Европроекти

За коментари и излияния от всякакъв род, число, спрежение и залог

Moderator: Moridin

User avatar
Marfa
Moderator
Posts: 11240
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:12 pm
Contact:

Post by Marfa » Wed Jan 16, 2013 1:46 pm

Да де, и аз така. Просто ми хареса как човекът е обобщил това, дето не успявам да го систематизирам. Ето какво му постнах в блога точно по тоя повод, впрочем:
Съжалявам, че ще се понезнамкойпътя, но примерно проект „Информирани и здрави” по Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси” е в пъти по-скандален, излишен и всъщност е аватар на хвърлянето на пари на вятъра.

Два милиона, но за какво?

Рекламни материали във вида на посредствени клипове и публикации, флаери, тениски, шапки, химикалки и чадъри, които трябва да убедят населението да не яде сол, да кара внимателно, да ходи с каска, като е на работа и забравих още какво беше. А на документи всичко е ок. Клиповете са излъчени по ьтв примерно, за която, по официални данни знаем, че я гледат пет млн. човека, следователно пет милиона човека са видели клиповете. Публикациите са във вестници, които са в тираж 100 000, следователно 100 000 души са прочели, че не бива да ядат сол. Флаерите са… Да не продължавам.

И никой овластен, ако въобще има такъв, не се сеща да иде да провери наистина ли баш яденето на сол е най-големият проблем за здравето на българина, нито пък някой си дава сметката, че спазването на някакви правила – по пътищата, на работното място или другаде – става не след гледане на образователни клипчета, а посредством някаква регулация, че и санкции, ако потрябва. Пайнерите поне ще си купят някаква техника, тези пари няма да изчезнат безследно под формата на флаери и рекламни листовки с качество “ще ги дам на сина, те таман в училище учиха как се работи с пъблишър”.
Last edited by Marfa on Wed Jan 16, 2013 1:47 pm, edited 1 time in total.
This octopus! Let's give him boots, send him to North Korea!

Image<-Подробно описание на нещата, които ми образуват нерви :twisted:
Уук.

User avatar
Trip
Moderator
Posts: 6353
Joined: Sat Dec 31, 2005 7:30 am
Contact:

Post by Trip » Wed Jan 16, 2013 1:47 pm

Еми, при положение, че проектът е за европейска конкурентноспособност, по същество идеята му не е ли да вдигне някоя национално успешна компания на ниво международно качество, нежели да вдига от калта някоя закъсала компания, колкото да я позакрепи?

User avatar
RRSunknown
Elder God
Posts: 9513
Joined: Thu Nov 01, 2007 9:54 am

Post by RRSunknown » Wed Jan 16, 2013 1:49 pm

проекта изобщо не е за големи копмании - проекта е за дребния и среден бизнес, и то за развитие и иновация, а не за затвърждаване на вече утвърден монополен статус.

бай да уей на мен Министерство на образованието ми даде 1000 лева за дипломна работа без да съм ги искал, нито пък съм подавал документи - просто ТЕ - от университета ме информираха и оправиха документите, от мен (и от другите като мен) се искаше само дадем фактурите и да си направим дипломите.

User avatar
Trip
Moderator
Posts: 6353
Joined: Sat Dec 31, 2005 7:30 am
Contact:

Post by Trip » Wed Jan 16, 2013 1:52 pm

Аз ти повтарям - управлението на музикална компания съм силно неубеден, че се води "голям" бизнес. Затова и казах "национално успешна", не голяма. Пускането на Планета в ХД си беше иновация бтв, доколкото беше една от първите, ако не и първата такава телевизия. Освен това самото понятие иновация е извънредно разтегливо. Никой от нас не разбира достатъчно от музикален бизнес и телевизионно оборудване, за да може да прецени, честно казано.

А на Митю Пайнера монополният му статут е силно съмнителен, доколкото липсата на друга наистина популярна музика тук е изцяло заради това, че другата бг-музика не знае как се прави бизнес.

Иначе браво на университета ти, особено ако е следял след това дали няма да ги изпиете тия пари :)

User avatar
Ordo Malleus
Mistborn
Posts: 1453
Joined: Fri Apr 23, 2010 9:59 am

Post by Ordo Malleus » Wed Jan 16, 2013 1:59 pm

RRS-а и неговите култови включвания! Значи пуска се новина в "Абсурдистан" - обсъжда се, това-онова, той се включва в спора, след което изведнъж! ХОП! и се оказва, че всъщност хич не се интересува от новината, а ПО ПРИНЦИП ТАМ НЕЩО ЗА ДРУГО СИ РАНТВАЛ.

Иначе средно предприятие:
Категорията микро, малки и средни предприятия (МСП) включва предприятията, които имат нает персонал до 250 човека и чийто годишен оборот не надвишава 50 милиона Евро и/или чийто общ годишен баланс е до 43 милиона Евро.

Много ме съмнява Пайнер да правят ~100 млн. лева оборот годишно и да имат 250 човека персонал, ама щом казваш...
What froze me was the fact that I had absolutely no reason to move in any direction. What had made me move through so many dead and pointless years was curiosity. Now even that had flickered out.

