Северна Америка - по-близка, отколкото ни се иска

За коментари и излияния от всякакъв род, число, спрежение и залог

Moderator: Moridin

User avatar
The Dragon
Elder God
Posts: 9053
Joined: Wed Jan 14, 2004 9:03 pm

Post by The Dragon » Sun Aug 23, 2009 10:45 am

Амели - а можеш ли да ми обясниш какво толкова ги ужасява в идеята здравеопазването им да заприлича на това на страна от втория свят вместо на такова от третия?

Тоя дебат който се вихри за здравния план на Обама, все едно спорят трябва ли да се диша кислород.
The sinking of the Titanic was a miracle to the lobsters in the ship's kitchen.

User avatar
RRSunknown
Elder God
Posts: 9513
Joined: Thu Nov 01, 2007 9:54 am

Post by RRSunknown » Sun Aug 23, 2009 12:25 pm

b.t.w. Швейцарците са ужасни расисти но странно защо никой не ги критикарства :roll:

User avatar
paju4eto
Commoner
Posts: 27
Joined: Sat Jul 04, 2009 4:11 pm
Location: София, България

Post by paju4eto » Sun Aug 23, 2009 12:26 pm

Изчетох темата като някакъв нов вариант на "Brave new world" (съвпадение ли е, че точно вчера за пръв път гледах филма Image)
Но понеже живея в България и не се очертава да я напускам, се замислих какво ли ще излезе от нашите роботчета, особено тия, дето излизат от завода в Голфове или според пола - в минидрешки тип "по-широк колан и нещо отгоре" ... и които твърдят, че четат много, защото дебнат всеки месец няколко опрелени списания...
Възможно ли е там да се изолираш така, както е възможно тук, от въпросните типажи, които си описала? Или са повсевместни? :(

User avatar
Amelia
Moderator
Posts: 12921
Joined: Mon Aug 30, 2004 9:49 am

Post by Amelia » Sun Aug 23, 2009 1:41 pm

Vivian wrote:Аз съм съгласна, че единствената причина, поради която на въпросния континент се държат 'цивилизовано' и 'като бели хора' е страхът от закона, това веднага си личи като извадиш някой оттам и го сложиш в БГ обстановка за малко повече от 1 месец. Мога да кажа, че неминуемо се научават на нашите магарии, при все че изначално са били същисани от тях. Тук, обаче, има нещо много важно. Някой навремето ги е направил/ написал тези закони, знаел е, че те са необходими. Което е ОЩЕ по-важно -след него (или тях) е имало хора, с ясното съзнание, че спазването на тези закони от от ИЗКЛЮЧИТЕЛНА важност, за да съществува и функционира обществото правилно и без главоболия. Е те такъв род хора липсват на Балканите и заради това сме различни. Щото едно нещо е да си имаш законите на хартия и те да звучат мноо хубаво, но да не се прилагат и съвсем друго е да разполагаш с цяла тълпа хора, дето да, напълно като нас са и не им иде отвътре спазването, но да я има и онази групичка, която знае какво трябва да се сърши и защо трябва да се свърши. Просто доста различно ДНК има заложено там все пак. :)
Така функциониращото общество е много удобно на корпорациите - т.е. на хората с кинтите, които диктуват всичко в страната. В Бг, хората с кинтите се сдобиват с кинти по други начини и затова съблюдаването на законите е в трета глуха. Не е като наистина да ги ебе за благото на народа. Ти виждала ли си кви хора имат в Сената? Знаеш ли, че пред тамошните изпълнения, тия на нашите политици не бледнеят - те не се виждат чак.

Драгън - мога да ти отговоря, но не искам щото ще се депресирам.
My Anime List , My Manga List

Oui. Je suis garbage.

