Забраната за пушене

За коментари и излияния от всякакъв род, число, спрежение и залог

Moderator: Moridin

User avatar
Xellos
Moderator
Posts: 20296
Joined: Fri Apr 02, 2004 10:08 pm

Post by Xellos » Sun Mar 21, 2010 12:21 pm

И аз така :mrgreen:
:ninja:

bsb
Paragon
Posts: 640
Joined: Sun Dec 06, 2009 7:33 pm

Post by bsb » Sun Mar 21, 2010 1:05 pm

Аз бих поставил следния въпрос. Има ли право обществото и държавата в частност да се меси в личния избор на членовете, съответно гражданите си? Все пак ако някой е решил да се трови, това си е негова работа, нали?
Мисля си обаче, че не е само негова работа. Поне не и в България и в останалите държави със "споделена" система за здравеопазване. Защото лечението на всеки, който е решил да си съсипва здравето по един или друг начин, без при това да допринася за обществото, се плаща от всички. Защо трябва аз да плащам за някой, който въпреки че е бил наясно с рисковете от поведението си, ги е поел съзнателно, като нищо не ми е осигурил в замяна?
Изрично пиша "в замяна", защото миньорите примерно също съзнателно си съсипват здравето, но дават нещо на обществото.
Поради това, че нямам особено желание да плащам за чуждите глупости, смятам за оправдано обществото да се стреми да ограничава същите тези глупости.

Естествено, тук най-вероятно следва доводът "ама защо ограничават цигарите, защо не ограничават алкохола". Най-малко защото е по-лесно и организационно-технически, и психологически (т.е. да бъдат убедени останалите, които не са засегнати непосредствено).

User avatar
Morwen
Shadowdancer
Posts: 13468
Joined: Sat Dec 20, 2003 1:20 am

Post by Morwen » Sun Mar 21, 2010 1:06 pm

Квото каза Марфа.

Принципно съм дете на пушачи, димът не ми пречи особено и т.н. Макар че откакто разделиха заведенията на зони ми прави повече впечатление, което значи, че идеята работи.

Обаче. Бих искала да го дишам по изключение, когато наистина се налага, а не по подразбиране и системно. Може да се каже, че това с лошата вентиалция и салоните за непушачи набутани я в тоалетната, я в предверието до вратата е нещо, за което трябва да се санкционират самите ресторантьори, а не да се променя закона. Но остава момента с компаниите, които сядат при пушачите само заради един-двама пушачи вътре. Ние сме го правили. Дори да не е така, нека петима да са пушачи, а трима - не. Те са малцинство, абсолютно нелогично е да подтискат петимата. И в резултат тримата духат супата и цигарения дим. За мен по-логично е заведенията да имат стаи за пушене евентуално, но не да са разделени на пушещи и не.

А това, което се готви не е невлизане в сила на забраната, а облекчаване и на съществуващия режим.
I don't wanna die
But I ain't keen on living either

User avatar
ifadriana
Mistborn
Posts: 1344
Joined: Tue Jul 03, 2007 7:06 pm

Post by ifadriana » Sun Mar 21, 2010 1:09 pm

Аз съм пушач и пуша най-вече на маса. Вярвам, че това се отнася до всички пушачи. По време на делови срещи, работни вечери и т.н. мога да се сдържам и да не пуша, но когато целта на сядането на маса е приятно изкарване, честно казано непушенето ме изнервя и понякога просто може да ми скапе ивента. Сори, но е така. Когато пътувам извън странта, просто предпочитам да сядам на външни маси, на които, слава Богу, в цяла Европа можеш да си хапваш, пийваш И пушиш. Нямам нищо против подобно ограничение да бъде въведено и тук, нещо повече - бих се радвала, защото по този начин, поради увеличеия наплив към външните маси и през студените месеци, собствениците на заведения най-после ще се сетят, че в нормалния свят отдавна са измислили как да отопляват тези зони. Но ако някой се опитва да ми набутва фашистките американски порядки, където не само, че не можеш да пушиш на външна маса, но и дори на незнамкаквоситам разстояние от входа на заведение, губи вота ми.
VMITW!

