияния от всякакъв род, число, спрежение и залог

Moderator: Moridin

Amikae
Ascendent
Posts: 4199
Joined: Thu Aug 07, 2008 12:07 pm

Re: Светът е лудница и всички сме пациенти

Post by Amikae » Wed Aug 28, 2019 5:33 pm

Matrim wrote:
Wed Aug 28, 2019 5:19 pm
Хм, синхронично, вчера във фейсбук, четох публикация на жена, която е била медицинско лице, с един куп болести (диабет, хашимото, кисти в гърдите, туморно образувание в половата система, дискова херния, наднормено тегло...) И тя вместо да се обърне към колегите си за помощ, просто е спряла приема на всякакви месни, млечни, захар, брашно, сол, кафе, киселинни храни, газирано, пържено... Освен това е започнала да спортува активно и както сама пише - самоизлекувала се е. Като освен това е свалила и трийсетина килограма. Радвам се за нея и я поздравявям задочно за поетата отговорност и постигнатия успех!
Ще прозвучи грубичко, но все пак - бива ли да вярваш на такива очевидни нелепици? Самоизлекувала се не само от диабет, но и от куп други болести? Ако някой ти каже, че е почнал да лети с размахване на ръце, ще се вържеш ли? Защото е точно толкова реалистично колкото това, което ти написа за тази особа.
Да се излекува от диабет не е нереално, за другото вече не знам. Това са анекдоти, за всеки един от тези има и един, който ти казва как от растителната диета им окапала косата и почти умрели. Всеки сам си преценя, но аз лично не смятам да игнорирам стотици години прогрес в медицината и си ходя на лекар, като пич. Да не говорим, че си има и plant based лекари, не е като да трябва човек да ходи на някакви woo-woo вещери.

Едит: От 4 години съм plant based.

User avatar
трубадур
Elder God
Posts: 5701
Joined: Sat Apr 07, 2007 4:33 am

Re: Светът е лудница и всички сме пациенти

Post by трубадур » Wed Aug 28, 2019 5:38 pm

Demandred wrote:
Wed Aug 28, 2019 5:19 pm
Зелената енергия също има проблеми с отпадъците. Примерно въпросът какво ще се прави с постоянно нарастващите количества вредни отпадъци, които се получават получат когато изтече експлоатационния живот на слънчевите панели, е доста сложен, защото за момента рециклирането им е икономически неизгодно.

https://www.irena.org/publications/2016 ... aic-Panels

https://www.forbes.com/sites/michaelshe ... e37939121c
The International Renewable Energy Agency (IRENA) in 2016 estimated there was about 250,000 metric tonnes of solar panel waste in the world at the end of that year. IRENA projected that this amount could reach 78 million metric tonnes by 2050.

Solar panels often contain lead, cadmium, and other toxic chemicals that cannot be removed without breaking apart the entire panel. “Approximately 90% of most PV modules are made up of glass,” notes San Jose State environmental studies professor Dustin Mulvaney. “However, this glass often cannot be recycled as float glass due to impurities. Common problematic impurities in glass include plastics, lead, cadmium and antimony.”

Researchers with the Electric Power Research Institute (EPRI) undertook a study for U.S. solar-owning utilities to plan for end-of-life and concluded that solar panel “disposal in “regular landfills [is] not recommended in case modules break and toxic materials leach into the soil” and so “disposal is potentially a major issue.”
А и самото производство на слънчеви панели също е доста проблематично от екологична гледна точка.

