Северна Америка - по-близка, отколкото ни се иска

За коментари и излияния от всякакъв род, число, спрежение и залог

Moderator: Moridin

User avatar
Amelia
Moderator
Posts: 12921
Joined: Mon Aug 30, 2004 9:49 am

Post by Amelia » Fri Aug 21, 2009 11:19 pm

Аз съм доста фиксирана в минусите тука и това си е както от личния ми характер, така и национална българска черта. Не знам дали презрение и сарказъм е по-лошо от умиление, като на стара леля, която се радва на дете идиотче, обаче. И в двата случая забелязваш, че детето е идиотче, просто реагираш различно. Правилно за теб е това, което те кара да се чувстваш по-добре.

Роланд описваше почти разтопен от благнеене фрат бойчетата, които беше видял някъде си. Аз, понеже съм способна да се умиля така от животно или дете, но не и от зрял човек, който се предполага да е малко по-висш от животното като мозъчна дейност и да ми е равен, го обръщам на сарказъм. Толкова е просто.

В следващия си пост ще ви разкажа за градския транспорт в Калгари. Той е (надявам се, щото е за всеобщо добро) уникален.
My Anime List , My Manga List

Oui. Je suis garbage.

User avatar
passer-by
Elder God
Posts: 8280
Joined: Thu Sep 20, 2007 5:42 pm

Post by passer-by » Fri Aug 21, 2009 11:23 pm

Ако се съберете един авторски колектив да напишете един сборник впечатления от чужбината и чужденците (Северна Америка и Япония за начало), ще ударите пътеписите на Марко Семов в земята. Хем ще сте по-интересни, хем по-актуални, хем по-политически НЕкоректни (без да целите нарочно заяждане).

Сериозно ви го казвам, както го казах на Жоро в темата му за Япония.
Хем имате дар-слово, хем има какво да споделяте.
The Best of Mozart
https://www.youtube.com/watch?v=Rb0UmrCXxVA
Moridin wrote:Нещо хайпът във форума силно намаля :)

User avatar
RRSunknown
Elder God
Posts: 9513
Joined: Thu Nov 01, 2007 9:54 am

Post by RRSunknown » Fri Aug 21, 2009 11:38 pm

От това дето чета от пътеписите предпочитам Канада десет пъти пред Япония.

User avatar
Marfa
Moderator
Posts: 11240
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:12 pm
Contact:

Post by Marfa » Fri Aug 21, 2009 11:47 pm

Що? В Канада очевидно дръпнатите са не по-малко в количествено отношение, ама си нямат джигокута!
This octopus! Let's give him boots, send him to North Korea!

Image<-Подробно описание на нещата, които ми образуват нерви :twisted:
Уук.

User avatar
RRSunknown
Elder God
Posts: 9513
Joined: Thu Nov 01, 2007 9:54 am

Post by RRSunknown » Fri Aug 21, 2009 11:57 pm

Еми цялата система с намеци, отгатвания и т.н. на японците изобщо не в мой стил и с подобни хора изобщо не бих могъл да комуникирам нормално.
Доакто канадаците ми ги описват като някакви точно като българите. Защото за всеки канадски празник се сещам за някъкъв български празнуван също толкова малоумно.