User avatar
Roamer
Ascendent
Posts: 4895
Joined: Wed Jan 03, 2007 5:25 pm
Location: Hier ist hier und jetzt ist jetzt doch jetzt ist jetzt schon nicht mehr da...
Contact:

Post by Roamer » Sun Mar 21, 2010 1:23 pm

bsb, основната разлика между пушенето и алкохола е, че като пиеш, хората около теб мооооже би поемат някакви микрограмове алкохол от изпаренията от чашата ти :mrgreen: Иначе съм съгласен и с този допълнителен аргумент за плащането, да. Макар че сигурно някой ще излезе с нещо за акцизите върху алкохола и цигарите, на които целта им май беше горе-долу това - хем да ограничат потреблението, хем да влизат някакви пари в държавната хазна от потребяващите, ма знам ли.

За мен основният аргумент продължава да си бъде все пак това, че *предпочитам* (не, не изисквам, но наистина много силно предпочитам) около мен да не се пуши, особено докато ям. Живял съм 2-3 години в среда с много силно пушене (двама-трима пушачи в сравнително малка стая или четирима-петима пушачи в средно голяма холна стая, непрекъснато пушене през всички часове на денонощието, освен докато всички пушачи спят, кофички от кисело мляко, препълнени от пепел)... живял съм четири години в тристайна квартира с четирима не толкова тежки пушачи... в последните десетина години съм бил на маса с всякакви компании, от пълни непушачи до първоспоменатите тежки пушачи... и като цяло, за себе си, съм установил, че наистина се чувствам *много* по-добре - и на масата, и в часовете (да, часовете) след това - когато около мен не се пуши.

Да не говорим за това, че се чудя дали един хроничен здравословен проблем, който през повечето време ми създава повече досада, отколкото истински неприятности, но понякога минава отвъд досадата, не се дължи отчасти именно на онези две-три години в много задимената среда. Да, дет' се вика, "малкият дявол", дори и да е заради това, ама все пак не ми харесва.
Eric: I use my sword to detect good on it.
Ed: It's not good, Eric. It's a gazebo.

User avatar
Marfa
Moderator
Posts: 11240
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:12 pm
Contact:

Post by Marfa » Sun Mar 21, 2010 2:05 pm

Има и друго. Как биха се почувствали двама пушачи, седнали на кротка раздумка на пейката пред блока, ако до тях спре кола, на която музиката й е толкова надута, че може да бъде регистирана в сеизмологичния център? Ами той човекът просто обича да си слуша музика високо, какво толкова. Лично право и пр. Или седи компания пушачи в заведение, в което някакъв от съседната маса не спира да се дере по мобилния си. Всички сте попадали в такава ситуация, та знаете за какво говоря.
Spoiler: show
Тук правя кратко отклонение. По време на едно от пътуванията ми от София до Варна с автобус, накрая щяхме вече да изгърбим един. Действието се развиваше по време на големите студове, ако се сещате. Пътуването продължи 7 часа и половина поради тежката обстановка. На тоя ква му беше батерията на телефона, резервни батерии ли имаше, резервни телефони ли си носеше, не разбрах. Бахти индивида! :shock: Лицето се представяше като Майкъл и се опитваше да уреди стриптийз-шоу в няколко варненски заведения. Междувременно уреди Сиси да се срещне с Пацо. След малко се оказа, че Пацо заминал за Син сити без Сиси, на която й било студено и влезнала да го чака във фоайето на хотела. На Пацо му бе прочетено конско, задето е оставил момичето да го чака. Обясни му се, че не е мъж. На няколко пъти. След което звъняхме на Сиси. Пак се опитахме да организираме стриптийз-шоу ама в друго заведение. Звъннахме на Анджи да й кажем как Пацо е вързал енекия на Сиси. След това се обадихме на Стрейнджъра, оплакахме се от Пацо и го уредихме с Анджи. След това звъняхме пак на Сиси, която все пак се срещнала с Пацо. После...

СЕДЕМ И ПОЛОВИНА ШИБАНИ ЧАСА!!!! И то така, че да го чуе чак и шофьорът. Бяхме в задната част на автобуса, само за сведение.

