Гръмотен ли е Балгърина ?

За коментари и излияния от всякакъв род, число, спрежение и залог

Moderator: Moridin

Shamajotsi
Sorcerer
Posts: 427
Joined: Sat Dec 30, 2006 9:01 pm

Re: Гръмотен ли е Балгърина ?

Post by Shamajotsi » Mon May 17, 2021 10:10 pm

Ох, любимата ми тема :lol: !

Ще се повторя малко заради новодошлия Mat Cauton, но все пак, за разлика от него, аз считам стремежа към улеснение като благороден!

На първо време каква е ролята на езика? Може да прозвучи малко тавтологично, но това е инструмент изцяло насочен към улесняване на комуникацията между хората. Поради тази причина, аз лично съм за един много по-описателен подход към езикознанието, отколкото прескриптивен, и когато трябва да имам позиция, въпросът, който си задавам, е "какво всъщност би улеснило комуникацията максимално"?

Да ползвам за пример "двете/многото видео". И да се върнем малко назад към това как ние сме научили български. Не сме го направили чрез учебници - научили сме родния си език слушайки и комуникирайки с родители, роднини и т.н. Има няколко стадия на този процес, като в началото се научаваме кои са важните разграничения между звуците (и какво не е важно и съответно можем да забравим - много българи не правят разлика между зъбните преградни "т" и "д" и съответстващите им зъбни африкативни съгласни - за аспирирани варианти да не говорим...). После научават някои думи, а много по-късно започват да схващат за наличието на това, на което големите викат "граматика".

Как научават граматиката? Не е с учебници, ами правейки паралели с това, което вече знаят. Разбира се, в началото правят грешки - на ябълка, многото са ябълки, ама като видиш един стол и още един до него и кажеш "столи", големите се смеят и те поправят на столове. Ще повторя още веднъж - до този момент още не са се появили учебници и граматически разбори на съществителните по видове, родове и т.н. Хората говорим по интуиция. Ако, говорейки, постоянно си мислиш за граматиката на езика, че да разбереш дали да кажеш "столи", "столеса", "столове" или "столевци", значи не си научил езика разговорно.

И, за да се върнем на примера за многото "видео" - хубаво, изправяме се пред целия български народ и му казваме, че правилното е да не се слага никаква морфема на края и че в бъдеще трябва да правят етимологичен разбор на всяка дума, когато я казват в множествено число. Какво постигаме? В общи линии само където ще хвърлим всички в тъча. Нищо друго. И, между другото, по-рано щях да членувам това не-морфемно недоразомение, но... кажи, кой определителен член да сложа - за единствено число? "Видеото, за които ти говорех, ще ти ги пратя по Фейса"?? Или за множествено число: "Видеота, за които..."?!?

И ще се очудиш колко много се променят езиците. Разликата между "американски английски" и "американски английски" (защото на континента не говорят само по един и същи начин, не зависимо какво ни учат в училище, на частните уроци, по алиански и прочие) може да е огромна. Произношение, лексика, че дори и граматика - напоследък се появява "Y'all" като местоимение за множествено число във второ лице, и допълнително имаме неща от рода на "habitual be", което някои англоговорящи дори не зацепват. Дори на Острова се появяват такива разлики - в Шотландия, местоимението за второ лице, множествено число е "Yous". Знам, защото един от Глазгоу искаше да ме учи да говоря правилно.

Въобще, много силно препоръчвам да хванеш някой сериозен труд на тази тема. Явно имаш желание и имаш възможност да научиш как езиците се променят не само по политически, но и напълно прагматични причини. Как например само нашия и македонския език от всички славянски е придобил определителен член. Как се е загубил инфинитива. Как се е появило бъдещето време (много интересна граматическа конструкция, за която знаем толкова много, именно защото се е появила в много езици много наскоро) и т.н....

User avatar
Matrim
Moderator
Posts: 5259
Joined: Mon Dec 22, 2003 10:58 pm
Location: Remedy Lane

Re: Гръмотен ли е Балгърина ?

