Северна Америка - по-близка, отколкото ни се иска

За коментари и излияния от всякакъв род, число, спрежение и залог

Moderator: Moridin

User avatar
Amelia
Moderator
Posts: 12921
Joined: Mon Aug 30, 2004 9:49 am

Re: Северна Америка - по-близка, отколкото ни се иска

Post by Amelia » Sun Sep 15, 2019 1:57 am

Този материал показва покъртителната ситуация на квото там минава за образование в САЩ. И последните тенденции в social justice-a са му най-малкия проблем, честно казано, колкото и белия татко да е притеснен от тях, щото сега най-сетне е стигнало дотам да му бъде позасегнат и неговия светоглед. Това да трябва да ходиш като урод по разни интервюта с 2-годишното си дете, да пишеш есета за това що еди кое си даскало е добър фит за детето ти и още шибаната детска градина да определя цялостната оразователна (и от там кариерна) съдба на децата ти е няква особено лоша дистопия. Тъжната картинка на публичното им образование е до голяма степен такава, заради системни политики, в продължение на десетилетия, и от двете партии, в които цветнокожото население е отрязано от финансовите ресурси (примерно банкови заеми за ипотеки и прочее) на бялото население и е навряно в бедните квартали, което автоматично води до зле финансирани училища (заради по-ниските успехи на учениците им) с нискокачествено образование и оттам до нови поколения от бедно население. Абсолютно античовешките им начини на финансиране на училищата и това, че приватизацията на образованието е проведена напълно за сметка на публичните училища допълнително закрепостява учениците и тотално убива сякво upward social mobility. Положението е станало достатъчно лошо, че вече да са нужни крути мерки като описаното форсирано десегрегиране на училищата. Това, че като резултат белите деца в това учудващо прогресивно училище в Ню Йорк се прибират в къщи, потиснати от тежестта на white guilt-a си и причиняват екзистенциален ужас на баща си, за момента все още не е доказателство, че тея social justice политики в образованието не са си свършили работата. Кой знае, може утре тея деца да са наясно що им кастват чернокожи актьори във фентъзито и вместо да се възмущават от някви подобни глупости, да съсредоточат енергията си в разрешаване на реалните проблеми в страната и по света, вместо първосигнално да гласуват против себе си, щото са се почувствали обидени от реалността. Тепърва ще видим и дали наистина ще има "пострадали" бели деца от това.

Но наистина, децата на тоя са в някво публично училище, което звучи като изключение от това, дето се случва с останалите публични училища в страната. В B.Ed. курсовете четяхме разни статии за преподавателските практики в САЩ и това, дето е описано от таткото е на някви светлинни години напред в т.нар. модели на authentic education, докато останалата част от държавата все още тепърва се опитва да открие огъня, колелото, топлата вода, слууда, formative assessments и discovery learning и всички все още циклят на любимите на родителите rote memorization простащини, а децата са принудени основно да зубрят материала за standardized tests, щото от това се определя бюджета на даскалото. Т.е., тая статия далеч не се отнася до всяко училище в САЩ и няма смисъл да си правим някви overarching изводи за някви тенденции с него. Иначе е добре написана и основно ми се драйфа от прочетеното. Меритокрацията в тая страна отдавна вече не дава награда за меритс, а за това в кво семейство си имал късмета да се родиш. От друга страна, е ясно, че и със Social Justice политиките се прави някъв училищен диктат. Онова за унисекс кенефите, дето не са уведомили родителите за тях ми е силно ВТФ.
Last edited by Amelia on Sun Sep 15, 2019 3:54 am, edited 1 time in total.
My Anime List , My Manga List

Oui. Je suis garbage.

