ShadowDance #65

За коментари и излияния от всякакъв род, число, спрежение и залог

Moderator: Moridin

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Post by Moridin » Wed Jan 06, 2010 9:08 pm

Не може да се установи аналитично, че наситените цветни картини не са красиви. За мен са. Толкоз. Ако за теб светът е некреативен и инспириран от окенаската флора, толко по зле за теб ;р твърде много знаеш. шансец. бтв океанската флора е едно от най-красивите неща на земята та не виждам нищо лоши да се инспирират от нея.

и както Амелия отдавна каза, този филм е чекия на автора за един илюзорен безкрайно красив свят, като в бонус получаваме супер трогваща история и по точни дози от всичко необходимо за дженерик готин филм. естествено нищо в него не надминава визията на пандора, но при все технологичната си нереволюционност по силвъра (което продължава да е лоуд ъф булшит бтв, доколкото детайлността на анимацията в аватар е ненадмината по чисто и просто финансови и времеви причини) тя е НАПЪЛНО достатъчна, за да направи от този филм нещо гениално, просто защото красотата е най-важното нещо евър ениуей :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
This is it. Ground zero.

User avatar
Vivian
Forsaken
Posts: 2630
Joined: Thu Aug 07, 2008 3:25 pm
Location: Pandora

Post by Vivian » Wed Jan 06, 2010 9:31 pm

:shock: И тази тема беше покорена от Аватар...`tis a mighty movie. :lol:
Абе да спориш с Вивиан за филми е като да ловиш пираня с патката си - нито много риба ще наловиш нито члена ти ще става за нещо след това .... --The Dragon

Напомнете ми да не споря с Вивиан. Лайк евър. -- Muad_Dib

User avatar
Corwin
Archmage
Posts: 2002
Joined: Fri Mar 26, 2004 3:41 pm
Location: Land of Supidity

Post by Corwin » Wed Jan 06, 2010 11:21 pm

И моите 5 стинки.
1. Благодарности на авторите, че са се вдигнали и са скалъпили Коледен брой. Добър, лош, откраднали са си от времето празниците и са го написали, евала.
2. Относно Аватар - Скордж, сори ама никой не те бие по главата да четеш ревютата. Ако не си жертва на някакво древно проклятие, не виждам каква ти е драмата. Мен винаги ме е кефело да има различни гледни точки, всеки му харесват и го дразнят различни неща. Това, че и трите ревюта са хвалебствени, просто дава по-голям шанс филма да е добър. Според теб какво е станало - четвърти човек е написал лошо ревю, скъсали са му го, счупили са му краката, убили са го и са го заровили? Да не говорим, че аз примерно имам определени автори, чийто мнения знам, че съвпадат с моето и други, с които съм на различно мнение и обикновено им игнорирам ревютата. Харесали са го хората, писали са, шанс. Аз не съм на 3 да вярвам във всичко което ми говорят.
3. Това с оценките вече е боза. Сума ти пъти е писано и ревано, де да знам, не може ли просто който редактира да ги пипа тия оценки, да има поне някаква консистентност...
I like rusty spoons....
I like to touch them...
It's almost orgasmic...

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Thu Jan 07, 2010 8:24 am

1. Оценката ми на Where the Wild Things Are е 10/10, не 7/10. Горещо ще замоля коЯто ги е правилА тия ревюта на хтмл, да сравни с оригиналните файлове, за да няма и други несъответствия :roll:


2. Всяка система от оценки е лично авторова и отговаря на конкретния авторов вкус. Аз НЕ стоя зад 9-ката на Моридин за Изворът на живота, да речем, и не бих му дал на тоя бозавеляк повече от 7/10 с клизма. Как точно се очкава да му я сменя без да стане конфликт? Както вече стана ясно, читателите не са на 3 и могат да преценят, че всеки автор има своя си скала. Така е и редно. За мен освен това всяка оценка под 10-ка е във вътрешножанрова скала.


