Политическа коректност и толерантност

За коментари и излияния от всякакъв род, число, спрежение и залог

Moderator: Moridin

Post Reply
User avatar
simple_stupid
Sorcerer
Posts: 353
Joined: Sun Jun 12, 2005 3:22 pm

Post by simple_stupid » Tue Nov 17, 2009 11:59 pm

Xellos wrote:Днес е Международният ден посветен на толерантността. :mrgreen:

Просто не мога да си въздържа Поздрава!

В главата ми от дълго време се прескачат главите от една ненаписана "книжка" - "Възхвала на толерантността", мат'риала е навсякъде и всекидневно...
Само трябва да се събира, даже няма нужда от коментар...


1. http://www.vesti.bg/?tid=40&oid=2574331

Кадафи чете морал на италианки "по каталог"
16.11.2009 16:54
Либийският лидер решил да привлече към исляма млади красиви дами, затова те били събрани чрез обява в медиите под предлога, че ще участват в симпозиум, посветен на Либия

Либийският лидер Муамар Кадафи произнесе реч за предимствата на исляма пред аудитория от специално подбрани красиви италианки, отговорили на обява в медиите, пише в. "Кориере дела сера".

Обявата гласяла, че фирмата "Хостесуеб" (HostessWeb.it) набира 500 млади дами на възраст между 18 и 35 години, високи поне 1,70 м, с приятна външност, елегантни, но не предизвикателно облечени - без къси поли или дълбоки деколтета.

Дамите трябвало да присъстват на симпозиум, посветен на Либия, се посочвало в обявата.

На онези, които откликнат на обявата, бил обещан ваучер за 60 евро за покриване на разходите през деня на симпозиума.

Репортерката на италианската информационна агенция АНСА Паола Ло Меле заподозряла, че зад обявата се крие нещо по-интересно.

Тя отговорила и се озовала в неделя вечерта, на 15 ноември, в група от още 104 дами от посочената възрастова група.

Те били качени в автобуси, които ги отвели до посолството на Либия в Рим.

Там ги очаквала голяма изненада - симпозиумът бил ръководен лично от либийския лидер Муамар Кадафи

Седнал в кресло и заобиколен от либийския посланик Хафед Гадур, преводач и две от прословутите си охранителки, Кадафи изнесъл на красавиците продължителна реч за исляма.

Не е вярно, че ислямът е насочен срещу жените, казал той на красавиците.

Приемете исляма, защото онзи, който вярва в Бог, е мюсюлманин, допълнил либийският лидер.

Кадафи подчертал, че Коранът никога не е бил променян и е единствената свещена книга на исляма, докато в християнската религия имало цели четири евангелиета.

Той поставил под съмнение и разпъването на Христос на кръста. Според него бил разпнат не самият Христос, а негов двойник

Тези думи предизвикали недоумение сред аудиторията.

Въпреки това младите дами аплодирали знаменития лектор, когато речта му приключила някъде около полунощ.

Те получили като подарък екземпляр на Корана, Зелената книга на либийската революция и книга, озаглавена "Как да стана мюсюлманин".

Реакциите:

На излизане от посолството журналистката на АНСА интервюирала няколко дами от аудиторията.

Елегантната Клио Еванс признала, че речта на Кадафи била учтив призив за приемане на исляма, на който тя нямало да откликне.

Работещата като борсов посредник в Италия албанка Реа Беко се зарекла да последва призива на Кадафи и да приеме исляма.

Блондинката Франческа Грасо толкова харесала речта на Кадафи, че решила да посети Либия с приятелки в най-скоро време.

Необичайната проповед на Кадафи се състоя в навечерието на срещата на върха на Организацията на ООН по прехрана и земеделие (ФАО) в Рим.

Докато Кадафи омайваше младите дами, съпругата му участва в неделя в Рим в среща на върха на съпруги на световни лидери, председателствана от съпругата на президента на Египет Хосни Мубарак - Сузан Мубарак, и на която реч за първи път произнесе първата дама на Иран Азам ал Садат Фарахи.

2. http://www.extremecentrepoint.com/?p=4732

Според Вашингтон Пост ако бяла жена каже, че предпочита бели мъже, то това е расизъм
Posted by ExtremeCentrePoint
October 28, 2009

Една читателка пише до вестника: “Някои от приятелите ми казаха, че познават човек, с когото ще се чувствам добре. Съгласих се да се срещнем с него. Той се оказа черен, а мен ме привличат белите мъже. Казах това на моите приятели, които бяха ужасени. Знам, че смесените двойки са по-чести днес, но не знаех че да не те привлича черен мъж е вече морално осъдително … Какво мислите за това? ”