User avatar
Marfa
Moderator
Posts: 11232
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:12 pm
Contact:

Post by Marfa » Sun Aug 23, 2009 5:48 pm

А аз пък не виждам проблем в това, че някой се държал цивилизовано поради страх от закона. Ако чакам някой да провиди Вселенската Правда и да спре да пали контейнери по нощите и то само заради големите ми тъмни очи, боя се, че ще има още доста еони да прекарам в чакане. Аз лично се държа цивилизовано и не правя простотии, щото смятам, че така е редно. За съжаление, на десет такива като мене се падат поне трима, дето си цепят дървата в хола. Е ако пък тях ги хване шубето от закона и спрат да се държат като диви прасета в грахова нива, аз ама наистина не виждам проблем в това. Нещо повече. Винаги съм смятала, че внушаването на страх от закона е първата крачка към цивилизоването на хора, за които парапетът на балкона е по-близкият и по-удобен контейнер за боклук.
This octopus! Let's give him boots, send him to North Korea!

Image<-Подробно описание на нещата, които ми образуват нерви :twisted:
Уук.

User avatar
Vivian
Forsaken
Posts: 2630
Joined: Thu Aug 07, 2008 3:25 pm
Location: Pandora

Post by Vivian » Sun Aug 23, 2009 6:15 pm

Свързано с на Амели поста предимно:

Мне, всъщност тази им черта далеч не е свързана само и единствено с идеалогията им на корпоративизъм. Тя е заложена и съблюдавана от тях още от времето на първите заселници и произходът й трябва да се търси в религиозните им схващания. Първо, за да успеят да съставят общество в сурови условия, като тези на въпросния континент, доста стриктни правила и закони са необходимото зло. Още по-необходимо пък е сляпото им и военно спазване. Второ, структурирането им на обществото по такъв начин и спазването на дадените (доста материалистични) закони и порядки води до материален прогрес, който е от изключително значение в ценностната им система, именно заради концепцията им (отново религиозна такава), че колкото повече се трудят, толкова по-заможни ще са (като ‘заможен’ в ония времена е значело да имаш едно пиле повече от съседа), а колкото по-заможни са, толкова по-видими за бог ще са и така ще могат впоследствие да бъдат ‘избрани’ като ‘достойни’ след като пукнат. Ся, тва е инфантилно (и вероятно дори доста суетно схващане), но религията е трябвало да им бъде вкарана по достатъчно привлекателен начин, за да клъвнат и да има на кво да се опират докато се пробват да покоряват запада и се трепят с индианци. Тъй че, колкото корпоративизъм и материализъм има тук, толкова е религиозен пълнеж.

Дали корпоративизмът и капитализмът са ‘зли’ идеологии и дали всичко трябва да опира до пари…не знам. Лошо ли е в крайна сметка да искаш да живееш добре и да имаш пари? Ако ти си толкова драстично недоволна от издигането им на парите в култ, защо каза на Рол, че когато има семейство и т.н., ще те разбере какво имаш предвид? Така се оказва, че всъщност ти също не си достатъчно алтруистична да живееш със съвсем малко, но все пак духовно и у дома (примерно), а предпочиташ да потребяваш продуктите на грозния бездуховен капитализъм и затова си готова да преглътнеш това и онова от обществото им. В крайна сметка, това не те ли прави доста подобна на тях, все пак гониш собствени интереси на удобство?

Относно Сената им – да, пълно е с проядени джанки. Да, като навсякъде другаде когато иде реч за управленско тяло на дадена държава, съществуват грозни неща и известна доза лицемерие, злоупотреба и корупция. Факт е, обаче, че те са открили начин да поддържат някакъв сорт баланс, който все още да ги прави способни да спазват законите си в гражданско отношение. Докога тва ше трае, нямам идея. Както е тръгнало, едва ли цивилизацията им ше издържи още толкова, колкото вече е. Но държавата им е била отпочната със здрави основи и доста добри принципи на подреденост и спокоен, уреден живот, които пък винаги са липсвали у племената, заченати в дълбок ориентализъм.

