Северна Америка - по-близка, отколкото ни се иска

За коментари и излияния от всякакъв род, число, спрежение и залог

Moderator: Moridin

User avatar
Vash
Paragon
Posts: 610
Joined: Fri Jan 27, 2006 12:17 am
Location: София

Re: Северна Америка - по-близка, отколкото ни се иска

Post by Vash » Thu Jan 21, 2021 10:13 am

Roland wrote:
Thu Jan 21, 2021 9:39 am
Да, факт е, че е кофти да си на края на опашката заради цвят на кожата :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Ъм, да? (Ако искаш да кажеш, че е време за исторически реваншизъм го кажи по дяволите, don't be a pussy).

Иначе за доверието имах предвид, че никой не трябва да разчита само на интуицията си, иначе прави елементарни грешки, които се оправят с минута гуглене. Изобщо, има ли нещо, което може да защитиш или само си перчим идеологиите идеологиите тук :lol:

"It was an octopus, centipede, spider kind o' thing, but they was a haff-shaped man's face on top of it..."

Amikae
Ascendent
Posts: 4199
Joined: Thu Aug 07, 2008 12:07 pm

Re: Северна Америка - по-близка, отколкото ни се иска

Post by Amikae » Thu Jan 21, 2021 1:54 pm

Vash wrote:
Thu Jan 21, 2021 10:13 am
Изобщо, има ли нещо, което може да защитиш или само си перчим идеологиите идеологиите тук :lol:
Не знам дали си наясно, но в момента в САЩ живеят хора, на които бабите и дядовците им са били роби, били са собственост, стока. Разбираш ли какво означава това? Реалностите и последиците на опресията не са се изпарили само щото белия човек си е измил лапичките. Чернокожите в САЩ произхождат от човеци, които са били буквално добитък за белия мъж, след което са били и все още са легални роби в затворническата система в САЩ. Тук имаме толкова много тлъсто наложени пластове опресия, че тя вече интернализирана в американската култура. Последиците от всичко това засягат POC днес във всички сфери на живота, включително хора, които са изплували от блатото и са се реализирали, като професионалисти.

Примери море, отваряш YouTube и гледаш. Audit the Audit не е лош канал, където нагледно можеш да видиш колко интернализиран е расизма в САЩ. Особено показателни са случаите, където куките мачкат богати цветнокожи граждани. Салехе Брембъри? Дизайнер на Версаче се разхожда в Калифорния, куките му слагат белезници и го претърсват за неправилно пресичане. Или наскоро ситуацията, където 20 минути тормозиха чернокож собственик на бизнес, защото било подозрително да работи след полунощ и буквално някакъв рандъм дюд мина по улицата и им подвикна, че това е собственика на магазина и гадовете си тръгнаха на мига.

Разгледай някои от тези ситуации и може би ще разбереш защо POC имат нужда от помощ. Или не, кой знае, все пак колко консервативни българи църкат, че циганите живеят само на държавни помощи, като същевременно с това ги третират, като по-низша форма на живот. Звучи нелепо нали? Да искаш циганина да не живее на държавни помощи и да се реализира, като белия човек, а междувременно имаш специална дума за него - циганин. Той не е българин, щото българина е твърде горд да го сравняват с такива същества, той е циганин. Ама 100% има същите възможности, като белия българин и никой не го третира различно заради цвета на кожата му.

ТОП КЕК БРО! Не знам дали разбирате колко смешно ми звучите... :lol:

User avatar
Litz
Ascendent
Posts: 4068
Joined: Mon Aug 16, 2010 12:46 am

Re: Северна Америка - по-близка, отколкото ни се иска

Post by Litz » Thu Jan 21, 2021 3:02 pm

@Amikae напълно съм съгласна.

Иначе българите сме мн нелеп народ, щото Васко Василев е ВеЛиК бАлГаРиН, но оня дето ритна жената не е българин и няма общо с kleta maika balgariq.

