Стандарти (историята с Pussy Riot и др. подобни)

За коментари и излияния от всякакъв род, число, спрежение и залог

Moderator: Moridin

Post Reply
User avatar
Amelia
Moderator
Posts: 12921
Joined: Mon Aug 30, 2004 9:49 am

Post by Amelia » Tue Aug 28, 2012 1:59 am

Ми не е много. Не са го изритали от училище форевър със забрана да се връща. Следването ти се прецаква по тоя начин и ако се наложи да влезеш в болница нещо и да отсъстваш. Моето следване се прецака така заради проблеми със здравето. Ще си го продължи догодина или още от следващия семестър, щото Унитата тук са доста флексибъл. Големият праз.
My Anime List , My Manga List

Oui. Je suis garbage.

User avatar
Zeiss_optik
Arcanist
Posts: 771
Joined: Fri Feb 18, 2011 7:20 pm

Post by Zeiss_optik » Tue Aug 28, 2012 2:12 am

Amelia wrote:@Цайса
Чудно как не си умрял от глад, честно.
Ама аз мисля да се махам. Твърде много станаха клиентите като теб - дето всичко знаят, а адвокатът им е нужен, колкото само да им потвърди това. Първият отказва, вторият отказва, аз съм някъде по реда, докато най-сетне се намери някой, който само ще им вземе парите и ще ги остави да правят каквото си искат. А те искат да се наслаждават на собствения си огромен интелект и богата обща култура, с които никой адвокат не може да се мери. И им се наслаждават - до момента, в който съдът ги сиктирдоса. След което им са виновни адвокатите. Но не последният, а всичките тия, дето са им казвали, че са тъпи и нищо не знаят. Амелио, последното се отнася и за теб.
Hemos pasado!

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Tue Aug 28, 2012 2:23 am

РРС, усещаш ли, че в момента аргументът ти е "причинили са му неудобство". Ами той дето е причинил неудобство на един бог знае колко десетки хора да го разследват, да го намерят, да го претърсват и т.н.? Айде тва да ни е проблемът, неудобството му.

1. В Америка е ужасно лесно да сдобиеш оръжие.
2. Простите реднеци в Америка са бесни расисти.
3. Дясното и Републиканците в момента са бесни расисти.
4. Дясното и Републиканците в момента са абсолщтно извън всякакви граници, тотално потъпкват политическия процес и само разпалват огъня на омразата у избирателите си, защото...
5. Това е изборна година.

Ерго, да не накажеш СТРОГО директна и нееднократна заплаха срещу черния президент, който се е кандидатирал за втори мандат, значи много интензивно да не си вършиш работата.

--------------------------

Цайс, не, не трябва. Това, че църквата била светиня за някого не е легален аргумент, а религиозен. Ако имаш разделение на църква и държава, кое за кого е свято не може да се взима предвид. За мен може да е свято правото ми да ограбвам околните. Ще ми го зачетеш ли, щото религията ми е такава?

Изобщо, аз почвам да се съмнявам, че изобщо това ти е професията в момента...
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Marfa
Moderator
Posts: 11240
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:12 pm
Contact:

Post by Marfa » Tue Aug 28, 2012 8:19 am

Аз само да използвам тази висока трибуна, за да обявя на всички заинтересовани, че твърде много обичам Боби и никога не бих го гръмнала, дори по някакви неведоми пътища да се сдобия с калашник. Точно напротив. В качеството си на средна българска жена заявявам, че той е неотменна част от моите мокри сънища. Искам да съм негов гвардеец (или по-точно негова гвардейка) и той да ме къпе с маркуча, след като сме ритали мачле. :oops: :oops: :oops: Премиерът на Република България, господин генерал Бойко Борисов, е гордост за своя народ и език. Още от училище знам, че е говорил на немски с конете си, докато Георги Димитров е палил Райхстага по време на Лайпцигския процес.

Аз обичам Господин Премиера и съм готова гола в банята да вляза за него, че даже и гъба да си взема, тъй като той е като слънцето и въздуха за всяка българска жена! :oops: :oops: :oops: Нещо повече. С всяко дихание се стремя да бъда достойна и за него, и за Майка България. Бате Бойко успя напълно да възпре изборния туризъм с помощта на магистралите, построени с пепелта на тройната коалиция и малко асфалт и възроди позамрялото вече производство на панделки в световен мащаб.

Ако някога съм оставила някого (особено тайните служби :ninja: ) с по-различно впечатление, то е защото в момента съм ревнувала от кучето му, Цецо или Росен Плевнелиев. :oops: :oops: :oops:
This octopus! Let's give him boots, send him to North Korea!

