Index citation

За коментари и излияния от всякакъв род, число, спрежение и залог

Moderator: Moridin

User avatar
Marfa
Moderator
Posts: 11240
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:12 pm
Contact:

Post by Marfa » Sun Dec 04, 2011 1:32 pm

Roamer wrote:
Amelia wrote:За времето и пространството - не знам достатъчно от космологията, теориятата на относителността и квантовата механика, че да се произнеса адекватно за времепространствените връзки. От друга страна, не знам достатъчно малко от тях, че да ме избие на езотерични разсъждения на тая тематика.
В темата за идентичността. Не че е казала нещо особено ново, просто винаги ми харесва, когато някой формулира точно тези две страни на точно тази позиция по този начин :)

И, да, това важи не само за времето и пространството, а за повечето неща, за които изумително много хора все още не могат да осъзнаят, че науката е достигнала *достатъчна* степен на развитие, за да може с достатъчно голяма степен на доверие да се приемат научните позиции.
Без да ща го бях сплитната и това. :oops:
This octopus! Let's give him boots, send him to North Korea!

Image<-Подробно описание на нещата, които ми образуват нерви :twisted:
Уук.

User avatar
Morwen
Shadowdancer
Posts: 13468
Joined: Sat Dec 20, 2003 1:20 am

Post by Morwen » Mon Dec 05, 2011 3:30 pm

Marfa wrote: Та, за обучението по литература. За мен е естествено, че освен съответния материал, който се изучава, е полезно и дори задължително човек да прочете и мнението на специалист, който сигурно е доста по-сведущ от него. После обаче идват разминаванията ни с моята учителка. По-точно с моите учителки... Така де, като ще си споделяме, не мога да пропусна другарката (такива бяха времената) Иванка Петрова и фундаменталното разкостване на "До Чикаго и назад", което се оказа бунт на Алеко Константинов срещу прогнилата буржоазна система в цялост и на мрачния американски капитализъм в детайли. Ето този пасаж по-конкретно:
Приближих се и аз до чиновника. Той ме попита как ми е името. Като чу фамилията с окончание на "оff ", той избърбори: "Вие сте русин?"
- Не, аз съм българин.
- ?!
- Българин съм, от България.
- ??!!
- Бългéриен! - извиках аз по-натъртено, понеже почна да ме сърди невниманието на този американец. Глух ли е? - Бългéриен!
- Унгария - ме поправи той.
- Каква ти Унгария! България на Балканския полуостров. - Мене и яд ме хвана, и досмеша ме, като гледах как си напрягаше той паметта да си припомни - аджеба, где ли ще бъде туй царство! Нашите вестници ежедневно цитират такива чудесни отзиви на иностранната преса за напредъка на нашето отечество, а този невежа не чул даже името "България"!
Аз се сетих, че може би да не изговарям добре, по тяхному, названието на нашето княжество, и затова извадих и разложих пред него картата на Европа и си тикнах пръста всред София.
- Оh, уеs, Тurkeу; аll right!
- Но, sir - протестирах аз, а той не иска и да чува, пише ме за турчин. По този начин той потурчи и Филарета, и доктора. Последният се разочарова и намрази американците: "Чудно нещо - повтаряше той, - хич България да не знае къде е? Остави ги, невежи!"
Знаете ли какво иска да ни каже авторът? Кажи, Филипе! (Филип е любимецът). Да, точно така! Американските империалисти нарочно държат бедния трудов американски народ необразован! Ето за това бедният митничар не е чувал за България! Защото няма достъп до образование, защото капиталистическият господар го подтиска, а е по-лесно да го подтиска, като го държи необразован! Ами това? Това? Какво означава това?
...един грамаден негър се приближи с импозантността на Бисмарка към нашата маса, в едната ръка с карандаш, в другата - една книжка. Той вдигна карандаша нагоре и удари два пъти по книжката. Явиха се двама негри - едина сложи пред нас картата за яденията, другият - три чаши вода с лед и се оттеглиха. Ние се изгледахме. Докторът повъртя, повъртя чашата: "А бе вие гладни ли сте, мене хич ми се не яде - вода ми се пие" - и дигна чашата с ледената вода на празен стомах. "Ама я виж за всеки случай какво има в картата." В картата имаше триста работи, ама кой ги разбира! Еле разбрахме, че има супа, розбив, бифтек и десерт. И туй стига. Негърът ни гледа, гледа, па видя, че не сме хептен американци, и ни предложи да ни аранжира сам един обяд. Туй беше първата дума, която чухме. O, как се зарадвахме ние на тази необикновена за един американец любезност. Дадохме съгласието си; черният се поклони и изчезна. Другият негър забеляза празната чаша на доктора и я допълни с една едва уловима усмивка. След малко яви се нашият официант и поднесе на всякого от нас по един резен пъпеш и по една лъжичка. Благодарим за угощението! "Е, докторе, след ледената вода как ти се струва пъпешът?" - обърнах аз на шега. Какво да се прави! Нов свят, нови обичаи! Взехме лъжичките и задълбахме пъпеша. Яви се негърът, изчисти масата и ни попита "кафе или чай". Е, хубава работа! Че туй ли му е обядът! Сега знаем вече какво значи всичко това, но в онзи момент! Нямаше как да се разправим и казахме "кафе". Той отиде до една маса и като се върна, изсипа пред всякого от нас по половин дузина ножове, вилици и лъжички! Опак работа! Туй за кафето ли е! Та като почна оня ми ти дявол да мъкне ядения, риби, меса, омари, соуси, салати, сладки, разхладителни, фрукти - ние се спряхме, па го гледаме! И ни напуши смях. Иди им разбери на тези американци! Черните се изправиха настрана и като че очакваха да видят "дивите" европейци да ядат банани с риба или крем със салата.
Как "кое" какво означава? Правилно, Филипе! Негърът е бивш роб, естествено. А им поднасят чаша вода с лед, за да видят могат ли да си платят! Иначе им показват вратата. Но негърът е невинен, вината е на собственика на ресторанта, който е пълно отражение на капиталистическата система... Но да разгледаме и следния епизод:
В пивниците, съдържани от американци, няма места за сядание; всяка консумация става пред буфета; там са наслагани всевъзможни закуски на разположението на посетителите безплатно. Ако си с дебелички очи, можеш да изпиеш само една бира, а да се нахраниш хубавичко със закуски и ще правиш тази "економия" дотогава, докато един ден стопанинът не те улови за яката и ти помогне да изхвръкнеш из вратата. За наше щастие стопанинът на тази пивница беше немец, не успял още да се американизира.
Тук вече и Филип не можа да се справи. Знаете ли какво е искал да каже авторът? Че собственикът на пивницата съчувства на бедния трудов американски народ и му дава възможността да похапне без пари...