Вятърните турбини пък изтрепват милиони птици всяка години, голяма част от които са от застрашени видове. А и тяхното производство изисква доста ресурси и те заемат много място. Въобще нещата далеч не са толкова едностранчиви, колкото биват представяни от най-големите поддръжници на "зелената" енергия.
Това на няколко пъти мислех да го пиша, ама такава каша стана последните страници, че да включа все пак нуждата от енергия и материал за производството на "зелените" варианти пак си е проблем и затова вкарах там за слънчевата енергия, че ни трябва сериозен скок и в тая технология, но се ограничих само, че не може да замени инфраструктурата. И въпреки всичко (вятърните мелници са ми малко встрани, аз съм повече за ВЕЦ (ама пак язорови) и слънчеви панели (пак метал, липса на рециклиране и кабели), са далеч по-малък проблем от индустрии, тласкани от въглища и петрол. Но е редно да се обърне внимание, че чиста, баш чиста си, няма на никого да е неудобно, енергия няма.

Въобще цялата тая история с тока е безобразно сложна, щото мани че сама по себе си е доста засукана, а и влияе на абсолютно всички - което включва всяка нация, политическа идея, народ и религия, а знаем колко добре боравим като вид помежду си с тия параметри. То и в тая тема се вижда. Въпреки че повечето сме горе-долу на едно мнение. От гледна точка на това, че са нужни спешни мерки и е време за сериозна пренастройка. И пак изглежда, че имаме разногласия.

Иначе тифани след бисера за нютон не очаквах да избие рибата още повече, а тя взе, че дойде и изкла планктона направо. :mrgreen:

User avatar
Matrim
Moderator
Posts: 5259
Joined: Mon Dec 22, 2003 10:58 pm
Location: Remedy Lane

Re: Светът е лудница и всички сме пациенти

Post by Matrim » Wed Aug 28, 2019 5:39 pm

tiffany aching wrote:
Wed Aug 28, 2019 5:31 pm
Повярвах й, да. Не е изолиран случай от известните ми случаи на излекуване, в които медицината е безсилна. Е, може и всички да са се наговорили да (ме) лъжат, само че моето усещане за истина казва друго. Има причини да й вярвам, които не ще споделя тук.
Това, че някои от хората, разправящи тези небивалици си вярват не значи, че историите им са истина. Милиони вярват и, че Исус/Аллах/Зевс ги е излекувал.
Ridcully: "A few twenty-mile runs and the Dean'd be a different man."
Bursar: "Well, yes. He'd be dead."
Ridcully: "He'd be healthy."
Bursar: "Yes, but still dead."

User avatar
tiffany aching
Misting
Posts: 254
Joined: Wed Apr 10, 2019 10:09 pm

Re: Светът е лудница и всички сме пациенти

Post by tiffany aching » Wed Aug 28, 2019 6:13 pm

Matrim wrote:
Wed Aug 28, 2019 5:39 pm
Това, че някои от хората, разправящи тези небивалици си вярват не значи, че историите им са истина. Милиони вярват и, че Исус/Аллах/Зевс ги е излекувал.
Е, има го и психосоматичният момент, плацебо ефекта и т.н. Както още навремето са открили и филипинските 'лечители' :)
...Говорила съм и с лекари, които също са ми разказвали някакви истории... волята за живот също не е за пренебрегване като фактор, според техните наблюдения. Въобще темата за здравето е комплексна, от значение са много неща.
Amikae wrote:
Wed Aug 28, 2019 5:33 pm
Да се излекува от диабет не е нереално, за другото вече не знам. Това са анекдоти, за всеки един от тези има и един, който ти казва как от растителната диета им окапала косата и почти умрели. Всеки сам си преценя, но аз лично не смятам да игнорирам стотици години прогрес в медицината и си ходя на лекар, като пич. Да не говорим, че си има и plant based лекари, не е като да трябва човек да ходи на някакви woo-woo вещери.

Едит: От 4 години съм plant based.
Поздравления! Бъди здрав(а)! :)

Много от т.нар. вегани допускат поради незнание грешки, други просто не са готови психически и физически. Резките преходи не бива да са самоцел и в повечето случаи вредят.