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Sat Aug 22, 2009 12:30 am

Amelia wrote:Роланд описваше почти разтопен от благнеене фрат бойчетата, които беше видял някъде си. Аз, понеже съм способна да се умиля така от животно или дете, но не и от зрял човек, който се предполага да е малко по-висш от животното като мозъчна дейност и да ми е равен, го обръщам на сарказъм. Толкова е просто.
Това, апропо, е пълна глупост. Разтопен от благнеене бях пред факта, че такива маймуни наистина съществуват, щото цял живот ги гледам по филмите. Самите те са ми през никъде. Иначе въпросната българска черта за мен е мощно комплексарство и опит за измислено самочувствие без покритие, така че интензивно я гледам да я избягвам. Когато АЗ, като личност, съм по-добър от конкретния човек Х като личност, ще си се гордея и ще го презирам (ако трябва) колкото си искам. Ама точно пък българите да се правим на големите отворени европейци, дето сме най-чукарския ориентализъм, и да се подиграваме на тия все пак твърде добре живеещи хорица, е смешно и жалко. Българинът като се научи барем да се реди на опашка, да дупчи билетче в транспорта и да не чупи люлките по детските площадки, да ми се обади, за да знам, че е постигнал барем санитарния минимум...
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Post by Moridin » Sat Aug 22, 2009 3:54 am

Между другото дори ние, които все пак сме млади, малко или много живеем в представи за българите и България, които отдавна не съществуват, ако изобщо са (аз мисля, че някога са). Нещата са много по-ужасни, идиотите по форумите не са изключение, нито мръсотията изчезва, когато сме свикнали с нея. Това разбира се не е толкова фатално, а е само повод да искаме да се оправим, но наистина ако ще критикуваме тоя или оня, да не забравяме, че процентът на "празни роботи" и "несретници" и "новобогаташи" в България никак не е малък, с тая разлика, че са още по-мизерни :?

Иначе аз от казаното дотук остро си предпочитам Япония, но вече съм на ниво, на което ми е много трудно да обясня как така. Системата с намеците бтв не е от значение за чужденците, на тях всичко им е позволено, макар и на известна социална цена. Но да не отклоняавме темата.

От изброените от Вивиан типове остро южнякът и гийкът най-стават, за първия си личи и нейното мнение ;р но мисля, че има и още доста други

едит: бтв кои празници в България се празнуват също толкова малоумно? Аз не се сещам такъв. Поне откъм празници имаме доста хубави традиции (нормално, не сме на 300 години), друг е въпросът, че правим коледата си да става все повече и все повече баш американска...
This is it. Ground zero.

User avatar
Amelia
Moderator
Posts: 12921
Joined: Mon Aug 30, 2004 9:49 am

Post by Amelia » Sat Aug 22, 2009 7:36 am

Щях да ви отговоря сега, ама след Копилетата не ми е останала капка злобица и съм любовно настроена към цялото човечество.
Та изчакайте до утре.
My Anime List , My Manga List

Oui. Je suis garbage.

User avatar
Xellos
Moderator
Posts: 20289
Joined: Fri Apr 02, 2004 10:08 pm

Post by Xellos » Sat Aug 22, 2009 9:42 am

Абе хубаво е човек да пообиколи света, винаги разширява мирогледа, пък тва да се чувстваш комфортно тук или там е малко както си го направиш. И Канада и Япония ме блазнят като ви слушам, но не и да живея дълго време просто защото се изкарват пари или е уредено. Чист туризъм и дом дето да се върнеш при максимум 10те човека дет ти пука за тях наистина. Са с нета вече пък съвсем няма значение къде си ако можеш да си го платиш. :mrgreen:
:ninja:

User avatar
RRSunknown
Elder God
Posts: 9513
Joined: Thu Nov 01, 2007 9:54 am

Post by RRSunknown » Sat Aug 22, 2009 9:54 am

Е аз говоря по принцип а не за чужденец отишъл в Япония.
Аз за празниците - не знам как вие ги знаете но аз каквото съм виждал 90% от празниците са повод масата да се наскърца с ракия и да преяде със съответната храна (Риба/Яйца/Свиснко със зеле, каквото се се сетите още) до степен на аферата драйфус при това събрани на една маса с роднини които никой не познава и с които никой не иска да общува (извън споменатите празници на които основна тема е хвалба кой как се е уредил , а тия които не са се уредили се свиват скромно).

