Има ли бъдеще партийната система

За коментари и излияния от всякакъв род, число, спрежение и залог

Moderator: Moridin

Post Reply
User avatar
tigermaster
Elder God
Posts: 6439
Joined: Wed Jun 14, 2006 11:39 am

Post by tigermaster » Sun Oct 14, 2012 9:37 pm

Може ли темата да отиде в прането и да бъде затворена, преди да е станал поредният скандал по тема, обсъждана вече прекалено много пъти тук?
Света аз цял обходих
и изправен гордо пак стоя.
Срещнах милиони хора
и на всичките им взех ума.

Блог
The Painting
Случаят с изтрития спомен
РЕВЮ: „The Lord of the Rings: The Rings of Power”

User avatar
Trip
Moderator
Posts: 6353
Joined: Sat Dec 31, 2005 7:30 am
Contact:

Post by Trip » Sun Oct 14, 2012 9:44 pm

Ако и някой от участниците поиска, ще я пратя в прането. (Цайсът не се брои, от него мнение не искам.) Аз лично смятам, че ще е малко язък за постовете на Скърдж.

User avatar
Zeiss_optik
Arcanist
Posts: 771
Joined: Fri Feb 18, 2011 7:20 pm

Post by Zeiss_optik » Sun Oct 14, 2012 9:49 pm

Amelia wrote:Жоре, трудно е, нес-па? А аз пиша научен труд за изкривяването на информацията у някои индивиди. Някои хора са като идиотска форма на информационна призма - ти вкарваш у него прав бял лъч светлина, оно го разбива на съставните му части и ги разпилява в пространството, изкривени под някакъв си ъгъл там... А цайсът е некъв особено особен случай - там крайният ефект е, че информационният лъч се оцветява в лайняно-кафяво и се врътва на 180 градуса обратно към теб. Ма толко си може горкото.
Навремето с Жеко бяхме стигнали до извода, че тоя тип информационна манипулация се случва в специална органела в клетките наречена Бурса на Грандиций. Нашия Камен разполагаше с такива.
Хубавото на този амелийски дзен е, че няма да го предадеш на децата си.
Hemos pasado!

User avatar
Amelia
Moderator
Posts: 12921
Joined: Mon Aug 30, 2004 9:49 am

Post by Amelia » Sun Oct 14, 2012 10:47 pm

Аз си чакам постовете от Скърдж. Бих се радвала също и ако шизофренните тролщини на цайса ни бъдат спестени тоя път, ма за тая цел някой трябва да го банне или поне да затвори дупката във времепространствения континиум през която той се домъква до нас.
My Anime List , My Manga List

Oui. Je suis garbage.

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Sun Oct 14, 2012 11:53 pm

Система, в която трябва да ЗАСЛУЖИШ правото си на глас, е абсолютно порочна и недопустима. Сценарий: вдовица с две малки деца, работеща на минимална работна заплата. КАК тази жена ще намери времето и ресурсите да "заслужи" гражданството си и правото си да избере кой я управлява?
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
RRSunknown
Elder God
Posts: 9513
Joined: Thu Nov 01, 2007 9:54 am

Post by RRSunknown » Mon Oct 15, 2012 1:49 am

Сценария е доста неудачен защото заслужаването се случва преди правото за женитба, работа и съответно децата а какво остава за овдовяването.

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Mon Oct 15, 2012 2:09 am

О, значи, и за да се ожениш трябва специално позволение? Страшна утопия, чак се чудя защо не се е случила още.

Искате ли да коментираме сериозни алтернативи вместо това?
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
RRSunknown
Elder God
Posts: 9513
Joined: Thu Nov 01, 2007 9:54 am

Post by RRSunknown » Mon Oct 15, 2012 3:49 am

18 години ти трябват по принцип ( поне на повечето места) като за повечето граждански права за които е преценено че индивида трябва да има някъкъв праг на умствена и физическа годност.

Или ти призоваваш към алтернативна анархия в която всички граждански права се добиват от момента в който бъде доказано че ембриона формира мозък?

