Северна Америка - по-близка, отколкото ни се иска

За коментари и излияния от всякакъв род, число, спрежение и залог

Moderator: Moridin

User avatar
Dr. Horrible
Forsaken
Posts: 2932
Joined: Wed Jul 22, 2009 8:53 am

Re: Северна Америка - по-близка, отколкото ни се иска

Post by Dr. Horrible » Sun Sep 15, 2019 8:18 pm

Естествено, че не ги хвърляш като провал. Има какви ли не стратегии, които можеш да опиташ. Просто не въвеждаш двойни стандарти тип "50% приемаме по успех, 50% по раса", а наблягаш на най-проблемните училища. Подменяш всички директори, които са на тоя пост от над 5 години и не показват напредък. Осигуряваш повече учители за тези училища, с по-малки класове. Инвестираш в още училищни психолози. Предприемаш разни програми за трудова заетост на родителите, стимулираш ги да учат, ако не са. Освен дневна форма на обучение, приемаш и вечерна, така че да могат тийнейджъри, които работят за да не останат на улицата, да посещават поне вечерни класове. Вслушваш се в препоръките на социалните работници, които работят в района и познават спецификите на общността. Осигуряваш на училищата връзка с бизнеса - да посещават учениците от горните курсове местни фабрики и заводи, да имат идея как могат да си изкарват парите по честен начин. Водиш им положителни примери в училището чат-пат. В смисъл - наистина безброй много неща можеш да опиташ, да почерпиш опит от хората, които вече работят с тея деца, да провериш по света как се справят. Ама трябват усилия и трябва много труд. С едно просто преразпределение не става.
But goddamn,
you got me in love again

User avatar
Demandred
Moderator
Posts: 6265
Joined: Sun Jan 11, 2004 8:42 am
Contact:

Re: Северна Америка - по-близка, отколкото ни се иска

Post by Demandred » Sun Sep 15, 2019 8:32 pm

Roland wrote:
Sun Sep 15, 2019 7:09 pm
Не помниш правилно. В момента рязко се изтеглят пари от образованието. До степен, че от учителите се очаква сами да си купуват маркерите и други неща, нужни за класната стая, а училищата не могат да си платят отоплението на някои места.
https://www.census.gov/newsroom/press-r ... nding.html
MAY 21, 2019 — The amount spent per pupil for public elementary and secondary education (prekindergarten through 12th grade) for all 50 states and the District of Columbia increased by 3.7% to $12,201 per pupil during the 2017 fiscal year, compared to $11,763 per pupil in 2016, according to new tables released today by the U.S. Census Bureau.
12,201 долара годишно на ученик си е сериозна сума, както и да го погледнем. Проблемът не е липсата на средства. Разходите в САЩ за образование постоянно нарастват от десетилетия, отчитайки инфлацията, но резултатите не се подобряват. Те са на трето място от страните от OECD по суми на ученик, давани за образование, но като резултати са много по-назад.
Sure your parents might think you're a failure
But no one's ever said: "First, let's kill all the tailors"
Don't be a lawyer!