3. С което, надявам се, обяснявам и седмицата за Новолуние. Той е много кадърна екранизация, има страхотен саунстрак и де факто в нищо не се ДЪНИ. Това, че не те кара да го залибиш, не го прави обективно лош, а обективно незапомнящ се.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Lazy
E'lir
Posts: 185
Joined: Sat Apr 24, 2004 10:27 am
Contact:

Post by Lazy » Thu Jan 07, 2010 10:17 am

По отношение на "Шампионите" съм съгласен, че не се е получила добра книга, ама са ми странни тия изводи за българската фантастика въз основа на нея. Жоро Малинов просто си е направил един експеримент, който се е оказал неуспешен. Обаче тази повест изобщо не е характерна за него и е най-слабото нещо, което е написал. Защо по нея трябва да се правят изводи за творчеството му не е ясно, след като има десетки по-добри неща? Роланд, аз ти препоръчах "Десетият праведник" - не си я чел. Хора, на които имаш доверие, са ти препоръчали Орфеус - не си я чел. После взимаш една случайно попаднала ти книга, която никой не е похвалил, и по нея си правиш изводи за автора и българската фантастика. Най-малкото в съседното ревю Трип е оценил много високо една българска книга. С твоето изказване ти слагаш и нея в общия кюп. Странно поведение. Започвам да се питам дали си обективен. Искам да подчертая още веднъж, че и аз нямам кой знае колко високо мнение за българската фантастика като цяло, но най-добрите й образци си струват - стига човек поне да ги прочете.

User avatar
Marfa
Moderator
Posts: 11240
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:12 pm
Contact:

Post by Marfa » Thu Jan 07, 2010 11:13 am

Roland wrote:1. Оценката ми на Where the Wild Things Are е 10/10, не 7/10. Горещо ще замоля коЯто ги е правилА тия ревюта на хтмл, да сравни с оригиналните файлове, за да няма и други несъответствия :roll:
Sowwy :( Не видях други несъответствия :oops:
This octopus! Let's give him boots, send him to North Korea!

Image<-Подробно описание на нещата, които ми образуват нерви :twisted:
Уук.

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Post by Moridin » Thu Jan 07, 2010 12:19 pm

Мнението на Лейзи според мен е напълно оправдано, но искам да подчертая, че на мястото на Рольо изводът наистина статистически води натам, накъдето е довел него :mrgreen: Сега вярно, че това е малко като да не харесаш няколко от по-жалките сонати на Салиери и да решиш, че музиката в австрийския двор толкова си може, но не е и като да няма грам оправдание
This is it. Ground zero.

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Thu Jan 07, 2010 4:40 pm

Всъщност не виждам къде съм си извадил изводи за Малинов от тази книга, освен с коментара за добрия автор, който илюстрира единствено какво ми е показала ТАЗИ конкретно книга. Нито пък съм казал нещо за ЦЯЛАТА българска фантастика. Но основа за обобщение има. Това не е първата деветдесетарско-мутренска история, която чета, Жоре, че да ми приказваш за сонатите на Салиери, нито пък втренчването в деветдесетарско-мутренската стилистика е само във фантастиката, че да се говори за изключения.

Трип може да е похвалил съседната книга, но и той ще потвърди, че тази тенденция я има и че качествените бг фантастични книги засега по-скоро са изключения.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Regsa
Sorcerer
Posts: 444
Joined: Sun May 09, 2004 12:46 pm
Location: the Bird's cave

Post by Regsa » Thu Jan 07, 2010 9:53 pm

Поздравления за скоростно извадения на бял свят новогодишен брой! По мое мнение можехте да добавите и едно аниме с вампирски привкус към цялата история, за да стане съвсем концептуална, ама нищо... ще се поправите следващия път.

Най-егоистично приемам ревюто на Вивиан на "Шофьор на такси" за персонален коледен подарък - Благодаря, че си се сетила! Че си го написала точно по този начин! И точно сега! Имаше нужда...

По въпроса за "Аватар" - това голямо великолепно синьо нещо, което ме направи толкова щастлива и доволна от живота успя да се превърне в една от причините да съм толкова влюбена в седмото изкуство. И това горното при условие, че никак не одобрявам техниката, с която е заснет. Не ми мирише на истинско кино, просто.

За моя изненада на второ гледане (да и такова имаше) "Новолуние" не ми се стори толкова лош, колкото в началото. Напълно съм съгласна с Рол обаче, че е престъпно безличен и внезапно всичко живо замесено в него е забравило какво е туй чудо добра актьорска игра. За режисьора дума няма да отварям, въпреки че ще викам силно, ако го върнат за заключителната четвърта серия (не, че някой ще ме чуе, де).

И за финал - цифрите под ревюто на филма наистина ли ви се струват толкова важни? Защото на мен винаги ми е бил по - интересен текста над тях.
"Somewhere over the rainbow way up high
There's a land that I've heard of once in a lullaby..."