Отговор от вестника: “Никой не е принуден да се ангажира във връзка с някого когото не харесва. Но вашите приятели също не са длъжни да се преструват, че приемат нещо, което намират морално отвратително. Сега има повече междурасови контакти като единственият начин да не си расист е да съдиш за даден човек по това какъв наистина е той. Вашето решение да не започнете връзка с този човек не се основава на личността, сексапила, чувство за хумор, неговия морал, вашите общи интереси или проекти. Можехте да се кажете само, че не го харесвате и този разговор не би се провел. Но този разговор се провежда защото расата му не ви допада. Това е расизъм. ”


3. http://www.dnevnik.bg/istorii_na_denia/ ... ski_uchen/

Лесбийките са по-добри родители, твърди британски учен

Децата, отгледани в двойки на лесбийки, се справят по-добре в живота в сравнение с връстниците им от хетеросексуални семейства.

Това твърди Стивън Скот, директор на британската Национална академия за родителски практики. Той се позовава на изследване, според което децата с двама родители от женски пол са по-напористи, отколкото тези в семейство от мама и татко. Някои изследвания показват още, че децата, отгледани от лесбийки, не проявяват по-голяма или по-малка склонност към хомосексуалност.

"Лесбийките са по-добри родители в сравнение със семействата от мъж и жена", казва Скот, цитиран от лондонския "Сънди Телеграф".

Изследвания в колежа Бъркберк, част от Лондонския университет, както и в университета "Кларк" в щата Масачузетс, твърдят, че еднополовите семействата са добри родители поради факта, че детето не може да се появи случайно - необходимо е заемане на активна позиция и вземане на много важно решение за осиновяване или откриване на донор на семенна течност.

Противниците на подобни тези настояват, че бащата е важна част от семейния живот и децата имат право да познават и двамата си биологични родители.

Джон Дейвис, главен изпълнителен директор на организацията "Семействата се нуждаят от бащи", казва: "Понеже всички деца имат биологични родители, детето има право да знае кои са те. В семейства от майка и татко има нужда от баща за подкрепа. Но в крайна сметка е важно качеството на родителските грижи, а не толкова какви точно са родителите."

"Сънди телеграф" цитира още данни от годишния Доклад за обществените нагласи във Великобритания, според който над една трета от хората на Острова днес смятат, че еднополовите двойки са също толкова добри родители, колкото хетеросексуалните.

Британският депутат Ан Уидъкомб коментира, че "тези данни противоречат на всички изследвания, цитирани и от правителството, и от опозицията, в които се заявява категорично, че за децата е по-добре да се отглеждат в семейство с майка и татко".
Ако така ще постъпваш,
нищо не би постигнал,
а хората ще го нарекат глупост.

User avatar
passer-by
Elder God
Posts: 8280
Joined: Thu Sep 20, 2007 5:42 pm

Post by passer-by » Wed Nov 18, 2009 12:03 am

Мнението ми за номер 2 - за жената, дето била расистка, щото не искала да излиза с негър.
Spoiler: show
Image
The Best of Mozart
https://www.youtube.com/watch?v=Rb0UmrCXxVA
Moridin wrote:Нещо хайпът във форума силно намаля :)

User avatar
Vash
Paragon
Posts: 610
Joined: Fri Jan 27, 2006 12:17 am
Location: София

Post by Vash » Wed Nov 18, 2009 12:45 am

simple_stupid wrote:
Xellos wrote:Днес е Международният ден посветен на толерантността. :mrgreen:

Просто не мога да си въздържа Поздрава!

В главата ми от дълго време се прескачат главите от една ненаписана "книжка" - "Възхвала на толерантността", мат'риала е навсякъде и всекидневно...
Прав сте господине, толерантността е най-противният факт от модерната ни действителност. За щастие все още има смели хора, борещи се срещу тираничната политическа коректност.

http://www.huffingtonpost.com/2009/10/1 ... 22784.html
Interracial Couple Denied Marriage License By Louisiana Justice Of The Peace
AP) NEW ORLEANS A Louisiana justice of the peace said he refused to issue a marriage license to an interracial couple out of concern for any children the couple might have. Keith Bardwell, justice of the peace in Tangipahoa Parish, says it is his experience that most interracial marriages do not last long.

"I'm not a racist. I just don't believe in mixing the races that way," Bardwell told the Associated Press on Thursday. "I have piles and piles of black friends. They come to my home, I marry them, they use my bathroom. I treat them just like everyone else."

Bardwell said he asks everyone who calls about marriage if they are a mixed race couple. If they are, he does not marry them, he said.

Bardwell said he has discussed the topic with blacks and whites, along with witnessing some interracial marriages. He came to the conclusion that most of black society does not readily accept offspring of such relationships, and neither does white society, he said.

"There is a problem with both groups accepting a child from such a marriage," Bardwell said. "I think those children suffer and I won't help put them through it."