п.п. И една новина от тези дни:

https://offnews.bg/sviat/johnson-johnso ... 10082.html

User avatar
tiffany aching
Misting
Posts: 254
Joined: Wed Apr 10, 2019 10:09 pm

Re: Светът е лудница и всички сме пациенти

Post by tiffany aching » Wed Aug 28, 2019 6:21 pm

трубадур wrote:
Wed Aug 28, 2019 5:38 pm
Иначе тифани след бисера за нютон не очаквах да избие рибата още повече, а тя взе, че дойде и изкла планктона направо. :mrgreen:
Кой бисер? - че бил алхимик ли? :) Кратко търсене:

https://www.perimeterinstitute.ca/video ... -alchemy
Isaac Newton is known today as one of the most profound scientists to have ever lived. Newton's discoveries in physics, optics, and mathematics overturned a variety of fundamental beliefs about nature and reshaped science in ways that are still powerfully with us. But this is only part of Newton's fascinating story. Research over the last generation has revealed that the famous scientist spent over thirty years composing, transcribing, and expounding alchemical texts, resulting in a mass of papers totaling about a million manuscript words. In fact, Newton seems to have considered himself one of an elite alchemical brotherhood, even going so far as to coin private anagrams of his name in the secretive custom of the sons of art. Despite our growing knowledge of Newton's deep involvement in alchemy, one basic question remains to be answered Why did the founder of Newtonian physics believe in alchemy, a discipline long viewed as discredited in the modern scientific world? William R. Newman's lecture will attempt to arrive at an answer to that question by providing the evidence that led seventeenth-century thinkers to an acceptance of alchemical transmutation.
(нататък не съм го чела)

https://webapp1.dlib.indiana.edu/newton ... t/about.do

User avatar
Amelia
Moderator
Posts: 12921
Joined: Mon Aug 30, 2004 9:49 am

Re: Светът е лудница и всички сме пациенти

Post by Amelia » Thu Aug 29, 2019 1:29 am

Значи, хората са го казали и преди мен, но т.нар. ни renewable енергийни алтернативи са доста далече от "чисти" или "зелени" и за момента, предвид ниското им КПД наистина не са добра оферта. За екологичния импакт на вятърните мелници върху популациите на разни редки прелетни птици хората вече казаха. Отделно, тоя тип перки не могат да се сложат навсякъде - има места без удобни течения. Слънчевите панели изискват редкоземни елементи, които се добиват много трудно, предвид нищожните им концентрации в рудите и добивът им е съпроводен с голямо потребление на енергия и химически замърсявания на големи площи. За момента просто е икономически И ЕКОЛОГИЧЕСКИ неизгодно да наплякаме слънчеви панели навсякъде. Разработват се fuel и solar cells на базата на органични полимери, но за тези органични полимери пак са нужни fossil fuels. Батериите ни в момента са все още доста неефективни (и "мръсни" за произвеждане, поддръжка и рециклиране), което ще рече, че не можем да минем изцяло на слънчева или вятърна енергия, щото тоя тип ресурси не са ни налични 24/7/365 и докато ги няма, трябва да ползваме складирана в батерии енергия. Геотермалните източници не са налични навсякъде. И прочее. И независимо от това къв източник ползваме, няма как да се разминем с употребата на fossil fuels - най-малкото защото голяма част от материалите, с които ще си строим съответната енергийна инфраструктура са продукти на базата на fossil fuels. Така че АЕЦите наистина са най-добрата ни алтернатива, като се вземе предвид колко енергия произвеждат с предоставените им материали, поне докато не се научим как да правим слънчеви панели, fuel cells и батерии. А това ще отнеме време, което, ако прогнозите на учените са верни, НЯМАМЕ.

