Стандарти (историята с Pussy Riot и др. подобни)

За коментари и излияния от всякакъв род, число, спрежение и залог

Moderator: Moridin

User avatar
The Dragon
Elder God
Posts: 9054
Joined: Wed Jan 14, 2004 9:03 pm

Post by The Dragon » Wed Sep 26, 2012 9:09 pm

Zeiss_optik wrote:
RRSunknown wrote:Наистина ми е странно жена ти която толкова слуша муллата да се жени за лъжливия християнин без дори да се опитат да те конвертнат в религията .
А, опитаха! :D
Но темата е дъъъъъъъълга.
Ми просвети ни. В би помогнало да ти разберем гледната точка.

като стана дума за религии заслужаващи търпоимост и уважение - май намерих една
If science proves some belief of Buddhism wrong, then Buddhism will have to change. In my view, science and Buddhism share a search for the truth and for understanding reality.
http://www.nytimes.com/2005/11/12/opini ... emityn.www
The sinking of the Titanic was a miracle to the lobsters in the ship's kitchen.

User avatar
Zeiss_optik
Arcanist
Posts: 771
Joined: Fri Feb 18, 2011 7:20 pm

Post by Zeiss_optik » Wed Sep 26, 2012 11:31 pm

The Dragon wrote:
Zeiss_optik wrote:
RRSunknown wrote:Наистина ми е странно жена ти която толкова слуша муллата да се жени за лъжливия християнин без дори да се опитат да те конвертнат в религията .
А, опитаха! :D
Но темата е дъъъъъъъълга.
Ми просвети ни. В би помогнало да ти разберем гледната точка.
Значи, аз отидох в Казахстан, за да си взема моето момиче. Отпреди това тя ме беше предупредила от никого да не я искам и никого да не питам - само да правя добро впечатление. Единственият човек, който хем беше наясно за какво съм дошъл, хем нямаше нищо против, беше майка й - скъпата ми тъща, която тази година я е домързяло да се разходи до горското стопанство и да ми донесе манулчето.
Та тя и двама близки роднини, семейство (които живееха в същия град и според които бях много добър приятел - но не и бъдещ зет) ме посрещнаха изключително приветливо - буквално като син, който дълги години не се е връщал. Казахите са много гостоприемни. Няколко дни ме разкарваха по забележителности, музеи, природни красоти, запознаха ме с писатели, поети, художници, заведоха ме на опера (гледахме "Лучия ди Ламермур"), изслушах някакъв самодеен ансамбъл за казахски народни песни, цял ден проведох в Дома на дружбата - където ме посветиха в митологията и приказния фолклор на някои от населяващите Казахстан народи и пр. и пр....И непрекъснато ме питат харесва ли ми Казахстан. В един момент изтърсвам, че всичко е много хубаво, че съм очарован, че съм безкрайно благодарен... но съм дошъл за Айжан - и ще я взема (тя ми каза "никого не питай" - и аз никого не питах).
Няколкосекудно мълчание.
След което двамата с доста притеснени усмивки казват на тъща ми: "Да направим годежа!"
За такова мероприятие там се събира цялата рода - а там родовете са огромни, за близък роднина се счита роднина до 7-ма степен.
И рода почва да се събира. Един час преди да пристигне първата вълна - онова близко семейство с половин уста ми казват, че любовта е хубаво нещо, но общата вяра в семейството - още по-хубаво. Щото любовта идвала и си отивала, а вярата оставала.
Тъща ми - също притеснена...
Ония почват да пристигат. Почваме да се запознаваме - говоря руски без акцент, външният ми вид е кавказки, името ми не звучи славянски... но се стига до въпроса: "Нали е годеж - къде е муллата?". При което всички включват, че зетя е християнин. Тия, които още се съмняват ме питат ребром - и аз ребром го потвърждавам. Няколко души, без да крият яда си, се извиняват на тъща ми - не знам какво си казаха, беше на казахски - и си тръгват.
Основната маса остана, но сред тях имаше и такива, които нямаха право да си тръгнат - братята и сестрите на тъща ми. Тъкмо с двама от тях се скарахме и с единия даже а-ха да се изколим: "Какъв е тоя, бе... как така християнин... никой няма да уважава дъщеря ти"...
Когато няма мулла, обикновено в ролята на мулла влиза най-старият в компанията и мнението му тежи пред по-младите. В случая това беше един от братята на дядото на жена ми - едно симпатично деденце, ветеран от Втората световна война, дошъл там со все бойни ордени - който прекрати свадата.
И си я взех.
Това, че съм християнин и до ден днешен дразни една част от сродниците ми. Оттогава два пъти сме гостували там - и двата пъти се намираше кой да ми направи комплимент от сорта на: "Момче на място си... да беше и мюсюлманин - цена няма да имаш!".
Та, така...
Hemos pasado!

