Храненето

За коментари и излияния от всякакъв род, число, спрежение и залог

Moderator: Moridin

Post Reply
User avatar
Morwen
Shadowdancer
Posts: 13468
Joined: Sat Dec 20, 2003 1:20 am

Post by Morwen » Mon Nov 12, 2012 5:13 pm

Може би, нищо чудно. Но пък доколкото съм го чувала доста, не изключвам и другата възможност само защото някой е казал така, пък.
Бтв, какво ще рече да не ядеш вечер? Едно е да вечеряш в 7 и да лягаш в 9, друго е ако лягаш в 1.
I don't wanna die
But I ain't keen on living either

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Post by Moridin » Mon Nov 12, 2012 5:15 pm

Морве, плз не бъди на въпреки на комън сенса, за да оправдаеш любовта си към колата. ОК Е! Просто трябва да приемеш, че е огромен грях и ще гориш в ада, не е нещо особено баси.
Това с черния е още една забавна заблуда. Той е почти толкова калоричен, колкото и млечния и е по-добър от млечния веротно само защото не кефи колкото него и ядеш по-малко.
Говорехме, че черният е полезен (заради какаото), а не кой е по-калоричен. Иначе всичко, което е приготвено във фабрика, не става за здравословно хранене, това ако не е ясно, не знам кое е ясно.

РРС - естествено физическата ти активност определя глада ти за калории. Ако не се движиш, той е малък и ти даваш на тялото си повече калории, отколкото следва. Ако се движиш, е по-голям. Това е толкова очевидно, че не знам защо го споменаваме. Тъй че както драгъна каза ако плувам по 12ч и ям макдоналдс, съм ок.

Иначе за хормоните си прав. То ако всички бяха по еднакъв начин нямаше и да е трудно де.

Според мен еволюцията не се е справила добре с проблема - би било по-правилно да фърля излишните калории, а не да ги складира. Е да, ама в редките случаи на глад и стрес (сега са редки, ама преди 300г не са били), като нямаш резерви умираш.

И така си трупаме резервите на бюрото...
This is it. Ground zero.

User avatar
Alexis
Forsaken
Posts: 2684
Joined: Sun Jan 11, 2004 4:57 am
Location: In front of the computer

Post by Alexis » Mon Nov 12, 2012 5:15 pm

Roland wrote:
Morwen wrote:Чувала съм и теории, че е популярна градска легенда...
Грешно си чувала.
A, пък може и да е много добре със слуха, да ти кажа. Вече се отрича яденето под час и то до такава степен, че всяка майка, чела нещо за съвременните теории в бебешкото хрананене (вкл. кърменето), ще ти каже, че дори там отпаднаха задължителните кърменета под час. А причината да е отрича, е доказаният още от Павлов условен рефлекс, който животните (особено бозайниците) са склонни да изграждат. Така след време яденето под час води до това да си гладен, не защото наистина организмът има нужда от храна, а защото по рефлекс по това време организмът е всичнал да яде.

А за напълняването от много ядене. Има и още една биологично обусловена теория, че поради това, че химиорецепторите, които водят до усещане за глад, се намират непосредствено до тези за жажда, човек често бърка двете. Затова е популярна тезата "ако си гладен първо изпий голяма чаша вода и ако след 30 мин още си гладен, тогава яж".

Едит: Я, Ордо е дал доста добър линк и добре подплатен с библоиграфия, за който иска да чете повече.
Last edited by Alexis on Mon Nov 12, 2012 5:21 pm, edited 2 times in total.
Hic locus est ubi mors gaudet succurrere vitae

Обичам си аватара!!

