Северна Америка - по-близка, отколкото ни се иска

За коментари и излияния от всякакъв род, число, спрежение и залог

Moderator: Moridin

User avatar
трубадур
Elder God
Posts: 5701
Joined: Sat Apr 07, 2007 4:33 am

Re: Северна Америка - по-близка, отколкото ни се иска

Post by трубадур » Thu May 30, 2019 9:35 am

И аз това идвах да кажа, ясно е, че докато е президент не смеят да се занимават поради вече изброените причини. Но мандатът все пак ще приключи и ако не е отпрашил нейде далеч, където не екстрадират към щатите бая съдилища са готови за него.

User avatar
Demandred
Moderator
Posts: 6265
Joined: Sun Jan 11, 2004 8:42 am
Contact:

Re: Северна Америка - по-близка, отколкото ни се иска

Post by Demandred » Thu May 30, 2019 1:41 pm

Аз съм 100% сигурен, че няма да осъдят Тръмп за нищо сериозно след като му свърши мандата. Да се осъди бивш президент за действията му по време на мандата му е практически невъзможно в тъповатата американската правна система. А прането на пари, укриването на данъци и другите му подобни постъпки отпреди да стане президент си бяха публична тайна от десетилетия и нищо не се случи защото има отлични адвокати и купища влиятелни приятели.
Sure your parents might think you're a failure
But no one's ever said: "First, let's kill all the tailors"
Don't be a lawyer!

User avatar
Ambartanen
Arcanist
Posts: 992
Joined: Mon Mar 15, 2004 6:45 pm

Re: Северна Америка - по-близка, отколкото ни се иска

Post by Ambartanen » Thu May 30, 2019 2:47 pm

Преди да стане президент, беше комичен. След като е бил президент, републиканците вече няма да имат причина да го пазят, а демократите и щатите с негови бизнеси ще са му насъбрали много. Проблемът е, че вероятно може да си даде blanket pardon преди да напусне офис. По-големият проблем е, че дали ще го вкарат в затвора след шест години или не, няма особено значение.

User avatar
Matrim
Moderator
Posts: 5264
Joined: Mon Dec 22, 2003 10:58 pm
Location: Remedy Lane

Re: Северна Америка - по-близка, отколкото ни се иска

Post by Matrim » Thu May 30, 2019 3:11 pm

Защо да нямат причини да го пазят? Все пак няма да е много добре за тях ако осъдят техен президент, било то и след края на мандата му.
Ridcully: "A few twenty-mile runs and the Dean'd be a different man."
Bursar: "Well, yes. He'd be dead."
Ridcully: "He'd be healthy."
Bursar: "Yes, but still dead."

User avatar
Ambartanen
Arcanist
Posts: 992
Joined: Mon Mar 15, 2004 6:45 pm

Re: Северна Америка - по-близка, отколкото ни се иска

Post by Ambartanen » Thu May 30, 2019 3:47 pm

Защо да не е добре за тях? Базата му ще бъде скандализирана и мотивирана против осъдилите го зли либерали- страхотен ефект върху изборите. Междувременно защо да го пазят? И как в щати, където дори самите републиканци го мразят?

User avatar
Demandred
Moderator
Posts: 6265
Joined: Sun Jan 11, 2004 8:42 am
Contact:

Re: Северна Америка - по-близка, отколкото ни се иска

Post by Demandred » Thu May 30, 2019 4:07 pm

Базата ще бъде мотивирана и да primary-ва всички републиканци, които не са направили всичко възможно да защитят Вожда и Учителя Тръмп. И понеже огромната част от републиканските избиратели са про-Тръмп, това ще има много лоши последствия за незащитилите го.

Но това е чисто теоретично, всичките тия приказки как ще бъде осъден Тръмп след края на мандата му са политически театър. Това се говореше години наред и за Клинтън, и за Буш, и за Обама от опозицията им, и нищо не стана.
Sure your parents might think you're a failure
But no one's ever said: "First, let's kill all the tailors"
Don't be a lawyer!

User avatar
Marfa
Moderator
Posts: 11240
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:12 pm
Contact:

Re: Северна Америка - по-близка, отколкото ни се иска

Post by Marfa » Thu May 30, 2019 4:43 pm

US energy department rebrands fossil fuels as 'molecules of freedom'
Press release from department said increasing export capacity is ‘critical to spreading freedom gas throughout the world’

...The concept of “freedom gas” may seem amorphous, but it’s actually being measured down to the smallest unit.

“With the US in another year of record-setting natural gas production, I am pleased that the Department of Energy is doing what it can to promote an efficient regulatory system that allows for molecules of US freedom to be exported to the world,” said Steven Winberg.
This octopus! Let's give him boots, send him to North Korea!

Image<-Подробно описание на нещата, които ми образуват нерви :twisted:
Уук.

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Re: Северна Америка - по-близка, отколкото ни се иска

Post by Roland » Thu May 30, 2019 6:06 pm

Президентът не може да опрости state level crimes, и в момента вървят буквално ДЕСЕТКИ разследвания, някои от които са тайна. И републиканците с нищо не могат да попречат на Ню Йорк (където му е криминалната империя) да го осъди.