User avatar
Muad_Dib
Shadowdancer
Posts: 10972
Joined: Mon Oct 04, 2004 3:12 pm

Post by Muad_Dib » Mon Jan 11, 2010 1:29 pm

Евала за новия брой и че толкова бързо сте го написали. Подкрепям обаче напълно Пъгсли за изказването му за ревютата на боклучави книги. Подобни четива дават доста пространство за написване на приятно ироничен и саркастичен коментар, който да е приятен за четене и дори да е забавен (както например Емо за Салваторе или Марфа за Пощоряването). Ревюирането на средняшки книги по средняшки начин не ви приляга и определено сами знаете, че можете повече.

Още нещо, което не ми допадна - Аватар наистина е прекрасен, но поне да бяхте оставили един човек с различно мнение по темата да се изкаже, писането на три ревюта с еднаква оценка и горе-долу еднакъв тон (макар той да няма значение, тъй като и трите носят на читателя еднкава информация) е всичко друго, но не и обективно. Да, Аватар е супер. Но също така знайте, че съществуват и други хора, за които той е просто окей и/или сюжетът му е до болка клиширан или пък за които изписването на 50 страници форумна тема е откровено смешничко. И съм сигурен, че такива има и във вашият екип.

И последно (специално към Симеон сякаш) - понеже заговорихме за оценки - по-леко с 10тките и 9.5, ако човек само обърне назад няколко броя почти винаги има заглавие с 10/10 или 9.5/10 (че сега са и ТРИ в един брой....). Това също така е всичко друго, но не и обективно. Или си измислете еднаква скала за оценка на всичко с общоприети рамки на какво е 7 и какво е 9 (каквато беше предложена по-горе и каквато се ползва почти във всяко едно свястно електронно списание). Не може най-високата оценка на скалара да се дава толкова често и под път и над път, пример - Уъркшопа в последните си две години на съществуване беше дал може би две 10тки, ако не ме лъже паметта. Форплей откакто съществуват - също горе-долу толкова.

И понеже сега 100% ще бъде заяден с класиката за оценката VS текста към нея. Малко хора (поне от моите познати) четат в детайли Шадоуденс, къде поради липса на време, къде по друга причина. Плюсовете и минусите са стъпка в правилната посока да се резюмира накратко едно мнение, за да не се четат фермани. Но хората гледат преди всичко ОЦЕНКАТА. Ако има общоприета скала с нива и тя не страда от безподобна инфлация (както е в момента в някои ваши кино-ревюта) ще е доста по-прегледно, ясно и човек определено ще може да се осланя на вашето мнение.

Не взимайте критиката ми навътре, знаете, че много ви се кефя и се радвам, че има неща като Шадоуденс.

User avatar
RRSunknown
Elder God
Posts: 9513
Joined: Thu Nov 01, 2007 9:54 am

Post by RRSunknown » Mon Jan 11, 2010 1:44 pm

Като казахте оценка никак няма да имам против ако ги разцепите на две -
субективна оценка (според личните предпочитания )
и
обективна оценка.
Last edited by RRSunknown on Mon Jan 11, 2010 1:44 pm, edited 1 time in total.

User avatar
Morwen
Shadowdancer
Posts: 13468
Joined: Sat Dec 20, 2003 1:20 am

Post by Morwen » Mon Jan 11, 2010 1:44 pm

Евала за новия брой и че толкова бързо сте го написали. Подкрепям обаче напълно Пъгсли за изказването му за ревютата на боклучави книги. Подобни четива дават доста пространство за написване на приятно ироничен и саркастичен коментар, който да е приятен за четене и дори да е забавен (както например Емо за Салваторе или Марфа за Пощоряването). Ревюирането на средняшки книги по средняшки начин не ви приляга и определено сами знаете, че можете повече.
Добре, нека пак - средняшка =/= боклучава. Съответно средняшката книга не заслужава боклучав коментар само защото на някой много му се иска да се хлеби на общо основание. Някои хора решават дали да я четат по това, все пак, а не само се радват на саркастични остроумия.
Още нещо, което не ми допадна - Аватар наистина е прекрасен, но поне да бяхте оставили един човек с различно мнение по темата да се изкаже, писането на три ревюта с еднаква оценка и горе-долу еднакъв тон (макар той да няма значение, тъй като и трите носят на читателя еднкава информация) е всичко друго, но не и обективно. Да, Аватар е супер. Но също така знайте, че съществуват и други хора, за които той е просто окей и/или сюжетът му е до болка клиширан или пък за които изписването на 50 страници форумна тема е откровено смешничко. И съм сигурен, че такива има и във вашият екип.
Има подобни, ама им беше заето по празниците (т.е. на мен много ми хареса, ама не бих му набичила кръгло 10, 11 или 4 трилиона). така че тук проблемът не е в хората, които са писали, а в тези, които не писахме и се извинявам.
И последно (специално към Симеон сякаш) - понеже заговорихме за оценки - по-леко с 10тките и 9.5, ако човек само обърне назад няколко броя почти винаги има заглавие с 10/10 или 9.5/10 (че сега са и ТРИ в един брой....).
И аз го чувствам така. За мен 10 е перфектен филм, който размазва по абсолютно всички параграфи (а не само по един-два, ама много) а това е почти несъществуващо животно. Както и да е, не мисля че има решение. Човек просто трябва да свикне със скалата на съответния човек или оценките да си ги сравнява с имдб примерно.
I don't wanna die
But I ain't keen on living either

