Нагли ли са гърците или да?

За коментари и излияния от всякакъв род, число, спрежение и залог

Moderator: Moridin

Колко нагли са гърците от 1 до 5?

1
3
5%
2
0
No votes
3
2
3%
4
5
8%
5
49
83%
 
Total votes: 59

User avatar
Roamer
Ascendent
Posts: 4895
Joined: Wed Jan 03, 2007 5:25 pm
Location: Hier ist hier und jetzt ist jetzt doch jetzt ist jetzt schon nicht mehr da...
Contact:

Post by Roamer » Mon May 10, 2010 8:34 am

Morwen wrote:
neEd'Le wrote:Последния пресен пример относно компетентността на държавната администрация беше преди няма и месец,когато цифра хора не успяха да си изкарат паспорти,ама щото нали - Сиеменс им бил крив нещо,системата не работела.
Е, хубаво е, че ти знаеш по-добре от хората занимавали се с това какъв е проблемът. Не е това, че базата данни блокира, не е това, че на почти всички им изтичат сега паспортите, не е че се правят куп процедури повече - лелката, дето приема документите е виновна! И съвсем логично, ако 8 лелки приемат документите вместо 10, ще става по-бързо!
А, моля, моля, точно в този случай базата данни беше най-малко виновна :plez: Но, да, проблемът е бил технически, именно в новата система за обработка, а не в служителите - и, честно казано, интересно ми е как се достига до извода, че не е било така. Така де - явно се въвежда съвсем нова система, съвсем нов начин на обработка, изведнъж - точно в този момент - работата на практика спира, няма нито един свидетел, който да е казал "абе ходих там да си изкарам паспорт и петте служители гледаха тъпо мониторите и си викаха един на друг "Абе, Митьо, тука къде трябваше да натисна бе, нищо не разбирам вече с това новото?!""... ми на мен ми се струва доста логично да се предположи, че проблемът е в техническата страна. neEd'Le, имаш ли някакви източници, които да те навеждат на мнение, че проблемът може да е бил в хората? Щото наистина логиката тук малко ми бяга.
Morwen wrote:
neEd'Le wrote:За какъв популизъм си говорим,след като явно наистина има трески за дялане?
За популизма на това че ще издяламе две малки трески, ама ще викнем всички да видят как сме ги издялали до вдлъбнатост и с дърворезба. За популизма на това да лекуваш главоболие с ампутация, но пък абсолютно успешно, нали...
QFT.
Eric: I use my sword to detect good on it.
Ed: It's not good, Eric. It's a gazebo.

User avatar
neEd'Le
Sorcerer
Posts: 438
Joined: Wed Oct 06, 2004 11:57 pm
Location: пуофдиф

Post by neEd'Le » Mon May 10, 2010 6:13 pm

Чесно казано не разбирам изобщо какво се опитвате да ме убедите - че проблем няма и няма нужда да се решава,щото бил долен популизъм това ли?Че кое не е популизъм тогава?!
Значи ако правилно разбирам,промени в администрацията на държавата не би следвало да има,щото хората там са затрупани от работа(явно се извършва дейност,противно на моите вярвания),пък и да има проблеми - бял кахър,кво са 100 000 (примерно) излишни души?
Дайте да поставим проблема в друга перспектива - ако ви връча една права лопата и ви пратя да копате цял ден някоя плевясала нива пак ще сте затрупани с работа,ама май много смисъл от цялата дейност няма,особено предвид примитивния начин на плевене - в днешно време хората на запад (към които и ние се опитваме да се причислим) се мятат на тракторчето и вместо да умират две седмици на нивата,я изорават в рамките на един ден.

Та ето я и простата логика - щом другаде може работата да върви прилично с далеч не толкова много административен персонал,а при нас не може - явно системата не работи добре.