@ paju4eto:

Изолация винаги е възможна, въпреки че помоему не винаги е желателна. :)
Абе да спориш с Вивиан за филми е като да ловиш пираня с патката си - нито много риба ще наловиш нито члена ти ще става за нещо след това .... --The Dragon

Напомнете ми да не споря с Вивиан. Лайк евър. -- Muad_Dib

User avatar
Amelia
Moderator
Posts: 12921
Joined: Mon Aug 30, 2004 9:49 am

Post by Amelia » Sun Aug 23, 2009 8:04 pm

Аз ли що съм тука? Щото ми трябва санитарен паричен минимум, за да живея и да си отгледам деца един ден. Не съм вещоманка, не искам да тъна в охолство, не мисля, че на празника е важно да се купи, колкото се може повече - искам просто да мога да си платя сметките, да сложа храна на масата, да мога да пратя някой друг кинт на нашите и т.н. С професията, която обичам.

Което бтв, бих могла да направя и в Западна Европа преспокойно. Така че съм тук главно щото една безкрайно важна за мен част от семейството ми е тук. Дойдох в Канада, за да съм с него още преди да се оженим. Само че колкото повече време минава, толкова повече се убеждавам, че деца на тоя континент не желая да раждам. Не желая да бъдат "образовани" тука, ако това тяхното може да се нарече образование, не желая да имат тукашния покупателен супермаркетен манталитет. Искам някаква духовност в моите хора и то различна от Ню Ейдж глупостите тука (за тия ще си имам цял пост). Ще видим как ще се стекат нещата, не че тук е толкова непоносимо, просто в сравнение с други места по света е ужасно пластмасово.

Няма закво да се изолирам от тукашните - поединично взети, когато си общува човек с тях са доста приятни. А и аз съм сред каймака на местния интелект, нали - канадците, които се занимават с наука в университета, са доста по-различни от стандартния пич, който става бакалавър с единствената мисъл да взима баси кинтите. Тия в унито никога не взимат баси кинтите, така че, за да останат там им трябва друг начин на мислене, който ми допада много повече. Отделно, че моята група е следната - шеф-датчанин, двама руснаци, един украинец, един етиопец, един новозеландец, една мексиканка, две китайки, една индийка, аз. Зеро канадци/американци. Скоро индийката си тръгва, но ще дойде друга на нейно място. Супервайзърите ми пък са - шефа-датчанин, египтянин, двама немци, 1 (ЕДИН) канадец. Тези, които организират курса по химия, към който водя упражнения са - сръбкиня (тя ми е шефка на упражненията) и пакистанец. Лаборантките, с които имам вземане даване са - хаитянка и македонка. Принципно науката в тая част на света се прави най-вече от чужденци. Канадските професори в химията не са толкова много.
My Anime List , My Manga List

Oui. Je suis garbage.

User avatar
paju4eto
Commoner
Posts: 27
Joined: Sat Jul 04, 2009 4:11 pm
Location: София, България

Post by paju4eto » Sun Aug 23, 2009 8:29 pm

Така звучи по-ясно...
А и не знаех за каква професия (или поне насока става въпрос).
Впрочем, продължавам да си мисля, че консуматорите тук са вероятно по-зле от канадските си (примерно) събратя. Най-малкото поради липсата на каквато и да било хигиена (като физическата я слагам на последно място) на бг-варианта.
Имаш предвид, че тук са по-малко като количество консуматорско-плоските същественца? Това е истински въпрос, аз не съм наясно. Или говориш само за Западна Европа, в която България не се включва?

User avatar
Amelia
Moderator
Posts: 12921
Joined: Mon Aug 30, 2004 9:49 am

Post by Amelia » Sun Aug 23, 2009 8:36 pm

Нашите консуматори са на друга плоскост просто. Нашето общество е толкова наакано и неработещо, че северноамериканско консуматорство все още не можем да развием - за тая цел си трябва животът да ти е добре уреден, а не да се бориш да оцелееш. Ако ни се отвори възможност - ще консумираме и още как. Но засега сме "спасени" от това висше благо, поради редица причини.
My Anime List , My Manga List

Oui. Je suis garbage.