Искам да кажа, че Мишел Обама изглеждаше просто великолепно. Тоя аутфит ми напълни душата. Джей Ло и тя и не изглежда като 50 + жена. Лейди Гага обаче е мн затеткавяла и изглеждаше по-стара от Лопез. :shock:

User avatar
tigermaster
Elder God
Posts: 6455
Joined: Wed Jun 14, 2006 11:39 am

Re: Северна Америка - по-близка, отколкото ни се иска

Post by tigermaster » Thu Jan 21, 2021 3:06 pm

Изобщо не мисля, че има място за сравнение между чернокожите в САЩ и ромите в България, ама нейсе. Все едно да ми сравняваш ябълки с домати, понеже все са плодове.
Света аз цял обходих
и изправен гордо пак стоя.
Срещнах милиони хора
и на всичките им взех ума.

Блог
The Painting
Случаят с изтрития спомен
РЕВЮ: „The Lord of the Rings: The Rings of Power”

User avatar
Matrim
Moderator
Posts: 5264
Joined: Mon Dec 22, 2003 10:58 pm
Location: Remedy Lane

Re: Северна Америка - по-близка, отколкото ни се иска

Post by Matrim » Thu Jan 21, 2021 3:08 pm

Споко Амикае, и ти си смешен за нас, важното е забавление да има. Щом се образоваш от клипчета в тубата, няма как да те оборим. Да се чуди направо човек що тия клети афроамериканци упорито не щат да емигрират от тоя явен ад на земята, не са гледали достатъчно клипчета в ютюб явно.
Ridcully: "A few twenty-mile runs and the Dean'd be a different man."
Bursar: "Well, yes. He'd be dead."
Ridcully: "He'd be healthy."
Bursar: "Yes, but still dead."

User avatar
Vash
Paragon
Posts: 610
Joined: Fri Jan 27, 2006 12:17 am
Location: София

Re: Северна Америка - по-близка, отколкото ни се иска

Post by Vash » Thu Jan 21, 2021 3:44 pm

@Amikae Нямам време за сериозен отговор сега, но всеки път като пишеш се перчиш колко си по-advanced и сме смешни интелектуални нищожества спрямо твоето youtube образование, забелязано е :).

Сигурен съм, че POC в Америка имат нужда от помощи (освен китайците, японците, евреите и други групи, които са над "класическото" бяло население по успех). Ама след масовото икономическо унищожение на пандемията не е точно сега времето за sneaky affirmative action, is all I'm saying.

"It was an octopus, centipede, spider kind o' thing, but they was a haff-shaped man's face on top of it..."

Amikae
Ascendent
Posts: 4199
Joined: Thu Aug 07, 2008 12:07 pm

Re: Северна Америка - по-близка, отколкото ни се иска

Post by Amikae » Thu Jan 21, 2021 4:27 pm

Matrim wrote:
Thu Jan 21, 2021 3:08 pm
Споко Амикае, и ти си смешен за нас, важното е забавление да има. Щом се образоваш от клипчета в тубата, няма как да те оборим. Да се чуди направо човек що тия клети афроамериканци упорито не щат да емигрират от тоя явен ад на земята, не са гледали достатъчно клипчета в ютюб явно.
Това малко, като оня олигофрен Бен Шапиро, като викаше що черните не се изместят от гетата, като не ги кефи. Не знам, Матриме, що наистина не се изместят в друга държава хора, които едва свързват двата края и живеят от заплата на заплата? Що не се изместят от гетото? Ти как мислиш, харесва им да ги гърмят?

И в тоя ред на мисли, като от Африка емигрират тука, нещо пак не ви се нрави май?

Впрочем къде аз се образовам си е моя работа, YouTube е вашата платформа, където гледате клипчета от големите "мозъци" на консервативната мисъл(lmao), които ви звучат "правдоподобно" и стигате до извода, че пандемията не е момента да се дават пари на хората.

