Забраната за пушене

За коментари и излияния от всякакъв род, число, спрежение и залог

Moderator: Moridin

User avatar
Super M
Warmage
Posts: 1000
Joined: Wed Jan 11, 2006 10:25 pm
Location: Sofia/Bourgas
Contact:

Post by Super M » Mon Mar 22, 2010 8:57 am

Българите или поне хората, с които общувам са много толерантни към пушачите. Или на повечето съвсем не им пука, защото са свикнали да се тровят пасивно, или изпитват някакво подъзнателно съжаление към пушачите като към зависими индивиди, с които е редно да се съобразяваш, а може би подтиснатост да изразят мнението си заради наложената традиция на пушенето в семейство/училище, но съм забелязал много случаи, в които 7-8 човека са готови да седнат на маса за пушачи, за да може един единствен пушач сред тях да пуши, докато пушачът почти никога не се съобразява с останалите. Това не е нормално.
Блог за хора, които не се примиряват с живота в сиво:
http://troshanov.wordpress.com

User avatar
Muad_Dib
Shadowdancer
Posts: 10972
Joined: Mon Oct 04, 2004 3:12 pm

Post by Muad_Dib » Mon Mar 22, 2010 10:12 am

Понеже горе имаше въпроси - аз точно в момента съм в процес на (надявам се вече наистина) спиране на цигарките, даже гълтам Табекс от петък и има доста сериозен прогрес. Надявам се до месец съвсем да ги спра.

User avatar
Morwen
Shadowdancer
Posts: 13468
Joined: Sat Dec 20, 2003 1:20 am

Post by Morwen » Mon Mar 22, 2010 10:57 am

Btw, не подкрепям онова, за което спомена Ади - да не може да се пуши на открито. Но доколкото знам подобно нещо не е и обсъждано. Просто журналистите си харесаха израза "тотална забрана за пушене на обществени места", като според тях обществени места явно са само ресторантите, болниците и сградите на институциите.

Но е факт, че при нас има голяма толерантност към пушачите и нетолерантност към тези, на които това им пречи. И това не е хубаво. Защото за хора като Гибли, на които димът им пречи, това значи нежелание за излизане навън, а за хора като мен, на които не им особено - пасивно пушене.
I don't wanna die
But I ain't keen on living either

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Post by Moridin » Mon Mar 22, 2010 11:26 am

Аз особено се дразня на бакшишите бтв.
СМЪРТ ЗА ВСИЧКИ
This is it. Ground zero.

User avatar
dellusion
Warmage
Posts: 1248
Joined: Thu Dec 28, 2006 10:36 am
Location: София

Post by dellusion » Mon Mar 22, 2010 11:40 am

Аз пък разбирам непушачите, сигурно е страшно неприятно някой да ти дими. Дори съм ЗА забраната на обществени места, аз самият от 2 месеца вече не съм палил на маса, пуша си електронна цигара. Паля от време на време на терасата, при другите прокажени.

Само че едно нещо в цялата работа ме дразни ужасно много. Някой непушач като земе да ми обяснява, с един такъв снизходителен тон, как не можел да разбере пушачите и как те били толкова слаби и незнамсикво още. Закачал ли си се? - не си се закачал, затваряй си плювалника тогава и ми се махай от пейзажа.
Look at the darkness...
...around me.

User avatar
Muad_Dib
Shadowdancer
Posts: 10972
Joined: Mon Oct 04, 2004 3:12 pm

Post by Muad_Dib » Mon Mar 22, 2010 11:46 am

Силно подкрепям за последното от поста на Делюжън, и мен ме дразни ужасно много. Всичките я са палили веднъж в живота си, я не и започват да дрънкат колко било лесно да се спре и как видиш ли те не ни разбирали.

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Post by Moridin » Mon Mar 22, 2010 11:56 am

Сам си си виновен, батенце. Никой не те е бил по главата да се закачаш. Още повече, че всички знаем, че трябва бая усилие в началото, за да се изкефиш на цигара. Тъй че не се жалвай.

И мен малко ме вълнува колко е лесно да се откажеш - не си ми брат, не си ми гадже, няма да те страдам ужасно много като почнеш да не можеш да си поемаш дъх след годинки. Твой си проблем. Дали си слаб, неебателен, глупав или по каквито и причини да си пушиш, давай, никой не те вини. Винят те в момента, в който почнеш да налагаш личните си грешни избори на останалите. Това е тотално неприемливо и абсолютно заслужава социална стигма.
This is it. Ground zero.

User avatar
Marfa
Moderator
Posts: 11240
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:12 pm
Contact:

Post by Marfa » Mon Mar 22, 2010 12:06 pm

Амин!
This octopus! Let's give him boots, send him to North Korea!