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Mon Jan 11, 2010 6:13 pm

Еми не знам как да отговоря. Просто зимният сезон беше зверски силен откъм филми. За мен и Аватар, и Where the Wild Things Are са абсолютно безспорни десятки. От Зомбиленд пък АЗ лично (щото за моето ревю иде реч, нали) по-добър филм по темата не съм гледал. Дори ако приемем, че Shawn of the Dead e по-як, от това този няма да стане по-лош, мисля :)

За GW са ти грешни спомените обаче. Нямам броевете тук, така че няма как да проверя, но помня, че точно последните две години маахме десятки като невидели. Имахме даже един-два броя с по повече от една.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
kalein
Arcanist
Posts: 904
Joined: Tue Feb 15, 2005 5:08 am
Location: smiling next to you
Contact:

Post by kalein » Mon Jan 11, 2010 9:55 pm

Три различни рецензии на "Аватар" се готвят за новата "ФантАstika". И ни една не я готвя аз. ;)

Емо:

"от втория, ще отбележа със съжаление, нищо не разбрах"
... ама ВЪЗДЕЙСТВА, да? :mrgreen: Ех, какви ги е дробила тая Борислава...

(Впрочем - някой да е чувал нещо от Борея напоследък?)

Пък за "Триптиха" подсказвам, но само на тебе:
Spoiler: show
Дидактиката е tongue-in-cheek. Като целия "героичен" тон в част "Център". Естествено, мразим да подценяваме читателите си, зат'ва е такъв tongue-in-cheek, който спокойно може да четеш и сериозно. Някои от читателите са го чели сериозно, и са се кефили. Ти си го чел сериозно, и не си. Свят като цвят...
От ревюто за "Шампионите" - и особено от репликата "Стресираща повтаряемост. Малинов си е хванал няколко полу-остроумни словосъчетания и ги повтаря до изнемогване." - разбрах следното:

Роланд никога не е чел Вонегът, "Закуска за шампиони". Или не е разбрал един от основните похвати на Вонегът.

Другото са субективни възприятия, в които не за първи път се разминаваме на 110 процента. Съветът ми към всички непредубедени читатели е да хвърлят едно очо на "Шампионите". Може пък да извлекат кеф. Аз се смях доста. (Е... не колкото в "Завладей българите", де. За нея ще пишете ли?)

Беше ми суперзабавно и да прочета критиката "Второто безкрайно изнервящо свойство на "романа" е факторът "фантастичност". Такъв отсъства. Да, на теория фантастичен елемент има. На практика, ако изключим буквално последните две страници, авторът не просто прави всичко възможно за извънземния му герой и неговите обстоятелства да не научим нищо, но и малкото, което все пак трябва да ни каже, да е до такава степен изградено от чисто човешки елементи, че нищо да не те кара да усещаш дори бегла фантастичност." Това от човек, който нарича "Аватар" фантастичен филм - разбийш? :mrgreen:

(За любопитстващите - с "Шампионите" Георги Малинов въвежда официално поджанра "селска фантастика". И понеже разказът му "Тревожно настроение" се появи ПРЕДИ "Нашествие в Славейково" - който между другото получи първа награда тука - Малинов е два пъти първопроходец. А на първопроходците никога не им е било лесно... ;) )
Spoiler: show
(Очаквам реакция от типа на "А Р.....ов какъв е бе, многознайник?")
И за десерт, една неподправима сладост от Трип:

"открих, че е трудно човек да е по-ерудиран от Чолаков, така че се успокоявам с това, че няма да съм единствен"

Тъй е, бате. И как сладко сдухва, а? :lol:

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Mon Jan 11, 2010 10:39 pm

Вонегът съм чел, да. Сравнението ми се струва вулгарно :) Останалото е шеговита враждебност по калиновски и не мисля, че има смисъл да се занимавам с нея.
And you can't dance with a devil on your back...

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 57 guests