генномодифицирани храни и анти-гмо активисти

За коментари и излияния от всякакъв род, число, спрежение и залог

Moderator: Moridin

User avatar
Morwen
Shadowdancer
Posts: 13468
Joined: Sat Dec 20, 2003 1:20 am

Post by Morwen » Thu Mar 18, 2010 4:44 pm

Аз се интересувам. Можеш ли да ми го пратиш?
I don't wanna die
But I ain't keen on living either

User avatar
kalein
Arcanist
Posts: 904
Joined: Tue Feb 15, 2005 5:08 am
Location: smiling next to you
Contact:

Post by kalein » Thu Mar 18, 2010 4:46 pm

Дай мейл.

(Има го и качено във Фантазия.)

User avatar
RRSunknown
Elder God
Posts: 9513
Joined: Thu Nov 01, 2007 9:54 am

Post by RRSunknown » Thu Mar 18, 2010 4:50 pm

Има ли за пчелите?

User avatar
Morwen
Shadowdancer
Posts: 13468
Joined: Sat Dec 20, 2003 1:20 am

Post by Morwen » Thu Mar 18, 2010 4:51 pm

Ако може дай линк, че мейлът ми прави номера на служебния компютър.
I don't wanna die
But I ain't keen on living either

User avatar
Demandred
Moderator
Posts: 6265
Joined: Sun Jan 11, 2004 8:42 am
Contact:

Post by Demandred » Thu Mar 18, 2010 4:55 pm

А как ще обясниш, че при 97% против ГМО се събират средно 70-80 човека на протестите?
Sure your parents might think you're a failure
But no one's ever said: "First, let's kill all the tailors"
Don't be a lawyer!

User avatar
kalein
Arcanist
Posts: 904
Joined: Tue Feb 15, 2005 5:08 am
Location: smiling next to you
Contact:

Post by kalein » Thu Mar 18, 2010 4:56 pm

ЕДИТ: ГРЕШЕН ЛИНК - вижте долу.

(Трябва ти регистрация обаче.)
Last edited by kalein on Thu Mar 18, 2010 5:10 pm, edited 1 time in total.

User avatar
RRSunknown
Elder God
Posts: 9513
Joined: Thu Nov 01, 2007 9:54 am

Post by RRSunknown » Thu Mar 18, 2010 5:06 pm

Тъй като не мисля да си правя регистрация специално за това пак ще питам- какво толкoва трудно има да цитираш тук материала. Както казах интересува ме главно пчелния въпрос.

User avatar
Morwen
Shadowdancer
Posts: 13468
Joined: Sat Dec 20, 2003 1:20 am

Post by Morwen » Thu Mar 18, 2010 5:07 pm

Ама Калине.
Това е едно резюме на тезата с какво са лоши ГМО и обяснение кой я подкрепя и кой не. Никъде дори не се споменава това изследване, камо ли конкретни цифри и въпросите в него:(
Да не си сбъркал линка?
I don't wanna die
But I ain't keen on living either

User avatar
kalein
Arcanist
Posts: 904
Joined: Tue Feb 15, 2005 5:08 am
Location: smiling next to you
Contact:

Post by kalein » Thu Mar 18, 2010 5:09 pm

Объркал съм го, ами. :(

http://choveshkata.net/forum/download/file.php?id=11

(Горното ще го затрия, да не подвежда.)

User avatar
Morwen
Shadowdancer
Posts: 13468
Joined: Sat Dec 20, 2003 1:20 am

Post by Morwen » Thu Mar 18, 2010 5:23 pm

Като човек учил как се правят изследванията на общественото мнение и правил такива, знам много добре (и това не го казвам, за да се хваля, просто твърде много време и нерви съм хвърлила в такива) как реагират хората и колко лесно се подвеждат и честно казано мисля, че в това изследване има доста хлъзгави участъци. (Също така е важно дали самите интервюиращи не са правили някакви подсказки, но над това може само да се спекулира). Имам ли позволението ти да коментирам конкретни извадки?