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Re: Северна Америка - по-близка, отколкото ни се иска

Post by Roland » Sun Sep 15, 2019 2:56 am

Amelia wrote:
Sun Sep 15, 2019 1:57 am
Това, че като резултат белите деца в това учудващо прогресивно училище в Ню Йорк се прибират в къщи, потиснати от тежестта на white guilt-a си и причиняват екзистенциален ужас на баща си, за момента все още не е доказателство, че тея social justice политики в образованието не са си свършили работата. Кой знае, може утре тея деца да са наясно що им кастват чернокожи актьори във фентъзито и вместо да се възмущават от някви подобни глупости, да съсредоточат енергията си в разрешаване на реалните проблеми в страната и по света, вместо първосигнално да гласуват против себе си, щото са се почувствали обидени от реалността. Тепърва ще видим и дали наистина ще има "пострадали" бели деца от това.
Ей на, сега и аз искам да можем да лйкваме постове.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Amelia
Moderator
Posts: 12921
Joined: Mon Aug 30, 2004 9:49 am

Re: Северна Америка - по-близка, отколкото ни се иска

Post by Amelia » Sun Sep 15, 2019 3:19 am

Алтернативно, може просто да пускаме пост, в който да си кажем, че някой пост ни харесва. :lol:
My Anime List , My Manga List

Oui. Je suis garbage.

Amikae
Ascendent
Posts: 4199
Joined: Thu Aug 07, 2008 12:07 pm

Re: Северна Америка - по-близка, отколкото ни се иска

Post by Amikae » Sun Sep 15, 2019 11:59 am

Тази тема на разговор впрочем е доста релевантна и за България, където кажи речи повечето роми са сет ъп-нати да фейлнат още от раждането си. Ако не ходят на училище са паразити, ако ходят на училище пак са просто "мангали". Мамите и татковците в България са расисти, съответно и децата им са расисти, съответно над ромите винаги тегне расизъм без значение какъв житейски път са избрали. И всичко е един затворен кръг, от който няма изход, защото недай си боже някой намекне, че може би в училище трябва да има и занятия, в които на децата да им се набие малко акъл за тези социални динамики, ще се вдигне шум до небесата. На този етап в историята на България понятие, като "ром", не трябваше да съществува. За мен тези хора са българи, родени са в България, майките и бащите им са били родени в България, повечето от тях не са стъпвали извън България. Но белите българи систематично се стараят да им покажат, че не са им равни, че са над тях, че те са просто цигани и винаги ще бъдат просто това. И така тези хора живеят в култура на омраза и после отгоре на това им се подиграват защо не ходят или били слаби в училище. Пълна мизерия...

User avatar
Martix
Jaghut Tyrant
Posts: 1940
Joined: Mon Aug 21, 2006 12:44 pm
Location: selfmade plain

Re: Северна Америка - по-близка, отколкото ни се иска

Post by Martix » Sun Sep 15, 2019 12:16 pm

Много вярно, аз от години чакам да ги видя тези толкова опасни цигани, но единственото което виждам, е млади хора, работещи low paying jobs в неблагодарна среда. Вярно, че София е най-прогресивната част от страната, и може би положението не е така на повечето места, но расизмът е толкова надълбоко набит на българина, че то няма как да се оправи. След 100 години ще е по-добре, като се съюзим с циганите срещу зелените gmo хора, или каквото там се пръкне да ни краде работата и същевременно да мързелува на държавни разноски.
There are no rules! I'm gonna get you!

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Re: Северна Америка - по-близка, отколкото ни се иска

Post by Moridin » Sun Sep 15, 2019 12:17 pm

Amikae wrote:
Sun Sep 15, 2019 11:59 am
Тази тема на разговор впрочем е доста релевантна и за България, където кажи речи повечето роми са сет ъп-нати да фейлнат още от раждането си. Ако не ходят на училище са паразити, ако ходят на училище пак са просто "мангали". Мамите и татковците в България са расисти, съответно и децата им са расисти, съответно над ромите винаги тегне расизъм без значение какъв житейски път са избрали. И всичко е един затворен кръг, от който няма изход, защото недай си боже някой намекне, че може би в училище трябва да има и занятия, в които на децата да им се набие малко акъл за тези социални динамики, ще се вдигне шум до небесата. На този етап в историята на България понятие, като "ром", не трябваше да съществува. За мен тези хора са българи, родени са в България, майките и бащите им са били родени в България, повечето от тях не са стъпвали извън България. Но белите българи систематично се стараят да им покажат, че не са им равни, че са над тях, че те са просто цигани и винаги ще бъдат просто това. И така тези хора живеят в култура на омраза и после отгоре на това им се подиграват защо не ходят или били слаби в училище. Пълна мизерия...
Отлично казано
This is it. Ground zero.