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Post by Moridin » Sat Aug 22, 2009 10:39 am

Какво нещо е гледната точка - едно и също събитие може да бъде описано по коренно различни начини :mrgreen: в сравнение с нормалната скука на работния ден и сивия град, масата с ракията, многото храна, роднините и по възможност сред природата е нещо брилянтно :)

моите са от Габровско баш бтв, страхотни празници съм си прекарвал там ;р
This is it. Ground zero.

User avatar
RRSunknown
Elder God
Posts: 9513
Joined: Thu Nov 01, 2007 9:54 am

Post by RRSunknown » Sat Aug 22, 2009 12:43 pm

зависи от роднините.
зависи и от много други неща.
на мен например Стампидото би ми харесало :) Може би забравих да спомена че и други хора са ми описвали въпросния карнавал, само че го опсиаха обратно като много яко събитие.
А за деня в който всички си русуват флагчета на държавата и се изявяват патриотично в България аналога е пълна апатия ако изключим разните атакисти които обикалят и чупят прозорци на трети март.

User avatar
The Dragon
Elder God
Posts: 9054
Joined: Wed Jan 14, 2004 9:03 pm

Post by The Dragon » Sat Aug 22, 2009 2:17 pm

А аз си гледам daily show и почва да ми липсва комунстическата индокринация. Оказва се че имало и създания с по-промити мозъци от комунистите ....
The sinking of the Titanic was a miracle to the lobsters in the ship's kitchen.

User avatar
Amelia
Moderator
Posts: 12921
Joined: Mon Aug 30, 2004 9:49 am

Post by Amelia » Sun Aug 23, 2009 4:44 am

Да, daily show от доста време ме плаши сериозно и е една от причините да презирам толкова страстно местните. Сега покрай здравните реформи на Обама, човек може да види наистина потресаващи неща. Потресаващи.

Що се отнася до балканщината с билетите, опашките и т.н. - това, което кара хората тук да се държат прилично не е човещината им. Не е щото са по-еволюирали форми на живот. Страх от закона се нарича. Щото тука няма 6-5 - хванат ли те без билет, цакаш 4 стотака глоба. Ако нещо се изджигитиш по улиците - наказанията са още по-зли. Това е хубавата страна на послушността пред системата - лошата я написах вече. Или поне част от нея. Видяхме сами какво става с тези извисени, вежливи и приучени да се редят на опашка хора, когато се случи нещо (като Катрина) и полицията не може да си върши работата.

Жоро, в Бг няма и не може да има роботи. За да има роботи, трябва животът да е подреден и уреден. В Бг има кочина и скотове. Бтв, Европата определено ни дава нещо. Наистина. Самият факт, че сме родени в държава с няква история и култура, ни прави по-различни от северноамериканците. Това става част от нас, втъкава ни се в манталитета и психиката ни. И има значение. Дори най-големият простак и чалгар е малко по-жив и емоционален от местните табула рази. В момента се американизираме с бесни темпове и това, което ще се получи накрая, ще е много по-лошо от това дето го има тука. Но за момента все още нямаме корпоративната обремененост и полупродуктовост на тукашните. Не сме станали масово на човешки сурогати. ФФС, това е нация, която си продава картичките готови надписани! Подаряваш на любимия човек картичка, която не си надписал ти, защото индустрията, която се грижи да ти улесни живота, го е направила вече, за да не вземеш да се измъчиш с нещо отвъд корпоративното тикане в кюбикъла! Влизаш в книжарницата и си избираш измежду стените с надписани картички, организирани по повод и реципиент - стена "рожден ден", "ред майка", "ред баща", ред "дъщеря", ред "син", ред "брат", ред "сестра", ред "пета тьотка по прабабина линия". Колко по-стерилно, машинизирано, неемоционално и нечовешко може да стане?