User avatar
tigermaster
Elder God
Posts: 6458
Joined: Wed Jun 14, 2006 11:39 am

Re: Северна Америка - по-близка, отколкото ни се иска

Post by tigermaster » Sun Sep 15, 2019 8:39 pm

Amikae wrote:
Sun Sep 15, 2019 7:10 pm
Аз лично решение на този тип проблеми, без да се изкорени расизма в хората, просто не мога да видя. Не виждам какво може да направи държавата за да интегрира ромите, ако самите българи се обиждат само при мисълта, че ромите също са българи.
Ходи го изкорени...
Съгласен съм, всъщност, ама ще стане бавно. Имам чувството обаче, че в София в това отношение ситуацията се е подобрила значително в последите години. Поне вече около мен не се ръсят разни приказки от рода на "Ромът е за пиене, циганинът - за биене", каквито чувах редовно в гимназиалните си години от кого ли не. Преди време в градския транспорт група млади хора скочиха в защита на циганин, когато някаква личност започна да му крещи и да го обвинява за какво ли не. Качи се човекът в трамвая. Носеше зелено светлоотразително елече, та предполагам, че е бил чистач. Продупчи си билета, намери си място, седна си, а някаква баба като почна:
- Вие, черните, вие, циганори, вие крадете ток, вие крадете помощи, вие сте престъпници!
Не знам колко време мели така, а докато аз се начудя да се намеся ли, някой й каза да си затвори устата и да спре да тормози човека, после се присъединиха и други, а оная продължи да мели, и се намесиха и още хора - в един момент срещу нея беше половината трамвай. Забавно.
Нещо такова преди, примерно, двайсет години просто не се виждаше.

Бтв, по отношение на Таня Макдауъл:
https://www.stamfordadvocate.com/news/a ... 421618.php
Tanya McDowell, who became a sympathetic national figure after being charged in April with stealing the education of her young son from the Norwalk school district, offered a Stamford undercover officer crack cocaine, marijuana and the use of prostitutes McDowell was pimping from her aunt's home in Bridgeport, according to warrants for her arrest.
Хайде точно тя да не е невинна жертва на системата.
Света аз цял обходих
и изправен гордо пак стоя.
Срещнах милиони хора
и на всичките им взех ума.

Блог
The Painting
Случаят с изтрития спомен
РЕВЮ: „The Lord of the Rings: The Rings of Power”

User avatar
Xellos
Moderator
Posts: 20294
Joined: Fri Apr 02, 2004 10:08 pm

Re: Северна Америка - по-близка, отколкото ни се иска

Post by Xellos » Sun Sep 15, 2019 8:39 pm

За това е измислена "Самостоятелна форма" на обучение. 20-тина изпита годишно на 2 сесии, самоподготовка и консултации и наблъскани по няколко изпита на ден за ноември и април. Има работещи хора "застанАли" в 5-6 клас, дето искат да понаучат нещо. Само да се явяват на изпити и за основно и за средно, а сега пада яка навалица за след 8 клас в този формат заради шофьорските книжки и новите правила да може да се взимат само след завършен 10 клас. За всеки клас се издава Удостоверение за завършен клас, което не е документ за завършено образование ама е некво начало уж, поне до 10-ти. Естествено всичко е "побългарено", огромна бумащина и организация и време е и училището получава пари ако си вземат изпитите, което ако не е пълна гавра не знам какво е. А тия са свикнали да се запишат и да чакат диплома края на годината някой да им подари. Професионалното образование за това е "професионално" имат и практики в фирми и заводи ако имат желание и некви перспективи после. Това, че няма добра комуникация между фирми и системата на образованието е друга болезнена тема.

Марто, помощ от социалните работници в кой район? Тия в Лозенец или тия във Факултета? Щото и те са малко хора и реално не смогват с нищичко освен да си прехвърлят топката по общини. Целия механизъм дето се тупат в гърдите и уж трябва да е социални+училище+полиция познай коя 1/3 само работи.

До момента полза от училищните психолози с нашия контингент не съм забелязал, освен текучеството им. :mrgreen:

Бтв, софийските цигани по всеобщо мнение включително и помежду си са най-безполезните обгрижвани и безполезни в Абсурдистан. И те си викат един на друг по коридора ей мангал или ей циганин хас мо кар. И кво да ги праим, техна си некултура е.

Факт, няма по-голям расист от пенсионер в трамвая :ninja:
:ninja:

lightning peregrine
Farmer
Posts: 58
Joined: Sun Dec 17, 2017 10:53 pm
Location: Sofia

Re: Северна Америка - по-близка, отколкото ни се иска

Post by lightning peregrine » Sun Sep 15, 2019 8:49 pm

The Dragon wrote:
Sat Sep 14, 2019 8:48 am
Прочетете я. От край до край ... независимо от политическата ориентация.

https://www.theatlantic.com/magazine/ar ... ds/596668/
Много интересна статия.