Но той има права, нали? Как така ще го ограничава някой?
Цялостната кампания срещу тютюнопушенето много ми прилича на антиГМО-психозата. Това обаче не означава в никакъв случай, че пушачите автоматично следва да бъдат освободени от отговорностите, които вървят като следствие от доброто възпитание. Трябва да разберат, че ако пушат в компанията на приятелите си непушачи, то е защото последните са добри приятели и са дали съгласието си. Ако обаче запалят на автобусна спирка в дъждовен ден, когато дори непушачът да иска, няма къде да се дръпне, освен ако няма нищо против да го навали дъждът, то тогава те проявяват лошо възпитание, навлизайки в личното пространство на други хора, за които цигареният дим е точно толкова неприятен, колкото за редовият пушач би било неприятна високата музика, разговорите на висок тон или неприятната миризма на некъпан индивид.
This octopus! Let's give him boots, send him to North Korea!

Image<-Подробно описание на нещата, които ми образуват нерви :twisted:
Уук.

Scourge
Mistborn
Posts: 1280
Joined: Mon Dec 20, 2004 7:02 pm

Post by Scourge » Sun Mar 21, 2010 2:07 pm

напредничава логика е туй: дайте да не забраним една простотия, щото има и други простотии. :)

User avatar
kalein
Arcanist
Posts: 904
Joined: Tue Feb 15, 2005 5:08 am
Location: smiling next to you
Contact:

Post by kalein » Sun Mar 21, 2010 2:08 pm

На шествието днес имаше 100, може би 150 човека в сюблимния момент.

Да видим как толкова хора ще променят тази ситуация. ;)

П.П. От понеделник заработва сайтът www.bezdim.bg - там, казаха организаторите днес, ще се координират действията.

User avatar
Corwin
Archmage
Posts: 2002
Joined: Fri Mar 26, 2004 3:41 pm
Location: Land of Supidity

Post by Corwin » Sun Mar 21, 2010 2:11 pm

Хм, това е един от малкото въпроси, по който не вниквам в гледната точка на другата страна и честно казано нямам абсолютно никакво желание дори да се опитам да я разбера.
Не понасям цигарения дим докато се храня, не го понасям в асансьора или в кенефа, не го понасям на спирката, в таксито, да не говорим в помещението в което спя, и честно казано са ми неприятни дори няколкото минутки когато колегата се върне от терасата и дрехите му вонят на цигари.
Цигарите са вредни. И то вредят сериозно не само на пушача, но и на хората около него. Сега, не съм лекар, не знам до колко това е така, но щом са ги задължили да слагат тези благи надписчета върху кутиите явно има някаква причина. Винаги съм се чудил защо хероина, кокаина и прочие "тежки" наркотици са забранени, като те малко или много вредят само на човека, който си е избрал този път, докато на цигарите със сплеш демиджа, вредящи на околните, били пушачи или не, се гледа като на нещо нормално.
А какво ме дразни най-много? Това, че за 90% от пушачите е най-нормалното нещо на света да запалят цигара докато другите се хранят, да влязат с цигара в асансьора или да си хвърлят недозагасената угарка на улицата. За тях това е нещо, от което не могат да се откажат или въздържат по никакъв начин, неотменна част от живота им, като дишането. И е страшна обида, ако им кажеш, че ти е неприятно и се давиш докато се храниш и те заливат с облаци дим.
Тъй че обсъждания в момента закон не ме грее особено честно казано. Пълна забрана на пушенето на открито и в затворени помещения с други хора, включително вкъщи, ако има деца е най-добрия вариант за мен. Не, че някога ще стане разбира се. :)
Сега, за да не ме разбере някой погрешно - родителите ми са пушачи от много години и то с по 2 кутии на ден. Доста години съм бил в компании където аз съм бил единствения непушач, бившия ми съквартирант беше пушач, огромна част от приятелите ми са пушачи, и не са ми по-малко приятели заради това, преживявам без да мрънкам особено пушенето в кръчма, заведение и където и да е, но това по-нагоре е което мисля и не вярвам, че ще се промени...
I like rusty spoons....
I like to touch them...
It's almost orgasmic...