Нова добавка към поста на Вивиян за типовете американци:
Селяндурът (redneck пичовете, демек): още по-спретнати и чистички от вид #1. Пак си изповядват чудесно протестанство и отново държат да не пречат на никого. НО!!! те не се интересуват толкова от пари. Не ги вълнува да планират бъдещето си до най-дребния детайл. Не ги вълнува и какво ше завършат децата и дали ще имат две коли. Вълнува ги да живеят спокойно, семейно, 'щастливо'. Щастието им често е центрирано около семейния кръг и приятелите, което е затрогващо; могат дори да бъдат на речени сърдечни. Истината е, че този вид са големи сладури, които са простодушни и отявлено необразовани, но толкова кравешки добродушни и миловидни (особено към хора, които не принадлежат към мини-обществото им), че може да се усетите как ще ги заобичате. Те обитават средните щати (дето им се вика 'flyover states') като Канзас енд стъф, Монтана и регионите около the Rockies, но понякога индивиди се преселват на изток, с идеята, че ще се претопят във вид #1. Твърде често това е непосилна задача и минават поколения докато гените им се стопят в котела от генетични смески и излезе нов вид оттам.
Да, реднекът. Целият е едно голямо сърце, тоя човек. Осве ако не си:
а) черен
б) гей
в) мюсюлманин
г) бял и хетеро, но открито изповядваш друга религия или атеизъм, или пък си промискуитетен, недай си боже.
Тук са зловещата простотия и християнския фундаментализъм. Това е електоратът на консервите. Това са хората, които поддържат войните на Америка срещу квото там счетат, че ги заплашва по някакъв начин. Напоследък са изплашени от "социализма" и понеже той е идея, а не държава, която може да бъде инвейдната им е много, много терсене. Иначе не искат да пречат на никого. Изобщо.
Аз обичам да казвам, че те са в момента в Средните векове - схоластика, инквизиция, кръстоносни походи, таквиз ми ти работи. Те са тия с год хейтс фагс и дето се опитват да вкарат креационизма в училище. И са много.

Btw, ако трябва да избирам между Япония и Канада, засега ми се струва, че Канада е много по-добрата оферта. Много по-близка ми е като манталитет и култура от Япония. Подозирам и като климат, растителни и животински видове, а това си е важно. Колкото и да е зле човечеството тук за някои неща, за други пък е просто муцинка! Примерно тук направо може да ти стане кеф да се занимаваш с администрация! :shock:
My Anime List , My Manga List

Oui. Je suis garbage.

User avatar
Vivian
Forsaken
Posts: 2630
Joined: Thu Aug 07, 2008 3:25 pm
Location: Pandora

Post by Vivian » Sun Aug 23, 2009 9:15 am

Аз съм съгласна, че единствената причина, поради която на въпросния континент се държат 'цивилизовано' и 'като бели хора' е страхът от закона, това веднага си личи като извадиш някой оттам и го сложиш в БГ обстановка за малко повече от 1 месец. Мога да кажа, че неминуемо се научават на нашите магарии, при все че изначално са били същисани от тях. Тук, обаче, има нещо много важно. Някой навремето ги е направил/ написал тези закони, знаел е, че те са необходими. Което е ОЩЕ по-важно -след него (или тях) е имало хора, с ясното съзнание, че спазването на тези закони от от ИЗКЛЮЧИТЕЛНА важност, за да съществува и функционира обществото правилно и без главоболия. Е те такъв род хора липсват на Балканите и заради това сме различни. Щото едно нещо е да си имаш законите на хартия и те да звучат мноо хубаво, но да не се прилагат и съвсем друго е да разполагаш с цяла тълпа хора, дето да, напълно като нас са и не им иде отвътре спазването, но да я има и онази групичка, която знае какво трябва да се сърши и защо трябва да се свърши. Просто доста различно ДНК има заложено там все пак. :)
Абе да спориш с Вивиан за филми е като да ловиш пираня с патката си - нито много риба ще наловиш нито члена ти ще става за нещо след това .... --The Dragon

Напомнете ми да не споря с Вивиан. Лайк евър. -- Muad_Dib

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 13 guests