If he did an interracial marriage for one couple, he must do the same for all, he said.

"I try to treat everyone equally," he said.

Bardwell estimates that he has refused to marry about four couples during his career, all in the past 2 1/2 years.

"It was an octopus, centipede, spider kind o' thing, but they was a haff-shaped man's face on top of it..."

User avatar
passer-by
Elder God
Posts: 8280
Joined: Thu Sep 20, 2007 5:42 pm

Post by passer-by » Wed Nov 18, 2009 12:52 am

Vash, и твоят пример, и номер 2 на simple_stupid са простотии, макар и по различен начин. Твоят е по-сериозен, естествено. Впрочем въпросната смесена двойка е била венчана от друг мирови съдия в окръга, това го пуснахме преди няколко седмици. :wink:
The Best of Mozart
https://www.youtube.com/watch?v=Rb0UmrCXxVA
Moridin wrote:Нещо хайпът във форума силно намаля :)

User avatar
Vash
Paragon
Posts: 610
Joined: Fri Jan 27, 2006 12:17 am
Location: София

Post by Vash » Wed Nov 18, 2009 12:57 am

Между другото много ми хареса мнението на Хал Дънкан по темата от интервюто със Шадоуденс.:)
Не си падам по този израз, защото това е измишльотина на крайно десните, измислен основно с цел да набеди като долнопробна догма нещо, което всъщност се свежда до "не бъди гадняр". Това да не си расист, означава да не бъдеш гадняр. Да не си сексист, означава да не бъдеш гадняр. Същото се отнася и до сексуалността, физическите недъзи и така нататък. Да, съгласен съм, че се стига до идиотщини, в които хората се преобръщат наопаки, само и само да не обидят някого, и стават смешни. И понякога тези идиотщини са моторен рефлекс, който се използва с тотално убеждение и пълна липса на логика.

"It was an octopus, centipede, spider kind o' thing, but they was a haff-shaped man's face on top of it..."

User avatar
passer-by
Elder God
Posts: 8280
Joined: Thu Sep 20, 2007 5:42 pm

Post by passer-by » Wed Nov 18, 2009 12:59 am

Да, а често пъти и от лицемерие - някои хора се правят на политически коректни, защото това се очаква от тях. Пък какво мислят наистина...

Иначе мислех, че политическата коректност я застъпват повече от Демократическата партия или т.нар. в САЩ либерали. Крайнодесните не им пука много за тия неща, струва ми се.
The Best of Mozart
https://www.youtube.com/watch?v=Rb0UmrCXxVA
Moridin wrote:Нещо хайпът във форума силно намаля :)

User avatar
Morwen
Shadowdancer
Posts: 13468
Joined: Sat Dec 20, 2003 1:20 am

Post by Morwen » Wed Nov 18, 2009 1:04 am

Btw, да съдиш една жена по фигурата й е също толкова повърхностно, колкото да съдиш за мъж по расата му. Не знам обаче някой да е скочил досега на "харесвам слаби жени" с това, че е морално осъдително...
I don't wanna die
But I ain't keen on living either

User avatar
passer-by
Elder God
Posts: 8280
Joined: Thu Sep 20, 2007 5:42 pm

Post by passer-by » Wed Nov 18, 2009 1:10 am

В тоя ред на мисли, както е тръгнало скоро сигурно ще е морално осъдително мъжете да си падат само по жени, а жените - само по мъже... :lol:
The Best of Mozart
https://www.youtube.com/watch?v=Rb0UmrCXxVA
Moridin wrote:Нещо хайпът във форума силно намаля :)

User avatar
Vash
Paragon
Posts: 610
Joined: Fri Jan 27, 2006 12:17 am
Location: София

Post by Vash » Wed Nov 18, 2009 1:12 am

Агресивната политическа коректност е реален проблем, който е възможно тепърва да се задълбочава.
И все пак ме дразни как някои хора се опитват да изкарат нещата така, сякаш проблемите със сексизъм, расизъм, етц. са отдавна решени/маловажни, давайки разни рандъм примери на "политическа коректност"(всъщност думата, която simple_stupid атакува беше "толерантност").
И тук вече е въпрос на нагласа, но бих предпочел пол. коректно и лицемерно общество, вместо например расистко и искрено :).

"It was an octopus, centipede, spider kind o' thing, but they was a haff-shaped man's face on top of it..."