User avatar
RRSunknown
Elder God
Posts: 9513
Joined: Thu Nov 01, 2007 9:54 am

Post by RRSunknown » Wed Jan 16, 2013 2:00 pm

Как е съмнителен - прегледай, има достатъчно информация
Фирма със чиста печалба 20 милиона не била голяма ... Недей така излагаш се.

Ордо ли си какъв си , моите култови включвания теб не те засягат ,просто те игнорвам защото ЯВНО не си правиш труда да четеш и осмисляш написаното от мен.
Last edited by RRSunknown on Wed Jan 16, 2013 2:02 pm, edited 1 time in total.

User avatar
Trip
Moderator
Posts: 6353
Joined: Sat Dec 31, 2005 7:30 am
Contact:

Post by Trip » Wed Jan 16, 2013 2:01 pm

По-скоро не си проверил информацията, която Ордо даде.
Ордо, без заяждания!

Едит:

А монополният му статут е съмнителен, доколкото е бръкнал в един конкретен тип българска музика и си го върти - нищо лошо в това. Произволен пич/мацка с достатъчно капитал и бизнес-усет може за 10 години да постигне същото в поп-музиката, или рапа, или даже рока.

Второ предупреждение, РРС.

User avatar
JohanVladimir
Sorcerer
Posts: 381
Joined: Fri Mar 19, 2004 1:40 pm

Post by JohanVladimir » Wed Jan 16, 2013 2:04 pm

RRSunknown wrote:бай да уей на мен Министерство на образованието ми даде 1000 лева за дипломна работа без да съм ги искал, нито пък съм подавал документи - просто ТЕ - от университета ме информираха и оправиха документите, от мен (и от другите като мен) се искаше само дадем фактурите и да си направим дипломите.
Аз пък съм на друго мнение от Трип. Не знам кой е университетът ти и ако искаш, не ми казвай, но това, което са направили, предизвиква най-искреното ми възмущение.
Свършили са важната и трудната работа вместо вас и са ви поднесли резултат наготово. Можеше направо да ви напишат и дипломните работи, не че в много университети не го правят, де.
Това направо мога да го давам като конкретен илюстративен пример, защо толкова много хора в момента очакват, че някой ще им подаде информация, ще им покаже как да си напишат проект, ще им помогне да си подадат документите и дори ще ги погали по главичката като бонус, понеже са така културни и важни за вселената.

User avatar
Trip
Moderator
Posts: 6353
Joined: Sat Dec 31, 2005 7:30 am
Contact:

Post by Trip » Wed Jan 16, 2013 2:06 pm

Ама, Ани, това е работата на една администрация - да улеснява логистиката. За нещо като generic дипломна работа наистина не е нужно друго. Големият проблем е, че администрацията не върши точно това, точно тоя тип смазка тотално липсва.

Ако някакъв проект включва повече труд, рисърч, работа на терен и т.н., там администрацията няма работа, буквално. Те имат работа по документите и е хубаво да си я вършат.

User avatar
JohanVladimir
Sorcerer
Posts: 381
Joined: Fri Mar 19, 2004 1:40 pm

Post by JohanVladimir » Wed Jan 16, 2013 2:18 pm

Трип, с цялото ми уважение, но какво разбираш под логистика? Без да съм наясно с конкретния случай, съм дълбоко убедена, че целта на тая програма не е да раздаде едни пари на бедните студенти, а да ги научи още отрано как се печелят пари за изследователски проекти. На какво са ги научили според теб техните преподаватели, след като са им открили информацията, направили са им документацията и дори са кандидатствали вместо тях?

User avatar
RRSunknown
Elder God
Posts: 9513
Joined: Thu Nov 01, 2007 9:54 am

Post by RRSunknown » Wed Jan 16, 2013 2:19 pm

JohanVladimir wrote:
RRSunknown wrote:бай да уей на мен Министерство на образованието ми даде 1000 лева за дипломна работа без да съм ги искал, нито пък съм подавал документи - просто ТЕ - от университета ме информираха и оправиха документите, от мен (и от другите като мен) се искаше само дадем фактурите и да си направим дипломите.
Аз пък съм на друго мнение от Трип. Не знам кой е университетът ти и ако искаш, не ми казвай, но това, което са направили, предизвиква най-искреното ми възмущение.
Свършили са важната и трудната работа вместо вас и са ви поднесли резултат наготово. Можеше направо да ви напишат и дипломните работи, не че в много университети не го правят, де.
Това направо мога да го давам като конкретен илюстративен пример, защо толкова много хора в момента очакват, че някой ще им подаде информация, ще им покаже как да си напишат проект, ще им помогне да си подадат документите и дори ще ги погали по главичката като бонус, понеже са така културни и важни за вселената.
твоя си работа как мислиш - аз можеше да направя и теоретична диплома, но явно управата на университета (първо място в България за специалноста) са сметнали, че могат да развиват практически умения (пък и проекта остава за тях да си го ползват за обучение на следващи) и вместо да си чешат мъдурите информират навреме студентите си от което печелят и едните и другите. Моята работа не е да пиша бумаги за програми за които дори нямам идея че съществуват, моята работа е да проектирам работеща практическа система която е многократно по-полезна от поредната диплома за теория на хаоса. Това е трудната работа - лесната е секретарката на катедрата да напише за 15 минути два листа и да ми ги прати по мейла.
Без да съм наясно с конкретния случай, съм дълбоко убедена, че целта на тая програма не е да раздаде едни пари на бедните студенти, а да ги научи още отрано как се печелят пари за изследователски проекти.
Пълни глупости - целта на програмата е практическите резултати и проекти да изместят сухата теория.
На какво са ги научили според теб техните преподаватели, след като са им открили информацията, направили са им документацията и дори са кандидатствали вместо тях?
На инжинерство са ни научили - което им е работата. Със документите се занимават други звена от ректората. Когато работя по инжинерен проект не аз търся пари за финансиране - възложителя и инвеститор ги търси тези пари и плаща с тях. Така се работи технически.
Last edited by RRSunknown on Wed Jan 16, 2013 2:23 pm, edited 1 time in total.