Die, Fanboys <- a blog for random anime bashing and raving

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Post by Moridin » Mon Nov 12, 2012 5:19 pm

Alexis wrote:
Roland wrote:
Morwen wrote:Чувала съм и теории, че е популярна градска легенда...
Грешно си чувала.
A, пък може и да е мнгоо добре със слуха да ти кажа. Вече се отрича яденето под час и то до такава степен, че всяка майка, чела нещо за съременните тоерии в бебешкото хрананене (вкл. кърменето), ще ти каже, че дори там отпаднаха задължителните кърменета под час. А причината да е отрича, е доказаният още от Павлов условен рефлекс, който животните (сосбено бозайниците) са склонни да изграждат. Така след време яденето под час води до това да си гладен, не защото наистина организмът има нужда от храна, а защото по рефлекс по това време организмът е всичкнал да яде.

А за напълняването от много ядене. Има и още една биологично обусловена теория, че поради това, че химиорецепторите, които водят до усещане за глад, се намират непосредствено до тези за жажда, човек често бърка двете. Затова е популярна тезата "ако си гладен първо изпий голяма чаша вода и ако след 30 мин още си гладен, тогава яж".
Независимо от това, яденето преди лягане е фейл. Не е въпросът в часовете, а в липсата на активно горене на калории след това и бавното смилане.
This is it. Ground zero.

User avatar
RRSunknown
Elder God
Posts: 9513
Joined: Thu Nov 01, 2007 9:54 am

Post by RRSunknown » Mon Nov 12, 2012 5:21 pm

Ordo Malleus wrote:http://articles.elitefts.com/nutrition/ ... breakfast/

И една статия по темата 8-)
Много добра статия - прочетете я и особено местата в които се говори кога се повишават хормоналните нива и какво отражение дава това.

User avatar
Trip
Moderator
Posts: 6353
Joined: Sat Dec 31, 2005 7:30 am
Contact:

Post by Trip » Mon Nov 12, 2012 5:25 pm

Независимо от това, яденето преди лягане е фейл. Не е въпросът в часовете, а в липсата на активно горене на калории след това и бавното смилане.
Е, зависи - ако ядеш в 21:30-22:00 и си легнеш в дванайсет-един, нямаш драма. Идеята е да не се тропосаш от масата в леглото. Казвам го, щото много хора ги е страх да ядат по-късната вечер - но нещата зависят от личния денонощен цикъл, не от някакви произволно зададени "крайни" часове за хранене.

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Post by Moridin » Mon Nov 12, 2012 5:35 pm

Неслучайно и съм написал "преди лягане", а не "в 20ч" :Р

Иначе прочетете и коментарите под статията, които се подиграват с научната й стойност. Не казвам, че няма вярно....

За да цитирам най-стойностният и верен според мен:
You are all making nutrition too complicated

Eat the way your great, great grandparents did, back on the farm

Train your ass off

Repeat
This is it. Ground zero.

User avatar
Morwen
Shadowdancer
Posts: 13468
Joined: Sat Dec 20, 2003 1:20 am

Post by Morwen » Mon Nov 12, 2012 5:40 pm

Морве, плз не бъди на въпреки на комън сенса, за да оправдаеш любовта си към колата. ОК Е! Просто трябва да приемеш, че е огромен грях и ще гориш в ада, не е нещо особено баси.
Жоре, след 20 години чукотските учени ще открият, че моцарелата съдържа опасни сигма-мазнини, обаче за теб ще е късно!!! :twisted:
Говорехме, че черният е полезен (заради какаото), а не кой е по-калоричен. Иначе всичко, което е приготвено във фабрика, не става за здравословно хранене, това ако не е ясно, не знам кое е ясно.
Ти говореше за вреда относно килограмите, та затова съм останала с погрешно впечатление, явно :lol: Иначе не е като да няма какао и в млечния, просто е по-малко.
Идеята е да не се тропосаш от масата в леглото.
Така съм ок, макар че си мисля, че то няма и да ти се спи, ако тепърва трябва да храносмилаш.
I don't wanna die
But I ain't keen on living either

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Post by Moridin » Mon Nov 12, 2012 5:43 pm

Еми ще е късно, ама поне не съм си затварял очите пред факта, че колата е отрова, и съм работил оптимално с наличната за момента информация ;р
This is it. Ground zero.

