The Science Topic

За коментари и излияния от всякакъв род, число, спрежение и залог

Moderator: Moridin

User avatar
Amelia
Moderator
Posts: 12921
Joined: Mon Aug 30, 2004 9:49 am

Re: The Science Topic

Post by Amelia » Fri Apr 12, 2019 9:14 pm

трубадур wrote:
Fri Apr 12, 2019 10:07 am
или селяците ще квичат против атомна енергия, която според кънспириситу ще ги направи още по-големи дебили.
I love you, you know that? :heart:

Бе ние вероятно ще оцелеем като вид, щото сме бая приспособими, а и технологията ни е стигнала дотам, че може да ни направи да живеем в доста неблагоприятни условия, ако ни се наложи. Но и аз съм в процес на grieving за фауната, която ме заобикаляше като бях малка и която вече я няма или е намаляла дотолкова, че никой не я вижда. Израснах в изумително красив свят с пеперуди, земни пчели, светулки и грамадни бръмбари с още по-грамадни рога и щипки. Дори в София ги имаше тея неща - по тревните площи около Младост 2, където си изкарвах бая от уикендите и ваканциите. Изчезнаха дълго преди да се преместя в Канада, а като гледам и в Канада са изчезнали местните еквиваленти, поне според приказките на кореняците дето познавам. Само като си помисля колко food chains сме унищожили и ме обзема паника. Учените вече не говорят меко - масово предупреждават, че сме на прага на Апокалипсис. Не знам да сме имали друг път в историята ни такова страховито съгласие за неизбежността на предстоящата катастрофа от страна на най-интелигентните хора на планетата. В тая част на света, включително Канада, им се смеят, щото преди 20 години им казали еди какво си и то не станало точно така, следователно няма кво да им се обръща внимание на тея хора. Сега тук в Албърта ще изберем изключително корумпираните ни консерви, основно щото на населението не му се плащат допълнителни 4 цента за гориво (carbon tax в провинцията, за който се говорят всякакви лъжи по консервативните медии) и всички селяни, дето изкарваха 6-цифрени суми с незавършена гимназия, си мислят, че консервите магически ще върнат златните времена на петрола. И въпреки това вече се движим напред към новите енергийни технологии, щото няма как да не се движим. Закъснели сме много, факт, но глобалната промяна в начина на мислене вече е почнала. Няма да стане без кризи обаче - петролът е твърде обвързан с икономиката ни и промяната ще боли много. Ще има по-лошо от случващото се във Франция с жълтите жилетки. Като цяло обаче това може да е неизбежна и необходима стъпка за излизането ни в Космоса и по-дългосрочното ни оцеляване като вид.

Дано все пак умра, преди всички неопитомени растения и животни да ги хване липсата.
My Anime List , My Manga List

Oui. Je suis garbage.

User avatar
трубадур
Elder God
Posts: 5701
Joined: Sat Apr 07, 2007 4:33 am

Re: The Science Topic

Post by трубадур » Sat Apr 13, 2019 12:09 am

На мен спомените ми сякаш за по-мрачни. Помня доста китни полянки, селца и пр. ама с времето осъзнавах колко са малки в действителност и еднотипни. Тъпото на порастването е, че всичките магически и огромни места бързо се смаляват. А като знам навремето какво приключение беше да излезеш от града и да си наблизо до вилните зони. И ся направо като се върна в бегето след няколко месеца да видя родата и като знам че ми предстоят маане на гащи из природните ни красоти, които пред очите ми умираха - заебани местности, овощни градини и какво ли още не, дето са изхранвали само допреди 30-40 години десетки хиляди, сега са кафяви, съсухрени и мъртви, направо кеф. Сигурно ще скипна бдж-то, щото там е най-тъжна картинката. Около релсите приордата е толкова насрана, че ум да ти зайде. А да го еба, като бях янг бой всичко сякаш беше по-зелено. :mrgreen:

User avatar
Xellos
Moderator
Posts: 20283
Joined: Fri Apr 02, 2004 10:08 pm

Re: The Science Topic

Post by Xellos » Wed Apr 17, 2019 5:30 pm

Аз покрай разни спорадични неща из нета и стендъпи, се загледах тия дни в клипове на разни гости на Bill Maher и известни нАучни титани.

