генномодифицирани храни и анти-гмо активисти

За коментари и излияния от всякакъв род, число, спрежение и залог

Moderator: Moridin

User avatar
Marfa
Moderator
Posts: 11240
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:12 pm
Contact:

Post by Marfa » Thu Mar 04, 2010 1:03 pm

Квото вика Морвето. Протестите не са насочени към политиката на корпорации като Монсанто, а към ГМО-то като такова. То и заглавието на самата статия внушава подобни неща: "ГМ геноцид: Хиляди индийски фермери се самоубиват след употребата на генетично модифицирани сортове". Факт е, че хилядите индийски фермери щяха да се самоубиват и след употребата на хибридни сортове да речем, ако бяха поставени в подобна ситуация. Е кой е виновен? ГМО-то, Което Ще Отрови Природата на България, или Монсанто? Която можеше и да не е произвела ГМО, а каквото и да е друго, което да постави ползвателя в поза партер.
This octopus! Let's give him boots, send him to North Korea!

Image<-Подробно описание на нещата, които ми образуват нерви :twisted:
Уук.

User avatar
The Dragon
Elder God
Posts: 9054
Joined: Wed Jan 14, 2004 9:03 pm

Post by The Dragon » Thu Mar 04, 2010 1:46 pm

Такаааа. Понеже съм прокълнат да се интересувам от подобни неща - ето една хубава статия от далечната 2004. Няма ГМО в нея. Има други плашещи неща, но не и ГМО. Проблемите на индийските фамери не само от Монсанто, а от една много интересна политика на субсидии за западните фермери + изнасилване на държавите от третия свят от WTO, WB и IMF.

http://www.countercurrents.org/glo-shiva050404.htm
The sinking of the Titanic was a miracle to the lobsters in the ship's kitchen.

User avatar
The Dragon
Elder God
Posts: 9054
Joined: Wed Jan 14, 2004 9:03 pm

Post by The Dragon » Sat Mar 06, 2010 5:29 pm

ГМО чушките по-богати на витамини
06 март 2010 / News.dir.bg
Британски учени са разработили сорт чушки, които са по-богати на витамини С и А, както и на антиоксиданти.

Зеленчукът съдържа необходимите дневни дози от полезни вещества, които иначе се набавят от поне 5 порции плодове и зеленчуци на ден, пише DoctorOnlinе.

Специалистите са добавили и витамин Е, който е мощен антиоксидант, предпазващ от рак, но се среща предимно и само в ядките и авокадото.

При отглеждането на подобрените чушки не са използвани пестициди. От Британската диабетна асоциация напомнят, че за поддържането на здравословен хранителен режим е необходимо разнообразие от растителни храни и не бива да се разчита само на един зеленчук за дневния прием на полезни вещества.
Само на мен ли ми е смешно като чуя термина антиоксиданти? (Тва е офтопик)
The sinking of the Titanic was a miracle to the lobsters in the ship's kitchen.

User avatar
The Dragon
Elder God
Posts: 9054
Joined: Wed Jan 14, 2004 9:03 pm

Post by The Dragon » Wed Mar 17, 2010 8:20 pm

Пяха възрожденски песни срещу ГМО
17 март 2010 / News.dir.bg
С възрожденски песни и скандарания “Долу ГМО“ малко след 9.00 часа започна поредният протест на природозащитниците срещу последните поправки в Закона за ГМО, които се разглеждат днес в пленарна зала.

Около 60-70 души се събраха в градинката между парламента и Софийския университет, предаде "Фокус".
“Българите са на последно място по продължителност на живота в ЕС, вие ще ни пратите на последно място в света”, “Цецка Цачева - оставка” - това бяха само част от надписите по плакатите на протестиращите, предаде БГНЕС. Организаторите на кампанията “България свободна от ГМО” раздадоха на всички присъстващи листове, в който всеки да напише името си и сред множеството се четяха надписите: “Ваня не иска ГМО”, “Тодор не иска ГМО”, а в близост до протестиращите бе пусната подписка срещу поправките в закона.