Image<-Подробно описание на нещата, които ми образуват нерви :twisted:
Уук.

User avatar
Amelia
Moderator
Posts: 12921
Joined: Mon Aug 30, 2004 9:49 am

Post by Amelia » Tue Aug 28, 2012 8:27 am

Марфе, тихо, че ще вземат да те арестуват като няква сталкерка пък сега... :lol:
My Anime List , My Manga List

Oui. Je suis garbage.

User avatar
Zeiss_optik
Arcanist
Posts: 771
Joined: Fri Feb 18, 2011 7:20 pm

Post by Zeiss_optik » Tue Aug 28, 2012 8:47 am

Roland wrote:Цайс, не, не трябва. Това, че църквата била светиня за някого не е легален аргумент, а религиозен. Ако имаш разделение на църква и държава, кое за кого е свято не може да се взима предвид. За мен може да е свято правото ми да ограбвам околните. Ще ми го зачетеш ли, щото религията ми е такава?
Че ти сам не си вярваш, бре! Как да не е легален? Вероизповеданията са регламентирани, има си цял Закон за вероизповеданията (бтв - опитай се да регистрираш по него религиозното си убеждение да ограбваш околните, ако си нямаш работа). Религиозните права и свободи по вписани по закона вероизповедания са защитават и НК криминализира посегателствата срещу тях.
Не бил легален. Това, че църквата е отделена от държавата, изобщо не значи, че държавата абдикира от религиозните права и свободи на гражданите си.
Last edited by Zeiss_optik on Tue Aug 28, 2012 9:09 am, edited 1 time in total.
Hemos pasado!

User avatar
Trip
Moderator
Posts: 6353
Joined: Sat Dec 31, 2005 7:30 am
Contact:

Post by Trip » Tue Aug 28, 2012 9:00 am

Намери, като имаш време, част от този закон, която би се отнесла до влизане в църква и изпяване на песен в нея. Да видим кому колко и какво се полага.

User avatar
Zeiss_optik
Arcanist
Posts: 771
Joined: Fri Feb 18, 2011 7:20 pm

Post by Zeiss_optik » Tue Aug 28, 2012 9:06 am

Trip wrote:Намери, като имаш време, част от този закон, която би се отнесла до влизане в църква и изпяване на песен в нея. Да видим кому колко и какво се полага.
Наказателен кодекс:
Чл. 164. (Изм. - ДВ, бр. 103 от 2004 г., в сила от 01.01.2005 г., изм. - ДВ, бр. 27 от 2009 г.) (1) .......
(2) Който оскверни, унищожи или повреди религиозен храм, молитвен дом, светилище или прилежаща към тях сграда, техни символи или надгробни паметници, се наказва с лишаване от свобода до три години или с пробация, както и с глоба от три хиляди до десет хиляди лева.
Hemos pasado!

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Post by Moridin » Tue Aug 28, 2012 9:12 am

Честно казано не ми е ясно какво толкова учудващо има, съвсем нормално ми се струва законът да наказва оскверняване на места, които са святи за част от населението. Въпросът в Русия е колко точно църквата е осквернена и как се дефинира това оскверняване, защото храмът нито е пострадал, нито нищо...
This is it. Ground zero.

User avatar
Interpreter
Forsaken
Posts: 3462
Joined: Sun Aug 07, 2005 5:57 pm
Location: тук - там

Post by Interpreter » Tue Aug 28, 2012 9:19 am

Жоро, аз вече се съгласих, че в дадения случай 2 г. изглеждат като че ли множко, но законът явно допуска и по-голямо наказание (доколкото разбрах, в Русия е 2 до 5 г.) Колкото до оскверняването, очевидно е въпрос на тълкуване, но то едва ли включва само материални щети. Ако се изпикаеш насред храма или извършиш нещо друго провокативно, сигурно също е оскверняване.
Не случайно във фолклора ни има фраза: "Ще видиш ти как се пърди в турска джамия" :)
"Не вярвам в колективната мъдрост на индивидуалното невежество."
- Йежи Лец, "Невчесани мисли"

User avatar
Trip
Moderator
Posts: 6353
Joined: Sat Dec 31, 2005 7:30 am
Contact:

Post by Trip » Tue Aug 28, 2012 9:49 am

Не просто оскверняването е въпрос на тълкуване, ами и предвидените наказания са три, очевидно отговарящи на тежестта на съответното провинение.

Някакво конкретизиране, какво включва оскверняване? Слабо формулиран ми се струва тоя закон в настоящия си вид.

User avatar
Morwen
Shadowdancer
Posts: 13468
Joined: Sat Dec 20, 2003 1:20 am

Post by Morwen » Tue Aug 28, 2012 11:32 am

Морви усещаш ли какво написа ?