The Poetry of Science: Richard Dawkins and Neil deGrasse Tyson
https://www.youtube.com/watch?v=9RExQFZzHXQ

Като това с Ричард До(у)кинс :heart:
Richard Dawkins - "The God Delusion" - Full Documentary
https://www.youtube.com/watch?v=liR2JCybA90

И дори цял филм, в който капка по капка с тоя неустоим бавен олд бритиш глас разкоства религиите как си трябва. (Нарежда ми се в топ-а след Атънбъро по мега глас за наратор).
https://www.youtube.com/watch?v=uQ7GvwUsJ7w :yay: :heart:
:ninja:

User avatar
Amelia
Moderator
Posts: 12921
Joined: Mon Aug 30, 2004 9:49 am

Re: The Science Topic

Post by Amelia » Wed May 15, 2019 9:38 am

Шоуто на Браян Кокс беше от онези прекрасни научни презентации, които ти докарват спиритуални преживявания. В моменти като тези обичам Вселената и науката повече отвсякога. :heart:

Показа ни невероятни красоти, повечето от които бяха реални снимки от телескопи или симулации на базата на разни уравнения. Помните ли оня отвратителен боклук на Нолан, Интерстелар? Значи, сега видяхме не само видеото на черната дупка от филма, а и симулация на това как изглежда въпросната малко по-отдалече.

Освен Кокс, имахме включвания от време на време на комика Робин Инс, от когото аз лично нямах нужда, но очевидно беше сложен там да хуманизира малко научната част, да я смеси с arts и да ни покаже малко по-емоционалната страна на науката и как тя се свързва с интимни преживявания и размисли от живота на всеки един от нас. Не беше лош, всъщност и имаше няколко доста докосващи монолога.

Самата наука беше драскотина на повърхността на върха на айсберга, т.е не задълбахме кой знае колко в материята и обясненията наистина бяха като за laymen, aбсолютно достъпни за всеки завършил гимназия. Което беше чудесно, всъщност и напълно достатъчно за постигане на поставените цели. Философските проникновения също не бяха нищо ново под слънцето, но Кокс е приятен за слушане оратор и ги приказва така, че да ти въздействат.

Ако някой ден въпросния намине към България, идете да го гледате, заслужаваше си всяка секунда и всеки цент. Няма дати за България, но има за разни други места из Европа, в случай че попаднете на някое правилно място по някое правилно време:
https://briancoxlive.co.uk/#tour
My Anime List , My Manga List

Oui. Je suis garbage.

User avatar
трубадур
Elder God
Posts: 5701
Joined: Sat Apr 07, 2007 4:33 am

Re: The Science Topic

Post by трубадур » Wed May 15, 2019 9:52 am

Интерстелър е шедьовър 10/10, нолан е бок и най-великият американски режисьор евър!!1!, иначе основният пич зад симулацията във филма е поканен от Кокс да направи симулациите за турнето и нашият се е съгласил. То и във филма, както и при представлението не става въпрос за специални ефекти и анимации, ами за симулация с реални данни, което като разбрах беше мега и ме накара да харесвам филма дори още повече. Иначе мега за изживяването.

User avatar
Amelia
Moderator
Posts: 12921
Joined: Mon Aug 30, 2004 9:49 am

Re: The Science Topic

Post by Amelia » Thu May 16, 2019 8:05 am

трубадур wrote:
Wed May 15, 2019 9:52 am
Интерстелър е шедьовър 10/10, нолан е бок и най-великият американски режисьор евър!!1!,
Омри, плз.

Между другото, ей тука е оригиналната статия на Кип Торн (физика, чийто екип е правил симулацията за Интерстелар) + редица видеа към нея, така че да може да се насладите и вие на тези гледки:
https://iopscience.iop.org/article/10.1 ... 65001/data

Видеото на презентацията на Кокс беше малко по-изпипано обаче.
My Anime List , My Manga List

Oui. Je suis garbage.

