Храненето

За коментари и излияния от всякакъв род, число, спрежение и залог

Moderator: Moridin

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Post by Moridin » Mon Nov 12, 2012 11:56 am

Еми не, аз все пак намирам, че чипсът и колата са фейл (специално колата вреди и на зъбите, и на стомаха) и наистина буквално няма оправдание за тях, освен навикът. Има много по-вкусни и много по-полезни храни, просто не са толкова леснодостъпни, готови и евтини.

Шоколадът и кафето не са вредни относно килограмите - е, шоколадът в повечето му вариации е, но ако си взимаш главно черен, си ок. Вредни са във високи количества за други неща - кръвно, нерви, етц.
This is it. Ground zero.

User avatar
Trip
Moderator
Posts: 6353
Joined: Sat Dec 31, 2005 7:30 am
Contact:

Post by Trip » Mon Nov 12, 2012 12:00 pm

Btw, eдно нещо, свързано със суперреспондърите - успехът на един хранителен режим като цяло ми се струва комбинация от два основни фактора, генетика и дисциплина. От 987-те неповлияли се от даден хранителен режим съм готов да се обзаложа, че у примерно половината причините не са генетически обусловени.

User avatar
Morwen
Shadowdancer
Posts: 13468
Joined: Sat Dec 20, 2003 1:20 am

Post by Morwen » Mon Nov 12, 2012 12:06 pm

Това с черния е още една забавна заблуда. Той е почти толкова калоричен, колкото и млечния и е по-добър от млечния веротно само защото не кефи колкото него и ядеш по-малко. Кафето не е вредно за килограмите, но доскоро се считаше за супер нездравословно и едва ли не толкова лош навик, колкото цигарите.
Емо, мисля, че ако не са спазвали режима въобще няма защо да ги слагаш в статистиката. От друга страна за един режим наистина е важно да е реалистичен. В идеята, че диетуващите ходят все дебели има много истина именно заради разни нереалистични диети.
I don't wanna die
But I ain't keen on living either

User avatar
The Dragon
Elder God
Posts: 9054
Joined: Wed Jan 14, 2004 9:03 pm

Post by The Dragon » Mon Nov 12, 2012 12:14 pm

Trip wrote:Btw, eдно нещо, свързано със суперреспондърите - успехът на един хранителен режим като цяло ми се струва комбинация от два основни фактора, генетика и дисциплина. От 987-те неповлияли се от даден хранителен режим съм готов да се обзаложа, че у примерно половината причините не са генетически обусловени.
Всъщност няколко пейпъра показват че всяка диета работи що годе в контролирани обстоятелства. Adherence-a е проблем разбира се. но примерно при мен само спирането на захарта и производните и (без ограничаване на въглехидратите например) води до консистентно намаляване на теглото с килограм и половина на седмица. Но проблема е че се иска някой който да те контролира непрекъснато.

Това нещо обаче е специфично за мен. Т.е. някой на подобен режим не само че няма да сваля, но и да качва.
The sinking of the Titanic was a miracle to the lobsters in the ship's kitchen.

User avatar
Trip
Moderator
Posts: 6353
Joined: Sat Dec 31, 2005 7:30 am
Contact:

Post by Trip » Mon Nov 12, 2012 12:22 pm

Морви:

Ако не са спазвали режима добре, най-често пак влизат в проучването. (А гаранция за стриктно спазване не може да има при такива проучвания, освен ако не затвориш тия хора в болница.) А в проучването си влиза disclaimer.

Хубавото на черния шоколад е, че в него има по-малко хидрогенирана мас и полуфабрикатни съставки - което ми беше поантата, - а за калориите съм склонен да ти повярвам :)

Колкото до адекватността на даден режим, тя е продукт на три фактора: 1) Адекватни калории като за нуждите на тялото с леки отклонения нагоре и надолу, ако искаш да качваш или да сваляш килограми съответно. 2) Качествена храна, колкото е възможно по-близо до естествения си вид. (Примерно, един варен картоф е по-близо до естествения си вид от един облян в олио и сол и кой знае какво още.) 3) Съотношение на макроелементи, съотносимо към нормалните функции на тялото.

That's it. Човек си решава в каква степен да спазва горните три неща, но и трите са сияйно реалистични цели.
Last edited by Trip on Mon Nov 12, 2012 12:25 pm, edited 2 times in total.

User avatar
Trip
Moderator
Posts: 6353
Joined: Sat Dec 31, 2005 7:30 am
Contact:

Post by Trip » Mon Nov 12, 2012 12:24 pm

Но проблема е че се иска някой който да те контролира непрекъснато.
Искаш да кажеш, че имаш нужда от наблюдение по здравни причини? Или като част от укрепване на дисциплината?

