Храненето

За коментари и излияния от всякакъв род, число, спрежение и залог

Moderator: Moridin

User avatar
Mushu
Aes Sedai
Posts: 1651
Joined: Tue Apr 13, 2004 11:39 am

Post by Mushu » Thu Mar 14, 2013 3:38 pm

Оф, направо ми писна, отвсякъде само се говори какво не трябва да се яде и какво трябва... Най-вече какво не трябва... Аз съм на мнение, че ако човек си прави труда да се вслушва в организма си, ще си знае какво да яде и какво не. Има хора, които не харесват картофи и не ядат, това вероятно значи, че нещо не им понасят. Вбесявам се, че всеки ден се появява нова информация и хората се хвърлят от една мания на друга... Пример: майка ми допреди 2-3 месеца спореше, че от оцета по-вредно нещо няма, преди седмици откри статии, че напротив, много е полезен. Втф, станахме по-зле и от фурнаджийски лопати!
Само да вметна нещо за майчиното мляко, че стана въпрос... не вярвам много от тук присъстващите да са кърмили щото :) Никъде не пише, че кърмата има годност една година и после изведнъж й свършва всичко полезно - така като го написах и много идиотски изглежда, нали? Ама е точно така, кърмата си променя състава според нуждите на детето и няма никаква причина да не се кърми до 2,3, 4, а който иска и повече години. Предполагам същото важи и за кравите, а доколкото знам, когато кърмят кравите, никой не ги дои, нали трябва да си хранят теленцата, за бога.

User avatar
Vash
Paragon
Posts: 610
Joined: Fri Jan 27, 2006 12:17 am
Location: София

Post by Vash » Thu Mar 14, 2013 3:42 pm

Aravala wrote: Не смятам, че родителите трябва да лишават децата си от месо, поради някакви техни убеждения, не смятам и че растителната храна е достатъчна за детето. Един подрастващ организъм трябва да приема от всички групи храни в разумни количества. Колкото до необходимостта да намалее консумацията на месо - добре, но ще има ли достатъчно обработваема земя, да засадиш растителни култури, които да стигнат да се изхрани населението?
Или може да се погледне от другата страна, че родителите принуждават децата си да свикнат да ядат месо ежедневно, което е силно нездравословно. :)

Това за обработваемата земя - с какво се изхранват животните според теб? Дори при тревопасни животни като кравите, за да се поддържа фабричното производство се налага да ги изхранват със зърнени култури. Реално се хаби храна, за да се създаде много по-малко количество храна. По отношение на водните ресурси също е много неефективно.

Но каквото и да си говорим, токова е бъдещето. Азия се развива, и там ще поискат да ядат месо. Много източници за добив на риба са силно нестабилни. Населението се увеличава. И т.н.

"It was an octopus, centipede, spider kind o' thing, but they was a haff-shaped man's face on top of it..."

User avatar
Aravala
Arcanist
Posts: 938
Joined: Fri Jun 01, 2012 3:57 pm

Post by Aravala » Thu Mar 14, 2013 3:50 pm

Родителите трябва да осигурят от всичко по малко. Детето като расте развива собствен вкус и само показва какво предпочита да яде и какво не. Да караш някой да яде броколи или зеле е точно толкова гадно, колкото да го караш да яде месо. Така че въпрос на вкус. Нека всеки решава за себе си, без да се влияе или да бива ограничаван от който и да е.
Last edited by Aravala on Thu Mar 14, 2013 3:52 pm, edited 1 time in total.
Аз нося жега, покой и чистота.
Аз съм огън – изгарям в красота.
Воин съм още – роден във светлина,
И единствено дете на кървава зора.

"Who'd want to ignite things one at a time?" - Chandra Nalaar

User avatar
Mushu
Aes Sedai
Posts: 1651
Joined: Tue Apr 13, 2004 11:39 am

Post by Mushu » Thu Mar 14, 2013 3:51 pm

Подкрепям. Така или иначе човек или обича месо, или не :) Аз бих се чувствала супер некомфортно, ако налагах начина си на хранене на децата си, честно...