User avatar
Morwen
Shadowdancer
Posts: 13468
Joined: Sat Dec 20, 2003 1:20 am

Post by Morwen » Wed Nov 18, 2009 1:13 am

И аз съм така.
I don't wanna die
But I ain't keen on living either

User avatar
passer-by
Elder God
Posts: 8280
Joined: Thu Sep 20, 2007 5:42 pm

Post by passer-by » Wed Nov 18, 2009 1:20 am

Vash wrote:И тук вече е въпрос на нагласа и знам, че нещата са по-сложни, но бих предпочел пол. коректно и лицемерно общество, вместо например расистко и искрено :).
И двете са крайности, но ако се знае как стоят нещата наистина, т.е. максимално искрени, повече има шанс да се коригират. Иначе проблемите са прикрити и не се знае, че ги има.

Така нараства шансът да се стигне до искрено толерантно общество, където хората са толерантни, защото им идва отвътре, а не защото играят роля.
The Best of Mozart
https://www.youtube.com/watch?v=Rb0UmrCXxVA
Moridin wrote:Нещо хайпът във форума силно намаля :)

Amikae
Ascendent
Posts: 4199
Joined: Thu Aug 07, 2008 12:07 pm

Post by Amikae » Wed Nov 18, 2009 1:31 am

Да бе... Толерантно общество може да съществува точно никога. Не и в нашето време. Не виждам как, ако си боклук ще се промениш. А 90% от хората са боклуци. Няма корекция. Единствените страни, които може би имат шанс да постигнат такова нещо, ако опитат де, са азиатските. Япония вероятно. И то много трудно.

Всички останали по-добре да си лицемерничим, че иначе ще живеем гаден животец.

User avatar
Morwen
Shadowdancer
Posts: 13468
Joined: Sat Dec 20, 2003 1:20 am

Post by Morwen » Wed Nov 18, 2009 1:59 am

И тук вече е въпрос на нагласа и знам, че нещата са по-сложни, но бих предпочел пол. коректно и лицемерно общество, вместо например расистко и искрено .
И двете са крайности, но ако се знае как стоят нещата наистина, т.е. максимално искрени, повече има шанс да се коригират. Иначе проблемите са прикрити и не се знае, че ги има.
Не е вярно. Искрено дискриминационно общество просто ще заблуждава също толкова искрено. Че черните/жените/дюстабанлиите са по-тъпи генетично/нечисти религиозно/бе, просто не трябва да си имаш работа с тях.
Да бе... Толерантно общество може да съществува точно никога. Не и в нашето време. Не виждам как, ако си боклук ще се промениш. А 90% от хората са боклуци. Няма корекция. Единствените страни, които може би имат шанс да постигнат такова нещо, ако опитат де, са азиатските. Япония вероятно. И то много трудно.

Всички останали по-добре да си лицемерничим, че иначе ще живеем гаден животец.
Може би не може да бъде постигнато напълно, но поне може да се подобри в някаква част. Това реално се случва. А ако толерантността просто се отпише като при теб е невъзможно каквото и да е подобрение.
I don't wanna die
But I ain't keen on living either

Amikae
Ascendent
Posts: 4199
Joined: Thu Aug 07, 2008 12:07 pm

Post by Amikae » Wed Nov 18, 2009 2:10 am

Е явно само на мен ми се струва, че всъщност се случва точно обратното. Или поне в България е така. От новото поколение младежи струи толерантност... Не. Така се възпитават. Да бъдат кретени. Защото майките и бащите им са кухи лейки и са чакали да падне комунизма, че да покажат що за стока са.

Много ми се ще да си права, Morwen. Но аз виждам единствено лицемерие на все по-високо ниво и другата крайност на все по-високо ниво. Няма среда. По точно има, но сме твърде малко бройки хора, че да се каже, че има някакъв прогрес. Аз примерно може да съм много толерантен човек, както и семейството ми. Но за едно такова семейство има 5000, които спадат в една от другите 2 крайности.

Да живее демокрацията.

User avatar
Morwen
Shadowdancer
Posts: 13468
Joined: Sat Dec 20, 2003 1:20 am

Post by Morwen » Wed Nov 18, 2009 2:36 am

И при социализма е имало нетолерантност и лицемерие доста надвишаващи сегашните, само че тогава не са били пороци на обществото, а качества на строя... И тогава изключенията не само че са били малко, а и са били гледани лошо. Продължавам да мисля, че е прогрес.

И погледни малко по-далече и като време, и като география. Преди няколко десетки години е било излючително срамно да си хомосексуален, долно да си чернокож и унизително да си разведен. Децата на неженени родители са растяли белязани от обществото. Сега като цяло не е така.

А младежите... с риск да повторя клише - няма поколение, което да не е считано за по-лошо от предишното. Наскоро ходих на среща на класа. Момчето, което първо пропуши трева, се беше оженило за белгийка и станало умерено вярващ християнин със силни морални ценности. Често все пак е и до възрастта. За съжаление не винаги.
I don't wanna die
But I ain't keen on living either

Who is online

Users browsing this forum: Ahrefs [Bot], Bing [Bot] and 104 guests