User avatar
Ghibli
Elder God
Posts: 5766
Joined: Sat Dec 20, 2003 11:36 am
Location: not really here

Re: Северна Америка - по-близка, отколкото ни се иска

Post by Ghibli » Sun Sep 15, 2019 12:42 pm

Къде са институционалните пречки? Държавата се мъчи да закара циганчетата в час и да ги накара да останат. Всячески им се помага да изкласят и завършат поне основно образование.

Оф, не не отлично казано това горното. Култура на омраза може би има у някои индивиди - неонацисти и разни такива. Но в общия случай обикновеният българин не е расист към циганина - не го мрази, защото е различен цвят. Други са причините - защото предпочита да краде, вместо да работи, защото си праща децата да просят, вместо да учат, защото е обичайно 12-годишни циганчета да раждат (културни особености, бате).

Да, българи са, като мен. Затова ме е срам заради тях. Срам ме е и заради нежеланието на политиците да направят нещо за решаване на проблема, за да могат да продължат да печелят избори с кебапчета. Срам ме е заради нежеланието на безброй многото цигански НПО-та да направят нещо за разрешаване на проблема, за да могат да продължат да цоцат бюджети. Срам ме е, че като прочета в новините за групово изнасилване на германско момиче от българи, няма нужда да си задавам въпроса какъв цвят са били тия българи.
PICARD: Now, are we progressing, Mister La Forge?
LAFORGE: About like you'd expect, sir.
PICARD: Splendid. Splendid. Carry on.

Amikae
Ascendent
Posts: 4199
Joined: Thu Aug 07, 2008 12:07 pm

Re: Северна Америка - по-близка, отколкото ни се иска

Post by Amikae » Sun Sep 15, 2019 1:17 pm

Ghibli wrote:
Sun Sep 15, 2019 12:42 pm
Къде са институционалните пречки? Държавата се мъчи да закара циганчетата в час и да ги накара да останат. Всячески им се помага да изкласят и завършат поне основно образование.

Оф, не не отлично казано това горното. Култура на омраза може би има у някои индивиди - неонацисти и разни такива. Но в общия случай обикновеният българин не е расист към циганина - не го мрази, защото е различен цвят. Други са причините - защото предпочита да краде, вместо да работи, защото си праща децата да просят, вместо да учат, защото е обичайно 12-годишни циганчета да раждат (културни особености, бате).

Да, българи са, като мен. Затова ме е срам заради тях. Срам ме е и заради нежеланието на политиците да направят нещо за решаване на проблема, за да могат да продължат да печелят избори с кебапчета. Срам ме е заради нежеланието на безброй многото цигански НПО-та да направят нещо за разрешаване на проблема, за да могат да продължат да цоцат бюджети. Срам ме е, че като прочета в новините за групово изнасилване на германско момиче от българи, няма нужда да си задавам въпроса какъв цвят са били тия българи.
Мъчи се държавата, пръснала се от мъка. Пречките знаеш ли къде са? В хората. Щото ти и аз можем да ходим на училище, да се фокусираме над ученето, докато един ром отива на училище, където му се подиграват как всеки ден носи едни и същи дрехи, да го тормозят заради цвета на кожата му, да говорят зад гърба му, след това да се прибира в дом, където едвам свързват двата края и когато завърши започва да работи в работа, където отното е просто циганин. Това са нещата, на които аз съм ставал свидетел в училище и на работното място, без значение от позиция и квалификация. В административния персонал на голяма компания имах колежка за 1 година, която зад гърба и ми обясняваха, че била циганка. "Ти знаеш ли, че е циганка?" вербатим. Има ли това, каквото и да е отношение към работата? Няма, но злобичката си кипи и не могат да се спрат.