User avatar
Morwen
Shadowdancer
Posts: 13468
Joined: Sat Dec 20, 2003 1:20 am

Post by Morwen » Thu Mar 14, 2013 3:55 pm

На какво го базираш това? Вегетарианската храна е напълно достатъчна за здравословно развитие. Затова пък системното ядене на месо създава доста проблеми в по-развитите части на света. Така или иначе хората ще трябва да свикнат да ядат по-малко месо, сегашната консумация просто няма как да се запази.
А ти на какво го базираш това? Вегетарианството принципно е много спорна философия с много гласовити защитници и противници, но дори одобряващите го лекари твърдят, че не е препоръчително за болни хора (освен ако не са болни от нещо специфично) и за подрастващи. Зависи и за каква вегетарианска храна говорим и кое наричаш вегетарианска храна (т.е. включваш ли млечни продукти и яйца).
Или може да се погледне от другата страна, че родителите принуждават децата си да свикнат да ядат месо ежедневно, което е силно нездравословно.
Чак пък ежедневно... И по тази логика каквото и да им дават да ядат все ще е принуждаване. Мисля, че това да не им дават месо въобще е по-голямо ограничаване от това да им дават месо понякога. А и децата наистина си имат вкусове, и тяхното мнение трябва да се брои.
Оф, направо ми писна, отвсякъде само се говори какво не трябва да се яде и какво трябва... Най-вече какво не трябва... Аз съм на мнение, че ако човек си прави труда да се вслушва в организма си, ще си знае какво да яде и какво не. Има хора, които не харесват картофи и не ядат, това вероятно значи, че нещо не им понасят. Вбесявам се, че всеки ден се появява нова информация и хората се хвърлят от една мания на друга... Пример: майка ми допреди 2-3 месеца спореше, че от оцета по-вредно нещо няма, преди седмици откри статии, че напротив, много е полезен. Втф, станахме по-зле и от фурнаджийски лопати!
+1000!!! Аз твърде много се отплеснах в детайлите, но като цяло точно това е и моето мнение!
I don't wanna die
But I ain't keen on living either

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Post by Moridin » Thu Mar 14, 2013 4:10 pm

Mushu wrote:Подкрепям. Така или иначе човек или обича месо, или не :) Аз бих се чувствала супер некомфортно, ако налагах начина си на хранене на децата си, честно...
Определено ще им направиш добра услуга да скипват като минимум колата и чипса, по възможност и пирожките... Но тая тема веднъж я начевахме и аз така и не се наканих да ви напиша гига обоснованото си и вярно мнение.
This is it. Ground zero.

User avatar
Mushu
Aes Sedai
Posts: 1651
Joined: Tue Apr 13, 2004 11:39 am

Post by Mushu » Thu Mar 14, 2013 4:13 pm

Оф, боже, казах, че такива неща не ядем, сигурно хиляда пъти вече :) Имах предвид, че аз си имам любими храни/плодове/манджи, но в никакъв случай не карам никого да ги обича също. Най-кошмарните ми спомени като дете са от храни, които ми бяха противни, но трябваше да ги ям... Така че в нас опцията е да стоят гладни, ако нещо не им харесва, но рядко се налага, защото по принцип се готви според техните изисквания... Да си имам и глезанковците...

User avatar
The Dragon
Elder God
Posts: 9054
Joined: Wed Jan 14, 2004 9:03 pm

Post by The Dragon » Thu Mar 14, 2013 4:19 pm

Това за слушането на тялото е малко ... спорен въпрос. Доста пакетирани храни са създадени да са пристрастяващи. И вкуса леко и неусетно се изкривява към по-сладко или по-солено.

Затова примерно сладките вина са във възход според един мой познат собственик на винпром - хората под 40 са с изкривен вкус и ако нещо не е сладко не го харесват на общо основание.
The sinking of the Titanic was a miracle to the lobsters in the ship's kitchen.

User avatar
Vash
Paragon
Posts: 610
Joined: Fri Jan 27, 2006 12:17 am
Location: София

Post by Vash » Thu Mar 14, 2013 4:20 pm

Децата винаги са принуждавани от родителите си какво да ядат. Или казано по друг начин, родителите винаги имат крайната дума. А това за "лишаването" от месо е гледна точка на хора, които харесват да ядат месо. За други би било принуждаване. В крайна сметка най-важното е дали се осигурява здравословна диета.

Не знам защо си мислите, че нуждата/желанието да се яде месо също не е вид убеждение. :)
Чак пък ежедневно...
Айде сега, все едно не сме в България, където се яде поне три пъти на ден. Говоря за масовия случай все пак.

"It was an octopus, centipede, spider kind o' thing, but they was a haff-shaped man's face on top of it..."

User avatar
Morwen
Shadowdancer
Posts: 13468
Joined: Sat Dec 20, 2003 1:20 am

Post by Morwen » Thu Mar 14, 2013 5:11 pm

Пробутай на някое семейство със средни или под средните доходи идеята, че ядат месо три пъти на ден, ще им е много забавно.

