Гръмотен ли е Балгърина ?

За коментари и излияния от всякакъв род, число, спрежение и залог

Moderator: Moridin

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Post by Moridin » Mon Aug 02, 2010 6:21 pm

Да поясня, че начетен означава човек с широка обща култура, включваща основни елементи от всички области на човешкото познание. Доколкото квадратните уравнения са някакъв доста основен елемент (макар и реално погледнато да нямат никакво значение за математиката като такава) и едно от най-елементарните неща, заучавани в гимназията по математика, не може да се твърди, че си начетен, без да ги разбираш (не говоря да им помниш наизуст формулите). Айде нека не са квадратни, нека са линейни уравнения. Там вече КОМЪН СЕНС би трябвало да може да ти ги реши, не някакви запомнени формули.

По същия начин не си начетен, ако не знаеш какво е соната и в коя музикална епоха е творил Моцарт, не си начетен, ако Копенхагенска интерпретация не ти говори нищо, не си начетен, ако не знаеш за Боксьорското въстание и не си начетен, ако не знаеш, че Бирма е с военен режим. Това е положението.

Може да си интелигентен, може да имаш всички необходими познания за живота, но НАЧЕТЕН предполага да си нещо повече от това.
This is it. Ground zero.

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Mon Aug 02, 2010 6:23 pm

Аз могъщо фейлнах по точки 1 и 2 на Мор. Явно съм неграмотен :lol: :lol: :lol:
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Marfa
Moderator
Posts: 11233
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:12 pm
Contact:

Post by Marfa » Mon Aug 02, 2010 6:26 pm

Жоро, преди няколко години ти ме питаше кой е Пол Пот, а сега ми излизаш с Боксьорското въстание! :x
This octopus! Let's give him boots, send him to North Korea!

Image<-Подробно описание на нещата, които ми образуват нерви :twisted:
Уук.

User avatar
tigermaster
Elder God
Posts: 6439
Joined: Wed Jun 14, 2006 11:39 am

Post by tigermaster » Mon Aug 02, 2010 6:27 pm

Прочее, аз лично намирам човек, явил се и изкарал 2.00 на изпит по математика, за чието взимане е достатъчно да знаеш сбора на ъглите в триъгълника, не за неграмотен, а направо за олигофрен. В случая "явил се" е не по-малко важно от "изкарал 2.00". Както казах, на моя приемен изпит задачите бяха с нарастваща трудност, като началните бяха толкова елементарни, че чак действат объркващо. Последните си бяха труднички, де :oops:
Двойката на подобен изпит означава не просто че не си добре по предмета, но и че изобщо не си осъзнал, че ти липсват най-базови познания.
Света аз цял обходих
и изправен гордо пак стоя.
Срещнах милиони хора
и на всичките им взех ума.

Блог
The Painting
Случаят с изтрития спомен
РЕВЮ: „The Lord of the Rings: The Rings of Power”

User avatar
Marfa
Moderator
Posts: 11233
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:12 pm
Contact:

Post by Marfa » Mon Aug 02, 2010 6:49 pm

Между другото, само аз ли забелязвам, че в момента тук се бърка някаква манджа от грамотност и обща култура? А нещата въобще не е задължително да се припокриват. Щото може да не направя нито една грешка на диктовката по български, но пък да не знам, че Виентян е столицата на Лаос, или пък може да знам, че Бирма е с военен режим, но да не мога да решавам квадратни уравнения; или пък да мога да тутакси да се оправя с пропорциите, но да споря, че е правилно да се пише "събутиръм" и "епроведка". Или пък можеш да си пишеш съвършено правилно, но да обясняваш как можеш да се заразиш с ГМО и да умреш млад и невинен от Монсанто.

Общата култура е хубаво нещо, полезно е, никой не е умрял от нея и като цяло човек не е зле да я има, изключая тезата на Еклесиаста, че който трупа мъдрост, трупа печал (с което няма как да не се съглася), но грамотността е нещо, което се формира общо взето до около трети клас. Плашещото е, когато неграмотността се съчетае с тесен мироглед, което в съвременните условия, с всичките му телевизии и интернетове, от които човек може да получи каквато там му е угодно информация, си е чисто престъпление. И се получават разни бегемами, които си дуднат във форума неща като "знае те ли майче небива да се ваксинират децата сре6то коклйо6 майче ваксините са вредни и като вкара6 заразата в кравта на бебето и го разболяват !!!!!"