А когато белите българи правят абсолютно същите неща, ако не и по-големи зверства, що не ги дават по новините? Защо гледам по новините как видиш ли цигани тероризирали стари и безпомощни хорица, а не дават белите българи, които правят абсолютно същото? Или остави това, защо когато един ром направи престъпление, всички се вдигат на крак да въздават правосъдие, а когато някой бял българин направи същото престъпление дори не влиза в новините? Къде ви е справедливия outrage? От това срам ли те е? Вдигаме се на крак да наказваме кокошкари, докато Боко Тиквата, Цвъки, Мъки и т.н. зеленчуци си правят гаргара с цялата държава. Окей.

Не сме расисти гъза ми. Повечето бели българи, които познавам фундаментално се смятат за нещо повече от ромите. "Бал съм го в мангала", "циганска работа" и т.н. все лафчета превалентни в българския дискурс съвсем добре илюстрират какво мислим и колко не сме расисти.

И не ме разбирай погрешно, аз не търся да извинявам каквито и да е престъпления, на когото и да е. Аз просто твърдя, че по-голямата вина за ситуацията с ромите е в нас. Те са равноправни членове на обществото само на хартия, но реално живеят с всякакви хандикапове и по никакъв начин нямат равен старт с нас. И ако мислиш, че имат, то навярно изобщо не си се сблъсквала с тяхната реалност.

User avatar
Xellos
Moderator
Posts: 20293
Joined: Fri Apr 02, 2004 10:08 pm

Re: Северна Америка - по-близка, отколкото ни се иска

Post by Xellos » Sun Sep 15, 2019 2:12 pm

Бе не се е родил някой дето да може да интегрира цигани, щото немат и политиците желание, тва е очевадно от векове, буквално. Те са си съвсем отделно сборище от племенца и родове в целия свят и са винаги удобна мишена. Ама не е луд и Асан, че яде баница и е Българин само когато му изнася. Всичко в образоването и интегрирането им е сбъркано и освен от некадърие и нежелание да се върши социалната работа има се и за цел да се взимат едни пари от лица дето нито са стъпвали в гетото нито в учебна стая. То пастори, то НПО-та, то мъртвородени проекти на МОН и обещания за връщане. Българите сме си същата стока. Училищата обират всички негативи, обърнаха ни на социални служби за да може вече 4-то поколение "роми" да си карат по същия начин както преди 100 години в София и да нямат мотивация за нищо свързано с труд и отговорности и да си знаят само правата без отговорностите. Масово последните 20 години тоя контингент са с подарено основно образование и МОН се погрижи да им избутаме и Средно в Професионалните гимназии. Отписват се и се записват по чужбина за малко и от там да източат социални, и пак се връщат в Средното за бележка до НОИ и Социално подпомагане. Канцеларията ми основно с това се занимава, освен с безумията на мон и руо - да им осигурява социалните помощи без да си мърдат пръста и нищо не може да им направиш, щото са по-ценен електорат и да им търпя фасоните и смрадта на целя катун като се изсипе за нещо. Като имам човек дето се държи културно насреща ако ще с 3 глави и 8 цвята да е ще се държа и аз така, като имам клише "циганин" насреща на два крака ще се държа пак по-културно ма да викаш на черното бяло нема как да стане и тва не е расизъм. И понеже се плаща на глава ученик и парите го следват цялата държава негласно си знае, че ще го мине. Просто никога нема стане тая интеграция независимо колко много изключения на свестни хора има и от двете страни.
:ninja:

User avatar
Ghibli
Elder God
Posts: 5766
Joined: Sat Dec 20, 2003 11:36 am
Location: not really here

Re: Северна Америка - по-близка, отколкото ни се иска

Post by Ghibli » Sun Sep 15, 2019 2:34 pm

@Amikae

А в какъв контекст те питаха за твоята колежка "ти знаеш ли, че е циганка"? Каква беше ситуацията, целият разговор? Защото за мен е съвсем нормално да се обсъждат в един офис и несвързани с работата неща. Фактът, че е циганка си е нормална приказка наред с това, че например Иван кара BMW, Мария има къща на Костенец и си ходи уикенда там, а пък видя ли с каква прозрачна блуза беше Галя оня ден?

Бъркаш темите, говориш за социално неравенство и бедност, но това няма общо с расизма. Бедните не-цигани по същия начин страдат от посочените от теб проблеми, както и бедните цигани. Училищният тормоз също не е расово профилиран, не само циганчета, всякакви деца са засегнати.

