Хомеопатия, антибиотици, тибетска медицина и биоенергии ;р

За коментари и излияния от всякакъв род, число, спрежение и залог

Moderator: Moridin

User avatar
Morwen
Shadowdancer
Posts: 13468
Joined: Sat Dec 20, 2003 1:20 am

Post by Morwen » Thu Oct 21, 2010 10:33 am

Вчера бяха разбити представите ми за хомеопатията, както и част от детската ми невинност. Значи, едно време като се бях интересувала, бях прочела в някаква статия, че идеята на хомеопатията е, че вещество предизвикващо някаква болест в малки количества може да накара организма да се активира срещу нея. Почти като ваксина, нали, и звучи логично, макар че за целта човек трябва да го приема преди, а не след разболяването...
Само че явно не бях дочела. Веществото не просто било малко, а се разреждало, докато не остане нищо от него, а за останалото се разчитало на паметта на водата! Ако се разтръсквал вертикално, разтворът дори бил по-лековит!
Значи, хомеопатите на практика те лекуват с бистра водица, която обаче трябвало да помни, че в нея е разтваряно нещо (но не и всичката гнус минала през нея преди пречиствателната станция, примерно).
I don't wanna die
But I ain't keen on living either

User avatar
JaimeLannister
Forsaken
Posts: 3103
Joined: Mon Apr 05, 2004 7:31 pm
Location: Лясковец - София

Post by JaimeLannister » Thu Oct 21, 2010 11:22 am

Morwen wrote:Вчера бяха разбити представите ми за хомеопатията, както и част от детската ми невинност. Значи, едно време като се бях интересувала, бях прочела в някаква статия, че идеята на хомеопатията е, че вещество предизвикващо някаква болест в малки количества може да накара организма да се активира срещу нея. Почти като ваксина, нали, и звучи логично, макар че за целта човек трябва да го приема преди, а не след разболяването...
Само че явно не бях дочела. Веществото не просто било малко, а се разреждало, докато не остане нищо от него, а за останалото се разчитало на паметта на водата! Ако се разтръсквал вертикално, разтворът дори бил по-лековит!
Значи, хомеопатите на практика те лекуват с бистра водица, която обаче трябвало да помни, че в нея е разтваряно нещо (но не и всичката гнус минала през нея преди пречиствателната станция, примерно).
Разни мои познати ходят при хомеопат и ми се струва, че точно вещества в малки количества си им дават...
Иначе не съм запознат с въпроса в детайли, а и съм крайно скептичен, но чак пък да е само чиста водица ми се струва някакво крайно. Това може да е някое неортодоксално течение в хомеопатията ;)
"Основната и крайна цел на живота е смъртта и той винаги я постига." Зигмунд Фройд

"PRESENT IS THE TIME INCLUDING ALL TIMES
EACH SECOND IS ETERNITY AS ETERNITY IS NOW
AND NOW IS FOREVER..."

Курвите идват и си отиват, Star craft остава!

Image

User avatar
Morwen
Shadowdancer
Posts: 13468
Joined: Sat Dec 20, 2003 1:20 am

Post by Morwen » Thu Oct 21, 2010 11:26 am

По-скоро твоите познати ходят при напредничав хомеопат:)))
I don't wanna die
But I ain't keen on living either

bsb
Paragon
Posts: 640
Joined: Sun Dec 06, 2009 7:33 pm

Post by bsb » Thu Oct 21, 2010 11:28 am

Разбира се, че е чиста вода. Не е като да нямаме интернет и да не пише как точно се приготвят хомеопатичните препарати. Например http://en.wikipedia.org/wiki/Homeopathic_dilutions
Малко по темата, макар и да е леко некоректно: http://xkcd.com/765/

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Post by Moridin » Thu Oct 21, 2010 11:36 am

Аз като бях малък си мислех, че хомеопатията е просто лекуване с билки. После ме лекуваха с хомеопатия и бяха едни малки бели хапченца в много характерни цветни цилиндърчета за опаковки, никога не съм знаел, че са на принципа на ваксините - как може да са, след като предписват един препарат за много болести? Не се връзва някакси. Еле пък да е вода - тези си бяха твърдо вещество и както аптеката, така и лекарката (която бтв не беше коя да е, а доста известна в областта си - дерматология), ги водеха хомеопатични лекарства.
This is it. Ground zero.

