Гръмотен ли е Балгърина ?

За коментари и излияния от всякакъв род, число, спрежение и залог

Moderator: Moridin

Post Reply
Amikae
Ascendent
Posts: 4199
Joined: Thu Aug 07, 2008 12:07 pm

Post by Amikae » Thu Aug 05, 2010 3:35 am

Аз лично при мен съм забелязал, че като науча нещо, после ми е много лесно да се върна на същото ниво. Примерно сега математиката може да ми е много слаба, но се обзалагам, че ако седна ще си върна предишното ниво за отрицателно време. Ако гледаме така на нещата, то ти имаш знанията, но просто са латентни. Но дори и да ги нямаш, не смятам, че е редно да се определят правила за това, кое е обща култура и кое не. Те и затова не съществуват.

User avatar
shannara
Misting
Posts: 260
Joined: Tue Jan 11, 2005 1:39 pm

Post by shannara » Tue Aug 17, 2010 5:06 pm

Сериозна тема, в която не искам да задълбавам, защото нямам контакт с настоящи ученици, а и явно дефинициите за грамотност варират от "познаване на правописа", минават през "енциклопедичен спектър от общи познания по всички науки" и стига до "специализирани познания".
Според мен:
1) "Познаване на правописа" е задължително;
2) "Енциклопедичен спектър от общи познания по всички науки" е необходим в гимназията, за да избереш с какво точно ще се занимаваш. После така или иначе забравяш голяма част от нещата;
3) "Специализирани познания" ги овладяваш на работното си място, защото иначе стоиш безработен и гладен. И си държиш езика зад зъбите, когато стане въпрос за нещо, което бегло си спомняш. (При мен лично е химия и биология).


Общото ми впечатление за спада на нивото на образованост се дължи на случайно дочути разговори от гимназисти, като например:
===quote===
- Таа по история ми писА тройка, щото съм написал председател с "Ц"!
Мамка й! Ти знаеше ли, че не се пише с "Ц"?
- Тцъ.
===unquote====
Ми явно са зле нещата.

Това, което винаги ме е озадачавало в гимназиалното ни образование са липсата на следните предмети, както преди, така и сега:
1) История на изкуството. Отвлечено е, но ми се струва, че постиженията на човешката цивилизация са също толкова важни, колкото и математическите уравнения. Да не знаеш кой е нарисувал Джокондата или кой е измислил печатната машина е тоталното дъно.
2) Музика. Учих я до 4-ти клас. Нямам никакви музикални дарби и съответно никой не сметна за нужно да ме научи на разликата между джаз и рок. Това, на което ни учеха до 4-ти клас бяха сухи и скучни биографии на класиците. Чалгата би могла да е по-малко разпространена, ако децата имат досег с различни музикални жанрове вместо само с класика и даже по-добре ще е това да се случи в тийн годините.
3) Основи на правото. А сега ми обяснете как точно се очаква от човек, който никога не е бил запознаван с основни неща от закона (даже и Конституцията не се преподава), да знае къде прекрачва линията, кога го мачкат неправомерно и каква отговорност носи като гражнин на републиката ни. Непознаването на закона не те оневинява, че си го престъпил. Ако го познаваш, може и да се замислиш преди да извършиш престъплението.
4) Основи на икономиката. Всичко е пари, добре е човек да знае как точно работи света извън гимназията, колко месеца в годината работи за данъци, и че ще стои гладен на стари години, ако не задели някои лев навреме.

User avatar
Devoted of Slaanesh
Paragon
Posts: 740
Joined: Fri Jul 04, 2008 2:53 pm
Location: Austria

Post by Devoted of Slaanesh » Tue Aug 17, 2010 5:21 pm

:wabbit:

User avatar
Xellos
Moderator
Posts: 20293
Joined: Fri Apr 02, 2004 10:08 pm

Post by Xellos » Sun Aug 22, 2010 3:44 pm

:wabbit:
:ninja:

User avatar
Marfa
Moderator
Posts: 11240
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:12 pm
Contact:

Post by Marfa » Sun Aug 22, 2010 4:32 pm

Image

:x :x :x
This octopus! Let's give him boots, send him to North Korea!

Image<-Подробно описание на нещата, които ми образуват нерви :twisted:
Уук.

User avatar
Xellos
Moderator
Posts: 20293
Joined: Fri Apr 02, 2004 10:08 pm

Post by Xellos » Sun Aug 22, 2010 6:52 pm

Какво те притесни?
:ninja:

User avatar
Marfa
Moderator
Posts: 11240
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:12 pm
Contact:

Post by Marfa » Sun Aug 22, 2010 7:11 pm

Е стиа спам де! Амаха! Че ше ва огръмотя на бърза ръка! :x :spank:
This octopus! Let's give him boots, send him to North Korea!

Image<-Подробно описание на нещата, които ми образуват нерви :twisted:
Уук.

User avatar
tigermaster
Elder God
Posts: 6455
Joined: Wed Jun 14, 2006 11:39 am

Post by tigermaster » Sun Aug 22, 2010 8:43 pm

"На бърза рака". Иначе на мен ми е чудно какво точно означават хрупащите зайчета.
Света аз цял обходих
и изправен гордо пак стоя.
Срещнах милиони хора
и на всичките им взех ума.