За новините - цитирах случай от свръх-толерантната Германия, не от нашите новини. В Германия има ли расизъм към циганите?

Нито един човек от близкото ми обкръжение не употребява изрази като "бал съм го в мангала". И какво сега, ти от едната страна с твоите познати и аз от другата, това какво доказва? Никакво значение няма в случая.


@Xellos

Ти и преди си писал тук по темата с опит от първа ръка, дет се вика. Обаче сега ще ти обяснят колко си заблуден.
PICARD: Now, are we progressing, Mister La Forge?
LAFORGE: About like you'd expect, sir.
PICARD: Splendid. Splendid. Carry on.

Amikae
Ascendent
Posts: 4199
Joined: Thu Aug 07, 2008 12:07 pm

Re: Северна Америка - по-близка, отколкото ни се иска

Post by Amikae » Sun Sep 15, 2019 2:56 pm

@Ghibli

В никакъв контекст, просто така се подхвърля, като подхилкване, да не се забравя, че е черна циганка. Ти обаче сериозно ли смяташ, че това са нормални приказки наред с това кой каква кола кара? В такъв случай спокойно можем да спрем разговора. Ако дори не можеш да възприемеш, че не е окей да се нормализира подобно отношение, то какво изобщо си говорим?

И социалното неравенство при циганите има всичко общо с расизма. Самият факт, че дори не осъзнаваш колко гнусно е да сравняваш това как едно момиче го обиждат наричайки го цигане, с кой каква кола кара или каква блуза носи, демонстрира съвсем нагледно колко не си наясно със собствената си привилегия. И wtf? Училищният тормоз Е расово и полово профилиран. Да и мен могат да ме тормозят, и са ме тормозили батките, но когато си гей или черен ти влиза екстра бонус тормоз, който е в тотално различни измерения. Единственото гей момче в бургаската икономика, когато учих там, направо го съсипваха от гаври. Ако не беше една групичка от момичета, която се застъпваше за него, не знам изобщо как щеше да прокопса 4 години. С циганите беше същата история, конфликти, тормоз и боища. И аз трябва да сравнявам тяхното с това, че са ме удряли зад врата или са ми се навирали в лицето от време на време. Голям тормоз бе!

Изобщо това мислене тип - "абе к'во ги спира просто да излязат от гетата уе?" - не мога да го схвана. Хора, които не са стъпвали в гето през целия си живот, държат сметка на такива, които цял живот само това са знаели. Смех.

И дай да не си говорим за Европа и Германия, щото ако трябва да си говорим за престъпления сме далеч по-известни с мутренските авто-апаши, отколкото с ромите. Ей го на колко бели мафиоти, "легенди" и "идоли" за хиляди бегета, станаха това, което са чрез чист бандитлък из цяла Европа, който продължава и до днес - наркотици, проституция и трафик на хора. Ма теб те е срам от циганите иначе...

User avatar
Litz
Ascendent
Posts: 4068
Joined: Mon Aug 16, 2010 12:46 am

Re: Северна Америка - по-близка, отколкото ни се иска

Post by Litz » Sun Sep 15, 2019 3:05 pm

Аз не знам що хората живеят с мисълта, че Германия е свръхтолерантна.

Тука расизмът е толкова пасивен и дълбоко вкоренен, но психарите са внимателни и ще ти изредят 84032046 хиляди причини, че не са расисти и ксенофоби, а било нещо си друго. Тука пичове, ако сте бял американец или британец, можете да живеете с години и да се наричате expats, докато взимате mdma, кокаин, амфети и квото там и се наричате freelance online content creator. Да не можете след 10 години да кажете Guten Morgen/ Auf Wiedersehen, а ако можете да кажете пет думи тва е "УАУ Великолепно постижение за изключително краткия период от 10 години сте научили 5 думи. Невероятно!"

Ако не сте имали късмета да се родите в Западна Европа /САЩ /Канада/ Австралия ще ви се заяждат за объркан член. И всяка малка дреболия.