Нда.
I don't wanna die
But I ain't keen on living either

User avatar
RRSunknown
Elder God
Posts: 9513
Joined: Thu Nov 01, 2007 9:54 am

Post by RRSunknown » Tue Dec 20, 2011 3:41 pm

Добрата стара цитадела
Сид иска да е като Рикардо Патрезе - вторият пилот, който работи за отбора без много шум - истината е обаче, че има качествата на Ален Прост - интелигентен, спокоен, винаги готов да помогне.
Аз, естествено, съм Михаел Шумахер на фентъзито

User avatar
Morwen
Shadowdancer
Posts: 13468
Joined: Sat Dec 20, 2003 1:20 am

Post by Morwen » Tue Dec 20, 2011 3:49 pm

Да си знаят мястото хората...
I don't wanna die
But I ain't keen on living either

User avatar
Morwen
Shadowdancer
Posts: 13468
Joined: Sat Dec 20, 2003 1:20 am

Post by Morwen » Wed Dec 28, 2011 9:11 am

Amelia wrote: Аз не държа жените в книгите да правят кариера и да са достатъчно физически силни, че да сложат някой мускулен мъжки персонаж на коляното си и да го пляскат по дупето като малко дете. Искам просто да са добре направени. За тая цел мъжът-писател трябва да е седнал и да е помислил най-напред за общочовешките неща в женския си образ, а после и за половоопределените. А не да се е хванал да си пише жените с нагласата "мистериозен пол е тва и не го разбирам, затва дай да взема да наплякам вицовите клишета тука на едно място - народна мъдрост е тва, със сигурност няма как да сбъркам с нея". И крайният резултат да е чалга-бамбинка с лоботомия.
I don't wanna die
But I ain't keen on living either

User avatar
Marfa
Moderator
Posts: 11240
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:12 pm
Contact:

Post by Marfa » Sat Jan 21, 2012 11:02 am

Amelia wrote:Не знам що СОПА не се обсъжда тук - все пак е предния чудесен продукт на дъ ленд ъф дъ фрий енд хоум ъф дъ брейв.