Image<-Подробно описание на нещата, които ми образуват нерви :twisted:
Уук.

User avatar
Alanna
Arcanist
Posts: 959
Joined: Tue Jan 20, 2004 1:53 pm
Location: In the Middle

Post by Alanna » Mon Mar 22, 2010 12:15 pm

Забраната за пушене в затворени помещения е супер правилна, обаче на открити, както Тихо предложи, просто е абсурдно :) Като толкова му пречи на някой, ще се отдръпне на 2 метра. Не е толкова трудно изпълнимо.

Иначе, аз съм пушач, който не обича да пуши в затворено помещение. В нас се се пуши. Често гоня майка ми от стаята ако си запали уж, за да отиде на прозореца, но се подсети как трябва нещо да ми обяснява и остава в центъра на стаята с димяща цигара. В опушените помещения ми е силно неприятно - лютат ми и очите и дробовете. Предполагам, че е защото пуша малко. Преди години успях да ги откажа за 6-7 месеса и откакто съм ги почнала отново максимумът ми е половин кутия на ден (в повечето случаи - 4-5 цигари на ден). Може и да припаля в заведение, но може и да не припаря - случва ми се най-често ако има добра вентилация.

Бтв, замислих се за един компромисен вариант - заведения за пушачи и за непушачи, с разликата, че първия тип ще имат някаква доста висока такса - нещо като акциз. Би трябвало да е изпълнимо, а непушачите просто няма да припарват там, освен ако сами не пожелаят.
(\ /)
(X.x)
(> <)

Reality is an obstacte to halllucination.

User avatar
Morwen
Shadowdancer
Posts: 13468
Joined: Sat Dec 20, 2003 1:20 am

Post by Morwen » Mon Mar 22, 2010 12:32 pm

Само че едно нещо в цялата работа ме дразни ужасно много. Някой непушач като земе да ми обяснява, с един такъв снизходителен тон, как не можел да разбере пушачите и как те били толкова слаби и незнамсикво още. Закачал ли си се? - не си се закачал, затваряй си плювалника тогава и ми се махай от пейзажа.
Аз напълно разбирам как пушачите не могат да ги откажат и не мисля, че е въпрос на слабост (и щеше да е яко ако и Никола разбираше така жените с повече килограми, примерно). Когато човек се пристрасти, далеч не е толкова просто да се откъсне. Ако аз бях в това положение, би ми било много гадно. Но ако има нещо, което ме учудва, то е наистина това, че човек трябва да се насили да ги започне и да ги хареса. И въпреки това, хората го правят.
I don't wanna die
But I ain't keen on living either

User avatar
RRSunknown
Elder God
Posts: 9513
Joined: Thu Nov 01, 2007 9:54 am

Post by RRSunknown » Mon Mar 22, 2010 12:36 pm

какво общо имат килограмите на жените с пушенето?

User avatar
Muad_Dib
Shadowdancer
Posts: 10972
Joined: Mon Oct 04, 2004 3:12 pm

Post by Muad_Dib » Mon Mar 22, 2010 12:38 pm

Moridin wrote:Сам си си виновен, батенце. Никой не те е бил по главата да се закачаш. Още повече, че всички знаем, че трябва бая усилие в началото, за да се изкефиш на цигара. Тъй че не се жалвай.

И мен малко ме вълнува колко е лесно да се откажеш - не си ми брат, не си ми гадже, няма да те страдам ужасно много като почнеш да не можеш да си поемаш дъх след годинки. Твой си проблем. Дали си слаб, неебателен, глупав или по каквито и причини да си пушиш, давай, никой не те вини. Винят те в момента, в който почнеш да налагаш личните си грешни избори на останалите. Това е тотално неприемливо и абсолютно заслужава социална стигма.
Само не ми излизай със "сам си си виновен", защото става въпрос за нещо съвсем друго. Дали аз пуша или не пуша си е мой личен избор. Теб това по никакъв начин не те вълнува, защото (както сам каза) нито си ми гадже, нито си ми брат и т.н. Следователно какво ти дава право на теб (който както уточнихме си ми точно никакъв и който също така уточнихме не си пушил никога или поне не редовно) да ми казваш колко било лесно да спреш и да ме питаш как съм можел да го правя?

Не, честно този нравоучителен пост можеше да си го спестиш, не ставаше въпрос за излизането заедно и за налагането на пушачите над непушачите (let's face it - не сме се виждали от лайк ЕОНИ, така че по този параграф също не те възприемам), а затова, че всеки непушач си мисли колко лесно било да се откажат. И да дава акъл. При това стабилно. Аз например с нетолерантни хора просто не излизам или ако излизам е рядко, така не им замърсявам атмосферата.