User avatar
RRSunknown
Elder God
Posts: 9513
Joined: Thu Nov 01, 2007 9:54 am

Post by RRSunknown » Thu Sep 27, 2012 12:01 am

Ебати и радикалния ислям следван точно по канона на Мохамед описваш :lol:

User avatar
Zeiss_optik
Arcanist
Posts: 771
Joined: Fri Feb 18, 2011 7:20 pm

Post by Zeiss_optik » Thu Sep 27, 2012 12:19 am

А, това още не е радикален ислям - почти никой от горните не е кой знае колко вярващ. И пак да отбележа - всичките през целия си живот непрекъснато са контактували с християни. Голяма част са и високо образовани. Представи си основната ислямска маса, дето е в арабския свят - ония с основното образование, които почти не са контактували с християни.
Hemos pasado!

User avatar
The Dragon
Elder God
Posts: 9054
Joined: Wed Jan 14, 2004 9:03 pm

Post by The Dragon » Thu Sep 27, 2012 12:37 am

По тази логика в Бг има и радикални чалгаджии които не знаят нишо друго освен азис.

Като се замисля може би проблема не е основно в исляма, а в изключително токсичния начин по който се комбинира с родово-общинско-племенния строй който представлява некосмополитната част от арабския свят и такива глуости като фамилна чест и т.н.
The sinking of the Titanic was a miracle to the lobsters in the ship's kitchen.

User avatar
Zeiss_optik
Arcanist
Posts: 771
Joined: Fri Feb 18, 2011 7:20 pm

Post by Zeiss_optik » Thu Sep 27, 2012 1:06 am

The Dragon wrote:Като се замисля може би проблема не е основно в исляма, а в изключително токсичния начин по който се комбинира с родово-общинско-племенния строй който представлява некосмополитната част от арабския свят и такива глуости като фамилна чест и т.н.
Тъкмо Коранът поддържа родовите общности и даже определя някои от отношенията в тях. Причината е, че ислямът не е просто религия, а теократична концепция за държавата - и всяка мюсюлманска общност трябва да е като държава, в която Коранът е сравним с Конституция, Хадисите - с граждански закони, а Шариата - с правораздавателни. Чувал ли си за друга религия, чиято свещена книга да е основно в императивен тон? Чувал ли си за друга религия, която да има собствена данъчна система?
Hemos pasado!

User avatar
RRSunknown
Elder God
Posts: 9513
Joined: Thu Nov 01, 2007 9:54 am

Post by RRSunknown » Thu Sep 27, 2012 1:50 am

Чакай сега, ти на миналата страница ми обясняваше как няма начин да има не много вярващи мюсюлмани, че всички мюсюлмани още от началото до сега са едни и същи и извднъж излиза че твоите родини "не вярват кой знае колко". Честно казано малко ме съмнява дядото който описваш като най-възрастен родина да е професор контактувал цял живот с християни.

Говорил и съм с доста персийци живеещи в момента в България - на никой от тях грам не му пукаше на каноните на исляма и всички твърдяха че строя е насилствен, както комунизма е бил в България.

User avatar
Zeiss_optik
Arcanist
Posts: 771
Joined: Fri Feb 18, 2011 7:20 pm

Post by Zeiss_optik » Thu Sep 27, 2012 1:56 am

RRSunknown wrote:Чакай сега, ти на миналата страница ми обясняваше как няма начин да има не много вярващи мюсюлмани, че всички мюсюлмани още от началото до сега са едни и същи и извднъж излиза че твоите родини "не вярват кой знае колко".
Нищо подобно - написах, че няма толерантен ислям, а толерантни мюсюлмани:
Zeiss_optik wrote:Toлерантен ислям няма. Има толерантни мюсюлмани.
А после уточних и кои са те:
Zeiss_optik wrote:Изобщо - толерантни могат да бъдат само онези мюсюлмани, които са такива само номинално - но иначе не са кой знае колко религиозни. Но понякога и от тяхна страна има изненади.
Дядото наистина не беше професор, но затова пък беше воювал заедно с руснаци против немците.
Hemos pasado!

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Thu Sep 27, 2012 5:37 pm

Моят опит показва, че същото важи и за християните.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Morwen
Shadowdancer
Posts: 13468
Joined: Sat Dec 20, 2003 1:20 am

Post by Morwen » Thu Sep 27, 2012 5:45 pm

Аз да попитам - не се ли казва молла? В смисъл, на руски може и да иначе, но на български...
I don't wanna die
But I ain't keen on living either

User avatar
Zeiss_optik
Arcanist
Posts: 771
Joined: Fri Feb 18, 2011 7:20 pm

Post by Zeiss_optik » Thu Sep 27, 2012 10:53 pm

Morwen wrote:Аз да попитам - не се ли казва молла? В смисъл, на руски може и да иначе, но на български...
Всъщност е погрешно да се обединява в една дума ("молла" - на български и "мулла" - на руски) шиитското и сунитското понятие - защото съдържанието им е различно. В шиитския свят има молли (обществени религиозни лидери), а в сунитския има мулли - което обаче не е религиозен сан, а по-скоро обществено признание за хора, отлично запознати с Корана и Хадисите.
Hemos pasado!

Who is online

Users browsing this forum: Ahrefs [Bot] and 91 guests