Затова пък аз смятам да ви разкажа за тоталния ташак, който се случва с упражненията ни по химия в момента. Начи, построиха ни нова сграда. Кат слънце! Няква супер селф-състейнабъл, еко, грийн и прочее постройка, дето цялата е в стъкло, ползва като енергиен ресурс слънце, вятър, тевтонични движения и мидихлориани, рециклира всяка молекула дето се произведе в нея и изобщо, сериозната работа.

Та, първото ни упражнение е определяне на твърдост на вода. Т.е. идеята е да си вземем чешмяна вода и да измерим количеството калций в нея с титруване. И миналия семестър, когато почват да ползват сградата за пръв път изведнъж се оказва, че в чешмяната вода там няма никва твърдост!

Щото, разбирате ли, сградата си правела сама водата от стопен сняг, валежи и прочее. И сега, на връхта на този технологически прогрес ние или ще трябва да слагаме калций във водата, за да стане изобщо това упражнение, или ще трябва да влачим бидонища с чешмяна вода от някоя от другите сгради. Култец!

Другата убергениална гениалност е това, че всички стени са от стъкло. Начи, от улицата още могат да те видят кво правиш. И на това стъкло не им е хрумнало, че ще трябва да се сложи черна или бяла дъска, за да пишем по нея. Понеже сме в 21 век, трябва да сме хип и фънки и да правим презентации. След големия квик от миналия семестър, че все пак е НУЖНО от време на време да се напише некоя буква пред тея деца и само с презентация не става, са ни докарали дребни стъклени, полупрозрачни дъсчици на колелца. Те са с височината и широчината на закачалка и са разделени на две през средата с няква плоскост, на която да оставяш маркерите и изтривалката. Т.е. тая площ от тях, в която може да се пише е малкият квадрат, който се оформя в горната част на дъската след разделянето й по тоя начин. Отдолу също има такъв квадрат, но за да пишеш в или да четеш от него, трябва да легнеш на пода. И понеже нещото е направено от полупрозрачно стъкло, почти не се вижда кво пиша с маркера по него. Баси, все едно Епъл са я проектирали тая лаборатория, заклевам се! :shock:

Другото ми любимо наблюдение от тази седмица е това как модерният капитализъм ни поставя в условия, дето и в развиващите се страни не са толкова зле. Начи, имам група с 40 студента в нея. Това по своему е абоминация - дори прародителите ни по времето на комунизма рядко е трябвало да учат по 40 деца в един клас. Аз на тия 40 деца мога да им дам по 1/40 от вниманието си. ТОВА получават те след неквите бесни хиляди, които са платили за образованието си.

На всичкото отгоре са ми дали стая, в която има чинове и столове за максимум 39 от тях. 40-ото явно трябва да седне в нечий скут или да ми се качи на раменете, не знам. Може би гледат кубатурата на стаите за тея неща - колко слоя ученици можеш да поместиш във височина, някви такива работи. Та въпросната стая е няква душегубка, под земята, която като се напълни със студенти, всеки от тях със стандартния си за Калгарианската зима скафандър + огромната, съпровождаща го раница, БУКВАЛНО не остава място да се стъпи. Сигурна съм, че и в най-изпадналите райони на Африка, Индия и Латинска Америка е по-добре от това. Аз мога да се движа само латерално пред дъската, като някъв блокиран робот от тея дето чистят пода.

Ходихме да се разправяме с шефката и от следващата седмица дано сме в някви по-нормални стаи вече.
:lol: :lol: :lol:
This octopus! Let's give him boots, send him to North Korea!

Image<-Подробно описание на нещата, които ми образуват нерви :twisted:
Уук.

User avatar
Claymore
Ascendent
Posts: 4957
Joined: Sat Sep 12, 2009 9:55 pm

Post by Claymore » Sat Mar 24, 2012 10:29 am

Amelia wrote:
Interpreter wrote:
Amelia wrote: Щото ние тук сме се извисили до камбанарията на Скалистите планини, което е още по-високо. Ако за нас е ставало дума - благодарим за позволението!
:) Ако диаспората решите да издавате в-к "Скалисти планини" с опростен правопис, основан на канадско-българския говор, бих се абонирал от едното любопитство. :wink:
Обаче махнете и краткия член.
Ако е подлог, слагаш извито ударение над първата съгласна отдясно наляво, а ако е допълнение - чавка отдолу ;Р
Краткия, от нас да мине, ще го оставим. :lol:
Все някво членуване ни трябва, а и той е по-близък до говоримия език.