User avatar
Marfa
Moderator
Posts: 11233
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:12 pm
Contact:

Re: The Science Topic

Post by Marfa » Thu May 16, 2019 9:48 am

Интерстелар е подигравка с всеки, дето има некви познания по физика ниво шести клас и логически способности, които да му позволяват едновременно да мисли и да дъвче дъвка. Джаст сейн. В общи линии е като пета серия осми сезон ГоТ. Много красиво и адски тъпо.
This octopus! Let's give him boots, send him to North Korea!

Image<-Подробно описание на нещата, които ми образуват нерви :twisted:
Уук.

User avatar
трубадур
Elder God
Posts: 5701
Joined: Sat Apr 07, 2007 4:33 am

Re: The Science Topic

Post by трубадур » Fri Jun 28, 2019 10:01 am

Новата голяма мисия на наса е да изпратят машинка на Титан:

https://www.sciencemag.org/news/2019/06 ... -rich-moon

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Re: The Science Topic

Post by Roland » Sat Jun 29, 2019 9:14 am

Това е полу-социологически и полу-литературен въпрос: ако приемем, че сме на прага на сингуларност, в която голяма част от населението няма да има работа заради автоматизация, кои професии ще са все още необходими? Кои ще станат ПО-необходими?
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Alexis
Forsaken
Posts: 2684
Joined: Sun Jan 11, 2004 4:57 am
Location: In front of the computer

Re: The Science Topic

Post by Alexis » Sat Jun 29, 2019 10:38 am

Ако искаш малко по-сериозен и обоснован отговор на поставения въпрос, кажи какво средставлява обществото, което е изправено пред този проблем. Каква структура има, какви ценности, колко силно изразени социално/икономическо/политическо и т.н. неравенство? Ако приемем че става дума за нашата планета, доколко има изчерпване на ресурсите и доколко са измислени начини за заобикаляне/компенсиране на тези проблеми. Има ли достъп до други планети и цивилизации за използване на техни ресурси и т.н? Природата създава ли условия за живот на всички части от планетата или части са необитаеми и е имало масивно преразпределение на миграционните потоци. Климатът бил ли е трайно прецакан?
Hic locus est ubi mors gaudet succurrere vitae

Обичам си аватара!!

Die, Fanboys <- a blog for random anime bashing and raving

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Re: The Science Topic

Post by Roland » Sat Jun 29, 2019 3:37 pm

Ъъъ, аз говоря за нашето общество следващите десетина години всъщност.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Martix
Jaghut Tyrant
Posts: 1935
Joined: Mon Aug 21, 2006 12:44 pm
Location: selfmade plain

Re: The Science Topic

Post by Martix » Sat Jun 29, 2019 3:57 pm

10-тина години друг път, по-скоро 100, но ако наистина приемем, че сингуларността ни застигне, всички професии изискващи високо образование ще се адаптират. Инженерите вече няма да проектират, а ще цъкат "Generate Project" бутона и после ще се подписват, но пак ще взимат същите пари. Адвокатите само ще управляват базите данни с дела и ще се подписват под показанията, и пак ще взимат същите пари.
Професии, които ще замрат са шофьорите на таксита, работниците в цехове, там ще остане по един отговорник и тва е.
Професия, която ще стане още по-необходима е програмирането. Ще са нужни още повече хора, които да обучават невронните мрежи и да конфигурират AI-тата.
There are no rules! I'm gonna get you!

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Re: The Science Topic

Post by Roland » Sat Jun 29, 2019 4:02 pm

Martix wrote:
Sat Jun 29, 2019 3:57 pm
10-тина години друг път, по-скоро 100, но ако наистина приемем, че сингуларността ни застигне, всички професии изискващи високо образование ще се адаптират. Инженерите вече няма да проектират, а ще цъкат "Generate Project" бутона и после ще се подписват, но пак ще взимат същите пари. Адвокатите само ще управляват базите данни с дела и ще се подписват под показанията, и пак ще взимат същите пари.
Професии, които ще замрат са шофьорите на таксита, работниците в цехове, там ще остане по един отговорник и тва е.
Професия, която ще стане още по-необходима е програмирането. Ще са нужни още повече хора, които да обучават невронните мрежи и да конфигурират AI-тата.
Според доста хора сме близо до нова индустриална революция. Повечето фабрики в развитите страни са на практика напълно автоматизирани, Китай вече има ИИ, customer services все повече и повече са алгоритми, вместо реални хора. Очаква се до пет години да имаме камиони без шофьори. Десетина години всъщност е бая реалистично...