Post by Matrim » Mon May 17, 2021 10:27 pm

Не прави разлика между английски, шотландски и американски и пр.
То няма как и да прави разлика, при положение, че няма такова животно американски или шотландски език.
В амекираканския насила са направени промени, след обявяването на Независимостта, за да се разграничат от англичаните.
Кой точно е наложил тези промени, при положение, че в САЩ даже нямат еквивалент на БАН или Френската академия, който да налага езиковите норми, камо ли някаква още по-деспотична институция? Масоните? Тамплиерите?
Впрочем латинският се използвал и през 17-18 век е бил почти официален език, така че не е стоял "статично". Той обаче не се е променял безразборно
Съвсем безразборно се е променял, много хора са измисляли някакви свои думи, които ги е нямало в класическия латински са ги е ползвал едно към гьотере, доколкото помня. Някои са оцелели и до днес, повечето са се загубили по трасето. Учените и до днес си измислят някакви псевдолатински или гръцки думи за имена на животни и други такива термини.
Ridcully: "A few twenty-mile runs and the Dean'd be a different man."
Bursar: "Well, yes. He'd be dead."
Ridcully: "He'd be healthy."
Bursar: "Yes, but still dead."

User avatar
Litz
Ascendent
Posts: 4064
Joined: Mon Aug 16, 2010 12:46 am

Re: Гръмотен ли е Балгърина ?

Post by Litz » Tue May 18, 2021 12:48 pm

@Matrim с промените си мисля, че някой разбрал-недоразбрал говори за Ноа Уебстър. Само дето се пропуска детайлчето, че пичът е искал по-фонемична ортография и че голяма част от предложените от него промени не са били наложени на хората по политически причини, а ШОК БОМБА, хората са решили, че голяма част от промените му са тъпи, сложни и не им да занимава и са почнали да използват само тея дето им правят живота по-лесен.

User avatar
Claymore
Ascendent
Posts: 4955
Joined: Sat Sep 12, 2009 9:55 pm

Re: Гръмотен ли е Балгърина ?

Post by Claymore » Tue May 18, 2021 5:32 pm

@Litz мерси за тага, беше... интересно :)
What's a goon to a goblin? What's a shooter to a shotta?
I can boom shakalaka your medulla oblongata

User avatar
Xellos
Moderator
Posts: 20283
Joined: Fri Apr 02, 2004 10:08 pm

Re: Гръмотен ли е Балгърина ?

Post by Xellos » Tue May 18, 2021 10:17 pm

Мъкааа, днес пак ми пращат документ където преди всеки възможен препинателен знак има шибнато спейсче . Аргххххххх ! :<
:ninja:

User avatar
трубадур
Elder God
Posts: 5701
Joined: Sat Apr 07, 2007 4:33 am

Re: Гръмотен ли е Балгърина ?

Post by трубадур » Tue May 18, 2021 11:05 pm

Те тва вече е подсъдимо. Но Файнд и риплейс функцията може да спести малко мъка. Файнс всичко със спейс пред точка, запетая и тн едно след друго пак ще е по бързо от нормалното.

User avatar
Xellos
Moderator
Posts: 20283
Joined: Fri Apr 02, 2004 10:08 pm

Re: Гръмотен ли е Балгърина ?

Post by Xellos » Wed May 19, 2021 12:23 am

Тоя номер го знам откак съществува find/replace, ама мерси, възмущавах се просто на факта, че има такива хора. :ninja:
Другото в същият този текст е, че е отмествала началото на параграфите навътре със спейсове, в уърда тва. Намсиколко дабълспейса, заменяй отново и отново до 1 и после бии таб и псувай.
:ninja:

User avatar
Marfa
Moderator
Posts: 11232
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:12 pm
Contact:

Re: Гръмотен ли е Балгърина ?

Post by Marfa » Wed May 19, 2021 9:09 am

Ми и дабълспейсовете с файнд и риплейс ве!
This octopus! Let's give him boots, send him to North Korea!

Image<-Подробно описание на нещата, които ми образуват нерви :twisted:
Уук.

User avatar
Xellos
Moderator
Posts: 20283
Joined: Fri Apr 02, 2004 10:08 pm

Re: Гръмотен ли е Балгърина ?

Post by Xellos » Wed May 19, 2021 9:26 am

Така де, S&R и пак остава 1 спейс в началото, ако ще сме перфектни.
Изобщо компютърната неграмотност на писане добавя нов ужас към мизерията.
:ninja:

User avatar
penzata
Forsaken
Posts: 2891
Joined: Thu Dec 10, 2009 7:13 pm
Location: between the planescapes
Contact:

Re: Гръмотен ли е Балгърина ?

