Северна Америка - по-близка, отколкото ни се иска

За коментари и излияния от всякакъв род, число, спрежение и залог

Moderator: Moridin

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Wed Aug 07, 2013 6:12 am

Драгъне, можеш ли да ми фоРМУЛИРАШ ТОЧНО и с КОНКРЕТИКА как тия закони са атака по малцинствата? Аз знам, но искам да видя какво точно ще кажеш ти. Истината е, че ако има достатъчно време до важни избори, наличието на ID закон не вреди никому.

Хрис, за съжаление Драгъна ми изхаби квотата от гей-атаки за деня и нямах търпение за твоите... Потенциално ще ти отговоря на сарказъма утре.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Amelia
Moderator
Posts: 12921
Joined: Mon Aug 30, 2004 9:49 am

Post by Amelia » Wed Aug 07, 2013 7:35 am

Аз гей-атаки в постовете на Драгън не видях. В моите има. Освен тях го има и намека за това, че по твоята собствена логика ти също не би могъл да се произнесеш авторитетно по отношение на САЩ щото си видял само 1-2 сходни места от тази така безкрайно разнородна (по думите ти) страна.

Която между другото е далеч по-хомогенна от ЕС, и далеч по-малко населена (ако гледаме плътност на населението, която в ЕС е 3 пъти по-висока от тази в САЩ). Ама ей на, някак ЕС успява да не напълни ежедневно новините с нови античовешки безумства, дори при наличие на държави от бившия соц блок в него + южните ПИГС. Та не е само до територия, междущатски различия, часови и климатични пояси и брой хора. До голяма степен е и до манталитет.
My Anime List , My Manga List

Oui. Je suis garbage.

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Wed Aug 07, 2013 7:51 am

Добре.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Mr. Nobody
Misting
Posts: 275
Joined: Sat Jan 28, 2012 12:08 am

Post by Mr. Nobody » Wed Aug 07, 2013 10:40 am

Никой не е седнал да твърди, че американците нямат право да съществуват или че всички са диваци. При все, че на повечето от нас любимите ни филми, сериали и музикални групи идват от САЩ, заклеймяването на тази нация и нейната култура би било смешно. Това, което се обсъжда е самото правителство, което от ден на ден все повече ограничава свободите на своите граждани и все повече се намесва в политическия живот на целия свят. Като резултат от все по-влошеното ниво на образованието и все по-странните закони, тип stand your ground, не е чудно, че толкова често се стига до крайности сред самото население. В това число и честите стрелби в училища и университети - нещо, характерно именно за Щатите, а не за Европа (чиято популация е три-четири пъти по-голяма).

А и доколкото разбирам, Roland, живееш в Чикаго и си леко далеч от изкуфелите южни щати, та не виждам защо ги защитаваш.
'Poetry first, sausage - later!'

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Wed Aug 07, 2013 11:58 am

Mr. Nobody wrote:Това, което се обсъжда е самото правителство, което от ден на ден все повече ограничава свободите на своите граждани и все повече се намесва в политическия живот на целия свят.
И двете твърдения са фактологически неверни. Начинът, по който е написана щатската конституция, не позволява директно ограничаване на свободи и когато то се случи, обикновено е ситуационно и обратимо (пример - простотиите около абортите в Тексас). На практика "stand your ground" е закон, който дава ПОВЕЧЕ свобода, отколкото е здравословно. И с риск определени хора пак да запеят "ти само за гей неща бла бла бла" песничката, аз лично откак съм пристигнал в тая държава, само получавам нови права и свободи. Повечето хора, които познавам, също нищо не им е било ограничено наскоро, напротив - положението от ден на ден се подобрява с обеззъбяването на Републиканците. В който ред на мисли - откак Обама е президент, месенето на Америка в политическия живот на "целия свят", макар и да не е спряло естествено (то и няма как да спре, доста икономики ЗАВИСЯТ от това месене), определено е на много по-адекватно ниво отпреди. Като базов минимум бих отбелязал, че не са започвали нови войни с никого...
Mr. Nobody wrote:А и доколкото разбирам, Roland, живееш в Чикаго и си леко далеч от изкуфелите южни щати, та не виждам защо ги защитаваш.
Не ги защитавам. Но и там живеят десетки милиони хора, които не са всичките еднакви, които не са по рождение уродливи щото са се родили в юга, които не харесват законите и манталитета на тая област и които се борят за промяна. А колкото до опита ми, прекарах първите си три години в Америка в един от най-големите и престижни университети в целия Мидуест, в който идват хора от цялата страна. Имам много богат опит с индивиди от всички части на Америка. А и Чикаго е магнит за хора отвсякъде. Тая държава е много по-миграционна от европейските страни - тук много хора сменят често дори брегове преди да се заземят.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Mr. Nobody
Misting
Posts: 275
Joined: Sat Jan 28, 2012 12:08 am