Освен това всички пушачи в темата дотук изпускат да кажат нещо. Пушенето на нас ни доставя удоволствие. Поне на мен със сигурност. Обичам да паля, винаги леко се отнасям и спирам да мисля за поредния досаден ежедневен проблем и ми отпуска неврите. Освен това комбинацията от пушене и пиене като си на кръчма или на купон винаги ми е доставяла удоволствие. Ето, казвам го черно на бяло - ако цигарите не правеха така, че да кашлям доста сутрин или след определено количество стълби да съм особено добре задъхан - никога нямаше да ги спра. Така че моля те без "сам съм си виновен и темподобни". Аз не се оплаквам и не съжалявам, че съм пушил или че сега пуша.

И в тази тема наистина искрено ме изненадахте доста хора тук. Знам, че не сме се виждали скоро, но не един и двама от вас са идвали да пушат с мен навън или на балкона и сме се смяли на най-различни неща и тогава не ви е пречело. Единствените хора от всички изписали фанатизирания хейт за пушачите дотук, които са ми правили риъл лайф забележка за пушенето са Амелия и Пъгсли. Може бие сте се променили, ама все пак не ставайте някакви overzealous Грийнпийс-зомбита. Никой няма да ви кара да живеете с пушач против вашата воля, нито едва ли ходите или сте женени за пушач/пушачка, никой дори не ви кара да се виждате с нас. Дори ако трябва да съм честен ще съм доволен да разделят заведенията направо на такива за пушачи и непушачи (макар че няма да стане), за да имате изцяло запазен душевен комфорт и да не ни засичате въобще.

В смисъл към он....Имате си позиция - окей. Само скипвайте убер-крайните изказвания и абсурдите, моля. Сърцераздирателната история за пуловера на Пенчев лично на мен ми беше ту мъч например.

Толкова от мен,

един would-be непушач

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Post by Moridin » Mon Mar 22, 2010 1:22 pm

Ама аз никога не съм говорил нищо за отказването на цигари, ти го въведе в разговора. Дотук никой от анти-пушачите е коментирал нещо за това колко лесно или трудно е да се откажат и мисля, че това няма нищо общо с темата, честно казано.

Затова и казвам "сам си си виновен" - както сам казваш си е личен избор. Колко е трудно да се откажеш, не знам, не ме и интересува, не те критикувам, че не ги отказваш, но е НЕСЪМНЕН ФАКТ, че колкото и да е трудно, се дължи единствено на въпросния ТВОЙ личен избор, който ти нямаш ГРАМЕЦ право да налагаш на никой друг.

Ако някой е споменал думата "лесно" в тази тема, то е за това колко лесно е да НЕ ПРЕЧИШ на останалите. Пуши си - навън. Никой не те кара да ги спираш (макар да е изцяло за твое добро :))

На мен ми прави кеф да се вея гол и да си пея фалшиво. Първото е само в плюс на колектива, естествено, но второто вероятно би било неприятно на съседите по маса, следователно аз не го правя. Това дори не му викам толерантност, викам му комън сенс.

Така че това с кефа нещо не виждам как влияе.

Според мен ако има дори един непушач (който майндва де, има и такива, които не им пука - Емо си каза примерно), не трябва да се пуши в компанията и точка. Няма средно положение.

И бтв - за изненадването. Аз се смятам за доста толерантен и много рядко ще направя забележка на някого, че пуши (не съм Морви и Симеон примерно и не държа сметка на никого, дори когато имам право. Най-малкото не ми се занимава с отрицателни емоции). Затова няма как да си ме видял да ти правя забележка. Няма да направя забележка на някой, ако ми се предреди на опашка (освен ако сериозно не закъснявам). Въпреки това го намирам за изключително просташко и нередно и в двата случая и ако някой ме пита за мнението ми, си го казвам.
This is it. Ground zero.

User avatar
Muad_Dib
Shadowdancer
Posts: 10972
Joined: Mon Oct 04, 2004 3:12 pm

Post by Muad_Dib » Mon Mar 22, 2010 1:28 pm

Добре не мислиш, че е малко глупаво да заставаш зад толкова крайно мнение и идея (това за единия непушач откровено ме засмя - ми просто да не е излизал с тази компания и толкова) само на хартия, без да предприемеш някакви действия дори в личния си живот? Според мен ако ти пречеше толкова - щеше.

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Post by Moridin » Mon Mar 22, 2010 1:33 pm

Не си струва да се караш за такова нещо с хората. Ако ми е зле, се местя настрани или все пак моля да спрат и толкоз.

Също така не намирам позицията си за крайна по никой начин :mrgreen: Директно не й виждам алтернатива
This is it. Ground zero.

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 91 guests