User avatar
Demandred
Moderator
Posts: 6265
Joined: Sun Jan 11, 2004 8:42 am
Contact:

Post by Demandred » Sun Mar 21, 2010 2:57 pm

Оставяйки морално-етичната част настрана за момент, икономическите оправдания против забраната са меко казано абсурдни. В толкова много страни въведоха подобна забрана и във всички от тях туризмът и заведенията оцеляха без проблеми. Дори да има примерно 10-15 % намаление на оборота на ресторанти и барове в краткосрочен план, това ще бъде многократно компенсирано от икономисаните разходи в здравеопазването в дългосрочен план поради по-малкото случаи на заболявания, причинени от пушенето.

Но на кой му пука, важното е да не разсърдим собствениците на заведения, все пак сред тях има доста богаи хора, които знаят на кого да бутнат нужния подкуп... :twisted:
Sure your parents might think you're a failure
But no one's ever said: "First, let's kill all the tailors"
Don't be a lawyer!

User avatar
Muad_Dib
Shadowdancer
Posts: 10972
Joined: Mon Oct 04, 2004 3:12 pm

Post by Muad_Dib » Sun Mar 21, 2010 3:30 pm

kalein wrote:На шествието днес имаше 100, може би 150 човека в сюблимния момент.

Да видим как толкова хора ще променят тази ситуация. ;)

П.П. От понеделник заработва сайтът www.bezdim.bg - там, казаха организаторите днес, ще се координират действията.
Искрено пожелавам на теб и на другите тотално неориентирани хипарчета с достатъчно свободно време следващия път да няма и 50 човека, а и да продължи да не ви обръща внимание никой (както неизбежно ще се и случи).

User avatar
kalein
Arcanist
Posts: 904
Joined: Tue Feb 15, 2005 5:08 am
Location: smiling next to you
Contact:

Post by kalein » Sun Mar 21, 2010 3:38 pm

Духай.

Дим. :D

Shamajotsi
Sorcerer
Posts: 427
Joined: Sat Dec 30, 2006 9:01 pm

Post by Shamajotsi » Sun Mar 21, 2010 3:42 pm

За мен между другото, връх на сладоледа са тези отявлени защитници на тютюнопушенето, които изкарват порока едва ли не полезен. Като си отворят устата да защитават цигарите се започва с едни "аргументи" тип:

-Имам един приятел, който пуши, както един, който не пуши. Първият си живее като баровец, на втория му падна тухла на главата и умря. Цигарите пазят от тухли!

-В страната Х има много пушачи и хората живеят дълго, в Бутан хората не пушат, ама живеят кратко. Цигарите са полезни!

Като цяло, освен заради казаното по темата от мен, съм против половинчати решения на проблема (тип отделяне на заведения на пушачи и непушачи) и заради посоченият по-горе аргумент, че се е наложило мнението, че непушачите трябва да са състрадателната страна в случая. Стигнало се е дори до абсурдното положение, че когато някой сбръчка нос от дима да го броят за "префърцунен", "човек с претенции" или нещо от сорта.

За икономическия аспект на проблема предлагам една много интересна статия на в. Капитал, в която освен всичко останало са предодставени едни много интересни числа...

Иначе, Муад диб, като изключим поредното ти включване, с което единствено заявяваше как няма да се включваш (I see your point :roll: ... I guess :? ?), с горното ми стана адски интересно с какво си точно против хипарчетата със свободно време.

User avatar
kalein
Arcanist
Posts: 904
Joined: Tue Feb 15, 2005 5:08 am
Location: smiling next to you
Contact:

Post by kalein » Sun Mar 21, 2010 3:49 pm

Shamajotsi,

Човекът те праща при арменския поп, ти обяснения ще му искаш... :twisted:

(А и е зает в момента. Да духа.)

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Post by Moridin » Sun Mar 21, 2010 4:49 pm

Изцяло съм с Тишо, особено това в асансьора е нема такъвия абсурд.

Иначе мен от 10 минути на цигари ме заболява глава и се скапвам за целия ден нататък. Сега ясно, че аз съм повреден, но...

Понасям го единствено в дискотека, където има достатъчно по-ужасни фактори и сме пияни ;р
This is it. Ground zero.

Who is online

Users browsing this forum: Google [Bot] and 5 guests