Post by Mr. Nobody » Wed Aug 07, 2013 12:55 pm

От 11 септември насам правителството все повече и повече шпионира хората, при това без да го оповестява публично. Правело го уж за тяхно добро. Дори за нещо, което си потърсил в Гугъл, от типа на "камикадзе", могат да ти претърсят къщата и да те пратят на разпит - естествено без нуждата от съдебна заповед. И нещо Обама забрави за Гуантанамо бей (където все още повечето задържани са единствено заподозрени за тероризъм), уж щеше да го закрива?

Също така не е нужно да започваш директно война с някого, достатъчно е да финансираш неговите опоненти и да ги оставиш да се избиват взаимно. Хем пестиш войници и авторитет, хем свършваш работата. Най-пресният пример е Сирия, но това е дълга за обсъждане тема.
'Poetry first, sausage - later!'

User avatar
The Dragon
Elder God
Posts: 9054
Joined: Wed Jan 14, 2004 9:03 pm

Post by The Dragon » Wed Aug 07, 2013 12:56 pm

Пакистан и Йемен се доближават много до нови войни - намери данни как са се увеличили UAV страйковете в двете страни.

Също така върховния съд отне правото на class action lawsuit като потвърди mandatory arbitrage клаузите в договорите.

Обама също така "придоби" правото да си има частни закони - FISC и DOJ си имат собствени интерпретации които отказват да ги публикуват.

http://www.salon.com/topic/warrior_cop/

Добри макар и малко прекалено много human interest за това как се променя полицейската система

Константния абюз под CFAA който доведе до самоубийството на Арон Шварз.

Патентната и копирайт система които са се самозабравили ...

Продължващата war on drugs ...

Тоталната ерозия на четвъртата поправка ...

Нарастващото използване на DMCA за цензура ...

Но разбира ти гледаш през очила боядисани в цветовете на дъгата, а аз през тези на EFF.
The sinking of the Titanic was a miracle to the lobsters in the ship's kitchen.

User avatar
Morwen
Shadowdancer
Posts: 13468
Joined: Sat Dec 20, 2003 1:20 am

Post by Morwen » Wed Aug 07, 2013 2:38 pm

Донякъде съм със Симеон, защото по-тъпо нещо от сляпата американофилия е само автоматичната американофобия.

От друга страна не съм с него, защото пък това всеки случай да се отхвърля с "това е изолирано, защото аз не съм видял друго" е логика, която обикновено се дъни на следващия ъгъл.

Лично за мен не може възоснова на тези случаи веднага да да се заклейми американското правителство. Но те са някаква тенденция, защото са доста. И дори не говоря толкова за най-ужасяващите от тях - тези при които хората са загубили живота или здравето си. При тях евентуално това може да е грешка на един или двама ужасно дебилни полицаи (и да речем, че въпросът защо тези един-двама идиоти са имали толкова власт има добро обяснение). Говоря за семейството, което е принудено да даде парите си, защото иначе полицията е в състояние да им направи живота черен, ако ги нарочи. И това очевидно не е било изолиран случай. В тази ситуация, да, имаме местни власти, които използват правата си зле. Но ги използват така само защото законите им го позволяват и това е притеснително. Въобще това е добър пример как може да имаш някакъв закон, който на повърхността или по замисъл да има смисъл, но при прилагането си съвсем да не се използва с първоначалния си замисъл.
I don't wanna die
But I ain't keen on living either