И интересно как не съм чувал в Германия да имат проблем хората с издаването на паспорти,където по спомени имали два центъра за издаване на подобни документи,а в наш'та мила родИна,където същите немци са вдигнали 8 такива центъра (пак по спомен) работата се забатачи още при първите по-сериозни напливи?
Дайте логично обяснение де - кой отговаря за това дали и как функционира 'обновената система' за издаване на документи?
Кой е виновен - Сиеменс ли?Ако са те - как така в Гемания може да работи всичко по вода,а при нас не може?В нас ли следва да търсим грешката или в Сиеменс?
И излитам в студения мрак,където порядъчни хора не летят.Тук има само дяволи и вещици, яхнали метли, и един Витя Суворов с неговия парашут.

User avatar
RRSunknown
Elder God
Posts: 9513
Joined: Thu Nov 01, 2007 9:54 am

Post by RRSunknown » Mon May 10, 2010 6:31 pm

С Германия не може да се сравняваме.

User avatar
Marfa
Moderator
Posts: 11240
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:12 pm
Contact:

Post by Marfa » Mon May 10, 2010 6:57 pm

Никой не казва, че проблем няма, а коментираме естеството на проблема, чието решение на тоя етап биха били едни наистина драконовски мерки, колкото и клиширано да звучи това. За Гърция говоря. А естеството на проблема е събирателно от много фактори - манталитета на гърците, откровено комунистическата им върхушка (там две фамилии си менкат властта като стой та гледай) и оттам безогледен живот на кредит, без на някой да му светне, че все идва един момент, в който лимитът се изчерпва. И ето ти ситуация. Факт е, че след убийството на банковите служители комшиите взеха да се поосеферчват, ама да видим какво ще последва.
This octopus! Let's give him boots, send him to North Korea!

Image<-Подробно описание на нещата, които ми образуват нерви :twisted:
Уук.

User avatar
Roamer
Ascendent
Posts: 4895
Joined: Wed Jan 03, 2007 5:25 pm
Location: Hier ist hier und jetzt ist jetzt doch jetzt ist jetzt schon nicht mehr da...
Contact:

Post by Roamer » Mon May 10, 2010 7:01 pm

neEd'Le, чудя се дали познаваш лично някой, който в момента да работи в държавната администрация. Ако познаваш, отдели пет минути да го питаш колко от колегите му - преки и по-далечни - в момента *вече* са затрупани от смислена работа, която така или иначе трябва да се върши. Да, може би има хора, които се занимават *и* с непродуктивна дейност; може би има недостатъчен контрол; може би има хора, които успяват да "разширят" смислената си работа до степен да получат някакви облаги, лични или за учреждението; готов съм да приема, че и трите са верни. Но ми се струва, че ако просто ей-така някой махне с голямата балтия и съкрати с още десетина-двайсет процента държавната администрация, ще се стигне до момент, в който:
- останалите хора просто няма да могат да се справят с работата, която *трябва* да бъде свършена
- няма да е лесно да назначиш нови, "качествени", хора на мястото на тези, които са се възползвали от постовете си, защото вече ще е общоизвестно, че всеки там е претрупан с работа и че новите хора ще имат много стръмна learning curve и много работа за, да си го признаем, не толкова голямо възнаграждение
- някой ще се сети, че то може би от самото начало е трябвало да се тръгне в други посоки - реорганизация на *начина* на работа, реорганизация на процедурите, повече контрол и т.н...
- ...но вече ще е късно, защото администрацията НЯМА ДА МОЖЕ да върши и работата, с която в момента някак си успява да се справи.

Някак си ми се чини, че голямата балтия не е много добро решение. Може би трябва първо да се замислим какви *всъщност* са проблемите - и, да, опитвам се да кажа, че "ами твърде много хора са там" не е достатъчно добър анализ на проблемите.

Колкото до ситуацията с паспортите - уф. Ми какво да ти кажа, занимавам се с компютърна и друга изчислителна техника вече повече от 20 години и на мен хич не ми се струва странно комбинацията от грешка при инсталацията и внезапен пик в натоварването да е довела до достатъчно голямото забавяне, което на практика прерасна в спиране на системата, докато бъде пусната отново както трябва.
Eric: I use my sword to detect good on it.
Ed: It's not good, Eric. It's a gazebo.