Търся общ медиум, където нещо да пробие, но то не е лесно. Ако от помията на Тръмп и на торитата в Англия на хората не им светва лампичката, че нещо не е наред със светогледа им, то моите жалки опити нямат големи шансове за успех.

@tigermaster място за сравнение има. И ромите в България и чернокожите в САЩ са жертви на расизъм. В много отношения ромите в България са дори още по-смачкани. В САЩ поне за сега отявления расизъм води до някакви последствия, в България можеш открито да мразиш циганите и не само, че нищо няма да ти кажат, ами ще си герой, голям патриот. :lol:

User avatar
tigermaster
Elder God
Posts: 6455
Joined: Wed Jun 14, 2006 11:39 am

Re: Северна Америка - по-близка, отколкото ни се иска

Post by tigermaster » Thu Jan 21, 2021 4:35 pm

Amikae wrote:
Thu Jan 21, 2021 4:27 pm
И в тоя ред на мисли, като от Африка емигрират тука, нещо пак не ви се нрави май?
Някой някога в цялата история на този форум да е казвал каквото и да било против имигранти от африканските държави в България? Хайде по-кротко с подобни безумия вече.

И не, прочее, място за сравнение между американските чернокожи и българските цигани няма никакво поради толкова много причини, че няма накъде повече. Хайде вземи си отвори малко очите и спри да правиш такива безумни сравнения, бива ли?
Света аз цял обходих
и изправен гордо пак стоя.
Срещнах милиони хора
и на всичките им взех ума.

Блог
The Painting
Случаят с изтрития спомен
РЕВЮ: „The Lord of the Rings: The Rings of Power”

User avatar
Matrim
Moderator
Posts: 5264
Joined: Mon Dec 22, 2003 10:58 pm
Location: Remedy Lane

Re: Северна Америка - по-близка, отколкото ни се иска

Post by Matrim » Thu Jan 21, 2021 4:45 pm

Amikae wrote:
Thu Jan 21, 2021 4:27 pm
Впрочем къде аз се образовам си е моя работа, YouTube е вашата платформа, където гледате клипчета от големите "мозъци" на консервативната мисъл(lmao), които ви звучат "правдоподобно" и стигате до извода, че пандемията не е момента да се дават пари на хората.
Май ме бъркаш с някого, аз имам доста по-интересни занимания от това да гледам клипчета на политически теми в ютюб, били те консервативни или прогресивни. Но така е като се действа по метода "всички, които не са на 100 процента с нас са на 100 процента против нас", скоро и под леглото ще почнат да ти се привиждат консервите. :lol:
Не знам, Матриме, що наистина не се изместят в друга държава хора, които едва свързват двата края и живеят от заплата на заплата? Що не се изместят от гетото? Ти как мислиш, харесва им да ги гърмят?
Хората, които емигрират обикновено са доста по-бедни от средния чернокож в САЩ, така че точно този аргумент е меко казано смехотворен. Не съм казал, че е лесно, напълно разбирам, че това е драстична и болезнена стъпка, но ако положението беше толкова трагично колкото твърдиш, би следвало поне някакъв значим процент да пробва да се изнесе от САЩ, нали? Ама нещо не се случва това, сигурно не четат достатъчно правилните акаунти в Туитър, където да им обяснят как са в смъртна опасност всеки път като излязат от вкъщи и как даже и в Северна Корея, Зимбабве или България е много по-хубаво. Положението с расовата дискриминация навсякъде по света е достатъчно зле, за да няма нужда от абсурдни хиперболи, които само наливат вода в мелниците на Тръмп и тем подобните популисти.
И ромите в България и чернокожите в САЩ са жертви на расизъм. В много отношения ромите в България са дори още по-смачкани.
Да не повярва човек, все пак имаш някаква връзка с реалността. А забеляза ли, че милиони от тия смачкани роми успяват да емигрират, нищо, че са много по-бедни от чернокожите в САЩ? Може би е защото тук положението е далеч по-зле отколкото в САЩ, не в "много отношения", а във всички? Или е чиста случайност този феномен?
Ridcully: "A few twenty-mile runs and the Dean'd be a different man."
Bursar: "Well, yes. He'd be dead."
Ridcully: "He'd be healthy."
Bursar: "Yes, but still dead."