Далеч съм от идеята, че всички са искали гмо-та, пък са ги убедили в обратното, просто мисля, че е учебникарски пример как се побутват колебаещите се хора в едната посока, без дори те да усетят. Не е особено силно, но все пак според мен на това се дължат 97-те процента.
I don't wanna die
But I ain't keen on living either

User avatar
kalein
Arcanist
Posts: 904
Joined: Tue Feb 15, 2005 5:08 am
Location: smiling next to you
Contact:

Post by kalein » Thu Mar 18, 2010 5:27 pm

Цитирай го цялото, ако искаш. Мисля, че ще е най-обективно така.

User avatar
Morwen
Shadowdancer
Posts: 13468
Joined: Sat Dec 20, 2003 1:20 am

Post by Morwen » Thu Mar 18, 2010 5:30 pm

Мерси. Но ще е довечера или утре.
I don't wanna die
But I ain't keen on living either

User avatar
Amelia
Moderator
Posts: 12921
Joined: Mon Aug 30, 2004 9:49 am

Post by Amelia » Thu Mar 18, 2010 5:33 pm

The Dragon wrote:
ГМО забранени напълно
18 март 2010 / News.dir.bg
Запазва се забраната за освобождаване в околната среда и пускането на пазара на следните генно модифицирани организми (ГМО) - тютюн, лоза, маслодайна роза, пшеница и всички зеленчукови и овощни култури.

Това реши парламентът, който прие на второ четене текстове от промените в Закона за генетично модифицираните организми.
Със 168 гласа "против" и 4 "въздържал се" депутатите отхвърлиха предложението на комисията за отпадането на забраната по чл. 79 от закона, предаде БТА.

Предложението за запазване на действащата законова разпоредба беше направено в зала от Иван Алексиев от ГЕРБ, който обясни, че то се подкрепя от партията, от Министерството на околната среда и водите и лично от премиера. Предложението беше приветствано от депутатите от Синята коалиция, Коалиция за България и ДПС.

Лъчезар Тошев от Синята коалиция посочи, че запазването на забраната по чл. 79 е необходимо, тъй като предпазна клауза се налага само на пуснати на пазара видове, но няма да реши проблема с изпитанията на нови видове.

Петър Курумбашев от левицата отбеляза, че предложение за запазване на забраната са направили 10 народни представители от четири парламентарни групи.
Лидерът на БСП Сергей Станишев приветства "завоя" в позицията на ГЕРБ за ГМО и възстановяването на политическия консенсус. Той обаче отбеляза, че няма яснота по въпроса за причините и мотивите за внасянето на промените, скрити зад синхронизацията с европейските директиви.
„Подобен подход породи много съмнения за лобистки интереси”, заяви Станишев. По думите му като министър-председател също е усещал натиск и от икономически фактори и от политически фактори във връзка с разпространение на ГМО.

В отговор министърът на околната среда и водите Нона Караджова изрази съмнения, че предишното правителство е било срещу ГМО, след като негови представители са гласували "за" вноса на 18 продукта на територията на ЕС и на България, предаде "Фокус". Тя отбеляза още, че от БСП и ДПС са подкрепили отпадането на памука от забранителния списък на закона за ГМО и намаляване на охранителната зона.
„По лобистки причини депутатите на БСП и ДПС са гласували да отпадне изискването на 30-километровата зона от "Натура 2000". Аз, като министър на околната среда, си свърших работата. Искам да се спре със спекулациите”, заяви Караджова.

Съпредседателят на ПГ на ГЕРБ Красимир Велчев посочи, че според стенограмата от тогавашното заседание на парламента, предишните управляващи са искали отмяната на чл. 79.

Румен Такоров от левицата репликира министъра, че през четирите години управление на предишното правителство няма нито един продукт от тези 18 с разрешение за пускане в България. Колегата му Захари Георгиев отбеляза, че природата не е застрашена от генни модификации на памука, защото няма свободен аналог на тази култура. По думите му няма памук от този, внасян България, който да не е генномодифициран.

По-рано днес премиерът Бойко Борисов заяви, убедеността си, че парламентът ще гласува да бъде забранено ГМО.
"Казал съм го това още преди един месец”, изтъкна той пред журналисти на излизане от парламента и подчерта, че е безкомпромисен по отношение на това България да бъде свободна от ГМО.
Ok, аз пак не разбрах. Напълно ли са забранени, както пише в гръмкото и сензационно заглавие или са оставили член 79, по който се забранява отглеждането само на тютюн, маслодайна роза и т.н.? С 30 км буфер кво става? Ще могат ли да се освобождават за полеви тествания в околната среда организми, които не са забранени по член 79?