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Mon Oct 15, 2012 5:33 am

Не, аз призовавам към каквото си имаме в момента, защото доказано работи. В момента, в който някой ми каже, че видиш ли трябвало да му се доказвам, че съм достоен да имам правата на гражданин, и ако не му се докажа, ще съм втора категория човек, почвам да си мисля как всички животни са равни, ама някои са по-равни.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Morwen
Shadowdancer
Posts: 13468
Joined: Sat Dec 20, 2003 1:20 am

Post by Morwen » Mon Oct 15, 2012 10:00 am

Доста народ дължи всичко на съвременната партийна система: феминистките, циганите, сектантите, гейовете и пр. Защото са ухажвани от всеки кандидат за властта. А са ухажвани, защото партиите вече виждат в хората не съмишленици, а просто гласоподаватели.
Всяка голяма група хора е ухажвана от партиите. Това включва и християните, еколозите и пенсионерите. Но е доста голямо изсилване да кажеш, че те дължат всичко на съвременната партийна система. Бтв, доколкото феминизмът е движение за равно заплащане при равен труд, какъв е проблемът с него точно? Честно казано, аз съм забелязала значително ухажване само към циганите и пенсионерите и то само по избори.
Проблемът на партийната система е изобилието на кандидати като първия и голямата оскъдица на такива като втория.
Това не е проблем на партийната система, а на обществото. И не е в липсата на християнски морал, а в липсата на морал принципно. Защото има и доста християнски духовници без християнски морал...
I don't wanna die
But I ain't keen on living either

User avatar
moonlight
Warmage
Posts: 1089
Joined: Fri Jun 27, 2008 10:54 am
Location: Sofia

Post by moonlight » Mon Oct 15, 2012 3:28 pm

Roland wrote:Не, аз призовавам към каквото си имаме в момента, защото доказано работи. В момента, в който някой ми каже, че видиш ли трябвало да му се доказвам, че съм достоен да имам правата на гражданин, и ако не му се докажа, ще съм втора категория човек, почвам да си мисля как всички животни са равни, ама някои са по-равни.
Рол, системата може и да е работила досега, но това не значи, че ще работи и за в бъдеще. Всъщност, аз и сега не съм убедена, че работи, защото все повече се налага впечатлението, че хората си се разхождат до урните на всеки N-години да гласуват, но върхушката по върховете си остава една и съща и ползва политическата власт за частна облага. Поне в България това е почти очевадно - народа масово ходи да гласува за най-малкото зло, а новите физиономии в парламента се броят на пръстите на едната ръка.
Spoiler: show
Спомням си че след по-предните избори имаше една статия директно след формирането на парламента, която се състоеше от статистически анализ на милите ни депутати - анализът показваше, че новите лица са под 12 %, но за сметка на това има трима бивши министи, бивш президент, 50 и няколко депутати, които са се "пребоядисали" през последните години... (още съжалявам че не си запазих статията тогава)
При това положение, щом системата позволява буквално подмяна на вота (ти гласуваш за г-н Х, той след като партията спечели вота, се отказва, и в парламента влиза г-н Y, който е стара кримка и никой го не трае), тогава в каква степен хората, влезли в парламента, са реално "избрани" от гласоподавателя? И това без да броим кампаниите с кебапчетата и изборните туристи. Така че, системата е бъгава отвсякъде. Още навремето като четох "Звездни рейнджъри" Хайнлайн ме приобщи към идеята "да си заслужиш правото на вот". И определено бих гласувала с две ръце за смъртно наказание при злоупотреба с власт и корупция по върховете (за съжаление няма как да се управляваме като в Транай :)). Лошото е, че цялата ни демокрация плаче да бъде обърната с хастара навън и претръскана основно, и да се превъзпитат няколко поколения, за да се получи някакъв смислен ефект, понеже загниването вече се е разпростряло във всички посоки, и уви, политиците съвсем не са ни единствения проблем...

Въобще, ако трябва да обобщя в едно изречение, то това е една мисъл, прочетена наскоро: "Демокрацията си има една мръсна малка тайна и тя е, че правото на глас не ти дава непременно и право на избор".

User avatar
Trip
Moderator
Posts: 6353
Joined: Sat Dec 31, 2005 7:30 am
Contact:

Post by Trip » Mon Oct 15, 2012 3:42 pm

За мен единственият случай, в който трябва да си заслужиш правото на вот, е когато вотът е чужд за теб, а не твой за другиго.