Един от ораторите прочете писмо от певците Дони и Нети в подкрепа на каузата. Симпатизанти и членове на ВМРО също се присъединиха към протеста на природозащитниците. На една маса те направиха импровизирана сергия, на която изложиха свежи български домати и краставици.

От депутатите единствените, които уважиха протеста, бяха председателят на СДС Мартин Димитров и депутатът Ваньо Шарков.
“При такова обществено мнение депутатите няма какво да обсъждат вътре в зала, а да се вслушат в гласа на обществото”, заяви Димитров. Той добави, че синята партия ще се бори по всички възможни начини срещу допускането на ГМО в страната по един или друг начин.


Според природозащитниците, въпреки последните промени в чл.80 на закона, с които се забранява освобождаването и отглеждането на ГМО, в текстовете има пробойни, които не удовлетворяват искането им България да бъде зона, свободна от ГМО. Проблемът с чл. 80 е, че не предпазва българските защитени територии и буфера около тях от ГМО, разрешени от ЕС, каза Людмила Савева, представител на инициативен комитет на родители и граждани, цитирана от БТА. По думите й не е определен ред, който да се спазва при регистрирането на разрешените от ЕС два вида генетично модифицирана царевица и картоф "Амфлора". Така извън обхвата на закона остава отглеждането на ГМО с търговска цел на видовете, получили разрешение от друга страна-членка, поясни тя.

Искаме ясно и конкретно да бъде дефинирано, че се забранява всякакво освобождаване в околната среда за научни цели, както и всякакво отглеждане на ГМО, независимо дали те са получили разрешение, минавайки през българското Министерство на земеделието и храните или са стигнали до общоевропейско разрешение чрез друга страна-членка, каза Савева. Сред другите проблеми, които природозащитниците виждат в текстовете на закона е липсата на санкция за нарушения на чл. 80.

Междувременно в паленарна зала Румен Такоров от Коалиция за България направи процедурно предложение да отпадне от дневния ред гласуването на второто четене промените в Закона за ГМО, но предложението не бе прието предаде "Фокус". Аргументите на Такоров бяха, че при повторното обсъждане повечето народни представители не са присъствали на заседанието на комисията, тъй като са били на парламентарно заседание. Според депутата и текстовете, които са приети, също не разрешават проблема с ГМО в България, тъй като се дава възможност на тези, които са разрешени в ЕС да бъдат отглеждани в България.
Моля кажете че правото на размножаване не е от основните човешки права. И че като взема властта и ги кастрирам, няма да ме съдят в Хага ...
The sinking of the Titanic was a miracle to the lobsters in the ship's kitchen.

User avatar
Amelia
Moderator
Posts: 12921
Joined: Mon Aug 30, 2004 9:49 am

Post by Amelia » Wed Mar 17, 2010 8:28 pm

60-70 човека...
Ако кандисат на това число протестиращи с тоя закон, утре ще трябва за всеки от нас конкретно да правят персонализирани закони, нали.
Дони и Нети... :lol:
БГмама :lol:
Щеше да е много смешно, ако не беше толкова тъжно.
My Anime List , My Manga List

Oui. Je suis garbage.

Itilon
Paragon
Posts: 590
Joined: Thu Mar 13, 2008 5:38 pm
Contact:

Post by Itilon » Wed Mar 17, 2010 10:40 pm

Мен лично най-много ме впечатли тази статия: http://webcafe.bg/id_1772100768_Pochti_ ... ana_na_GMO
Българите почти единодушно са срещу ГМО в България, стана ясно от ново социологическо изследване. Консенсусът до пълните сто процента нарушават само 3%, които са в рамките на статистическата грешка.
Малко като по време на избори отпреди 20 години и по-назад.