И аре стига с тая елитарност и интелигентност, че ще се обърне да ви захапе за гъзовете.
Погледнете предишната страница - супер елитарните ни и начетени потребители в супер елитарния ни и начетен форум се обясняваха в ненам колко на брой поста за някъв смотан пълен член. Нищо че на всички ни беше безкрайно ясно кво искат да кажат казващите с изреченията си там и т.н. Ей затва викам, че е ебаси излишната изгъзица, за която трябва човек да седне и да мисли над всяко изречение, вместо просто да си пише ефективно и да се върши работа.
QFT :mrgreen:
What's a goon to a goblin? What's a shooter to a shotta?
I can boom shakalaka your medulla oblongata

User avatar
Trip
Moderator
Posts: 6353
Joined: Sat Dec 31, 2005 7:30 am
Contact:

Post by Trip » Sat Mar 24, 2012 11:27 am

Има разлика във времетраенето между това да мислиш за нещо и в това да го облечеш в думи.

User avatar
Interpreter
Forsaken
Posts: 3462
Joined: Sun Aug 07, 2005 5:57 pm
Location: тук - там

Post by Interpreter » Sat Mar 31, 2012 8:38 pm

Положителното настроение и усмивката са най-важните условия да сме усмихнати и положително настроени.
Казано по телевизора.
"Не вярвам в колективната мъдрост на индивидуалното невежество."
- Йежи Лец, "Невчесани мисли"

User avatar
Interpreter
Forsaken
Posts: 3462
Joined: Sun Aug 07, 2005 5:57 pm
Location: тук - там

Post by Interpreter » Fri Apr 06, 2012 8:08 am

Това е животът. Подстрижеш се, тя взела, че косата ти пораснала. Нахранил си се, след три дни пак си огладнял. Ти го махаш, той гледа да пробие от другаде да си сложи барачката!
- Кирил Йорданов, кмет на Варна
"Не вярвам в колективната мъдрост на индивидуалното невежество."
- Йежи Лец, "Невчесани мисли"

User avatar
Interpreter
Forsaken
Posts: 3462
Joined: Sun Aug 07, 2005 5:57 pm
Location: тук - там

Post by Interpreter » Sat Apr 07, 2012 7:34 pm

Смъртта, момчета, идва различно.
За човека - в черно и с коса в ръката.
За мухата - по потник, шорти и с вестник в ръката.
- Нико Морския от "Папагала"
"Не вярвам в колективната мъдрост на индивидуалното невежество."
- Йежи Лец, "Невчесани мисли"

User avatar
passer-by
Elder God
Posts: 8280
Joined: Thu Sep 20, 2007 5:42 pm

Post by passer-by » Sun Apr 08, 2012 1:59 am

Валери, тук е за форумни цитати, на теб май ти трябва по-скоро тая тема - viewtopic.php?t=3118
:wink:

User avatar
Marfa
Moderator
Posts: 11240
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:12 pm
Contact:

Post by Marfa » Sun Apr 08, 2012 10:09 am

Е, що бе, за всякакви цитати си е темичката. :)
This octopus! Let's give him boots, send him to North Korea!

Image<-Подробно описание на нещата, които ми образуват нерви :twisted:
Уук.

User avatar
Morwen
Shadowdancer
Posts: 13468
Joined: Sat Dec 20, 2003 1:20 am

Post by Morwen » Sun Apr 08, 2012 2:38 pm

Марфе, все пак ти си писала това на първата страница
Отварям тая тема, чиято цел е:

1. Обогатяване на световното културно наследство
2. Силно обогатяване на световното културно наследство.

За тази цел тук ще се слагат избрани cool форумни цитати.
I don't wanna die
But I ain't keen on living either

User avatar
Marfa
Moderator
Posts: 11240
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:12 pm
Contact:

Post by Marfa » Sun Apr 08, 2012 6:10 pm

Е то беше преди пет страници се пак. :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
This octopus! Let's give him boots, send him to North Korea!

Image<-Подробно описание на нещата, които ми образуват нерви :twisted:
Уук.

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 77 guests