Писна ми - някой трябва да вкара всичките ни журналисти обратно в училище. Така ли се информира население бе? Бахти простотията.
My Anime List , My Manga List

Oui. Je suis garbage.

User avatar
Grumpi
Sorcerer
Posts: 394
Joined: Thu Jul 29, 2004 1:11 am
Location: Sigil

Post by Grumpi » Thu Mar 18, 2010 5:36 pm

Еми аз го казах по-горе:
Grumpi wrote:Прост народ - слаба държава.
Image

User avatar
kalein
Arcanist
Posts: 904
Joined: Tue Feb 15, 2005 5:08 am
Location: smiling next to you
Contact:

Post by kalein » Fri Mar 19, 2010 9:35 am

Надявам се долното да отговори на някои въпроси:
Гражданите извоюваха победа в битката над ГМО

Дългоочакваното гласуване на промените в Закона за ГМО премина със запазването на чл.79, а на чл.80 – с редакциите, предложени от Инициативен комитет „България Свободна от ГМО”, внесени от Лъчезар Тошев, депутат от ДСБ.

Още в началото на дебатите в пленарната зала постъпи изненадващо предложение от депутата от ГЕРБ Иван Алексиев, чл.79 от досега действащия закон да остане, въпреки че в Комисията по околна среда и води беше прието той да отпадне. Предложението получи подкрепата на всички парламентарни сили. Така остана защитата за традиционните български култури: тютюн, лоза, маслодайна роза, пшеница и всички зеленчукови и овощни култури.

След известни словесни престрелки между БСП и ГЕРБ, провокирани от изказване на министър Нона Караджова, че предишното правителство на БСП и ДПС е било не по-малко либерално от сегашното по отношение на ГМО, се стигна до гласуване на най-спорния чл.80 от закона. Прието беше предложението на Лъчезар Тошев, което макар да мина като редакционно, се оказа доста съществено за крайния вид на чл.80 – забранява се отглеждането и освобождаването на ГМО в защитените територии и защитените зони от Натура 2000, както и на отстояния по-малки от 30 км от техните граници, на разстояния по-малки от 10 км от стационарни пчелини, на разстояния по-малки от 7 км от площи с биологичен начин на производство, както и на отстояния по-малки от посочените в приложение 2 за площи с традиционен начин на производство. 144 депутати в залата гласуваха за това предложение, само 1 против и 3 въздържали се.

По отношение на всички разрешени от Европейската комисия генно-модифицирани хибриди депутатите приеха чрез чл.82 за България автоматично да се задейства предпазна клауза, ако друга страна членка на ЕС вече е наложила забрана за въпросния хибрид.

Чл. 133 отпадна, но намери приложение в чл.134, който определя строги санкции при неспазване на условията в чл. 79 и чл. 80. Лицата и организациите, нарушили тези разпоредби, ще търпят санкция от 500 000 до 1 000 000 лева. Освен това вече ще могат да бъдат санкционирани и юридически лица!

Във вторник Парламентът реши продуктите на пазара, съдържащи ГМО, да бъдат обозначавани с два пъти по-големи букви в сравнение с другата част от надписа върху опаковката и с различен цвят и шрифт.

Според изследване на НЦИОМ, българският държавен институт за изучаване на общественото мнение, поръчано от депутата Лъчезар Тошев, чиито резултати излязоха преди дни, 97% от българите са на мнение, че България трябва да продължи да отстоява, включително и пред Европейския съюз, съществуващите забрани за отглеждане на ГМО на нейна територия. Такова безпрецедентно единодушие на българските граждани стана възможно благодарение на най-успешната и силна гражданска кампания в България в новата ни история, която за три месеца спечели общественото мнение на своя страна и изцяло преобърна нагласите на изпълнителната власт за приемане на либерален закон.

Мартин Димитров от СДС пожела от трибуната на Парламента така както сега се гласува рестриктивен закон, след няколко месеца, ако станат факт промените в европейското законодателство, да можем да приемем закон само с един член - „България свободна от ГМО”.

Who is online

Users browsing this forum: Bing [Bot], Majestic-12 [Bot] and 83 guests