User avatar
Dr. Horrible
Forsaken
Posts: 2932
Joined: Wed Jul 22, 2009 8:53 am

Re: Северна Америка - по-близка, отколкото ни се иска

Post by Dr. Horrible » Sun Sep 15, 2019 8:50 pm

А, това ми бяха за САЩ решенията. Нашият случай тук е друг, в някои отношения много по-тежък. :lol:
But goddamn,
you got me in love again

User avatar
Amelia
Moderator
Posts: 12921
Joined: Mon Aug 30, 2004 9:49 am

Re: Северна Америка - по-близка, отколкото ни се иска

Post by Amelia » Sun Sep 15, 2019 8:51 pm

@Dr. Horrible безсмислено е да представяме персонални анекдоти от България като аргумент за каквото и да е в американската система. В България инклузивити-то в класната стая и съпорта, който може да се даде на проблемни деца е нищожен и проблемите на образователната система са различни (тотална закостенялост на образователния процес + липса на материална база), а в Америка наистина много зависи от това в какво училище си, заради неравномерното разпределение на ресурсите. В България не съществува такова капсуловане на малцинства в гета, дето си седят там с училищните гета в тях и наистина няма излизане, освен ако не се поразбъркат нещата малко. Нашите цигани си живеят в гетата, но в общи линии ходят на училище извън гетото, заедно с белите деца.

Онова за наглите, приемани по квота, цветнокожи музиканти е леко странно, защото като цяло винаги ми е било странно автоматичното допускане, че хората приети по квота са по-мързеливи и нагли от тея, дето цял живот са били облагодетелствани от системата и са стигнали до там без квота.
My Anime List , My Manga List

Oui. Je suis garbage.

User avatar
Xellos
Moderator
Posts: 20294
Joined: Fri Apr 02, 2004 10:08 pm

Re: Северна Америка - по-близка, отколкото ни се иска

Post by Xellos » Sun Sep 15, 2019 9:13 pm

Amelia wrote:
Sun Sep 15, 2019 8:51 pm
В България не съществува такова капсуловане на малцинства в гета, дето си седят там с училищните гета в тях и наистина няма излизане, освен ако не се поразбъркат нещата малко. Нашите цигани си живеят в гетата, но в общи линии ходят на училище извън гетото, заедно с белите деца.
Ммм последно включване. Стара ти е информацията, основното образование 99% си го карат в чисто тяхни си училища в гетата. 75-то във Факултета, 70-то в Бакърена... другите в Света Тройца. В провинцията е малко е по-разбъркано, ма пак всичко е олио и вода. Излизат от Основното ниво и момиченцата се връщат до 9-10 клас вече бременни и евентуално женени вкъщи, а момчетата да бачкат нещо долнопробно или незаконно.
:ninja:

User avatar
Marfa
Moderator
Posts: 11240
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:12 pm
Contact:

Re: Северна Америка - по-близка, отколкото ни се иска

Post by Marfa » Sun Sep 15, 2019 9:14 pm

@Amelia
Сериозно ли това за квотите? Как един нормален средностатистически счетоводител примерно е пък чак облагодетелстван от системата? По мое време имаше такива квоти за рабфаковски деца и за деца на активни борци. В резултат в университетите не приемаха хора с петици за сметка на хора с тройки. И те още са в системата, впрочем. Аз с петици успях с вазелин да вляза в езиковата, просто щото имаше 2-3 останали незаети места от привилегировани. Какво добро има в това? Промяната наистина трябва да почва от най-ранни години, вместо на израснали хора да им се пуска гювеч за сметка на по-добре подготвени, за които невинаги е вярно, че са внуци на Бил Гейтс примерно. Може да са си съвсем нормални хора, дето са си скъсали гъза да учат и да работят, а родителите им да са ипотекирали къща, че да ги изучат. Не става така промяната.
This octopus! Let's give him boots, send him to North Korea!

