Северна Америка - по-близка, отколкото ни се иска

За коментари и излияния от всякакъв род, число, спрежение и залог

Moderator: Moridin

User avatar
Dr. Horrible
Forsaken
Posts: 2932
Joined: Wed Jul 22, 2009 8:53 am

Re: Северна Америка - по-близка, отколкото ни се иска

Post by Dr. Horrible » Mon Sep 16, 2019 12:21 am

@Amelia Абе има си още пасивност, не е станала съвсем активна агресията ти :lol:

Иначе - ок, щом не се интересуваш от личните истории и мнения на хората, а предпочиташ да си общуваме само със статистика, значи няма много какво да си кажем в този форум. Аз идвам тук точно за да чуя личните мнения и най-любими са ми тези постове, в които потребителите разказват за себе си и изживяванията си от първа ръка. Обичам да споделям, то си личи. Обичам и другите да споделят. Имаш си право на гледна точка и предпочитания. Но за мен това, което ти наричаш "анекдоти" или "изливане на лични сантименти", са ядрото, най-най-ценното, защото това ни помага да се разберем.

Рол... недей. :lol:
But goddamn,
you got me in love again

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Re: Северна Америка - по-близка, отколкото ни се иска

Post by Roland » Mon Sep 16, 2019 12:27 am

Dr. Horrible wrote:
Mon Sep 16, 2019 12:21 am
Рол... недей. :lol:
Няма как... трябва :lol:
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Amelia
Moderator
Posts: 12921
Joined: Mon Aug 30, 2004 9:49 am

Re: Северна Америка - по-близка, отколкото ни се иска

Post by Amelia » Mon Sep 16, 2019 12:27 am

Личните мнения имат сфера на действие и са ценни за определени неща, така че далеч не твърдя, че не трябва да ги ползваме. Това го дъвкахме наскоро във веганската тема, та няма да го повтарям тук, че сигурно на всички вече им е писнало. Но в този конкретен казус дето обсъждаме, кво се е случило в някво даскало в България няма кой знае кво отношение към проблемите на американската образователна система и систематичната опресия и сегрегация на американските малцинства.
My Anime List , My Manga List

Oui. Je suis garbage.

User avatar
The Dragon
Elder God
Posts: 9054
Joined: Wed Jan 14, 2004 9:03 pm

Re: Северна Америка - по-близка, отколкото ни се иска

Post by The Dragon » Mon Sep 16, 2019 12:32 am

Amelia wrote:
Sun Sep 15, 2019 11:52 pm
Мисля, че отдавна трябва да е станало ясно, че в моята агресия няма нищо пасивно. Другото, което трябва да е станало ясно е, че обичам да прилагам принципи от научния метод във всяка една дискусия, в която се обсъждат глобални, а не персонални проблеми и вкусове. Считам, че това е единственият адекватен начин да се стигне до някаква истина и някакви решения, а не просто всеки от нас да си излее личните сантименти и да си замине, чувствайки се прав и значителен за света.
Съмнявам се че го прилагаш много системно при споровете тук. Репликейшън кризата в момента е за дискардване. Защото нивото в момента на повечето неща е на ниво суеверия и шаманизъм във всички social sciences ...

Следи го този туитър забавен е https://twitter.com/realpeerreview?lang=en
The sinking of the Titanic was a miracle to the lobsters in the ship's kitchen.

User avatar
Amelia
Moderator
Posts: 12921
Joined: Mon Aug 30, 2004 9:49 am

Re: Северна Америка - по-близка, отколкото ни се иска

Post by Amelia » Mon Sep 16, 2019 12:37 am

Да, има проблеми с репликацията, но мога да ти обещая, че персоналните анекдоти дори при това положение си остават по-неблагонадеждни от пийр ревю пресата. Ако намираш проблеми в аргументите ми, feel free да изложиш evidence против тях.
My Anime List , My Manga List

Oui. Je suis garbage.

lightning peregrine
Farmer
Posts: 58
Joined: Sun Dec 17, 2017 10:53 pm
Location: Sofia