User avatar
RRSunknown
Elder God
Posts: 9513
Joined: Thu Nov 01, 2007 9:54 am

Post by RRSunknown » Sun Aug 23, 2009 8:58 pm

И аз искам да съм консуматор ама го няма майстора в българия. :lol:

User avatar
passer-by
Elder God
Posts: 8280
Joined: Thu Sep 20, 2007 5:42 pm

Post by passer-by » Sun Aug 23, 2009 9:01 pm

То имаше една обява преди време - "Заменям богат вътрешен свят срещу външен с всички удобства". :lol:

Мисля, че и тук като с реда и хаоса е въпрос на съотношение. Трябва си материална осигуреност, но си трябва и духовно удовлетворение. Иначе за какво живеем?

Аз за щастие имам в общи линии добро съотношение духовно/материално в България, като при това доходите ми са от работа, която обичам (преводи в БТА). Права е Амелията - възможността да работиш това, което обичаш и умееш и то да ти носи прилични доходи е много важен критерий. Ако тази възможност липсва в родината, това е силен стимул да си пробваш късмета другаде.
The Best of Mozart
https://www.youtube.com/watch?v=Rb0UmrCXxVA
Moridin wrote:Нещо хайпът във форума силно намаля :)

User avatar
RRSunknown
Elder God
Posts: 9513
Joined: Thu Nov 01, 2007 9:54 am

Post by RRSunknown » Sun Aug 23, 2009 9:15 pm

Стимула си е стимул - възможноста е нещо съвсем друго,
странна статистика е че един огромен процент от хората които познавам и които са в чужбина най-любимото им занимание е да оплюват съответната държава и с пяна на уста да говорят колко са зле там. И въпреки всичко постояват малко в българия и пак заминават. Както ми беше казал един приятел :
Абе те англичаните са гадни копеленца ама там за един месец ми плащат толкова колкото ти ще вземеш за 1 година .
Last edited by RRSunknown on Sun Aug 23, 2009 9:20 pm, edited 1 time in total.

User avatar
passer-by
Elder God
Posts: 8280
Joined: Thu Sep 20, 2007 5:42 pm

Post by passer-by » Sun Aug 23, 2009 9:19 pm

Е тук всеки си преценява дали си струва да взима много пари и да е ежедневно недоволен от обкръжението си. За мен от основно значение е да обичам работата си, да умея да я върша и чак тогава идва моментът с размера на заплатата. Иначе ако взимам много пари, но не ми е кеф да ги харча защото съм изнервен от средата, в която живея и ги печеля, за какво са ми?

То за целта не е задължително да си в чужбина - и тук вече има фирми, които плащат високи заплати, но работната обстановка и някои изисквания не са по вкуса на всеки.
The Best of Mozart
https://www.youtube.com/watch?v=Rb0UmrCXxVA
Moridin wrote:Нещо хайпът във форума силно намаля :)

User avatar
RRSunknown
Elder God
Posts: 9513
Joined: Thu Nov 01, 2007 9:54 am

Post by RRSunknown » Sun Aug 23, 2009 9:22 pm

Е сега се отвлякохме в съвсем друга тема която няма нищо общо с чужбината.
Аз лично фирмите даващи големи заплати само съм ги чувал но не съм ги виждал, все пак се мъча да живея в дивата провинция където нито големи печалби има нито заплати.

User avatar
passer-by
Elder God
Posts: 8280
Joined: Thu Sep 20, 2007 5:42 pm

Post by passer-by » Sun Aug 23, 2009 9:25 pm

Не сме се отклонили, защото една от основните причини човек да си опита късмета в чужбина е, че тук не може да работи това, което иска или няма достатъчно високи доходи.
Амелията го каза за Канада - там хем работи нещо, което обича и умее, хем печели добри пари за това. Което не значи, че не би предпочела да си е тук с близките хора, ако можеше да запази това, което й дава Канада като професионално/материално осъществяване.
The Best of Mozart
https://www.youtube.com/watch?v=Rb0UmrCXxVA
Moridin wrote:Нещо хайпът във форума силно намаля :)

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 18 guests