Image<-Подробно описание на нещата, които ми образуват нерви :twisted:
Уук.

User avatar
Dr. Horrible
Forsaken
Posts: 2932
Joined: Wed Jul 22, 2009 8:53 am

Re: Северна Америка - по-близка, отколкото ни се иска

Post by Dr. Horrible » Sun Sep 15, 2019 9:18 pm

Amelia wrote:
Sun Sep 15, 2019 8:51 pm
@Dr. Horrible безсмислено е да представяме персонални анекдоти от България като аргумент за каквото и да е в американската система.
Ще прощаваш, че те поправям, но понеже виждам, че и друг път се използва в този форум - фразата "персонален анекдот" не работи на български език и е по-удачно да я замениш с друг израз. На български анекдот има значение на "кратък хумористичен разказ с неочакван край" и се използва като синоним на виц. Аз в този случай не разказвах вицове, а споделях сериозни истории, които са ми стояли дълго в главата, и думата "анекдоти" на български звучи омаловажаващо.

Иначе е ясно, че винаги образованието в страна Х ще има различни проблеми от образованието в страна Y, защото всяка си има своите културни специфики. Все пак не е невъзможно опитът на специалистите от една култура да бъде полезен при измисляне на стратегия за справяне с проблеми в друга култура, особено ако въпросните проблеми са поне частично сходни, макар и не напълно еквивалентни.
But goddamn,
you got me in love again

User avatar
aiva
Misting
Posts: 275
Joined: Tue Mar 21, 2017 9:10 pm

Re: Северна Америка - по-близка, отколкото ни се иска

Post by aiva » Sun Sep 15, 2019 10:49 pm

Marfa wrote:
Sun Sep 15, 2019 9:14 pm
В резултат в университетите не приемаха хора с петици за сметка на хора с тройки.
Това все още е вярно с квотите за момчета и момичета в университета. В зависимост от къде и какво, имаме ситуации, където момичетата се мъчат да изкарат пълни шестици, че да могат да се надяват да влязат, а момчетата влизат с четворки, понеже едните не се състезават с другите. И освен ако някой не смята, че мъжете принципно толкова си могат, в който случай какво дирят изобщо в тоя университет, това е супер нечестно.

Но докато това изглежда като по-лесен за разрешаване проблем от обсъждания за САЩ, пак опираме до това, което каза Роланд - какво правим с випуските, за които промяната ще дойде в прекалено късен етап от образованието им. Понеже няма как това да се оправи лесно, без да се пожертва поне един цял випуск момчета, които са научени, че не трябва да си дават мн зор.

User avatar
Amelia
Moderator
Posts: 12921
Joined: Mon Aug 30, 2004 9:49 am

Re: Северна Америка - по-близка, отколкото ни се иска

Post by Amelia » Sun Sep 15, 2019 11:10 pm

@Marfa , съвсем сериозно това за квотите, доколкото в тая част на света, аналогът на рабфаковците и активните борци, които са галениците на съдбата и цялата система работи за тях, са всъщност богаташките синченца и дъщерички, чиито родители си плащат, за да фалшифицират резултатите от приемните изпити, или им осигуряват позиция с връзки и дарения. А тея като теб са онеправданите от системата бедняци, които трябва да правят всичко със собствени усилия и почват състезанието 10 обиколки назад. Единствената разлика е, че при комунизма си слагат и квоти за галениците на съдбата, отгоре на всичко останало, щото явно това, че цялата система работи за тях не е било достатъчно. Т.е., това с рабфакът не е кой знае колко добър аргумент против квотите, щото в случая квотите не са сложени да облагодетелстват непривилегирована част от населението.