Re: Северна Америка - по-близка, отколкото ни се иска

Post by lightning peregrine » Mon Sep 16, 2019 2:24 am

Xellos wrote:
Sun Sep 15, 2019 9:13 pm
Amelia wrote:
Sun Sep 15, 2019 8:51 pm
В България не съществува такова капсуловане на малцинства в гета, дето си седят там с училищните гета в тях и наистина няма излизане, освен ако не се поразбъркат нещата малко. Нашите цигани си живеят в гетата, но в общи линии ходят на училище извън гетото, заедно с белите деца.
Ммм последно включване. Стара ти е информацията, основното образование 99% си го карат в чисто тяхни си училища в гетата. 75-то във Факултета, 70-то в Бакърена... другите в Света Тройца. В провинцията е малко е по-разбъркано, ма пак всичко е олио и вода. Излизат от Основното ниво и момиченцата се връщат до 9-10 клас вече бременни и евентуално женени вкъщи, а момчетата да бачкат нещо долнопробно или незаконно.
И на българите в провинцията това умесване хич не им харесва или поне тези с които аз съм говорил. Големия проблем обаче е, че много хора в България не ценят образуванието, бели хора вклучително.
Едно време когато аз бях в пети клас и живеех в провинцията в моята паралелка нямаше цигани. В целия ни набор имаше само едно момче и то знаеше български, вероятно по-добре от някой българи. Въпреки това училището ми беше много пропаднало, защото голям процент хора гледаха на образованието като на нещо напълно излишно без което ще живеят много по-добре. Когато на едно място над 70% от хората не искат да са там и прекарват времето си да пречат на останалите които имат някакви амбиции определено си стигнал дъното.
Не си спомням точно кога се беше случило ама едно момче от другите класове умря на територията на училището по доста мистериозни обстоятелства и от тогава има огромна омраза/страх към проклетата сграда и цялата система. И съдебната система не си свърши работата и абсолютно никой не попадна в затвор. На същото училище на по-горните етажи бяха модифицирали прозорците така, че през тях да не може да мине човешко тяло. Причината за тази архитектурна иновация, бе че някой от малките бяха опитвали да се самоубият през прозорците. :D :D :D Това наистина се случи :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: А един друг път някаква нова жена започна работа като учителка и по средата на първия и час тя отива в кабинета на директора за да напусне, щото условията били нечовешки.
По някаква случайност това напълно пропаднало училище имаше ок финанси , доста способни учители и дори се правеха опити да се спазва някаква елементарна дисциплина :shock: . По точно като тъп и наивен тиинаиджер си мислих, че е случайност, но сега като се замисля там учиха децата на някой доста богати хора плюс репутацията като място където учат само българчета вероятно е подпомогнало. Някой от съучениците ми се дразнеха, че в по-циганизираните училища зимата получават дървени ваканции поради недостиг на отопление/неразчистени пътища. И аз се дразнех да бъда честен :)

В САЩ ( и другите държави където има такова нещо) който е home-schooled май е най-добре :D :D :D

User avatar
Amelia
Moderator
Posts: 12921
Joined: Mon Aug 30, 2004 9:49 am

Re: Северна Америка - по-близка, отколкото ни се иска

Post by Amelia » Mon Sep 16, 2019 3:02 am

Homeschooling-a тук обаче често се прави от ненормални християни, които не искат децата им да бъдат покварени от секулярната образователна система, така че и той не е много оферта...

Иначе ебаси ужаса описваш - аз извадих късмет с всички училища, в които ходих. Мизерия беше по стаите и кабинетите и сега като гледам тук как се преподава от некви десетилетия, ми е ясно в ква каменна ера ни е образованието, като педагогика въобще изобщо. Ма поне опити за самоубийство в училищната сграда нямахме, ебаси....
My Anime List , My Manga List

Oui. Je suis garbage.

User avatar
Dr. Horrible
Forsaken
Posts: 2932
Joined: Wed Jul 22, 2009 8:53 am

Re: Северна Америка - по-близка, отколкото ни се иска

Post by Dr. Horrible » Mon Sep 16, 2019 7:50 am

@lightning peregrine наистина описваш много тежки неща... Тъжно е, когато проблемите се задълбочат толкова много и хората наоколо сякаш изобщо не ги забелязват. Миналата година обсъждаха колежките някакъв подобен случай - как една учителка от друго училище е застрашена да остане без работа, родителите настояват за дисциплинарно уволнение, понеже по време на час позволила на една ученичка да иде да тоалетната и момичето се качило на най-горния етаж и опитало да се хвърли през прозореца...

Амелиа, радвам се, че вчерашния ни разговор ти е повлиял и вече подхождаш с интерес към споделените от други потребители истории и дори споделяш на своя ред, вместо да казваш "персоналните анекдоти и изливането на лични сантименти не ме интересуват, обичам да прилагам принципи от научния метод във всяка дискусия за глобални проблеми". Наистина малко се иска, за да стане този форум по-приветливо място :)

Иначе аз сега отивам да откривам учебната година! Много се вълнувам! Миналата година това ми беше първият ден, гледах как децата носят знамето, рецитират стихчета и пеят песнички и в мен наистина засия надежда за бъдещето, дори се просълзих. Пожелавам успешна учебна година на @Xellos, @Killua и всички други, които работят за българското образование!
But goddamn,
you got me in love again

User avatar
Amelia
Moderator
Posts: 12921
Joined: Mon Aug 30, 2004 9:49 am

Re: Северна Америка - по-близка, отколкото ни се иска

Post by Amelia » Mon Sep 16, 2019 8:18 am

Dr. Horrible wrote:
Mon Sep 16, 2019 7:50 am
Амелиа, радвам се, че вчерашния ни разговор ти е повлиял и вече подхождаш с интерес към споделените от други потребители истории и дори споделяш на своя ред, вместо да казваш "персоналните анекдоти и изливането на лични сантименти не ме интересуват, обичам да прилагам принципи от научния метод във всяка дискусия за глобални проблеми". Наистина малко се иска, за да стане този форум по-приветливо място :)
Забележи по какъв начин ползвам моя анекдот и почни и ти да ползваш твоите така, за да може да направим този форум не само приветлив, но и изчистен от логически фаласита. :free:
My Anime List , My Manga List

Oui. Je suis garbage.