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Wed Aug 07, 2013 5:04 pm

Mr. Nobody wrote:От 11 септември насам правителството все повече и повече шпионира хората, при това без да го оповестява публично. Правело го уж за тяхно добро. Дори за нещо, което си потърсил в Гугъл, от типа на "камикадзе", могат да ти претърсят къщата и да те пратят на разпит - естествено без нуждата от съдебна заповед. И нещо Обама забрави за Гуантанамо бей (където все още повечето задържани са единствено заподозрени за тероризъм), уж щеше да го закрива?
Еми отново, това фактологически не е вярно. Да, Гуантанамо е позор и Обама няма оправдание да не го е закрил. Но всичките драми около NSA почиват на "биха могли да" и на разни "разкрития", които така и никой не благоволява да цитира и извади на бял свят. 80% е параноя, а другите 20% са неправомерна непрозрачност от страна на правителството. Моята цел тук не е да представям американската администрация като някакъв парагон на почтеността. Въобще не се пъна да съм ПР на тая държава. Тя има един тон проблеми, половината от които тук изобщо не се споменават, щото не са очевидни отвън. Причината аз да не пиша за тях, не е понеже искам да се правя, че ги няма, а защото тая тема е такъв брутален амери-башинг, че нямам желание да добавям.

Ако на някой му е интересен пример за това колко невероятно много хората пречупват през призмата на собствения си опит т.нар. "факти", до степен да ги представят по начин, който няма грам общо с реалността, кажете и ще постна.


@ Морви - това е почти точно нищо общо с моята логика, но нвм.


P.S. Оттук нататък ще игнорирам постове, които инсинуират или директно твърдят, че нищо не разбирам, понеже something-something-gay-something-something. Прекарвам една четвърт от деня си по политически форуми, където something-something-gay-something-something е нищожна част от кънтента и като пиша за нещо, то е щото имам идея от него.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Amelia
Moderator
Posts: 12921
Joined: Mon Aug 30, 2004 9:49 am

Post by Amelia » Wed Aug 07, 2013 5:13 pm

Mr. Nobody, то не е само правителството им. Ако знаеш корпоративния им частен сектор кви ги ражда... А като се съберат правителството и корпоративния частен сектор кво става...

Симеоне, знам че е безкрайно важно да се чувстваш комфортно в собствената си кожа и да можеш да демонстрираш и изживяваш сексуалността си на спокойствие. От тази гледна точка разбирам, че си получил някви липсващи ти права и свободи откакто си в САЩ, щото поне си имал късмета да попаднеш в по-нормалните им градове, където гражданите не откриват тепърва моралния слууд и са склонни да те оставят да си живееш живота. И предполагам е хубаво и някак освобождаващо да знаеш, че след няколко години деюре ще можеш да се омъжиш в, да речем, Небраска. Дефакто вероятно няма да ти е никак приятно да живееш с мъжа ти там, но това е друга история.

Нека ти напомня обаче, че с пристигането си в тази страна си загубил правото и свободата да работиш каквото намериш за добре, което право винаги си имал в гадния коптор, който си напуснал. А това е едно МНОГО важно право. Всъщност ти си някъв свободен електрон в информационния вакуум на Фейсбук, Хъфингтънпост и т.н.. Нямаш семейство, не работиш, не плащаш данъци (освен ако не ти взимат някви там на много спорадичните ти доходи), нямаш движима или значителна недвижима собственост, вероятно нямаш и кредитна история. Та аз искам да те питам ти всъщност кво толкова ползваш от тази страна освен да кажем образованието й и гей-френдлинеса на територията, в която си попаднал? Какви ТОЛКОВА па права и свободи си получил със статута на чуждестранен студент със студентска виза или зелена карта или квото му викат на това твоето? И какво изобщо знаеш за ограниченията и задълженията, които се налагат на един американски гражданин от системата? Всичките права и свободи, които понастоящем можеш да имаш в Америка, дори като американски гражданин (освен гей мериджа, ама и той не е навсякъде), си си ги имал и в България. Така че аре поне малко по-умерено го давай с глорифициращи изхвърляния като "аз лично откак съм пристигнал в тая държава, само получавам нови права и свободи". И преди съм ти го казвала, но студентския купонец в местния Студентски град сигурно е много як, но е доста далече от суровата действителност, в която някой друг, на хиляди километри от теб в една много хомофобска и гнъсна малка държавица, изплаща заеми, които е взел, за да те образова. А местните участници в студентския купонец сами са взели заеми, за да се образоват, и ще ги връщат много дълго време. Въобще, Драгъна много добре го каза онова за очилата с цвета на дъгата.