Пренастройката на цялото човечество да не яде месо, да не консумира еди какво си и да си изхвърля боклука еди как си, за да се преборим с Апокалипсиса с помощта на free market механизмите също ще отнеме време, което НЯМАМЕ, ако изобщо е възможно, щото free market механизмите НЕ РАБОТЯТ в глобализирано, контролирано от корпорации общество. То тея проблеми също искат нова инфраструктура - не всяка пластмаса/полимер има заместител в момента (ще ръкопляскам на всеки, който може да ми направи biodegradable компютър или автомобил с нисък carbon footprint на производството и употребата му), а тея дето имат заместители не могат изведнъж да поемат тежестта на огромната консумация на огромното ни население. Не навсякъде може да се рециклира - в Калгари имам повече опции как да се оправям със сметта, която произвеждам, отколкото в България. Веганите хубаво не ядат месо, ама ако изведнъж всички спрем да отглеждаме селскостопански животни и се държим отговорно с храната си, така че не изхвърляме за компост тонове от нея, откъде, пичове, мислите, че ще дойдат торовете, нужни за осигуряването на достатъчна производителност от използваната селскостопанска земя? Откъде мислите, че идват сега? От fossil fuels идват. От там идват лекарствата ни, козметиките ни, дрехите ни (пожелавам ви успех с това да облечете населението с organic cotton - една от културите с най-нисък добив евър). И прочее. Най-бързо решение на проблема ще се получи с официални забрани и икономически санкции на ниво държава. Мога да ви обещая, че ако Канада забрани пластмасата за еднократна употреба, канадците ще спрат да ползват такава МНОГО по-бързо от това да оставим 30+ милиона човека да се превъзпитат и да почнат да се държат отговорно, ползвайки ограничените за момента biodegradable алтернативи, като междувременно приучат и разнообразните ни там корпорации към ползване на такива продукти с пазарен бойкот. Правили сме го вече това с регулациите и забраните с фреоните и озоновия слой, знаем, че работи. Междувременно, не спирайте да правите и малки промени в битието си, но да се слага целият onus за кочината върху отделните индивиди е нелепо, не отговаря на реалността и оттам - вредно е за всички ни.
My Anime List , My Manga List

Oui. Je suis garbage.

User avatar
трубадур
Elder God
Posts: 5701
Joined: Sat Apr 07, 2007 4:33 am

Re: Светът е лудница и всички сме пациенти

Post by трубадур » Thu Aug 29, 2019 9:52 am

Да разведриме малко, толкова народ пита що не гърмят урагани с атомни бомби, че пичосите, които ги изследват са плеснали (кой знае преди колко време) официално обяснение що тва е тъпа идея :mrgreen:

https://www.aoml.noaa.gov/hrd/tcfaq/C5c.html

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19286
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Re: Светът е лудница и всички сме пациенти

Post by Moridin » Thu Aug 29, 2019 2:26 pm

Както повечето знаят, от бая години се занимавам активно с еко-теми и в крайна сметка се подписвам с десет ръце под последния пост на Амелия, обобщение и на други преди нея. С една уговорка може би. Истината е:

- залъгването с възможността на пазара да реши проблема показва тотално непознаване на пазара, на човешката психология и на тежестта на проблема. СУПЕР ВАЖНО е да престанем да бъдем гъзове и да консумираме/закупуваме/произвеждаме 9/10 излишен джънк, който унищожава животите, щастието, природата и здравето ни. Но НЯМА да го направим, докато не се забрани категорично.

- ВЕИ са компромисни технологии - не съм съгласен, че са по-проблемни от петрола, но със сигурност не са цялото решение ЗАСЕГА. За мен е кристално ясно, че енергия от слънцето е въпрос на време да бъде овладяна по по-добри начини и ако например правехме главно това, вместо да творим нови видове чипс и произволна арт хипстърия, може би щяхме да сме вече там.

- Същото важи за атомната - рискът продължава да е сериозен, дори само заради споменатите по-горе военни операции. КЪДЕ НИ Е ATOMIC FUSION-ът!?