User avatar
Trip
Moderator
Posts: 6353
Joined: Sat Dec 31, 2005 7:30 am
Contact:

Post by Trip » Mon Nov 12, 2012 5:43 pm

Oбратното става всъщност, кръв се пренасочва в стомаха, за да си върши работата, и ти се доспива, особено ако си яла повечко.

User avatar
Ordo Malleus
Mistborn
Posts: 1453
Joined: Fri Apr 23, 2010 9:59 am

Post by Ordo Malleus » Mon Nov 12, 2012 5:44 pm

Moridin wrote:Неслучайно и съм написал "преди лягане", а не "в 20ч" :Р

Иначе прочетете и коментарите под статията, които се подиграват с научната й стойност. Не казвам, че няма вярно....

За да цитирам най-стойностният и верен според мен:
You are all making nutrition too complicated

Eat the way your great, great grandparents did, back on the farm

Train your ass off

Repeat
Моите great, great grandparents са измиргали на по 30-40 години, най-вероятно. И, разбира се, не живея във ферма, а в големиО град. Хората дебелеят щото:
1) ядат боклук;
2) не тренират;
3) не почиват качествено.

Те такива статии по принцип са насочени към елитни спортисти и често срещам съвети, които са абсолютно неприложими към хората, които уж "таргетират". А нещата реално са изключително прости, като се замислиш.
What froze me was the fact that I had absolutely no reason to move in any direction. What had made me move through so many dead and pointless years was curiosity. Now even that had flickered out.

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Post by Moridin » Mon Nov 12, 2012 5:46 pm

Ми ти добре си съмаризирал драмата. Ядат боклук, няма физическа активност. Почивката иди дойди. В смисъл важна е, ама не е калорийно-решаваща. Аз даже ако не бях толкова нервен и стресиран, щях и по-дебел да съм сигурно....
This is it. Ground zero.

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Mon Nov 12, 2012 5:49 pm

Алекс, кой намеси часовете изобщо? Идеята е да има минимум едно 3 часа между стабилно ядене и заспиването. Което рядко се случва, щото повечето хора, които познавам, ядат баш преди да заспят.

Морви, естествено, че като ядеш, ти се доспива, омг :shock:
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Trip
Moderator
Posts: 6353
Joined: Sat Dec 31, 2005 7:30 am
Contact:

Post by Trip » Mon Nov 12, 2012 5:49 pm

Аз бих добавил и пропастта между науката и псевдонауката понастоящем, към която спада и популярната такава - повечето съвети по списания, сайтове и т.н. И не говоря само за глупостите, които ще прочете човек в Космо, а и за тези, които може да чуе дори от лекаря си. (Да не говорим, че и диетолозите сигурно често просто повтарят заучени неща като папагали, вместо да се интересуват от нови развития в сферата си.)

User avatar
Alexis
Forsaken
Posts: 2684
Joined: Sun Jan 11, 2004 4:57 am
Location: In front of the computer

Post by Alexis » Mon Nov 12, 2012 6:06 pm

Trip wrote:Аз бих добавил и пропастта между науката и псевдонауката понастоящем, към която спада и популярната такава - повечето съвети по списания, сайтове и т.н. И не говоря само за глупостите, които ще прочете човек в Космо, а и за тези, които може да чуе дори от лекаря си. (Да не говорим, че и диетолозите сигурно често просто повтарят заучени неща като папагали, вместо да се интересуват от нови развития в сферата си.)
Уви, до болка съм съгласна с това. Все още масово се проповядват глупости като "яж спанак, защото е богат на желязо", както и много лекари, които не казват на пациенти, които храни да избягват при прием на определени лекарства.

Да това не е диетология във вида ям, за да съм съм здрав/по-слаб/да нямам пъпки по лицето, но си е също важен елемент.
Hic locus est ubi mors gaudet succurrere vitae

Обичам си аватара!!

Die, Fanboys <- a blog for random anime bashing and raving

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 30 guests