В подобни случаи правописът е допълнително утежняващо вината обстоятелство и към престъпника не следва да се проявява и капчица милост. :twisted:
This octopus! Let's give him boots, send him to North Korea!

Image<-Подробно описание на нещата, които ми образуват нерви :twisted:
Уук.

User avatar
Amelia
Moderator
Posts: 12921
Joined: Mon Aug 30, 2004 9:49 am

Post by Amelia » Mon Aug 02, 2010 7:01 pm

Малиииииии, кво спорче!

Аз имам наблюдения от химическия, където едновременно намалиха сложността на задачите за изпита и бала за влизане, щото и без тва никой не иска да ходи там.

Имам наблюдения и от канадските средношколци (щото на мен тука ми кацат като първокурсници), които не са много по-добре от българските, пък се водят по-добре образовани. Поне са по-мотивирани, а това има значение. Имам подозрението, че по тези световни тестове за интелигентност хората си мерят нещо по някаква си схема и високи точки получават тези нации, които са си моделирали образованието да пасне на въпросната схема. Или са моделирали схемата по образованието си. Всичко е такъв булшит.

Светът поначало си е бил пълен с илитерати и злеобразовани хора. Единици са били тези, които са имали достъп до образование. Масово образование за всички имаме сравнително отскоро, щото сега така работят нещата. В един момент сме имали някакъв кратък бум на що-годе добро образование и грамотност в световен мащаб, вероятно породен от нуждата да се конкурират разни тоталитарни режими и да се водят войни - сега обаче корпоративния мирен начин на живот не изисква от теб да си задължително умен и добре образован, за да преуспееш. И тук както и в Бг баш големите кинти не се правят от научните работници, а от бизнесмените. А на бизнесмените не им трябва кой знае кво знание и обща култура. Да не говорим, че и тъп като окръжност да си пак ще си намериш няква работа, която ще ти позволява да си живуркаш там. И се стига до това - едно море от не особено интелигентни и начетени твари и разни единици, които знаят МНОГО повече от тях. Някакво супер полярно положение. И светът продължава да си съществува. Щото в интерес на истината богатата обща култура и грамотността не са чак толкова жизнено необходими. На мен са ми - ма аз работя на тоя принцип. Други работят на друг принцип.

В тоя ред на мисли, наистина, закво ти е да знаеш как се решава квадратно уравнение, ако не ти трябва никъде? Дребната аритметика от всекидневието - ок. Дребни познания по останалите предмети, които пак са ти нужни във всекидневието - ок. Ама примерно, закво му е на един канадец или датчанин или новозеландец да знае история на България, примерно. Ми не му трябва - следователно не я знае и това си е съвсем в реда на нещата. По същия начин тоя човек може да съществува без да си има понятие от астрономия примерно. Да знае от физиката максимум, че има там някви гравитация и електричество. От химията да знае, че концентрираната натриева основа има корозивно действие върху кожата и като си отпушва канала с нея да си слага ръкавици. От биологията да знае местоположението на най-основните си органи и евентуално що е то мазнина, белтък и захар. И т.н. Ама да знае повече за тия неща - закво му е? Да, общата култура и знанието са хубаво нещо, но подозирам добре развитото от спорт тяло е също толкова хубаво. И т.н. Всеки си намира някакво негово си щастие - за едни е знанието, за други - незнанието. Щом оцеляваме като индивиди и като вид в тази ситуация, значи не сме на кой знае колко грешен път. А и все пак да не забравяме, преди 200-ина години хората са знаели МНОГО ПО-МАЛКО от сега и им е било нужно да знаят МНОГО ПО-МАЛКО от сега. Т.е., не е като наистина да затъпяваме много. Е, в България го има и тоя момент, де. Това, което правят с образованието ни е доста тъжно. Но то няма и как да е, при положение, че в България образованите хора не преуспяват. Следователно никой не чувства нуждата да е образован.