Иначе и аз тези професии мисля. Хората на изкуството също, естествено, макар че компютрите стават все по-добри в генерирането на реалистични образи, та е възможно актьорската професия да стане чист войсоувър.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Alexis
Forsaken
Posts: 2684
Joined: Sun Jan 11, 2004 4:57 am
Location: In front of the computer

Re: The Science Topic

Post by Alexis » Sat Jun 29, 2019 5:27 pm

Ако говорим за реалност подобна на нашата сега, то тогава почти всички service професии ще са нужни. От ниско-квалифицирани като фризьори, маникюристи и камериери, до високо квалифицирани като лекари/сестри и адвокати

Ще има огромна нужда от инженери, компютърни специалисти и за софтуер, и за хардуер. Проектанти. Вероятно ще нарастне нужата от медиатори и психолози, заради асоциираната самота, която обикновено прекалената механизация генерира.

Професиите свързани с високо ниво на въображение ще се запазят, но доколко ще просперират ще зависи от ценността, която се придава на генерирания продукт/услуга. Актьорите ще имат работа, но вероятно външността ще е още по-значима, заради високата резолюция, тоест всички работещи по оформянето на перфектната визия за тези хора ще имат хляб. И няма да се върши от машини заради инхерентната субективност по отношение на възприятието за красота. Всъщност това ми напомня, че всичко, свързано с по-висок коефициент за субективност ще има нужда от човешка намеса и трудно би било заменено от машини. Вероятно е трудно да се програмира нужния субективизъм.

За музикантите, зависи от снобизма за слушателите. Машините могат да бъдат заредени с произведения на гении като Моцарт, Бетовен и подобни или дори Меркюри, Ленън, Уебър, Бърнстийн и подобни. Изпълнението също може да се генерира след като се заредят изпълненията на други гении на съответните инструменти, макар да липсва част от индивидуализма на специфичния изпълнител. Ако обаче има силна сфера на снобизъм, тогава може да има ценене на изключително надарени мизиканти и музиката ( по подобие други изкуства) да се консумират на две нива - тип "бърза/ежедневна храна" и тип "елитна гурме кухня". И вероятно тези музиакнти които не са на ниво за "елит" ще са толкова ценни, колкото сега са атлети, които не стават за международни сътезания, тоест - почти никак. Нещо подобно очаквам за писатели, скулптори и художници.

Вероятно готвенето все още ще се върши от хора, отново защото има нарастване на снобизма свързан с храненето. Вероятно в иделния случай ще намалее бюрокрацията заради възможността за много админ. услуги да са почти моментално генерирани електронно. Това би довело до още по-интензивна нужда от кибер-сигурност.

Засега това ми хрумва непосредствено. Но отново силно зависи от неща, които реално могат да настъпят до 10 г. ако дотогава минем критичната граница за климатичните промени, това може да доведе до драматични социо-икономиччески промени, които изцяло биха изменили много неща, ако и да имаме същата посока на развитие по отношение на технологиите. Или ако велики сили на мира като САЩ, Русия, Израел или Саудитска Арабия не ни хвърлят в хаоса на нова Световна война.
Hic locus est ubi mors gaudet succurrere vitae

Обичам си аватара!!

Die, Fanboys <- a blog for random anime bashing and raving

User avatar
Amelia
Moderator
Posts: 12921
Joined: Mon Aug 30, 2004 9:49 am

Re: The Science Topic

Post by Amelia » Sat Jun 29, 2019 7:10 pm

Е то, ще имаме ли професии (така както ги разбираме днес - бачкам нещо, плащат ми, за да не умра от глад)? Според някои хора, машините ще правят всичко, ресурси ще има за всички без пари, а ние ще си правим каквото си искаме като кеф, а не като работа.

Иначе в по-близко бъдеще, преди да достигнем тая технологична утопия, вероятно ще ни останат професиите, за които е нужно човешко въображение и мислене на високо ниво (изкуства, наука, инженерство) и емпатия (тука сигурно ще се появят някви нови професии дето да ни дават нужната социализация и компаниъншип).
My Anime List , My Manga List

Oui. Je suis garbage.

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 11 guests