User avatar
Ghibli
Elder God
Posts: 5767
Joined: Sat Dec 20, 2003 11:36 am
Location: not really here

Re: Северна Америка - по-близка, отколкото ни се иска

Post by Ghibli » Mon Sep 16, 2019 12:47 pm

Сериозно, изразът "персонални анекдоти" е пълни крака неправилен. Разбирам, че живееш в чуждоезична среда вече години, но е абсурдно да го защитаваш и да настояваш да го ползваш. На български може да се каже "личен опит" или "лична история" или "нещо, което аз съм преживял" или "случка от моето (училище)" или нещо подобно.

https://rbe.chitanka.info/?q=%D0%90%D0% ... 0%9E%D0%A2

@Amikae: не съм расист именно защото слагам еднаква тежест на това от каква раса/етнос е човекът и това каква кола кара/с каква блуза е облечен и т.н. Ако отделях прекалено много внимание на расата/етноса на човека спрямо другите теми, тогава щях да съм расист. Фактът, че конкретно тази твоя колежка е била е циганка, е един от фактите за нея, като всеки друг. Опитах се да ти обясня, че само по себе си споменаването му не е расистка проява.

@lightning peregrine: на мен ми се включи режим "grammar nazi" като видях как пишеш "образувание" и "някой българи", обаче четейки нататък, осъзнах, че в твоето училище оцеляването ти е било по-първостепенна задача от усвояването на правописа. Някакви ужаси са се случвали при вас :(
PICARD: Now, are we progressing, Mister La Forge?
LAFORGE: About like you'd expect, sir.
PICARD: Splendid. Splendid. Carry on.

User avatar
Killua
Ascendent
Posts: 3815
Joined: Sat Jun 11, 2005 10:10 pm
Location: София

Re: Северна Америка - по-близка, отколкото ни се иска

Post by Killua » Mon Sep 16, 2019 5:52 pm

Попадна ми нещо забавно днес :)
28 reasons to hug a black guy
shadow dance nikoga ne luje

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Re: Северна Америка - по-близка, отколкото ни се иска

Post by Moridin » Tue Sep 17, 2019 9:15 pm

Demandred wrote:
Sun Sep 15, 2019 3:51 pm
Всъщност и двете тези в случая според мен са верни - по-голямата част от българите са откровени расисти, особено към циганите. В същото време обаче и повечето от циганите не правят нищо, за да променят тези нагласи, и в по-голямата си част тяхната култура е откровено токсична, открито насърчава престъпността и избягването на всяка работа и практики като раждане на 13 години и продаване на булки.
Ето как някои се опитват: https://www.facebook.com/nemiseobijdai/ ... =3&theater
И продължават да страдат от расизъм
This is it. Ground zero.

User avatar
Litz
Ascendent
Posts: 4068
Joined: Mon Aug 16, 2010 12:46 am

Re: Северна Америка - по-близка, отколкото ни се иска

Post by Litz » Tue Sep 17, 2019 11:01 pm

Коментарите по линковете на Не ми се обиждай, но всеки път са няква трагедия тотална, а Сименов ми.е напълно непонятен

User avatar
The Dragon
Elder God
Posts: 9054
Joined: Wed Jan 14, 2004 9:03 pm

Re: Северна Америка - по-близка, отколкото ни се иска

Post by The Dragon » Thu Sep 19, 2019 2:20 pm

Трюдо са го хванали с блекфейс ... от 2001-та ... и в момента канадските либерали танцуват много сложен ментален танц. Горкичките ...
The sinking of the Titanic was a miracle to the lobsters in the ship's kitchen.

User avatar
Matrim
Moderator
Posts: 5265
Joined: Mon Dec 22, 2003 10:58 pm
Location: Remedy Lane

Re: Северна Америка - по-близка, отколкото ни се иска

Post by Matrim » Thu Sep 19, 2019 4:46 pm

Pastafarian pastor leads prayer at Alaska government meeting
HOMER, Alaska (AP) — A pastor wearing a colander on his head offered the opening prayer on behalf of the Church of the Flying Spaghetti Monster to open a local government meeting in Alaska, the latest blessing from a nontraditional church since a court ruling.
Ridcully: "A few twenty-mile runs and the Dean'd be a different man."
Bursar: "Well, yes. He'd be dead."
Ridcully: "He'd be healthy."
Bursar: "Yes, but still dead."

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 20 guests