User avatar
Morwen
Shadowdancer
Posts: 13468
Joined: Sat Dec 20, 2003 1:20 am

Post by Morwen » Mon Oct 15, 2012 4:06 pm

Btw, с риск да кажа едно огромно клише - ситемата не е добра, но нищо по-добро не е измислено.
При това положение, щом системата позволява буквално подмяна на вота (ти гласуваш за г-н Х, той след като партията спечели вота, се отказва, и в парламента влиза г-н Y, който е стара кримка и никой го не трае), тогава в каква степен хората, влезли в парламента, са реално "избрани" от гласоподавателя?
Въпросът е, че ти обикновено не гласуваш за г-н Х или У и със сигурност не за номер 24 в изборната листа на партията. Ти гласуваш за ей тази идеология и обещания, които ти дава партията на г-н Х. Много евентуално и за най-големите й лидери.
I don't wanna die
But I ain't keen on living either

User avatar
Marfa
Moderator
Posts: 11233
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:12 pm
Contact:

Post by Marfa » Mon Oct 15, 2012 4:19 pm

Мунлайт, относно милите ни депутати ще си позволя да изтъкна, първо, че не са произведени в секретни лаборатории в орбитата на Марс и второ, че от калпаво грозде в най-добрия случай можеш да получиш хубав оцет, но не и хубаво вино. За подмяната на вота можеш да изкажеш лични и сърдечни благодарности на бате си Бойко, който тържествено обеща, че тази практика ще бъде прекратена - има си всички правни механизми на това безобразие да му се сложи край веднъж завинаги, - но всъщност това обещание на бате ти го сполетя същото, каквото ги споходи всичките му останали обещания.

Колкото до това какво ще работи за в бъдеще - на боб не гледам. Обаче знам какво става, когато някой скове синтетична политическа система и се опита да я насади напреки реалността. Мерси много. Викам утопиите да ги оставим на писателите и философите, да си упражняват творческите умения.

И вместо да мъдрим поредната синтетика, за която няма никакви емпирични данни, че има някакви шансове да проработи - щото общественото развитие не ти е като някаква джаджа, дето някой в някакъв момент се е сетил, че може да върши много хубава работа, а е последователен еволюционен процес, който понякога, но не винаги, зависи от откритите джаджи* - викам да се опитаме да оправим с квото можем това, с което разполагаме. Обаче и тук се връщам на приказката за калпавото грозде. Наблюдават се напоследък някакви наченки на гражданско общество, което е чудесно, но най-гласовити остават групите в защита на пушенето по заведения, за помилване на Опиц и за какви ли не други простотии.

------------------
* Т. напр. има данни, че Талес се е сетил за принципите на работа на парната машина, но тя не е била внедрена защото никой не е можел да си представи какво ще прави после с робите. Затова се казва, че има идеи, изпреварили времето си - в тези случаи те твърде рядко се оказват революционни до степен да доведат до смяна на обществения строй.
This octopus! Let's give him boots, send him to North Korea!

Image<-Подробно описание на нещата, които ми образуват нерви :twisted:
Уук.

User avatar
RRSunknown
Elder God
Posts: 9513
Joined: Thu Nov 01, 2007 9:54 am

Post by RRSunknown » Mon Oct 15, 2012 4:26 pm

Roland wrote:Не, аз призовавам към каквото си имаме в момента, защото доказано работи. В момента, в който някой ми каже, че видиш ли трябвало да му се доказвам, че съм достоен да имам правата на гражданин, и ако не му се докажа, ще съм втора категория човек, почвам да си мисля как всички животни са равни, ама някои са по-равни.
Нито системата която имаме работи перфектно, нито пък може да се говори за липса на заслужаване. Заслужаване има в момента под какви ли не форми - години, месторождение, срок на местоживеене, женитба за местен и какво ли още не....


И между впрочем ти имаш ли право да гласуваш в САЩ в момента и ако да - кога го заслужи? (защото определено не си го получил в първия ден в който си заживял в САЩ)


И това което питам аз за системата е - съзнателни гласоподаватели ли са всички които получават без да борят правото си на глас или просто обслужват интереси на феодалите си? Абсолютно никой не може да ме убеди че неграмотен гласоподавател който НЕ знае какво гласува заслужава правото си на глас .
Last edited by RRSunknown on Mon Oct 15, 2012 4:38 pm, edited 3 times in total.

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 14 guests