User avatar
Morwen
Shadowdancer
Posts: 13468
Joined: Sat Dec 20, 2003 1:20 am

Post by Morwen » Thu Oct 21, 2010 12:11 pm

Ми мисля, че просто нашите хомеопати не са наясно какво е хомеопатията - понятието се ползва за всичко, което искаш да обявиш за натурално лечение без странични ефекти. Или може би се има предвид, че понякакви неизвестни причини хапчетата имат И хомеопатичен ефект.
Иначе няма пречка едно вредно вещество да предизвиква няколко болести, но все пак се оказа, че не е това идеята. А ако са твърде много това вещество или трябва да е много силно и с потенциални странични ефекти или просто е шарлатанство.
Бтв, публична тайна е че лекарите предписват сума ти хранитени добавки и прочие недоказани препарати, защото производителите им плащат.
I don't wanna die
But I ain't keen on living either

User avatar
Mushu
Aes Sedai
Posts: 1649
Joined: Tue Apr 13, 2004 11:39 am

Post by Mushu » Thu Oct 21, 2010 12:33 pm

Направо ме закопахте :shock: Аз както го разбирам и като имам предвид какви хомеопатични пием в къщи, те са ектракт от някакво растение например, конкретен пример с хомеопатични на основата на лайката и лука, едното за хрема, другото успокоително. Аз говоря за хомеопатичните на Боарон, разбира се, не съм ходила на класически хомеопат, даже не съм сигурна дали си имаме в Шумен такива. Но каквото съм чела/говорила с други майки (извинявам се, имам опит най-вече с децата), които са ходили при хомеопати, пак така стоят нещата.

User avatar
Morwen
Shadowdancer
Posts: 13468
Joined: Sat Dec 20, 2003 1:20 am

Post by Morwen » Thu Oct 21, 2010 12:36 pm

Тогава би трябвало да са фитотерапевтични. Но може би билките са смесени с нещо, което е хомеопатично?
I don't wanna die
But I ain't keen on living either

User avatar
The Dragon
Elder God
Posts: 9053
Joined: Wed Jan 14, 2004 9:03 pm

Post by The Dragon » Thu Oct 21, 2010 12:47 pm

Хора ... хомеопатията и наливането на живак в ушите са държали средната продължителност на живота около 35. Преди да вземете нещо поискайте обяснение как действа. Че да не давате на Penn & Teller възможност да правят още 20 сезона.
The sinking of the Titanic was a miracle to the lobsters in the ship's kitchen.

bsb
Paragon
Posts: 640
Joined: Sun Dec 06, 2009 7:33 pm

Post by bsb » Thu Oct 21, 2010 12:57 pm

На хомеопатичните лекарства пише степента на разреждане. Едно от най-популярните е със степен на разреждане 1:10^400: http://en.wikipedia.org/wiki/Oscillococcinum или, ако предпочитате, http://www.oscillo.com/about/facts-about-oscillo/ в раздела Active Ingredient, където пише "200CK HPUS"
Разбира се, това е малко прекалено, мисля, че по-често се срещат 12C и 30C (макар че може и да се заблуждавам). Колко е това, може да се види в съответната статия в Wikipedida.

Абе направо се чудя как може да се води този диалог тук.