User avatar
Super M
Warmage
Posts: 1000
Joined: Wed Jan 11, 2006 10:25 pm
Location: Sofia/Bourgas
Contact:

Post by Super M » Mon May 10, 2010 7:31 pm

Само да вметна две неща, за да няма спекулации:

Идеята не е да се съкратят 20% от администрацията, а 20% от разходите на администрацията. Това включва както съкращения на персонал, така и всякакви други излишни разходи, които може да се избегнат.

На някои места може и да няма достатъчно работна ръка, но на други всичко е затънало в едно голямо нищо-неправене и цигаро-пушене. Необходима е оптимизация със сигурност. Бил съм на стаж в МнВР и в целия отдел не се извършваше никаква смислена дейност, а началникът ми нито веднъж не свърши абсолютно нищо за целия период, в който "работихме" заедно, освен да играе игрички на компютъра и да се рови в нета. През повечето време се разхождаше и пиеше кафе със стажантките ;)))
Блог за хора, които не се примиряват с живота в сиво:
http://troshanov.wordpress.com

User avatar
Morwen
Shadowdancer
Posts: 13468
Joined: Sat Dec 20, 2003 1:20 am

Post by Morwen » Mon May 10, 2010 10:50 pm

Super M, така е, но пък всички се орязват по един и същ начин, което е меко казано абсурдно. Показва воля не за реформи, а за недаване на пари.
Чесно казано не разбирам изобщо какво се опитвате да ме убедите - че проблем няма и няма нужда да се решава,щото бил долен популизъм това ли?Че кое не е популизъм тогава?!
Да ти разтълкувам ли подробно сравнението с главоболието и ампутацията на главата или сам ще помислиш над него? Никой не те убеждава, че проблем няма, само че не е навсякъде, не навсякъде е еднакъв и не се решава по сталински.
Значи ако правилно разбирам,промени в администрацията на държавата не би следвало да има,щото хората там са затрупани от работа(явно се извършва дейност,противно на моите вярвания),пък и да има проблеми - бял кахър,кво са 100 000 (примерно) излишни души?
Където са затрупани или няма дублиращи, не би следвало да има, да. А тези 100 000 си ги извади от ръкава.
Дайте да поставим проблема в друга перспектива - ако ви връча една права лопата и ви пратя да копате цял ден някоя плевясала нива пак ще сте затрупани с работа,ама май много смисъл от цялата дейност няма,особено предвид примитивния начин на плевене - в днешно време хората на запад (към които и ние се опитваме да се причислим) се мятат на тракторчето и вместо да умират две седмици на нивата,я изорават в рамките на един ден.
И смяташ ли, че ще оправиш нещата като просто разкараш всички и оставиш нивата да запустее? Или разкараш 20% и кажеш на останалите незабавно да си конструират един трактор набързо?
И интересно как не съм чувал в Германия да имат проблем хората с издаването на паспорти,където по спомени имали два центъра за издаване на подобни документи,а в наш'та мила родИна,където същите немци са вдигнали 8 такива центъра (пак по спомен) работата се забатачи още при първите по-сериозни напливи?
Интересно как очакваш да знаеш за паспортните проблеми на всички страни в ЕС. Но дали в Германия са сменяли почти всички паспорти в рамките на по-малко от година? Дали системата за България все пак не е нещо модифицирана за петте години, откакто са я въвели в Германия? Дали въобще е същата система? И пак не виждам как са ти виновни служителите за това, освен по крайно мизерния и съмнителен начин "не знам, ама няма кой друг да бъде пък".
I don't wanna die
But I ain't keen on living either

User avatar
moonlight
Warmage
Posts: 1089
Joined: Fri Jun 27, 2008 10:54 am
Location: Sofia