- Доброволното намаляване на месо за мен е един от най-най-най-най-нереалните начини за борба с проблема. Първо, че въпреки езотеричния разговор по-нагоре (между другото съм склонен да приемам за възможни всякакви езотерични тълкувания на всичко та не оспорвам анекдотичните примери, просто е очевидно, че и те не са цялата картинка), месото е ключов източник на храна, прави ни по-силни, по-здрави и по-щастливи, точка. Второ защото проблемът не е в ЯДЯЩИТЕ месо, а в ПРОИЗВЕЖДАЩИТЕ месо. Както проблемът като си купя нова кола и тя е крадена, не е в мен, а е в тоя, дето ми я продава. Когато крадеш от гората, за да отглеждаш месо, защото може да го продадеш на някой, който иска да имаше повече, отколкото разумно може да има, то гъзът си ти, а не месолюбецът. Така че извинение за фермери-пиромани, либертарианска паплач и "ама местните нямат как да се изхранват" не съществува. Нито съществува извинение за жителите на всяка една общност на планетата, които не са се хванали да осигурят или да принудят държавите и градовете си да осигурят достъп до образование на всеки, който наистина си вярва, че НЯМА ДРУГ НАЧИН, освен да гори джунгли и да отглежда крави и палмово масло на тяхно място.

- Целият клъстърфък изначално идва от идеята, че всеки може да прави каквот си иска с парче земя, на което се е нанесъл някой негов прародител някога си. С всичките ползи от тая идея за развитието на цивилизация, наука и изкуство, тя е фундаментален логически джънк и съобразяването с нея води до настоящите когнитивни дисонанси, в които всички сме изпаднали и които се влошават яко.

п.п. склонността на човечеството да иска и кекса, и яденето му, отлагайки всякакво сериозно решение, което потенциално ще намали удобството ни, е смайваща.
This is it. Ground zero.

User avatar
Litz
Ascendent
Posts: 4064
Joined: Mon Aug 16, 2010 12:46 am

Re: Светът е лудница и всички сме пациенти

Post by Litz » Thu Aug 29, 2019 3:22 pm

Тва дето месото било основната причина за обстановката ми е толкова омразен аргумент просто. И тва да идва от хора дето пият бадемово мляко, дето е толкова добро за природата просто. Има места на които без месо ще си умреш просто. И аз смятам, практиките са много по-важни от тва потребителя да се чувства зле.

Не всеки може да си позволи да живее вегански. И тва го казвам като човек дето яде месо веднъж в месеца. Тва е доста по-скъпо нещо, нещата стават доста по-бавно и си е трудно. Много по-лесно и бързо и евтино е да направиш замразена пица от това да киснеш боб, па да му сменяш води и намсико и тепърва да го готвиш.

Аз да се оплача как на запад при все, че уж са по-загрижени за природата от в бг всичко е в пластмаса. Всичко дето е зеленчук е плод е с в двайсетина опаковки и тва ме изнервя. Има магазини, които не го правят; НО те са далеч и са по-скъпи и не всеки има възможността да ги прави тия неща.

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19286
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Re: Светът е лудница и всички сме пациенти

Post by Moridin » Thu Aug 29, 2019 4:31 pm

То това е едно от най-големите безумия - че се правят супер много излишни неща по навик. Да, за НЯКОИ неща пластмасата помага да се запазят и затова по-евтинджос веригите ги предпочитат. Но за други неща е тотално излишно и със сигурност оскъпява. Също като тъпите сламки, торбички (АМА НЕ, ВЗЕМЕТЕ СИ), капаченца и тем подобни глупости. И се присмиват и въртят очи като им кажеш, че не искаш. И понеже това малоумие за съжаление е И сред политиците (изключвам дори злонамерените тъпанари сред тях), шансове за мигновен и очевидно наложителен бан няма. "Ама как ще лишите толкова фирми за пластмаса от прехрана". И така си минава животът.
This is it. Ground zero.