Впрочем, прекарах доста от времето си на работа в надприказване с анти-ГМО активисти в профила на един приятел във Facebook (който по съвместителство е една от основните им фигури) и сериозно взе да ми писва. Написах нещо като 10 пространни поста с аргументи и линкове и в отговор научих, че:

1./ Монсанто ми плаща;
2./ аз съм огромен фен на гнусните империалистически Съединени щати;
3./ в същото време съм комунист;
4./ освен това съм неграмотен;
5./ много обичам да лъжа; и
6./ аргументите ми са несериозни (без повече обяснения).

Накрая приятелят ми изтри цялата дискусия. Няма лошо - ако той и партията му не бяха най-отявлените привърженици на свободата на словото и това "да се чува гласът на всеки на всяка цена". Какво пък, ще му го припомня следващия път, когато ме помоли да пиша за активността й и да зарибявам привърженици! :mrgreen:

User avatar
Amelia
Moderator
Posts: 12921
Joined: Mon Aug 30, 2004 9:49 am

Post by Amelia » Thu Mar 18, 2010 12:24 am

Итилон, ми ти нямаш две деца, къде се напиняш да се обясняваш изобщо? Не си квалифициран за тея работи просто...
My Anime List , My Manga List

Oui. Je suis garbage.

User avatar
Interpreter
Forsaken
Posts: 3462
Joined: Sun Aug 07, 2005 5:57 pm
Location: тук - там

Post by Interpreter » Thu Mar 18, 2010 9:01 am

Ахах народна поговорка: "Имаш ГМО крава - пиеш бира" :mrgreen:
"Не вярвам в колективната мъдрост на индивидуалното невежество."
- Йежи Лец, "Невчесани мисли"

User avatar
Morwen
Shadowdancer
Posts: 13468
Joined: Sat Dec 20, 2003 1:20 am

Post by Morwen » Thu Mar 18, 2010 9:46 am

Бтв, сигурна съм, че ГМО активистите имат някво право и най-малкото много трябва да се внимава с технологията. А Монсанто вероятно наистина са гадни империалисти. Обаче абсурдните крайности, до които стигат и цялата война против "мутантите" (и всякакви безпросветни изказвания) ме отблъскват от тях.

Ама и ГЕРБ са а назад, а напред...
Бтв, илюстрацията към статията е култова.
http://news.ibox.bg/news/id_1295476587
I don't wanna die
But I ain't keen on living either

User avatar
The Dragon
Elder God
Posts: 9054
Joined: Wed Jan 14, 2004 9:03 pm

Post by The Dragon » Thu Mar 18, 2010 1:43 pm

ГМО забранени напълно
18 март 2010 / News.dir.bg
Запазва се забраната за освобождаване в околната среда и пускането на пазара на следните генно модифицирани организми (ГМО) - тютюн, лоза, маслодайна роза, пшеница и всички зеленчукови и овощни култури.

Това реши парламентът, който прие на второ четене текстове от промените в Закона за генетично модифицираните организми.
Със 168 гласа "против" и 4 "въздържал се" депутатите отхвърлиха предложението на комисията за отпадането на забраната по чл. 79 от закона, предаде БТА.

Предложението за запазване на действащата законова разпоредба беше направено в зала от Иван Алексиев от ГЕРБ, който обясни, че то се подкрепя от партията, от Министерството на околната среда и водите и лично от премиера. Предложението беше приветствано от депутатите от Синята коалиция, Коалиция за България и ДПС.

Лъчезар Тошев от Синята коалиция посочи, че запазването на забраната по чл. 79 е необходимо, тъй като предпазна клауза се налага само на пуснати на пазара видове, но няма да реши проблема с изпитанията на нови видове.

Петър Курумбашев от левицата отбеляза, че предложение за запазване на забраната са направили 10 народни представители от четири парламентарни групи.
Лидерът на БСП Сергей Станишев приветства "завоя" в позицията на ГЕРБ за ГМО и възстановяването на политическия консенсус. Той обаче отбеляза, че няма яснота по въпроса за причините и мотивите за внасянето на промените, скрити зад синхронизацията с европейските директиви.
„Подобен подход породи много съмнения за лобистки интереси”, заяви Станишев. По думите му като министър-председател също е усещал натиск и от икономически фактори и от политически фактори във връзка с разпространение на ГМО.