User avatar
Morwen
Shadowdancer
Posts: 13468
Joined: Sat Dec 20, 2003 1:20 am

Post by Morwen » Thu Oct 21, 2010 1:00 pm

т.нар. метод на “потенциране”, който се състои в последователни разреждания на изходната субстанция в алкохол и дестилирана вода и последващи сукусии (т.е. енергични разтръсквания). Смята се, че чрез тези разтръсквания веществото, от което искаме да приготвим хомеопатично лекарство предава енергията, която носи в себе си на разтвора, в който се намира. Ценното на този начин на обработка е, че дори много силни отрови се освобождават от своята токсичност и се превръщат в животоспасяващи лекарства. Това е така, защото най-ефикасните хомеопатични лекарства за животозастрашаващи тежки състояния се получават именно от силно токсични вещества и растения.
Колко много празни думи. Забележете последните две изречения, които могат да се обоб щят в "Тези вещества стават много полезни от много вредни, защото се добиват от много вредни вещества." Логиката срамежливо се скри под юргана.
Широко използваните разреждания са стотичните (центизималните). Те се отбелязват така: СН. Какво означават те: имаме вещество, от което ще приготвим хомеопатично лекарство. Разтваряме го в спиртно-воден разтвор, като по този начин получаваме тинктура-майка. Вземаме от тази тинктура една част и я добавяме към 99 такива части нов спиртно-воден разтвор. Така получаваме 1СН разреждане (едно стотично разреждане). От това разреждане вземаме една част и я добавяме към 99 такива части нов спиртно-воден разтвор. Така получаваме 2СН разреждане – получаваме 2СН. И така продължаваме докато стигнем 5СН, 9СН, 15СН, 30СН – това са най-често използваните разреждания в практиката.
Ако продължим с разрежданията можем да достигнем до хилядократни и милионни степени на разреждане. Доказано е, че след около 15СН в хомеопатичното лекарство вече не съществува и една молекула от веществото, използвано за приготвяне на първоначалната тинктура-майка, т.е. в него не съществува никакъв материален носител на изходното вещество.
Тук е необходимо да направим разлика между лекарствата в алопатичната медицина, в които се цели точно обратното: ефектът на лекарството е доза-зависим, т.е. колкото повече химическо вещество има в лекарството - толкова то е по-силно и с по-категоричен ефект. Докато в Хомеопатията колкото по-голяма е степента на разреждането, толкова по-дълбок ефект има хомеопатичният медикамент.
Да, логично е, че когато слагаш отрови, ако от отровата няма и помен, ще е най-полезно. Въпросът е за чий си играеш с епруветки и шишенца.
Другият принцип е свързан с понятието “Жизнена енергия”! Нека да си зададем въпроса: по какво нашето тяло се различава от един предмет, например един стол. Ако подложим на химичен анализ и двете тела ще установим с огромно учудване, че качествено измерено човешкото тяло и столът са изградени от едни и същи химични елементи, дори с малка разлика в количеството на всеки от тях. Тогава какво дава тази огромна разлика? Кое ги прави различни? Това е енергията, която ги организира! Ами какво прави различията между хората? Всеки от нас има еднакви органи и тъкани, които функционират по подобен начин. Защо тогава всеки човек е уникален субект и неговите страхове, емоции, заболявания и външен вид са строго индивидуални и неповторими? Защо мислите са различни във всеки от нас? Именно енергията е тази, която ни прави уникални биологични същества! Нашето физическо тяло, нашите емоции, нашата психика и ум, нашият дух са обединени в уникално съзвучие от енергията, която за всеки от нас е уникална. Хомеопатичното лекарство стимулира именно тази енергия, която възстановява нарушенията, настъпили вследствие на болестния процес.
Къде ще се жабурим с такива глупости като че разликата между мен и един стол (какво софистицирано сравнение) е втова, че аз имам живи клетки или че аз се различавам от други хора по ДНК и какво ли не? Енергия му е мамата!

Цитатите са взети от тук
http://www.holisticabg.com/c_list.php?l ... urr_node=4

Най-тъпото е, че хората толкова си вярват, че дори си създават псевдонаучен апарат, който звучи интелектуално, нали. И после минават с "ние сме специалисти, разбираме ги тези неща" И с астрологията е така.
I don't wanna die
But I ain't keen on living either

User avatar
The Dragon
Elder God
Posts: 9053
Joined: Wed Jan 14, 2004 9:03 pm

Post by The Dragon » Thu Oct 21, 2010 1:03 pm

Астрологията не може да те откаже да потъсиш медицинска помощ за рака си защото модерната наука не ги разбира тия неща. Хомеопатията е по-опасна.
The sinking of the Titanic was a miracle to the lobsters in the ship's kitchen.

User avatar
Marfa
Moderator
Posts: 11232
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:12 pm
Contact:

Post by Marfa » Thu Oct 21, 2010 1:16 pm

Съгласна. Не знам дали вие имате подобни наблюдения, но лично сред моите познати съм забелязала следното озадачаващо явление: хората, които са склонни да приемат антибиотици буквално при всяко кихване, също така са склонни и на хомеопатопоклонничество. Средно положение няма. Това аспирин, аналгин, сироп за кашлица - не. Или пием антибиотик, или хукваме при хомеопат. Няколко такива случаи знам. :shock:
This octopus! Let's give him boots, send him to North Korea!

Image<-Подробно описание на нещата, които ми образуват нерви :twisted:
Уук.

User avatar
Xellos
Moderator
Posts: 20283
Joined: Fri Apr 02, 2004 10:08 pm

Post by Xellos » Thu Oct 21, 2010 1:18 pm

А най-тегавото е, че естествения подбор при тях е вдигнал ръце и си живеят спокойно :mrgreen:
:ninja:

User avatar
Mushu
Aes Sedai
Posts: 1649
Joined: Tue Apr 13, 2004 11:39 am

Post by Mushu » Thu Oct 21, 2010 2:30 pm

Сред моите познати е точно обратното - който си държи на лекарствата, пие антибиотици за щяло и нещяло, а тези, които са видели, че от илачи няма голяма полза в крайна сметка са се насочили към хомеопатия. В нас се пият хранителни добавки и хомеопатични, аз самата антибиотик не съм пила сигурно над 10 години, при децата също лекарствата са сведени до минимум. Не знам защо сте така настроени към хомеопатията, аз знам за много случаи да е помогнала, а не съм чувала да е навредила :roll:

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 15 guests