Освен тва имат гнусния навик да използват хора от различни етноси, за да се възприемат като спасители и да изкупят вината си, което довежда до епичния криндж, който видях на страницата на един от унито преди години. "Въпреки че Макс е германец, а Ахмед бежанец, те успяха да преодолеят различията си и да гледат финала на УЕФА. Въпреки разлчиято си те викаха за Барселона и се насладиха на играта на Меси.".

Майка ми пък са ѝ промили мозъка с тва как било дискриминация, че в две детски градини са решили да махнат свинското и как тва било дискриминация срещу европейците, та вчера с виках по нея.

Аз искам да кажа, че @Amikae има character development

User avatar
Demandred
Moderator
Posts: 6265
Joined: Sun Jan 11, 2004 8:42 am
Contact:

Re: Северна Америка - по-близка, отколкото ни се иска

Post by Demandred » Sun Sep 15, 2019 3:51 pm

Всъщност и двете тези в случая според мен са верни - по-голямата част от българите са откровени расисти, особено към циганите. В същото време обаче и повечето от циганите не правят нищо, за да променят тези нагласи, и в по-голямата си част тяхната култура е откровено токсична, открито насърчава престъпността и избягването на всяка работа и практики като раждане на 13 години и продаване на булки.
Last edited by Demandred on Sun Sep 15, 2019 3:57 pm, edited 1 time in total.
Sure your parents might think you're a failure
But no one's ever said: "First, let's kill all the tailors"
Don't be a lawyer!

User avatar
Dr. Horrible
Forsaken
Posts: 2932
Joined: Wed Jul 22, 2009 8:53 am

Re: Северна Америка - по-близка, отколкото ни се иска

Post by Dr. Horrible » Sun Sep 15, 2019 3:55 pm

Много интересен материал! Да, дълъг е, но е страшно добре написан. Като приказка е разказано, не омръзва.

Първо искам да кажа, че не е редно да приравняваме чернокожите в САЩ с циганите у нас, щото ситуациите не са еквивалентни изобщо. Циганите никога не са били роби, не са били наша собственост, не сме ги внесли ние отнякъде, че да ни берат земеделската продукция. Ако в САЩ сега се дават по-силни присъди на чернокожите, при нас е точно обратното - държавата системно отказва да се бори с циганската престъпност, защото се възползва от циганския вот. Най-простият пример - според нашето законодателство секс с лице под 14 години е винаги изнасилване. Има ли осъден циганин за изнасилване? Момичетата масово раждат на по 13, тоест очевидно някой е правил секс с тях? Що не е в затвора? Защото интеграция означава да помогнеш на едно малцинство да стане част от по-голямото общество. И затова трябват общи закони. И държавни политики, насочени точно към това. Да даваш на циганите допълнителни детски надбавки и т.н. не е интеграция, а купуване на гласове.
Преди време бях на една конференция и там се говореше за интеграция на малцинствата... И казаха нещо доста интересно - че на повечето места междугруповото общуване малко или много намалява етническото напрежение, дадоха за пример турците в Германия и Франция и още някакви други групи. Честотата на контакт между различните груби подпомага интеграцията. Обаче при циганите има обратен ефект - повишаването на контактите между циганите и жителите на страната увеличава напрежението и засилва лошите чувства :D Не знам колко реални са им данните и колко наистина съобразено е всичко, щото изследването не беше за това, основно разказваше за интеграцията на мюсюлмани, а това беше малка добавка под линия, но просто ми стана интересно.