Post by penzata » Wed May 19, 2021 9:34 am

Xellos wrote:
Wed May 19, 2021 12:23 am
Другото в същият този текст е, че е отмествала началото на параграфите навътре със спейсове, в уърда тва. Намсиколко дабълспейса, заменяй отново и отново до 1 и после бии таб и псувай.
По принцип, ако издребняваме, табът също е неудачно да бъде използван, защото текстообработващите програми не го разчитат правилно. Най-добре е да се нагласи някакво отместване на фърст лайн-а на параграфа. Ама това да ти е проблемът, де.
The hardest battles are fought in the mind.

User avatar
Xellos
Moderator
Posts: 20283
Joined: Fri Apr 02, 2004 10:08 pm

Re: Гръмотен ли е Балгърина ?

Post by Xellos » Wed May 19, 2021 10:44 am

Ми мен ми трябва по-изчистен текст, който да прехвърля в адоб индизайн без да се омаже тотално и където да дам отместването с опциите на параграфа и стилове дето казваш.

Се тая, исках да помрънкам, не да ми дават очевидни съвети. :lol:
Last edited by Xellos on Wed May 19, 2021 10:49 am, edited 1 time in total.
:ninja:

User avatar
penzata
Forsaken
Posts: 2891
Joined: Thu Dec 10, 2009 7:13 pm
Location: between the planescapes
Contact:

Re: Гръмотен ли е Балгърина ?

Post by penzata » Wed May 19, 2021 10:47 am

Xellos wrote:
Wed May 19, 2021 10:44 am
... опцийте ...
Ко рьече?!? :ninja: :hihi:
The hardest battles are fought in the mind.

User avatar
Xellos
Moderator
Posts: 20283
Joined: Fri Apr 02, 2004 10:08 pm

Re: Гръмотен ли е Балгърина ?

Post by Xellos » Wed May 19, 2021 10:49 am

опа :oops: :hihi: "Настройки" и без това трябваше да бъде.
:ninja:

User avatar
Mat Kauton
Commoner
Posts: 27
Joined: Thu Apr 08, 2021 11:46 pm
Location: Sofia
Contact:

Re: Гръмотен ли е Балгърина ?

Post by Mat Kauton » Fri May 21, 2021 10:38 pm

трубадур wrote:
Mon May 17, 2021 9:54 pm
язе като филологин само ше кажа, че у поста на мат един ред нема да е баш като ората, евала, за което :yay:
Какво не му е наред, на този ред?

" като кажеш телохранител става "храня тяло", т.е. готвач съм, а не бодигард. Дразнещо е, когато смисъла на думата се подценява"

@ Matrim @ Litz

"Съществуват стотици правописни различия между британски и американски английски. Можете да благодарите на американския лексикограф Noah Webster за това. Може би разпознавате името на Webster от речника, който носи неговото име.

Noah Webster е автор, политик и учител, който стартирал усилията в посока реформиране на английския правопис в края на 17 век.

Той бил много разочарован от несъответствията в английския правопис. Webster искал думите да се изписват така, както звучат. Реформата за правописа била също така и начин Америка да покаже своята независимост от Англия. Можете да видите наследството на Webster в американския правопис на думи като color (от colour), honor (от honour), и labor (от labour). Webster премахнал буквата u от тези думи, за да може изписването им да отговаря на звучнето им.

Британският и американски английски имат повече прилики, отколкото разлики. Ние от детски езиков лагер ЛъкиКидс сме на мнение, че разликата между американския и британски английски език често е силно преувеличена.

С изключение на някои регионални диалекти, повечето британци и американци могат да се разбират помежду си без проблеми. "

https://www.luckykids.bg/razlikata-mezh ... angliyski/

User avatar
tigermaster
Elder God
Posts: 6438
Joined: Wed Jun 14, 2006 11:39 am

Re: Гръмотен ли е Балгърина ?

Post by tigermaster » Fri May 21, 2021 11:01 pm

Такова...
Аз ли съм тъп нещо, или това са две изречения с различни, макар и близки значения?
Did I already ask you that? /Попитах ли те вече за това? /америански английски/
Have I already asked you that? /британски английски/
Питах ли те вече за това?
Питал ли съм те вече за това?

И други такива примери из статията.
Света аз цял обходих
и изправен гордо пак стоя.
Срещнах милиони хора
и на всичките им взех ума.

Блог
The Painting
Случаят с изтрития спомен
РЕВЮ: „The Lord of the Rings: The Rings of Power”

Who is online

Users browsing this forum: Ahrefs [Bot] and 22 guests