Да, родителите естетвено влияят на формирането на някакви вкусове в детето си.Въпросът е колко голямо ще е влиянието и колко ще противоречи на желанията на детето и естествения режим на тялото му. В този случай за мен "никога няма да ти давам месо, въпреки че би ти харесало/имаш нужда" е много по-кардинално влияние от "ще ти давам месо по-често, отколкото на теб ти харесва/имаш нужда". Още повече, че е много трудно да накараш дете да яде нещо, което не харесва. И това за лишаването от нещо не е гледната точка на хората харесващи нещо. Аз мразя гъби и в червата и освен това гъбите са потенциален алерген, а в някакви крайни случаи и потенциално смъртоносни. Аз все пак мисля, че ако не дадеш на децата си да опитат гъби и не им купуваш от време на време ако ги харесват, това е лишаване, нищо че аз не ги ям. А месото е доста по-основен хранителен продукт от гъбите.
И това, че някакви хора ядат твърде много месо и това е лошо не означава, че неяденето на никакво месо е добро.
I don't wanna die
But I ain't keen on living either

User avatar
Strelok
Paragon
Posts: 508
Joined: Fri Nov 13, 2009 6:02 pm

Post by Strelok » Thu Mar 14, 2013 5:42 pm

Moridin wrote:Стрелок, медът се създава единствено и само за да захранва пчели. Аналогията с млякото е пълна отвсякъде.

Хормони има само в прясното мляко. Те не оцеляват при обработката му до млечни продукти, със сигурност не в оригиналната си форма.

Казеинът не е токсичен за хората. Според Уикипедия има изследвания, свързващи го с аутизъм, и изследвания свързващи го с рак. Нито едно от тях не доказва сигурна връзка. Други изследвания пък го свързват с превенция на видове рак. Ако имаш по-надежден източник, цитирай.

п.п. Приятелката ми яде мляко всеки ден по половин бутилка, и то прясно, и няма грам акне. Сори за проучванията.
Няма нищо общо. Едното е нектар, другото е специална кърма. Все едно да сравняваш млякото със ядките, събрани от катерици за зимата, примерно.

Това че не са в оригиналната си форма не значи че са по-полезни. И не мисля, че изчезват напълно.

Много хора имат непоносимост от казеина.
Casein is a protein needed by the calf for building its hoofs and horns. ... Human beings do not have hoofs or horns. Why would they need so much casein?
п.п. Това е все едно да кажеш, че твой познат пуши от 10 години и няма рак на белия дроб, значи изследванията са глупави. И не съжалявай за проучванията, някой ден може би ще ги разбереш.

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Post by Moridin » Thu Mar 14, 2013 5:52 pm

Ох стига! Моля те някакви по-обосновани аргументи. Казваш, че млякото е вредно, защото съществувало само с цел да храни телето. Когато ти се казва, че медът съществува само с цел да храни пчелите, ти казваш, че не било същото, защото бил нектар. ВТФ!

Никой не е казал, че хормоните стават по-полезни, след като минат през преработката на млечните продукти. Твърдението е, че при тази преработката повечето от тях губят структурата си и не действат като хормони. Доста по-силно твърдение само по себе си е това, че ние ядем мляко и сирене от хилядолетия без видими щети. Нито бтв някъде е доказано, че има конкретен вреден кравешки хормон за твоите клетки.

Нямат много хора непоносимост към казеина, а малко хора. От уикипедия, която цитира рисърч по въпроса: "A small fraction of the population is allergic to casein".

Доста хора са алергични и към ядки. Повече са даже. Също към лактоза - като си говорим за мляко.

И аргумента с рогата е абсурден. Освен дето човешките нокти и косми са от същия материал, остава казусът, че протеините се разграждат до аминокиселини, които спокойно си се ползват от тялото за синтез на собствени белтъци.

п.п. Така е, да, просто не може да се коментира като аргумент за очевидна вредност на млякото. Вредата от катрана в цигарите поне е призната от стотици изследвания, не от едно.
This is it. Ground zero.

User avatar
Amelia
Moderator
Posts: 12921
Joined: Mon Aug 30, 2004 9:49 am

Post by Amelia » Thu Mar 14, 2013 6:04 pm

Мушу, и на мен ми писна. При мен свекървата всеки ден излиза с няква нова много важна важност за по-здравословен живот, а майка ми още не може да преживее факта, че спрях да съм вегетарианка след 15 години вегетарианстване и една прекрасна анемийка дето си спретнах покрай него. :lol:

Като ги слуша човек, ще рече, че са тръгнали да живеят вечно с това здравословно хранене, дишане, спане, сране, ебане и т.н. И междувременно от тревога дали живеят здравословно, са спрели да живеят въобще...