User avatar
Ordo Malleus
Mistborn
Posts: 1453
Joined: Fri Apr 23, 2010 9:59 am

Post by Ordo Malleus » Wed Jan 16, 2013 2:21 pm

Трип, не се заяждам по никакъв начин. РРС-а не е само в тоя форум участник, споровете с него в 90% от случаите стигат до някакъв тотален абсурд. Съвсем скоро ще се окаже, че всъщност обсъждаме въобще нуждата от съществуването на ЕС. Аре не, новината е за Пайнер, ако не му пука за нея, да пише, че мнението му няма отношение, а по принцип се възмущава от разпределянето на парите. А не пет поста да те кътка, пък после внезапно да се окаже, че не си разбрал грандиозния замисъл зад думите му. Ако искаш прочети постовете и разбери кое го гложди:
- че Пайнер не е среден/малък бизнес?
- че не е иновативна?
- че е одобрена, а пък е печеливша?
- че хората в Сопот остават без работа?
- че чиновници одобряват програми на случаен принцип за да покажат статистики?
- че Митко Пайнера е герберист?
- че може да се отворят много повече работни места в други фирми?
- че няма информация за европроектите?
- че се отхвърлят, въпреки че изпълняват условията?
- че цялата ситуация всъщност е димка, за да не забележат хората заменките?
- че бедните беднеят, а дебелите - дебелеят?
- че аз плащам на тия бедни здравни и пенсии?
- че всъщност обсъждаме статията на Лонгалона?

И РРС, кое е малък и среден бизнес не го решавам аз, не го решаваш и ти. Това дето го писах излиза в гуугъл, Официален вестник на Европейския съюз, L 124/39, прочети си определението за средно предприятие, което вече постнах. Само да не се окаже, че спорим вече за това какви гадняри са тия от Европа, че не смятат фирма с 20млн. печалба за голяма, нали?
What froze me was the fact that I had absolutely no reason to move in any direction. What had made me move through so many dead and pointless years was curiosity. Now even that had flickered out.

User avatar
Trip
Moderator
Posts: 6353
Joined: Sat Dec 31, 2005 7:30 am
Contact:

Post by Trip » Wed Jan 16, 2013 2:21 pm

JohanVladimir wrote:Трип, с цялото ми уважение, но какво разбираш под логистика? Без да съм наясно с конкретния случай, съм дълбоко убедена, че целта на тая програма не е да раздаде едни пари на бедните студенти, а да ги научи още отрано как се печелят пари за изследователски проекти. На какво са ги научили според теб техните преподаватели, след като са им открили информацията, направили са им документацията и дори са кандидатствали вместо тях?
Не мисля, че точно този тип кандидатстване е бил такъв, какъвто го описваш. (По-скоро такъв, какъвто мислиш, че би трябвало да е.)

User avatar
Trip
Moderator
Posts: 6353
Joined: Sat Dec 31, 2005 7:30 am
Contact:

Post by Trip » Wed Jan 16, 2013 2:23 pm

Ордо, хубаво, ама усещаш, че разните подобни постове, в които се обсъждаме едни други, не са за темата минимум, нали?

User avatar
JohanVladimir
Sorcerer
Posts: 381
Joined: Fri Mar 19, 2004 1:40 pm

Post by JohanVladimir » Wed Jan 16, 2013 2:24 pm

Trip wrote:
JohanVladimir wrote:Трип, с цялото ми уважение, но какво разбираш под логистика? Без да съм наясно с конкретния случай, съм дълбоко убедена, че целта на тая програма не е да раздаде едни пари на бедните студенти, а да ги научи още отрано как се печелят пари за изследователски проекти. На какво са ги научили според теб техните преподаватели, след като са им открили информацията, направили са им документацията и дори са кандидатствали вместо тях?
Не мисля, че точно този тип кандидатстване е бил такъв, какъвто го описваш. (По-скоро такъв, какъвто мислиш, че би трябвало да е.)
Какъвто и да е бил, крайния резултат може да го видиш два поста по-нагоре :)

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 31 guests