Просто си представи за момент как маскирани влизат в църква в САЩ и извикват нещо на непознат език......
Пък в Русия доколкото руския е познат и групата вече е имала изяви случаят просто не е този.

Смъртна заплаха в частен разговор - то и нас трябва да ни арестуват тогава, колкото пъти сме псували бойко.
Има разлика между псуване и заплаха, между частен разговор и обявяване в интернет.
Забележи, че в твоя случай заплахата е публикувана не в частен профил, а в профила на група, която сигурно има повечко фенове, доста от които не познават лично изпълнителите. Забележи, че заплахата не е псувня, а е "снимайте как ще го убия". И накрая забележи, че човекът не получава ефективна присъда и не е държан в затвора по време на разследването. О, а, ще повтаря един семестър. Каква несправедливост. Къде по-справедливо е да те пратят в някой затвор около Киргизстан за две години. Американците, че оувърриактват на заплахи е неоспорим факт, ама в случая дори не е много.
A не се ли сещаш, че тъкмо за ДЪРЖАВАТА религиозните хора са точно в същата степен граждани, колкото и нерелигиозните хора? И когато някой от едните публично се изгаври с нещо, уважавано и ценено от другите -трябва да се изправи пред Темида.
Да, хубаво, трябва. Пак повтарям, не зная някой от разкрасяващите синагоги със свастики и надписи, което е несъразмерно по-голямо поругаване и освен това е и повреда, да е бил осъден на две години, макар че освен всичко има основания да се смята и че тези хора са по-голяма заплаха за самите вярващи. Лично за мен половин минута пеене срещу Путин е едно от по-малките осквернявания, които мога да измисля, дори от тези без материални щети. А максималният срок е логично да се отнася за унищожаването някак, евентуално комбинирано с други гадости.

Марфе:lol: :lol: :lol:
Last edited by Morwen on Tue Aug 28, 2012 11:38 am, edited 2 times in total.
I don't wanna die
But I ain't keen on living either

User avatar
Interpreter
Forsaken
Posts: 3462
Joined: Sun Aug 07, 2005 5:57 pm
Location: тук - там

Post by Interpreter » Tue Aug 28, 2012 11:32 am

Струва ми се, че законодателят не би могъл possibly да даде изчерпателно описание на понятия като оскверняване, поругаване, обида и пр. Това е така, защото мога да изредя 100 конкретни форми на "оскверняване", а ти да измислиш 101-ва, която не попада в списъка :)
Виж, за "обида" знам нещо много любопитно (от референции по конкретни случаи). Например, ако те нарека публично "идиот", можеш да заведеш иск и да ме задължиш да докажа, че си такъв. Понеже шансът ми за това е нищожен, най-вероятно ще го отнеса със сериозно обезщетение в твоя полза за нанесени морални щети, и ще бъда задължен публично да се извиня. Ако обаче нарека конкретно твое действие или изказване "идиотско", или кажа "държиш се като идиот", не можеш да ме осъдиш, тъй като коментирам не личността ти, а деянието / изказването.
"Не вярвам в колективната мъдрост на индивидуалното невежество."
- Йежи Лец, "Невчесани мисли"

User avatar
Morwen
Shadowdancer
Posts: 13468
Joined: Sat Dec 20, 2003 1:20 am

Post by Morwen » Tue Aug 28, 2012 11:43 am

Забележи обаче, че тези наказания се отнасят до (хайде и аз да покажа, че знам как се болдва) " оскверни, унищожи или повреди религиозен храм" и най-тежките би трябвало да са за последните две, а не за първото.
I don't wanna die
But I ain't keen on living either

User avatar
Interpreter
Forsaken
Posts: 3462
Joined: Sun Aug 07, 2005 5:57 pm
Location: тук - там

Post by Interpreter » Tue Aug 28, 2012 12:24 pm

Morwen wrote:Забележи обаче, че тези наказания се отнасят до (хайде и аз да покажа, че знам как се болдва) " оскверни, унищожи или повреди религиозен храм" и най-тежките би трябвало да са за последните две, а не за първото.
Така е. Но ние с теб в случая приемаме ролята на съдебни заседатели, нали? Можем да се произнесем само дали има или няма вина по въпросния член. Съгласни сме, струва ми се, че "оскверняване" има. Наказанието определя съдията. Оттам нататък, както знаем, то се обжалва на по-висши инстанции. Впрочем, обжалвано ли е?
"Не вярвам в колективната мъдрост на индивидуалното невежество."
- Йежи Лец, "Невчесани мисли"

Who is online

Users browsing this forum: Semrush [Bot] and 69 guests