Изобщо УМЕРЕНОСТТА МУ Е МАЙКАТА! ВЪВ ВСИЧКО!
ЗАЩОТО НА ТАЯ ЗЕМЯ НЯМА ХРАНА, НЕПРОИЗВЕДЕНА ОТ НАШЕТО ТЯЛО, КОЯТО ДА НИ ПАСВА НАПЪЛНО, ОКОНЧАТЕЛНО И БЕЗВЪЗВРАТНО НА ТЕЛАТА. Както Драгъна и Жоро отбелязаха.

Това важи с пълна сила както за млякото, така и за спанака, ядките, яйцата, пържолите, картофите (че някой ги спомена) и т.н.

ДОЗИРОВКАТА Е ВАЖНА, ВСИЧКО Е ОТРОВА ЗА ОРГАНИЗМА НИ ИЗВЪН НЯКВА ДОЗА!

Мечтая си как в някакъв момент човечеството ще схване тази проста истина и домакините по света ще спрат да четат вестници, които в една седмица ги карат да изхвърлят оцета, виното, шоколада, кафето, етц. от менюто си като супер вредни, а в следващата - да ги консумират със страст като супер полезни.

Иначе някой зададе въпрос дали бих наложила вегетариански режим на детето си. Не бих. Ще го оставя да порасне и да си реши кво да прави с организма си само. Междувременно ще се постарая да го храня адекватно с всички хранителни групи, доколкото знанията и възможностите ми позволяват. Ние сме всеядни, имаме зъбите и метаболизма на всеядни животни - т.е. трябва да ядем И животински продукти. За съжаление, за някои неща като желязото си трябва месо - самодоказах си го това след 15 години живот на млечни продукти и яйца и квото там растително може да се яде. Не са само незаменимите аминокиселини проблем - има и незаменими мастни киселини, има и витамини и микроелементи, които не се набавят лесно само с растителна храна. За да си вегетарианец или веган и да се храниш добре е нужно много усилие и добро познаване на храната - в общи линии само това трябва да мислиш и правиш по цял ден, а аз нямам нито времето, нито психическата нагласа за това. Така че тая диета бих я препоръчала само на хора, които са готови да седнат и да правят комбинации от храни и да готвят до откат.
My Anime List , My Manga List

Oui. Je suis garbage.

User avatar
Strelok
Paragon
Posts: 508
Joined: Fri Nov 13, 2009 6:02 pm

Post by Strelok » Thu Mar 14, 2013 6:04 pm

http://www.livetolift.com/2011/01/27/да ... -магазина/

За меда вече ти отговорих с примера с ядките на катерицата. Въобще няма място за сравнение. Пък и както вече казах, никой не яде мед в толкова големи количества.

Това за хилядолетията важи и за алкохола. Означава ли това че той не е вреден?

Кравешките хормони затова за кравешки, защото са за кравите. :lol:

Не са за хората. Могат да прецакат производството на собствени хормони на тялото.

То и кърмата има казеин, само че 2-3 пъти по-малко от кравето мляко.

Не е само едно. И не съм фен на теориите за конспирацията, но индустрията с млечни продукти е твърде печеливша, за да се публикуват твърде много изследвания, докаазващи вредата на млякото.

Потърси информация за палеолитната диета и отношението ѝ към млякото.

И бтв майката спира да кърми просто защото млякото престава да е най-добрата храна за детето.

ЕДИТ: Това за умереността е вярно, ама не баш така. Няма ползи от консумиране на обработени храни или от захарни боклуци.

User avatar
Amelia
Moderator
Posts: 12921
Joined: Mon Aug 30, 2004 9:49 am

Post by Amelia » Thu Mar 14, 2013 6:10 pm

Бтв, доказано ли е някъде, че кравешкият хормон ще подейства на човека? Белтъците в организма ни (дето реагират на хормоните) са супер специализирани и не е толкова лесно да ги излъжеш с чужд белтък, еволюирал за чужд организъм. Мен много повече ме притесняват разни други неща в млякото, дето не произлизат от кравата, като антибиотици, например.

И аре стига с тея палеолитни диети. Каква е средната продължителност на човешкия живот в палеолита, при това така правилно хранене, искам да знам?
My Anime List , My Manga List

Oui. Je suis garbage.

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 72 guests