User avatar
The Dragon
Elder God
Posts: 9054
Joined: Wed Jan 14, 2004 9:03 pm

Post by The Dragon » Mon Nov 12, 2012 1:15 pm

Trip wrote:
Но проблема е че се иска някой който да те контролира непрекъснато.
Искаш да кажеш, че имаш нужда от наблюдение по здравни причини? Или като част от укрепване на дисциплината?
Такааа ... как ще приемеш някой който дава следния съвет на алкохолик "Миии много е лесно брато, вместо водка пий бира, и то само в компания, и не повече от три" ? Очевидно е верен, решава всичките проблеми на човека и т.н. Повечето хора имат подобен подход към отслабващите около тях.

Обикновенно със наделбеляването идва едно дори и да не е пристрастряване, прекалено вкопани навици. За успех трябва тях да ги брейкнеш и обикновенно трябва външна намеса. Т.е. - някой с който да компийтваш или подобни са хубаво нещо.

Затова повечето чалга певици са загубили 15 кила месец и половина след раждането - имат си цели екипи които се грижат да ги контролират
The sinking of the Titanic was a miracle to the lobsters in the ship's kitchen.

User avatar
Trip
Moderator
Posts: 6353
Joined: Sat Dec 31, 2005 7:30 am
Contact:

Post by Trip » Mon Nov 12, 2012 1:37 pm

Това с вкопаните навици и половинчатите съвети е много вярно наистина. Особено вторите не са никакво решение, ако теглото наистина е проблем. (То и ако не е, пак са проблем, щото е сигурно към 90% шансът човек след подобен съвет да си продължи с лошите навици.)

User avatar
RRSunknown
Elder God
Posts: 9513
Joined: Thu Nov 01, 2007 9:54 am

Post by RRSunknown » Mon Nov 12, 2012 1:50 pm

както казват някои хора:

I never concentrated on what I was eating,‘I would have McDonald’s or other fast food for lunch and dinner every day.
Spoiler: show
Image

User avatar
The Dragon
Elder God
Posts: 9054
Joined: Wed Jan 14, 2004 9:03 pm

Post by The Dragon » Mon Nov 12, 2012 2:08 pm

RRSunknown wrote:както казват някои хора:

I never concentrated on what I was eating,‘I would have McDonald’s or other fast food for lunch and dinner every day.
Spoiler: show
Image
Мдам ... всички на които им плащат за да спортуват по 12 часа на ден го казват това :)
The sinking of the Titanic was a miracle to the lobsters in the ship's kitchen.

User avatar
Trip
Moderator
Posts: 6353
Joined: Sat Dec 31, 2005 7:30 am
Contact:

Post by Trip » Mon Nov 12, 2012 2:11 pm

РРС: Аз не разбрах тоя пич някога преди спорта ли така се е хранел, или докато е спортувал? Междувпрочем, когато си плувец от световна класа, може да ядеш чипс през цялото време и да не ти личи. Така или иначе, не разбрах включването ти.

User avatar
Claymore
Ascendent
Posts: 4957
Joined: Sat Sep 12, 2009 9:55 pm

Post by Claymore » Mon Nov 12, 2012 2:33 pm

Аз ям всичко, и слава богу, поне тук генетиката ми е ок. На две големи порции мусака ям примерно 150g сирене, краставица/лук/чушка/домат/рандъм зеленчук един или два и около 7 филии на ядене. И не мърдам.
Иначе ми е ясно че с българските манджи и печива, ако ядях в тия количества и бях с нормален метаболизъм сега щях да съм свиня. Друг е въпросът, че това което обществото нарича красиво на мен не ми е много по вкуса.
What's a goon to a goblin? What's a shooter to a shotta?
I can boom shakalaka your medulla oblongata

User avatar
Trip
Moderator
Posts: 6353
Joined: Sat Dec 31, 2005 7:30 am
Contact:

Post by Trip » Mon Nov 12, 2012 2:40 pm

Всъщност има голям шанс да станеш свиня след 5-10 години, ако продължаваш така :mrgreen: Той метаболизмът се променя. А това, което обществото нарича красиво, няма много общо със здравословното хранене.

User avatar
RRSunknown
Elder God
Posts: 9513
Joined: Thu Nov 01, 2007 9:54 am

Post by RRSunknown » Mon Nov 12, 2012 2:41 pm

Включването ми е следното - храненето не може да разглежда отделно и самостоятелно от другите активности.

Ако висиш по цял ден на стола никаква здравословна диета няма да те спаси, и дори още повече може да ти навреди липсата на захари и мазнини особено ако се занимаваш с мозъчна активност.

User avatar
Trip
Moderator
Posts: 6353
Joined: Sat Dec 31, 2005 7:30 am
Contact:

Post by Trip » Mon Nov 12, 2012 2:46 pm

Другите дейности започват да надделяват над храненето като важност, само ако са много активен физически труд. Примерът ти говори красноречиво за това. Определено няма да видиш резултат, ако потичваш 10-ина минути на ден и вместо един шоколад ядеш половин. Съотношението храна/физическа дейност далеч не е 50/50.
Last edited by Trip on Mon Nov 12, 2012 2:46 pm, edited 1 time in total.

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 29 guests