Post by moonlight » Wed May 12, 2010 11:49 am

По въпроса за наглостта на гърците - жалко че анкетата е приключила, щях да гласувам и с 10, ако имаше как :lol:

Относно държавната администрация - там отдавна вече проблема за разплутата администрация е изместен от проблема "некомпетентни служители". Тъй като ми се налага да работя със Столична община, знам какво говоря - толкова слабо квалифицирани хора на едно място не бях срещала :shock:

А относно паспортите - моята лична карта изтече на 8-ми, та ходих да се редя на опашка... и още ме тресе :neutral: . Такъв ужас досега не е бил, мисля да се разпростра по въпроса в темата "Споделете", че отсега ме втриса емоционално като се присетя за 300-та души, обсадили паспортна служба в понеделника, и вонята, и караниците, и надвикването... ох, призля ми пак, ще оставя за след малко... :cry:

User avatar
Devoted of Slaanesh
Paragon
Posts: 740
Joined: Fri Jul 04, 2008 2:53 pm
Location: Austria

Post by Devoted of Slaanesh » Wed May 12, 2010 12:12 pm

Аз самият съм работил около две години в държавната администрация 97-99. Опитът натрупан там е безценен, що се отнася до това как може да не се работи, е и заплатите не бяха кой знае какво. Особенно на нисшия персонал, началниците са друга боза. :wink:

Почнах след дипломирането ми като младши експерт, пика на заплатата ми беше около 150 долара или около 330 лв. Владея свободно три чужди езика, бях компютърно грамотен и с желание да работя. Бързо ми мина.

Още по средата напървия месец ме посъветваха да не завършвам възложената ми за деня работа за час - ми колегите ми не се справяли добре с компа и им трябвало повече време. Ха ха. Та компромисно аз взех да работя по час на ден, за да не прецаквам колегите си, щото иначе щяха да ми скроят шапка, нищо че бях почнал с леки връзчици. Друг компромис беше да обърна монитора на компа към прозореца, за да не се вижда ако влезе някой дали работя или си играя-ровя нещо в нета.Отделно ако исках да отида някъде, просто казвах - отивам по работа и можех да отсъствам с часове. По телефона можех да говоря с която дестинация искам почти неограничено, това май не е вече така.

Назначиха две колежки завършили с пълно 6 Икономическия на временен договор и тия с бавните умения взеха да злорадстват - сега ще видиш как ще заработят те, ще ти изстине местенцето. Да ама не, отличничките ги разкрихме бързичко - познания по макар и един чужд език 0, компютърна и езикова култура пак 0, тоест типични кухи лейки. Пример Бургас написан със З в официално писмо. Ама с връзчици, че и ги назначиха с моята заплата веднага. Супер просто.

При първия ми се предоставил случай си бих камшика от там и от страната.

С гърците имахме тясно сътрудничество, все пак трябваше да светнат наште как да крадат европарите, пък и те да прилапкат немалки сумички покрай нас. Дълбоко отвратен бях от двуличието им, но паралела със заплатите и работното време ме убеди че си губя времето в БГ.
Заплатата на човек работещ моята работа беше около 2000 долара!?, госпожата беше единствено с куцащ английски и имаше 7 часов работен ден защото имала две деца които се нуждаели от грижи!?
Няма да се разпускам по това как живеят и работят, на всички им е ясно.
Бил съм и в Солун - за 15 дена командировка и в Атина и видях как живееха тогава гърците - пей сърце.

И като капак ще завърша с консултанта по програмата ФАР изкарал цяла годинка при нас със заплатка от ... 20000 лв на месец, плюс безплатен апартамент лукс и кола със шофьор. Въпросния ирландски некадърник ме изуми още в началото, звъни ми и ми вика ела спешно, щото само аз му разбирах първоначално акцента. Отивам и той ми вика, е тука една таблица в Уърд да ми врътнеш, че нещо не мога ... :idea:
Аз му викам, сори ама имам бач и не мога.