Иначе, да се върнем на статията. Говорихме си в другата тема за равния старт и равния финал. И в статията, ако съм разбрал правилно, се казва как е приет закон в средното училище децата да се приемат на 48% по успех и на 52% по дайвърсити признаци (поне аз така разбрах - "In the new system, students would still rank their choices, but the algorithm would be adjusted to produce middle schools that reflect the demography of our district, giving disadvantaged students a priority for 52 percent of the seats.")
И това е проблем. Защото средните училища вече не са старт, те са средна част, нормално е приемът в тях да е резултат от финалът на началните училища. И най-грешното решение на проблема е да кажеш "Ами понеже децата от малцинствата получават ниски оценки и не влизат в по-успешни и желани гимназии, затова ще приемаме само наполовина по успех и наполовина по дайвърсити." Така тотално се измества проблема. Същината на НЕ е, че по-успешните училища стават предимно бели (щото това оправя решението - хоп, слагаме дайвърсити прием, и никой не е прекалено бял), проблемът е, че хората от малцинствата масово не успяват да постигнат резултати, с които да влязат в по-добри училища. И натам трябва да се насочи решението - на подпомагане на децата от тези малцинства да изкарват по-добри оценки. Тоест политиката трябва да е насочена не към промяна на гимназиите, а към промяна на началните училища, щото там явно се появяват проблемите. Възможно ли е чернокожите ученици да се мотивират и да изкарват по-добри оценки? Възможно е, разбира се. Рон Кларк го е доказал - можете и филма за него да изгледате, играе го Чандлър от "Приятели". Рон Кларк е истински учител с призвание, работи с много желание, специално се заема с проблемни училища в Харлем, които или отговарят на определението failure schools, както се казва в статията, или са от тея, дето белите деца са в един клас, а цветнокожите и проблемните са в друг и между различните деца има над 50% разлика в успеваемостта - за тях също се спомена в статията. Та той работи с проблемни ученици, дава си душата за тях и действително неговите класове завършват със страхотни оценки на стандартните общодържавни тестове и продължават в добри училища. Такива учители трябва да се търсят. Обаче културата на американците издига парите в култ, така че дори да има още хора със способности като Рон Кларк, те няма да са идеалисти и да работят за малко пари в тегави училища просто за да подкрепят каузата си. Затова трябва да се повишат бюджетите на държавните училища. И то рязко. Да се намалят гигантическите суми, които САЩ дава за война и изтребление на останалия свят и всичко това да се налее в държавното образование. И когато учителите са хора с добри доходи, които спокойно могат да се гордеят с професията си, а не да се срамуват от нея, тогава и те ще дадат повече на учениците. И децата ще се справят повече. И така расовия фактор няма да играе, щото способните високоплатени учители дори от пропадналите гимназии в Харлем ще извеждат подготвени ученици. Прекалено розово и елементарно го говоря, ест, вкарването на такива политики би било бавен и тежък процес и би отнело поне 10-15 години, преди да се видят реални резултати, но това е посоката. А не двойни стандарти за прием в средните училища.

И, разбира се, най-важният проблем на образованието в САЩ, поне както го виждам аз, е ужасяващата приватизация. Дем го каза - политиките трябва да са насочени към подпомагане на хората от определена класа, а не да са ориентирани към расата. Важното е да се помогне не на чернокожите, независимо дали са бедни или богати, а на децата от бедни семейства, които са заклещени в системата.
Ето, човекът от статията говори как в частните училища се влиза трудно, но след това нещата са лесни и бъдещето е подсигурено - ама родителите трябва да платят над милион до края на детската градина. Всяка система, която работи на принципа "супербогатите се оправят, трудностите са за другите" е обречена на провал. Намаляването на средства за държавно образование го обрича на провал. Това се случва и при нас, а като бях това лято на курс във Великобритания и имах шанса да се запозная по-добре със системата им, видях, че това се случва и при тях. Не искам да се отдавам на параноичните си мисли, но понякога действително ми се струва, че съществува световна конспирация и че правителствата нарочно действат против държавното образование, съсипват го все повече и повече, за да остане частното образование единствената алтернатива. И родителите да се загърбват с дългове и да плащат милиони, за да завършат децата им детска градина. И в здравеопазването се вижда това - държавните болници все по-бързо се превръщат в декори от хорър филм, а частните все по-сигурно се налагат като единственото място, на което може да се получи адекватна здравна помощ. Но там не съм в системата, не мога да говоря в детайли, само лични впечатления. За образованието обаче го виждам. Дано си внушавам и дано не вървим все по-бързо към момент, когато всички държавни училища са failure schools, а всички частни искат по милион за завършване на детската градина.
But goddamn,
you got me in love again

User avatar
Marfa
Moderator
Posts: 11240
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:12 pm
Contact:

Re: Северна Америка - по-близка, отколкото ни се иска

Post by Marfa » Sun Sep 15, 2019 4:35 pm

Квото викат Хорибъла, Ксели и Гибъла.