User avatar
Vash
Paragon
Posts: 610
Joined: Fri Jan 27, 2006 12:17 am
Location: София

Re: Северна Америка - по-близка, отколкото ни се иска

Post by Vash » Thu Jan 21, 2021 4:46 pm

Amikae wrote:
Thu Jan 21, 2021 4:27 pm
Впрочем къде аз се образовам си е моя работа, YouTube е вашата платформа, където гледате клипчета от големите "мозъци" на консервативната мисъл(lmao), които ви звучат "правдоподобно" и стигате до извода, че пандемията не е момента да се дават пари на хората.
Мислех да си дам малко почивка от тази тема, ама не се сдържах. @Amikae, с кой си мислиш, че говориш точно тука? :lol: Сериозно, да не си объркал форума? Поеми си малко дъх и се осъзнай с кой говориш, може би някъде другаде спориш с 80 IQ QAnon идиоти и ги разцепваш всички с разум и логика, но не е това мястото.

П.п. Едва ли някой друг се е объркал, ама да поясня, мисля, че пари трябва да се дадат на всеки без дискриманация, ако ще и "reverse" дискриминация да е.

"It was an octopus, centipede, spider kind o' thing, but they was a haff-shaped man's face on top of it..."

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Re: Северна Америка - по-близка, отколкото ни се иска

Post by Roland » Thu Jan 21, 2021 5:30 pm

Дразнещото е, че хората тук не са Кю-анонци, не са отявлени расисти (с едно-две изключения), а са хора, които се имат "над" тия работи, на които "всички" са им "смешни", които смятат, че сравнително ок-информираният им цинизъм е алфата и омегата на социалната мъдрост, щото виждат на всички страни в спора дефектите.

Дразнещо е не щото няма никаква истина, а защото пропуска точката агресивно. А въпросната точка е, че когато имаш столетия натрупана несправедливост, не можеш да whatabout-ваш случай по случай, трябва структурна промяна. И когато някакви огромни сили се противопоставят на тая промяна, няма с хипер-точен таргетинг да я постигнеш. Нужни са някакви големи действия и когато циничната настолна интелектуалност ти е единственият отговор на хора, които от отчаяние стигат до палежи на магазини и бунтове по улиците, тия големи действия просто никога няма да се случат.

Не, че от произволния форумен българин зависи положението на малцинствата в САЩ, но тоя тип "изотгоре" поглед над човешко страдание е навсякъде. И познайте на коя страна в тоя конфликт помага.

@Amikae хич не ми е смешен бтв, и понеже всичките сте много внимателни читатели, вярвам ще оцените факта, че не ви каза "идете в Ютюб да се информирате", а каза, че можете там да видите видео-примери за расизъм. Разликата не е само в нюанса.
And you can't dance with a devil on your back...

Amikae
Ascendent
Posts: 4199
Joined: Thu Aug 07, 2008 12:07 pm

Re: Северна Америка - по-близка, отколкото ни се иска

Post by Amikae » Thu Jan 21, 2021 6:29 pm

Matrim wrote:
Thu Jan 21, 2021 4:45 pm
Май ме бъркаш с някого, аз имам доста по-интересни занимания от това да гледам клипчета на политически теми в ютюб, били те консервативни или прогресивни.
Да, вместо да гледаш клипчета в ютюб, прекарваш време в мъртъв форум където в продължение на коментар след коментар намекваш неща вместо да ги казваш директно. Не знам защо по темата с расизма и опресията всеки път трябва да минаваме през цяло рали трасе от писмени залитания, които рано или късно стигат до финала, в който става ясно, че POC трябва да са благодарни и да не мрънкат много много.