Въпросния индивид предаде 15 страничен доклад по възложения му проект и се изфиряса, а аз гледах тъпо щото това нещо се пише за ден ...

Има и още, ама ми писна. :wink:
Бисерите са безброй, а бях само 2 години там. И някои нещица са си сигурно същите.

User avatar
herairness
Jaghut Tyrant
Posts: 1983
Joined: Tue Oct 04, 2005 10:43 am
Location: varna

Post by herairness » Wed May 12, 2010 12:33 pm

И от мен имат 5-ца, по вече изложени из тия страници причини, няма смисъл да ги повтарям, те са казали хората - каквото повикало, такова се обадило :evil:
Image

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Post by Moridin » Wed Jun 16, 2010 11:38 am

Тва с 20000 лева сериозно ли е?!?!?!?!!??!
This is it. Ground zero.

User avatar
Marfa
Moderator
Posts: 11240
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:12 pm
Contact:

Post by Marfa » Wed Jun 16, 2010 5:07 pm

Вероятно. Че даже е малко. Щото имам личен пример за един консултант тука от времето на приватизацията на корабостроителницата и пр. при Симо и Никито Василев, който гъз вземаше 36 000 евро. Няколко години по-късно всички още се чудят за къв ги вземаше тея пари.
This octopus! Let's give him boots, send him to North Korea!

Image<-Подробно описание на нещата, които ми образуват нерви :twisted:
Уук.

User avatar
moonlight
Warmage
Posts: 1089
Joined: Fri Jun 27, 2008 10:54 am
Location: Sofia

Post by moonlight » Thu Jun 17, 2010 12:01 pm

То и моя шеф в БТК зимаше толкоз, ма поне имаше полза от тия пари дето му ги даваха... единствения шеф, дето си бранеше отдела и се мъчеше да направи нещо в тая безумна бюрократщина, баси. А е чужденец. След него нашенката дето я назначиха си продаде гъза веднага и сама предложи масови съкращения и намаляване на и без това мизерните заплати в отдела... :?

User avatar
tigermaster
Elder God
Posts: 6452
Joined: Wed Jun 14, 2006 11:39 am

Post by tigermaster » Tue Jun 22, 2010 12:34 pm

http://balkani.actualno.com/news_303360.html

Въпреки кризата, в бузуки баровете гърците все още харчат необуздано
Света аз цял обходих
и изправен гордо пак стоя.
Срещнах милиони хора
и на всичките им взех ума.

Блог
The Painting
Случаят с изтрития спомен
РЕВЮ: „The Lord of the Rings: The Rings of Power”

User avatar
moonlight
Warmage
Posts: 1089
Joined: Fri Jun 27, 2008 10:54 am
Location: Sofia

Post by moonlight » Tue Jun 22, 2010 6:00 pm

Бюджетният дефицит на Гърция вече намалява и ще се достигнат очакваните нива. Това е заявила Лука Кетсели, министър на икономиката. Тя допълни, че дори очаква страната да отчете икономически растеж през 2011 г. Гръцки вестник дори цитира директора на гръцката централна банка Георгиос Провополус, че съкращаването на бюджетният дефицит може да задмине поставените от Международния валутен фонд (МВФ) цели за тази година и да намали дупката в бюджета до 8% от брутния вътрешен продукт и дори до по-ниски нива. За 2009 г. страната отчете дефицит от 13.6%. Гърция ще получи 110 млрд. евро помощ от Европейския съюз и МВФ срещу условието да намали дупката в бюджета до 8.1% от БВП за тази година, а до 2014 г. да покрие изискванията на еврозоната за най-много 3% дефицит.
Източник: FT
Струва ми се, че пак се опитват да замажат нещата с лъжливи данни. Тия данни докато не ги потвърдят от ЕС, хич нямам намерение да им вярвам...

Who is online

Users browsing this forum: The Dragon and 10 guests