ПП. Игнорирай и тоя пост. Той ти казва, че нищо не разбираш, щото не си живял. И бтв бих се радвала тогава да виждам по-често инпут в тая тема от тебе за многото и огромни проблеми на Америка, щото основно други хора ги споменават.
My Anime List , My Manga List

Oui. Je suis garbage.

User avatar
The Dragon
Elder God
Posts: 9054
Joined: Wed Jan 14, 2004 9:03 pm

Post by The Dragon » Wed Aug 07, 2013 5:21 pm

Roland wrote: Но всичките драми около NSA почиват на "биха могли да" и на разни "разкрития", които така и никой не благоволява да цитира и извади на бял свят. 80% е параноя, а другите 20% са неправомерна непрозрачност от страна на правителството.
Ми отиди на theguardian.com ... там са презентациите. Това, че на теб ти липсва технологическата грамотност да оцениш какво дава масово събиране на метадата-та за телефони (потвърдено), PRISM и X-Keyscore ... това не са 80% спекулации. Пък форумите в които аз се движа които включват цвета на технологистите в силиконовата долина има доста хора които са притеснени - и то не tin foil hat хора. Това че си параноичен, не означава че не си прав.
The sinking of the Titanic was a miracle to the lobsters in the ship's kitchen.

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Wed Aug 07, 2013 5:25 pm

The Dragon wrote:
Roland wrote: Но всичките драми около NSA почиват на "биха могли да" и на разни "разкрития", които така и никой не благоволява да цитира и извади на бял свят. 80% е параноя, а другите 20% са неправомерна непрозрачност от страна на правителството.
Ми отиди на theguardian.com ... там са презентациите. Това, че на теб ти липсва технологическата грамотност да оцениш какво дава масово събиране на метадата-та за телефони (потвърдено), PRISM и X-Keyscore ... това не са 80% спекулации. Пък форумите в които аз се движа които включват цвета на технологистите в силиконовата долина има доста хора които са притеснени - и то не tin foil hat хора. Това че си параноичен, не означава че не си прав.
Чел съм материалите в Гардиън. И не казвам, че всичко е цветя и рози с тоя скандал, казвам, че има презумпция за виновност на NSA, за която няма доказателства. Балансът между сигурност и свобода винаги е ужасно фин и често му се изпускат юздите и в двете посоки. Но от "NSA събира метаинформация и има капацитета да шпионира" до "те следят всяко наше движение и хора биват арестувани под път и над път без съдебна заповед" има една много сериозна крачка, за която към момента доказателства просто няма.

Иначе не се и съмнявам, че програмистите квичат на умряло. То като гледаш света през силиконови очила...
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
The Dragon
Elder God
Posts: 9054
Joined: Wed Jan 14, 2004 9:03 pm

Post by The Dragon » Wed Aug 07, 2013 5:32 pm

Roland wrote:
The Dragon wrote:
Roland wrote: Но всичките драми около NSA почиват на "биха могли да" и на разни "разкрития", които така и никой не благоволява да цитира и извади на бял свят. 80% е параноя, а другите 20% са неправомерна непрозрачност от страна на правителството.
Ми отиди на theguardian.com ... там са презентациите. Това, че на теб ти липсва технологическата грамотност да оцениш какво дава масово събиране на метадата-та за телефони (потвърдено), PRISM и X-Keyscore ... това не са 80% спекулации. Пък форумите в които аз се движа които включват цвета на технологистите в силиконовата долина има доста хора които са притеснени - и то не tin foil hat хора. Това че си параноичен, не означава че не си прав.
Чел съм материалите в Гардиън. И не казвам, че всичко е цветя и рози с тоя скандал, казвам, че има презумпция за виновност на NSA, за която няма доказателства. Балансът между сигурност и свобода винаги е ужасно фин и често му се изпускат юздите и в двете посоки. Но от "NSA събира метаинформация и има капацитета да шпионира" до "те следят всяко наше движение и хора биват арестувани под път и над път без съдебна заповед" има една много сериозна крачка, за която към момента доказателства просто няма.