mailsteg
Smallfolk
Posts: 15
Joined: Fri Aug 02, 2019 11:51 am

Re: Светът е лудница и всички сме пациенти

Post by mailsteg » Thu Aug 29, 2019 4:38 pm

Да дам и моя дял за разбирането ми за екологията.
И разбира се ще започна с месото :)
Та ако отглеждаме само растителна храна какво ще се прави с остатъчните продукти ?
Стебла, обвивки, кочани и каквото там остава от растенията ? За едни боклук за други храна, избора е да ги сложим за компост или да ги пуснем да си се био разграждат и да извадим "малко" енергия от тях. Като в този процес какво се случва според вас?
Дали не се разлагат и не отделят пак в атмосферата въглероден двуокис ? Или пък да ги дадем на едни животинки които да направят малко полезни протеини ?
Отделения в крайна сметка въглероден двуокис в атмосферата е пак толкова но пък се радваме на ползите.
Толкова по темата за месото сега малко за технологиите.
С текущите технологии може да се направи много например по мое скромно мнение да се намали потребление на фосилни горива с близо 90 % и то не с нови технологии а с оптималното използване на текущите такива. За съжаление това е в сферата на фантастиката и не заради технологиите тях си ги имаме а заради , как да се изразя , корупцията, алчността и глупостта.
А за правилното ползване на технологиите да кажем следното.
Изолация и оптимизация на жилищата.
Използване на слънчевата енергия по ефективно за затопляне на водата. ( Качествените вакумни панели дори през зимата затоплят водата и с минимално до стопляне имате топла вода)
Слънчеви централи !?!?! не не визирам силициеви панели а доста по прости технологии огледал затоплящи вода и натам знаете как се прави , не се искат скъпи материали и скъпо производство.
Друга доста пренебрегвана технология е горенето на дърва - смешно нали ? Е не, не е нито е смешно нито е забавно но 90 % от дървесината в горите изгнива и пак си отделя въглеродния двуокис в атмосферата но е по лесно да се грееш на ток или на газ вместо да се използва дървесината включена в въглеродния кръговрат. Да има проблема със пушека но всеки проблем си има решение дали с централи с правилните инсталации за да се отделя само CO 2 а твърдия остатък да отива за тор дали по друг начин .. е има решения.
И разбира се ориентираното към консумация общество и производство. Нищо не пречи да се произвеждат автомобили които да могат да горят спирт ( за да се включат към въглеродния кръговрат) и да са почти вечни а не да се сменят на 5-10 години.
И опираме не до технологични а до социално икономически проблеми.
Това с автомобилите е само един пример там са хладилници и всички стоки които са оборотни.
С други думи 90 % можем да направим сега за останалите 10 ще трябва да помогнат бъдещите разработки, макар да си мисля че с малко социално икономически промени планетата ще може да изхрани без проблем многократно повече хора без да се повлияе сериозно на екологичното равновесие .

Amikae
Ascendent
Posts: 4199
Joined: Thu Aug 07, 2008 12:07 pm

Re: Светът е лудница и всички сме пациенти

Post by Amikae » Thu Aug 29, 2019 5:29 pm

Litz wrote:
Thu Aug 29, 2019 3:22 pm
Тва дето месото било основната причина за обстановката ми е толкова омразен аргумент просто. И тва да идва от хора дето пият бадемово мляко, дето е толкова добро за природата просто. Има места на които без месо ще си умреш просто. И аз смятам, практиките са много по-важни от тва потребителя да се чувства зле.

Не всеки може да си позволи да живее вегански. И тва го казвам като човек дето яде месо веднъж в месеца. Тва е доста по-скъпо нещо, нещата стават доста по-бавно и си е трудно. Много по-лесно и бързо и евтино е да направиш замразена пица от това да киснеш боб, па да му сменяш води и намсико и тепърва да го готвиш.