За САЩ:
Изначално сбъркана образователна и здравна политика. Всички хора би трябвало да имат достъп до еднакво добро образование и здравеопазване. Всички хора. Лилави, пембе или на карета. Не би трябвало постоянно на белия човек да му се натяква колко е виновен, задето прапрапрапрапрадядо му евентуално може би по някакъв начин да е бил част от робовладелския строй. Това е като ние с турците, дето пет века ни били клали и сега е най-добре да умрат (това обикновено се твърди между два турски сериала). Щото в 99% от случаите съседът Хасан няма абсолютно нищо общо с башибозука, дето през 1820-а е заклал прапрапрапрапрадедо ти. Никога няма да напреднем еволюционно, ако използваме историята единствено за вменяване на вина, а не за вадене на изводи. В американския случай, явно има проблем, че в надарените паралелки има малко шарени хора. Но колко малко? Ако като общ процент са десетина, това е съвсем нормално, предвид че броят им в страната е именно такъв. Ако пък почти или въобще такива липсват, а всички знаем, че тези хора генетично не са дебили, следователно проблемът е съвсем друг и трябва да се предприеме политика за дегетовизация и добро образование за всички.

За България: същото, но по друг начин. Тоест, всички хора трябва да имат достъп до еднакво добро образование и здравеопазване. Тоест да няма никакво значение дали детето живее в село Дебела Чука или срещу парламента, училището навсякъде трябва да е еднакво добро. Не еднакво посредствено. Впрочем имаме подобен прецедент в историята, когато Омарчевски си поставя за цел да няма населено място без училище, вдига даскалските заплати, въвежда единни образователни изисквания, държавата отпуска средства за строеж и ремонт на сгради и прочее. И само десетина години по-късно това започва да дава резултати. Е, да, после се преебава всичко, но явно може да стане.

За циганите: каквото казва Марто. Не сме ги внасяли с кораби от Африка и не сме ги третирали като добитък, че да се срамуваме. Но не сме направили и друго. Не сме ги интегрирали. Това е народ с вкоренени традиции. Тези традиции включват джебчийството като почтен семеен занаят (виж варненското градосело Игнатиево за пример), ранните бракове и тоталното нежелание да имаш каквото и да е общо с тая държава, освен ако не става въпрос за някакви благини под формата на помощи. Покрай моите митарствания из болниците се запознах с два вида цигани: едните са чисти и спретнати хора, обикновено са мюсюлмани, модерни хора са, имат си бизнес - обикновено са земеделци или бижутери, децата им ходят на училище, искат да учат в университет и да поемат семейния занаят. Другите обикновено са християни и са точно от криминално проявения контингент в различните му разновидности. Първите неистово ги мразят и се възмущават, че заради ей такива си го отнася целият етнос.

За да се прекратят вредните проявления на втория вид, има само един начин: тежки наказания за всички, станали причина за ранни бракове и/или ранни раждания - говорим за десетгодишни момиченца с бебета. Отнемане на деца от семействата, затвор и пр. Но това няма да стане по две причини: веднага ще се намери кой да се тръшне да крещи как това било дискриминация спрямо културните традиции на древен народ, а освен това в момента тези хора съставляват сигурно 90% от електоралната маса. Тоест, липсва желание.

Колкото до това какво се отразява. Онзи, дето изнасили и уби момиченцето в Сотиря, не е циганин, а е пълен боклук. Достатъчно ли беше отразен? Онези, дето затриха семейството, за да му вземат парите, бяха бели българи и приятели на въпросното семейство. Достатъчно ли бяха отразени? Дебилът, дето пречука жена си и дъщеричката им си е българин. Малко ли го отразиха? Такива случаи принципно се отразяват дълго и напоително, без оглед на етноса на извършителя.
This octopus! Let's give him boots, send him to North Korea!

Image<-Подробно описание на нещата, които ми образуват нерви :twisted:
Уук.

Who is online

Users browsing this forum: Ahrefs [Bot] and 38 guests