В отговор министърът на околната среда и водите Нона Караджова изрази съмнения, че предишното правителство е било срещу ГМО, след като негови представители са гласували "за" вноса на 18 продукта на територията на ЕС и на България, предаде "Фокус". Тя отбеляза още, че от БСП и ДПС са подкрепили отпадането на памука от забранителния списък на закона за ГМО и намаляване на охранителната зона.
„По лобистки причини депутатите на БСП и ДПС са гласували да отпадне изискването на 30-километровата зона от "Натура 2000". Аз, като министър на околната среда, си свърших работата. Искам да се спре със спекулациите”, заяви Караджова.

Съпредседателят на ПГ на ГЕРБ Красимир Велчев посочи, че според стенограмата от тогавашното заседание на парламента, предишните управляващи са искали отмяната на чл. 79.

Румен Такоров от левицата репликира министъра, че през четирите години управление на предишното правителство няма нито един продукт от тези 18 с разрешение за пускане в България. Колегата му Захари Георгиев отбеляза, че природата не е застрашена от генни модификации на памука, защото няма свободен аналог на тази култура. По думите му няма памук от този, внасян България, който да не е генномодифициран.

По-рано днес премиерът Бойко Борисов заяви, убедеността си, че парламентът ще гласува да бъде забранено ГМО.
"Казал съм го това още преди един месец”, изтъкна той пред журналисти на излизане от парламента и подчерта, че е безкомпромисен по отношение на това България да бъде свободна от ГМО.

Напред! Науката е слънце,
което във душите грей!
Напред! Народността не пада
там, дето знаньето живей!
The sinking of the Titanic was a miracle to the lobsters in the ship's kitchen.

User avatar
Grumpi
Sorcerer
Posts: 394
Joined: Thu Jul 29, 2004 1:11 am
Location: Sigil

Post by Grumpi » Thu Mar 18, 2010 2:19 pm

Прост народ - слаба държава.

"...България да бъде свободна от ГМО." - еми тогава да си взима шапчицата и да изпълзи обратно в средновековието.
Image

User avatar
The Dragon
Elder God
Posts: 9054
Joined: Wed Jan 14, 2004 9:03 pm

Post by The Dragon » Thu Mar 18, 2010 2:23 pm

Като че ли сме излизали от там
The sinking of the Titanic was a miracle to the lobsters in the ship's kitchen.

User avatar
Veritas
Scholar
Posts: 128
Joined: Fri Dec 12, 2008 11:38 am

Post by Veritas » Thu Mar 18, 2010 3:47 pm

"Яжте домати, докато те не са ви изяли", "Не искаме нов Франкенщайн" - из лозунги на протестиращи.
При това писани от хора, които явно не знаят що е нито ГМО, нито Франкенщайн. В "Марица" като видя поредното определение от сорта на "домати-мутанти", вече дори нямам сили да се хващам за главата.

User avatar
Morwen
Shadowdancer
Posts: 13468
Joined: Sat Dec 20, 2003 1:20 am

Post by Morwen » Thu Mar 18, 2010 4:30 pm

Да беше само в Марица... но масово се използва и в националните всекидневници.
I don't wanna die
But I ain't keen on living either

User avatar
kalein
Arcanist
Posts: 904
Joined: Tue Feb 15, 2005 5:08 am
Location: smiling next to you
Contact:

Post by kalein » Thu Mar 18, 2010 4:38 pm

Itilon wrote:Мен лично най-много ме впечатли тази статия: http://webcafe.bg/id_1772100768_Pochti_ ... ana_na_GMO
Българите почти единодушно са срещу ГМО в България, стана ясно от ново социологическо изследване. Консенсусът до пълните сто процента нарушават само 3%, които са в рамките на статистическата грешка.
Намира ми се и пълният текст на изследването - всеки може да разгледа цифрите сам и сам да си прави изводите.

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 83 guests