Окей ясно, ако им беше толкова зле, да се махнат. Къде? В дестабилизирана Африка? Отвъд океана? Интерпланетарна миграция? Може би на някоя друга планета ще избягат от расизма. В Европа със сигурност няма да открият много по-толерантно общество, clearly.

Или може би е време да се вгледаме в корените на проблемите, как е структурирано обществото, от къде произлиза тази нетолерантност. Вместо да се възмущаваме, че едни хора получават специално внимание, може би е по-добре да разберем защо имат нужда от това специално внимание. Ако на всеки му пукаше поне мъничко, нещата можеха да се случат отдавна. Вместо това всяка крачка се прави с мъки през ураган от консеративни ценности, традиции и норми.

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Re: Северна Америка - по-близка, отколкото ни се иска

Post by Moridin » Thu Jan 21, 2021 8:01 pm

1. Охладете тона. Сега.
2. За всяка теза, която се казва тук, хайде първо да помислим strawman-ваме ли, или не. Щото има доста от това.
This is it. Ground zero.

User avatar
Dr. Horrible
Forsaken
Posts: 2932
Joined: Wed Jul 22, 2009 8:53 am

Re: Северна Америка - по-близка, отколкото ни се иска

Post by Dr. Horrible » Fri Jan 22, 2021 10:36 am

Amikae wrote:
Thu Jan 21, 2021 6:29 pm
прекарваш време в мъртъв форум

Само да кажа с хладен тон, че форумът не е мъртъв, докато поне един потребител все още пише в него. А аз съм тук. И не съм сам.

Ако не искаш постоянно да обсъждаш едни и същи теми, които всеки път обикалят по цялото рали трасе, можеш да се включиш по-активно и в други секции и да направиш тях по-живи. Да ни разкажеш кои книги четеш, какви сериали гледаш, какви филми са ти направили впечатление. Можеш да споделиш в темата на трубадур кои музикални албуми са ти донесли емоция през 2020-та. Да си поговориш с alshu в темите за анимета и анимационни сериали. Ако играеш игри, можеш да си поговориш с геймърите във форума за Hades и Cyberpunk 2077. Ако си падаш по светски хроники, можеш да отскочиш в съседната тема за сексизма, където обсъждаме скандалите около известни жени и мъже с инициали А. Х. Ако искаш можеш да се включиш в темите ми за Лоис Макмастър Бюджолд или Джоан Харис в книжната секция. До час и нещо ще има нови постове и разисквания в темата за WandaVision. Бъди промяната, която искаш да видиш!
But goddamn,
you got me in love again

User avatar
Yan
Site Admin
Posts: 6920
Joined: Sat Dec 20, 2003 12:01 am
Location: Who cares...
Contact:

Re: Северна Америка - по-близка, отколкото ни се иска

Post by Yan » Fri Jan 22, 2021 10:54 am

Looking on the bright side - имаме президент демократ, който започна скоропостижно да се опитва да поправя част от нещата, които Тръмп натвори. Остава да видим как ще се развият нещата през следващите няколко години. Дано приказките за Unity и Healing се окажат нещо повече от приказки.
Любопитно ми е обаче, ако (когато) след четири години се окаже, че не е настъпил така лелеяния рай на Земята, какви точно ще са оправданията.

П.П. Съжалявам, не се сдържах, но това е твърде добро...
Spoiler: show
MTG_Bernie.jpg
MTG_Bernie.jpg (97.97 KiB) Viewed 2320 times
Правилата на бордгейминга:
1. Всички други неща, включително храна, дрехи, застраховка за колата и пари за обяд, представляват непредвидени разходи по отношение на това, което ви е необходимо за игрите.
2. Никога не пресмятайте общата стойност на това, което сте купили.
3. Ако искате нещо, значи ви е нужно.
4. Ако ви е нужно, значи трябва да го купите.

Who is online

Users browsing this forum: Ahrefs [Bot] and 25 guests