Блог
The Painting
Случаят с изтрития спомен
РЕВЮ: „The Lord of the Rings: The Rings of Power”

User avatar
Interpreter
Forsaken
Posts: 3462
Joined: Sun Aug 07, 2005 5:57 pm
Location: тук - там

Post by Interpreter » Sun Aug 22, 2010 9:30 pm

Означават, предполагам, че в светлината на последните научни открития, според които Вселената се разширява еднопосочно и неумолимо до степен, при която цялата Материя ще изчезне в не-материалното нищо, теория не по-утешителна от предишната, според която Вселената ще започне да се свива до степен, при която цялата Материя ще се стегне в мъртва точка и отново ще избухне Дъ Биг Бенг, илитератизмът на Кселос е просто интересен детайл.
"Не вярвам в колективната мъдрост на индивидуалното невежество."
- Йежи Лец, "Невчесани мисли"

User avatar
Xellos
Moderator
Posts: 20293
Joined: Fri Apr 02, 2004 10:08 pm

Post by Xellos » Sun Aug 22, 2010 9:58 pm

Емотикон или емотикона, емотиконка (на английски: emoticon) идва от английските думи Emotional - емоционален и Icon - икона, първата от латински, а втората от гръцки произход. Представлява пиктограма, която изразява определена човешка емоция. Картинката се ограничава само до лицето, тъй като човешките емоции намират най-красноречив израз в изражението на лицето. Използват се предимно при общуване през интернет. При отсъствие на графични средства, емотиконът представлява проста последователност от символи :), :р и т.н.

Да си знаете...

Иначе аз още размислям как да формулирам отношението си към мегафейлфейспалмавтогола дето е написал Моридин доста по-назад. :roll:
:ninja:

User avatar
tigermaster
Elder God
Posts: 6455
Joined: Wed Jun 14, 2006 11:39 am

Post by tigermaster » Tue Aug 24, 2010 1:53 pm

http://gery.wordpress.com/2010/04/07/sc ... va-zvezda/
Не съвсем по темата, но тук май е най-точно. Как се обучават децата на информационни технологии...
Света аз цял обходих
и изправен гордо пак стоя.
Срещнах милиони хора
и на всичките им взех ума.

Блог
The Painting
Случаят с изтрития спомен
РЕВЮ: „The Lord of the Rings: The Rings of Power”

User avatar
RRSunknown
Elder God
Posts: 9513
Joined: Thu Nov 01, 2007 9:54 am

Post by RRSunknown » Tue Aug 24, 2010 2:28 pm

Дееее, тия съвсем за изтървали коня- даже и реклами правят в учебници.

User avatar
Xellos
Moderator
Posts: 20293
Joined: Fri Apr 02, 2004 10:08 pm

Post by Xellos » Tue Aug 24, 2010 7:58 pm

Отдолу иде джип "Митсубиши"
със яка броня, с прозорци скришни.
Всички по пътя той изпреваря.
- Но на кого е? Кой ли го кара?
- Вълчо го кара. Свири и гази!
- А във колата коя е тази?
- Лиска е вътре. И много иска
на мис-конкурса да стане миска.
- Давай, Вълчо, и наддавай
златна пара звънка -
мис да стане твойта Лиска,
гиздава и тънка!

* От учебник по музика за трети клас на издателство "Булвест", одобрен със заповед на Министъра на образованието и науката Нр. РД 09-1318/31.08.2004 г
nuf said

От друга страна това си е традиция у нас. Още си спомням баща ми как ги напсува сочно авторите на един учебник по История писан преди 90та. Вътре бяха писали за някъв рандъм убитак, как като руски възпитаник бил пометен от всеобхватната любов към Русия и Москва та милия дори заживял на ул. Московска (нема по център от там ебаси). Та такива ми ти работи, от рано по план график се затъпява българина и успеха се вижда. Преди поне виждаш наглата пропаганда, са по-така разсеяно уж с колективна безотговорност и ако мине мине. То не че едни и същи колективи не са захапали кокъла и пишат учебниците от години.
:ninja:

User avatar
Xellos
Moderator
Posts: 20293
Joined: Fri Apr 02, 2004 10:08 pm

Post by Xellos » Fri Aug 27, 2010 8:44 am

Официално документирано, че БГР е неграмотен...

http://dnes.dir.bg/news/novi-dokumenti- ... 77843?nt=4
:ninja:

User avatar
JaimeLannister
Forsaken
Posts: 3103
Joined: Mon Apr 05, 2004 7:31 pm
Location: Лясковец - София

Post by JaimeLannister » Fri Aug 27, 2010 10:34 am

Xellos wrote:Официално документирано, че БГР е неграмотен...

http://dnes.dir.bg/news/novi-dokumenti- ... 77843?nt=4
А този Петър Иванов е изкуфял дядка, който се чуди с какви глупости да се занимава и пълни книжарницата с графоманските си словоизлияния.
Не знам отде му е скимнало да е рови в новите лични документи ;)
"Основната и крайна цел на живота е смъртта и той винаги я постига." Зигмунд Фройд

"PRESENT IS THE TIME INCLUDING ALL TIMES
EACH SECOND IS ETERNITY AS ETERNITY IS NOW
AND NOW IS FOREVER..."

Курвите идват и си отиват, Star craft остава!

Image

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 64 guests