Относно НПМГ. Да, и аз съм от НПМГ и сигурно не съм представителна извадка, но не виждам защо НПМГ трябва да е ТОЛКОВА различно от другите училища в България. Ако има такава огромна разлика в гимназиите, значи нещо силно не е наред.
My Anime List , My Manga List

Oui. Je suis garbage.

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Post by Moridin » Mon Aug 02, 2010 9:56 pm

Аз не казвам, че е задължително да знаеш неща, които не ти трябват.
Просто казвам, че това е дефиницията на начетен :mrgreen: Т.е. да можеш да участваш безпроблемно в (почти) всеки разговор на (почти) всяка тема. Това включва и да знаеш поне една песен на Риана примерно.

Иначе Марфе, аз още в началото казах, че за грамотен традиционно има два смисъла - единият е човек, който може да чете и пише (и се изразява, да кажем), другото е човек, който има базови средношколски познания по повечето науки.

И НИКОГА НЕ СЪМ ПИТАЛ КОЙ Е ПОЛ ПОТ ИЛИ СЪМ БИЛ ПИЯН, ИЛИ В САТУРНОВА ДУПКА!!!

Ролски, за тебе знаем :mrgreen:
This is it. Ground zero.

Amikae
Ascendent
Posts: 4199
Joined: Thu Aug 07, 2008 12:07 pm

Post by Amikae » Mon Aug 02, 2010 10:26 pm

Толкова много булшит на едно място...

User avatar
Morwen
Shadowdancer
Posts: 13468
Joined: Sat Dec 20, 2003 1:20 am

Post by Morwen » Mon Aug 02, 2010 11:51 pm

Не, бтв, за мен една от причините българското образование да се проваля могъщо, е неговото лицемерие. Вместо да си признаем, че средният гимназист така и няма да стопли идеите на тригонометрията и няма да назубри цикъла на Кребс (който, бтв, се учеше преди органичната химия!!!!), ние му слагаме стотици от тези часове, от които средният гимназист бяга, клинчи, цъка белот на телефона си или в най-добрия случай си чете книжка. Отнема му още десетки часове да прави пищови и да си яде ноктите, че нищо не схваща. Накрая, ако е малко по-умен, той кандидатства с предмета на който е ходил на уроци/бил му е профилен. И на практика нашия човек бъкел тригонометрия не знае, но на хартия е майстор по всичко.
Колко по-хубаво би било вместо това да има възможност да изучава задълбочено едно-две неща, които иска, да упражнява повече основите на всичко, а в другото време да се сложат някакви псевдодисциплини, обясняващи нещата от живота, дори без оценки. Знам, че може да звучи като програма за идиотчета, но според мен има смисъл. Защото едно е да знаеш, че случайният секс без презерватив е лошо нещо, друго е да са ти го набили в главата. Едно е да знаеш на теория какво е банков заем и как работи миксера, друго е наистина да си наясно. Или защо, аджеба, трябва да си плащаш данъците и да не си изхвърляш боклука от прозореца.
Това сигурно няма да увеличи умните хора, но ще намали простаците.
I don't wanna die
But I ain't keen on living either

User avatar
Amelia
Moderator
Posts: 12921
Joined: Mon Aug 30, 2004 9:49 am

Post by Amelia » Tue Aug 03, 2010 12:18 am

Сега остава да ми се направи корелация между почти нулевата вероятност някога да ми се наложи да обсъждам с някого песни на Рианна и познаването на това, което НАИСТИНА ми е полезно да знам. Под полезно имам предвид - ще ми потрябва под няква форма в средата, в която живея.

В моята среда на комуникация няма например йо-йо-йо-мадафака-нигас. Няма и фенове на Бритни Спиърс, Рианна, Джесика Симпсън. Няма цигани. Няма чалгари. Вероятността да попадна в среда с такива хора за достатъчно дълго време, че да ми се наложи да водя разговор с тях на тези теми, е доста малка. Следователно, мога спокойно да се изолирам от това познание, без да пострадам много.