Аз да се оплача как на запад при все, че уж са по-загрижени за природата от в бг всичко е в пластмаса. Всичко дето е зеленчук е плод е с в двайсетина опаковки и тва ме изнервя. Има магазини, които не го правят; НО те са далеч и са по-скъпи и не всеки има възможността да ги прави тия неща.
Мда, не всеки може да си позволи ориз, картофи, боб, леща и т.н. Баси скъпите храни, нали? Сиренето и месото са истинската тънкана... Еби му майката, колко се разочаровам, като отворя тоя форум понякога. Амазонката гори, 90% от причината за това буквално е консумацията на месо, но на Литз т'ва и е омразен аргумент. Моридин пък минава от критикуване на езотеричните дискусии директно към "месото е ключов източник на храна, прави ни по-силни, по-здрави и по-щастливи, точка". Амелиа пък иска държавите и корпорациите да спасят света, щото знаем те за това съществуват, ебем ти личната отговорност, нищо не можем да направим, нищо не зависи от нас. Да спрем да ядем месо? Няма смисъл, то проблема не е в яденето на месо, а в ПРОИЗВЕЖДАНЕТО. И да не забравяме, че ни прави и по-щастливи. :lol:

Да е, мен ми е ясно как ви идва, като аз ви казвам, че зависи от вас, ама вие не искате да е така. Инфантилни сте ми всичките. В момента, в който се подхване темата за месото, без значение от IQ и ниво на образование, почват да се леят някакви истории от хиляда и една нощ, как ви е студено на краката, как мръвката ви прави щастливи и здрави, как мразите някой да ви критикува за такива неща. Yeah, fuck off... Вярвайте в каквото си поискате и продължавайте по същия път. Чакайте държавите да се самосезират и да направят нещо, аз не смятам да чакам.

User avatar
трубадур
Elder God
Posts: 5701
Joined: Sat Apr 07, 2007 4:33 am

Re: Светът е лудница и всички сме пациенти

Post by трубадур » Thu Aug 29, 2019 5:49 pm

Лиц, кои ще да са тия места, където ще умреш без месо... буквално. Щото освен няколко заебани племена, половин село у сибир и 20-30 ескимоса, като че ли тия места не са толкова много.

Той моридин го каза (въпреки простотията за месото)
п.п. склонността на човечеството да иска и кекса, и яденето му, отлагайки всякакво сериозно решение, което потенциално ще намали удобството ни, е смайваща.
и оттам иде всичката тъпотия, на народът му е лесно да маа салами, кифтета и пръжолаци и тъй, да си кара смърделата кола, ползва найлони, пластмаса до безобразие и то за ненужни неща и си мета опаковките от киткат-а на улицата. Както казах по-рано, че и не само аз, заедно трябва да се върви - лична отговорност и закони. Едното няма да мине без другото.

пп. и никой не чете, по-рано говорех за торбички връз найлони и квото там в магазинчетата, което е най-лесното нещо, което всеки един като пазарува може да скипне и чак ся се обръща внимание. Чувствам се пренебрегнат....

... но наистина спрете да ядете животни. Ем знаете, че са самоосъзнати, еле па кравите и свинете, с тия огромни мозъци и пак. Плюс никой ли не му е гнусно като види провисено, разпарчатосано животно като във филм на ужасите, със се карантията или бебета прасенца, цветът на кожата им и ако не се вгледаш в главата, все едно е човешко бебе. Аз съм по-хард в тва отношение, всякакво животно като страда или е изваден трупът му на показ бъркам посоките, важи за всичко - птици, риби, калмари, насекоми дори. А съм на остров, демек яко риба винаги ме заобикаля и любовта на човечеството към морската храна ми е една от най-противните ни характеристики.