Иначе не се и съмнявам, че програмистите квичат на умряло. То като гледаш света през силиконови очила...
Помага като дойде момента за плащане на сметките. Всъщност този баланс беше отишъл по дяволите още в края на 80-те с войната срещу дрогата.

А естествено че има презумпция за виновност на НСА след като един незначителен текст казва "The right of the people to be secure in their persons, houses, papers, and effects, against unreasonable searches and seizures, shall not be violated, and no Warrants shall issue, but upon probable cause, supported by Oath or affirmation, and particularly describing the place to be searched, and the persons or things to be seized."

Глобалното записване на телефонна метадата която може да бъде сортирана и категоризирана (X-Keystore) определено влиза в конфликт с горния. Когато един човек на държавна служба може да каже "покажи ми всички в клозета в Тексас" и да получи вярна информация ... това е опасно. И определено навлиза в дълбоко лични неща.
The sinking of the Titanic was a miracle to the lobsters in the ship's kitchen.

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Wed Aug 07, 2013 6:31 pm

По повод NSA ситуацията, не, че е аргумент за нещо, но пускам мнение на един пич от форум, който чета, просто като пример за позиция, която хората имат в Америка:
Exactly. That's why I linked to Reuters because they have less of a political agenda than the Washington Post or the Guardian. You also linked a Washington Post BLOG, which is highly opinionated, and it looks like the blog post has been updated with this:
Correction: This piece originally described the information provided to the DEA as “Section 702 phone records,” but the Reuters report doesn’t specifically identify the type of information shared. The article has been edited accordingly.
I love it when these stories like the one posted last week from the Daily Kos about this woman having her Google searches monitored by NSA and the terrorism task force visiting her house. They make the huge elaborate stories up about the NSA spying on them and them have to retract them because the truth starts to show.

I prefer to live in a fact-based, logical world and not some fantasy Orwellian world where the burden of proof for the government to show they're not spying on Americans is infinite and the burden of proof for anyone else to show the government is some evil bad guy is minuscule, if it exists at all. The US media hasn't confirmed anything. Operating off of a couple of quotes from "unnamed sources" and "recently obtained documents" that they refuse to print isn't confirmation of anything. It's the beginning of a good fictional spy novel.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
AlDim
Elder God
Posts: 5885
Joined: Mon Jul 24, 2006 1:49 pm

Post by AlDim » Thu Aug 08, 2013 3:07 am

Симеоне, какво да ти кажа... Твоите бясно растящи права за свободно гееене (it's a word) са прекрасно нещо, но са нищо в сравнение с тези на корпоративната олигархия, която движи нещата, продажните политици, които доволно си броят подкупите всеки ден и правото на Големия Брат да ти гледа в паницата. Свободата да умреш без медицинска помощ или свободата да те застрелят като куче също е прекрасно нещо, докато не се случи нещо лошо и страната не си направи поредната яка гавра с малкия човек. Още помня случката с един българин (също студент музикант бтв), който преди 10-тина години го бяха застреляли, докато доставял пица. Естествено съдебната система се направи на ударена, защото момчето беше безправен имигрант, и убийците си продължиха по-живо по-здраво за искрен шок на родителите, които биха път до Щатите, за да видят малко американска справедливост. Майка му беше позната, която държеше миниатюрно магазинче за дрехи на площад баба Неделя, но някоя-друга година след трагедията потъна и не я видяхме повече.

Останалото Хриси ти го каза по-горе. Нямаш право да гласуваш, да работиш, за да си изплатиш яките дългове, живееш там вече половин десетилетие без каквато и да е професионална перспектива и само караш допълнителни магистратури, за да не те изхвърлят, както са те приели с отворени обятия. Това е супер противоположно на фона на всичките ти приятели в България, които мигновено избягаха ужасени, като разбраха за сексуалната ти ориентация, семейството ти, което се отказа от теб и държавата, която те забрани със закон. Или момент, това щеше да се случи в Русия, но на теб ти се размина.

Мога и да продължавам, но в тази тема не мисля, че е нужно след 60 страници по въпроса.

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 85 guests