В моята среда на комуникация има индийци и китайци. С тях сме на колегиални, а не приятелски начала. Нужно знание за общуването ми с тях е малко световна история и евентуално специфики някакви на битието и вярванията им, които могат да породят конфликт ако сгафя нещо. Ненужно знание ми е кои са в момента най-големите боливудски звезди и кои са настоящите китайски поп идоли. Щото НЕ ЖЕЛАЯ да водя разговори на тези теми, понеже НЕ Е ДЛЪЖНО да го правя. С тях мога да говоря на други теми. С феновете на Рианна също мога да говоря на други теми - НИЧИИ интереси не се изчерпват само с едно единствено нещо - винаги ще имаш някаква тема за разговор с ВСЕКИ. Ако ще да е времето, цените на тока и водата и прочее битовизми, които касаят ВСИЧКИ. Следователно не виждам нужда да губя време да уча нещо, което не ме кефи, само за да мога да си говоря с някви хора, които са ми никакви всъщност.

И т.н. Мисълта ми е, че общата култура е хубаво нещо, но светът е прекалено огромен и наситен с инфо, че да можем да сме "начетени" по стандартите на Жоро. Трябва да сме начетени достатъчно за да ни е комфортно в обкръжението ни (семейство, колеги, приятели), но не и да знаем всичко в тоя свят. То не е и възможно.
My Anime List , My Manga List

Oui. Je suis garbage.

bsb
Paragon
Posts: 640
Joined: Sun Dec 06, 2009 7:33 pm

Post by bsb » Tue Aug 03, 2010 1:24 am

Набързо, че е късно - всъщност хората смятат за интересни онези събеседници, които слушат с интерес, а не които знаят много. Т.е. аз може нищо да не знам за Риана (или по избор Ивана, катана или Сузуки Лиана) и пак да създам впечатление за интересен човек, с когото е приятно да се говори по дадената тема.
Мога и източник да намеря :)
Така че не мисля, че общата култура е важна за обществените контакти. По-скоро ми се струва, че е важна за начина на мислене и решаването на по-нестандартни проблеми. Но това не са неща, които се виждат лесно от околните.

User avatar
Onslaught
Sorcerer
Posts: 401
Joined: Fri Jun 27, 2008 10:10 pm

Post by Onslaught » Tue Aug 03, 2010 9:09 am

Според мен Моридин не е начетен защото дава за пример Риана която отдавна беше изместена от позицията на най-актуална поп звезда от Лейди Гага :)

User avatar
Devoted of Slaanesh
Paragon
Posts: 740
Joined: Fri Jul 04, 2008 2:53 pm
Location: Austria

Post by Devoted of Slaanesh » Wed Aug 04, 2010 11:27 am

Времената на енциклопедистите отдавна отминаха, не мога да решавам квадратни уравнения или да деля дроби, но хич и не ми и пука. Ако стане въпрос за това на светско събитие, просто ще отпия от питието си и ще си премълча докато стигнем до нещо което поназнайвам :wink:

User avatar
tigermaster
Elder God
Posts: 6439
Joined: Wed Jun 14, 2006 11:39 am

Post by tigermaster » Wed Aug 04, 2010 7:53 pm

От друга страна, квадратните уравнения може да не са ти необходими, обаче дробите са - дори само за да си направиш сметката в магазина. Примерно, де.
Света аз цял обходих
и изправен гордо пак стоя.
Срещнах милиони хора
и на всичките им взех ума.

Блог
The Painting
Случаят с изтрития спомен
РЕВЮ: „The Lord of the Rings: The Rings of Power”

User avatar
Morwen
Shadowdancer
Posts: 13468
Joined: Sat Dec 20, 2003 1:20 am

Post by Morwen » Thu Aug 05, 2010 1:18 am

Абсолютно съгласна. Въобще ако искаш да знаеш основи на математиката, а не само да си назубрил елементарната аритметика, не може да разкараш дробите:) Това не е енциклопедично знание, а обща култура.
I don't wanna die
But I ain't keen on living either

Who is online

Users browsing this forum: Google [Bot] and 17 guests