@Dr. Horrible думата анекдот е със съвсем правилна конотация в случая, доколкото изолираните ти лични преживявания са маловажни за статистическата реалност, колкото и важни да ти се виждат на теб. Има си причина за това тоя тип анекдоти да нямат особена тежест в науката и да не се взимат много предвид дори в тези части от нея, в които личните усещания и чувства имат повече значение (медицина, например).
My Anime List , My Manga List

Oui. Je suis garbage.

User avatar
Dr. Horrible
Forsaken
Posts: 2932
Joined: Wed Jul 22, 2009 8:53 am

Re: Северна Америка - по-близка, отколкото ни се иска

Post by Dr. Horrible » Sun Sep 15, 2019 11:46 pm

Ама каква тежест в науката, каква медицина, за какво говорим въобще? :lol:

Не обсъждаме научна статия. Обсъждаме разказът на един родител, който ни описва своите изживявания с американската образователна система. И в този контекст обсъждаме какви решения са взети на САЩ и дали са оптимални. Покрай това аз - човек, който работи в тази област - споделям при нас с какво съм се сблъсквал и защо, черпейки от опита си, не смятам тези решения за добри. Мислех, че споделяме мнения, а не пишем научна публикация със статистически данни. Ако си мислиш, че като продължаваш да окачествяваш моя опит в областта с омаловажителното "анекдоти", ще спечелиш уважението ми или ще звучиш по-научно - бъркаш. Не знам защо се държиш по този пасивно агресивен начин, явно нещо съм те издразнил и си ми набрала. Хубаво, имаш право на това. Но това не превръща историите ми във вицове. :)
But goddamn,
you got me in love again

User avatar
Amelia
Moderator
Posts: 12921
Joined: Mon Aug 30, 2004 9:49 am

Re: Северна Америка - по-близка, отколкото ни се иска

Post by Amelia » Sun Sep 15, 2019 11:52 pm

Мисля, че отдавна трябва да е станало ясно, че в моята агресия няма нищо пасивно. Другото, което трябва да е станало ясно е, че обичам да прилагам принципи от научния метод във всяка една дискусия, в която се обсъждат глобални, а не персонални проблеми и вкусове. Считам, че това е единственият адекватен начин да се стигне до някаква истина и някакви решения, а не просто всеки от нас да си излее личните сантименти и да си замине, чувствайки се прав и значителен за света.
Last edited by Amelia on Mon Sep 16, 2019 12:16 am, edited 1 time in total.
My Anime List , My Manga List

Oui. Je suis garbage.

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Re: Северна Америка - по-близка, отколкото ни се иска

Post by Roland » Mon Sep 16, 2019 12:13 am

Dr. Horrible wrote:
Sun Sep 15, 2019 11:46 pm
Ама каква тежест в науката, каква медицина, за какво говорим въобще? :lol:

Не обсъждаме научна статия. Обсъждаме разказът на един родител, който ни описва своите изживявания с американската образователна система. И в този контекст обсъждаме какви решения са взети на САЩ и дали са оптимални. Покрай това аз - човек, който работи в тази област - споделям при нас с какво съм се сблъсквал и защо, черпейки от опита си, не смятам тези решения за добри. Мислех, че споделяме мнения, а не пишем научна публикация със статистически данни. Ако си мислиш, че като продължаваш да окачествяваш моя опит в областта с омаловажителното "анекдоти", ще спечелиш уважението ми или ще звучиш по-научно - бъркаш. Не знам защо се държиш по този пасивно агресивен начин, явно нещо съм те издразнил и си ми набрала. Хубаво, имаш право на това. Но това не превръща историите ми във вицове. :)
Две точки:

1. Статията е на лични изживявания с КОНКРЕТНО училище, което е тотален outlier, не със системата като цяло.

2. Сериозно ли ТИ ще обвиняваш някого в пасивна агресивност? О_о
And you can't dance with a devil on your back...

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 49 guests