User avatar
Amelia
Moderator
Posts: 12921
Joined: Mon Aug 30, 2004 9:49 am

Re: Светът е лудница и всички сме пациенти

Post by Amelia » Thu Aug 29, 2019 7:35 pm

Ами давай Амикае - стискам палци госпелът за персоналното ти веганство да накара всичките 7 млрд говеда на планетата изведнъж да спрат месото!!! Дотогава, аз лично ще боря тоя проблем като гласувам за съответните политици в страната ми, давам фийдбак на MP-тата, дето ме репрезентират в провинциалния и федералния ни парламент (тук съвсем сериозно можеш да вдигнеш телефона и да се обадиш в офиса на локалния политик, където да му обясниш кво искаш и що), правя съответните дарения и пренасям отговорността върху големите корпорации, които ми контролират пазара в момента, изисквайки да видя промяна в начина им на действие.

Бтв, не очаквам от корпорациите да направят квото и да е без да ги принудят отгоре. Но държавата, изразявайки волята на гласоподавателите си, абсолютно може да нареди свише на корпорациите да правят разни неща на нейна територия ор ГТФО. По тоя начин американските корпорации щат не щат плащат 15 долара на час на работната си ръка в Албърта, например, и са задължени да спазват разни лейбър и еко правила, с които не ги занимават в САЩ и Китай, например. Така че, да, в държавата ми е надеждата.

Относно месото - наистина, според редица научни изследвания, спирането му, или поне намаляването му в диетата ни е един от най-значимите лостове, с които ЛИЧНО да повлияем върху глобалното затопляне. Отделно, че и от етична гледна точка е единственото правилно поведение. У нас сме го намалили, аз обмислям да го спра пак, но Александър не го виждам някога изцяло да откаже месото - на него му е важно. На мен по тоя начин са ми важни сиренето, киселото мляко и яйцата, така че веган точно никога няма да стана, но, примерно, бих могла да си намеря сирене и кисело мляко от местни фермери, които си гледат добре животните - имам лукса да съм в сърцето на прерийното beef country и по фермерските ни пазари има локални производители. Има и други неща, които могат да се направят - намаляване на пътуването на големи разстояния за кефче, намаляване на потреблението въобще - купуваш само нужното за живот и се опитваш да купуваш повече неща втора употреба, по-адекватно ползване на водните ресурси за домакинството (всички се къпем нездравословно много - отново според науката), и т.н. Но от личните промени, месото, особено това с висок carbon footprint като говеждо и козе, трябва да бъде намалено НАВСЯКЪДЕ където се ползва, по възможност, без това да води до повишаване на консумацията на другите видове месо като пилешко и свинско (това се случва в Канада в момента). Нехуманното отглеждане и убиване на селскостопанските животни обаче е проблем, който трябва да се реши колкото се може по-скоро и отново, ако искаме това да се случи, няма да гласуваме за консервите, които основно обещават махане на регулации за фермерите, че им било твърде трудно на въпросните.
My Anime List , My Manga List

Oui. Je suis garbage.

User avatar
Killua
Ascendent
Posts: 3815
Joined: Sat Jun 11, 2005 10:10 pm
Location: София

Re: Светът е лудница и всички сме пациенти

Post by Killua » Thu Aug 29, 2019 8:07 pm

Като изключим моралната гледна точка за месото, която трубадура финално изтъкна, не е ли ок това с консумация на месо от проверени местни източници, където се гледа хуманно, както спомена и Амелия? Тоест защо решението да е непременно минаването към веганство/вегетарианство, както беше призовано по-горе и от разочарования от форумци Амикае примерно, а не преминаване към цялостна икономика на самодостатъчност? Което да важи на практика и за растителните, и за животинските продукти?
Наистина не си представям как 7,5 милиарда хора спират да ядат нещо, което са яли от хилядолетия (освен ако не ги накараш по някакъв начин отгоре).

Аз спрях тотално месото за няколко месеца иначе, от (горе-долу) октомври миналата година до март тази година. Но не ми се получи добре, мисля, че защото не си следях какво поемам и с какво замествам протеините и т.н. от месото и нещо се поскапах.
shadow dance nikoga ne luje

Who is online

Users browsing this forum: Google [Bot] and 23 guests