Иначе лафът “ма те и американците се месят в чужди избори” никога няма да спре да е елементарен и безсмислен, все едно ги ковладим на класната. Всяка суверенна държава си е отговорна за собствения суверенитет и това, че външната политика на САЩ е отвратителна, не значи, че те “дължат” на - сори - доста по-зловещ империалист да го оставят да им срине избирателната система. Никой не прави аргумента, че американците са чисти и невинни, но може би си струва да помислим дали наистина някой ще е в по-добро положение, ако Щатите са под контрола на Путин.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Re: Северна Америка - по-близка, отколкото ни се иска

Post by Roland » Thu May 30, 2019 6:10 pm

Но аз откровено и искрено не съм сигурен, че Тръмп ще пусне властта доброволно. Той вече коментира как сме му дължали две екстра години заради Мюлер...
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
tiffany aching
Misting
Posts: 254
Joined: Wed Apr 10, 2019 10:09 pm

Re: Северна Америка - по-близка, отколкото ни се иска

Post by tiffany aching » Thu May 30, 2019 7:41 pm

Demandred wrote:
Thu May 30, 2019 4:07 pm
... всичките тия приказки как ще бъде осъден Тръмп след края на мандата му са политически театър. Това се говореше години наред и за Клинтън, и за Буш, и за Обама от опозицията им, и нищо не стана.
Няма и да стане. Никога. Значи, излиза, че който и да бъде президент, ако преди това не е извършвал престъпления, то влезе ли във властта, са му вързани в кърпа. Значи хората гласуват за (потенциални) престъпници. Значи Северна Америка наистина е по-близка, отколкото ни се се иска. :mrgreen:
Не гласувам от години. Не ми влияе и пропагандата за "гражданската съвест", тъй като това е понятие изпразнено от съдържание. Съвестта е само и единствено лична, човешка, вътрешна. Даже сега, пишейки, се ядосвам. Ще ми набиват съвест точно от тая клика, изпълзяла сякаш от ниските миазмени прослойки на 'ада', в който се опитват и нас да набутат. Негласувайки, аз всъщност отнемам правото на когото и да било, да се разпорежда с живота ми. Защото той е лично моя ценност и като такава, тя включва и решението да не легитимирам подобни... криминални елементи. И това е начинът нещо да се промени. За съжаление, не мисля, че на колективно ниво хората са дорасли да поемат отговорност за себе си (в широк смисъл). Закономерно е случващото се.

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Re: Северна Америка - по-близка, отколкото ни се иска

Post by Roland » Thu May 30, 2019 8:12 pm

При все, че някои неща са универсални - например това, че колкото повече пари и влияние имаш (и колкото по-бял си), толкова по-малко те касае криминалният закон - политическата реалност в САЩ е чудовищно различна от българската. На първо място, защото театърът там не е театър. В държава с 300+ милиона граждани и само две партии, системата в последното десетилетие е довела до партизански екстремизъм, като твърде много позиции са магнетизирани към дадена партия до степен тя да е неспособна да ги отърси. И понеже федералното правителство има рехав контрол над щатските закони, местните избори също са зврски важни. Има огромно значение кой е начело и причината положението да е толкова грозно в момента, е именно схващането, че от гласуване няма смисъл, понеже Републиканците са си постлали диспропорционална репрезентация (т.е. те печелят с малцинство на ужасно много места) и имат масивна пропагандна машина в лицето на Фокс Нюз, която води до много сериозна активност на техните гласоподаватели. Ерозията на checks and balances в САЩ в момента е безпрецедентна, но е резултат от движение, което тече от много години.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
tiffany aching
Misting
Posts: 254
Joined: Wed Apr 10, 2019 10:09 pm

Re: Северна Америка - по-близка, отколкото ни се иска

Post by tiffany aching » Thu May 30, 2019 8:50 pm

Roland wrote:
Thu May 30, 2019 8:12 pm
При все, че някои неща са универсални - например това, че колкото повече пари и влияние имаш (и колкото по-бял си), толкова по-малко те касае криминалният закон - политическата реалност в САЩ е чудовищно различна от българската.
В същината си не е "чудовищно различна", чудовищна е дума, която бих употребила в този смисъл.
Roland wrote:
Thu May 30, 2019 8:12 pm
... театърът там не е театър.
Хм... може би просто сценариите с различни.
Roland wrote:
Thu May 30, 2019 8:12 pm
... местните избори също са зврски важни. Има огромно значение кой е начело...
Едва ли. Огромно е значението, че изобщо някой е начело в подобна система и илюзорна демокрация.
Roland wrote:
Thu May 30, 2019 8:12 pm
... и причината положението да е толкова грозно в момента, е именно схващането, че от гласуване няма смисъл, понеже Републиканците са си постлали диспропорционална репрезентация (т.е. те печелят с малцинство на ужасно много места)
Според мен бъркаш причината със следствието. "Толкова грозно(то) в момента" е причинено от нечие управление, а негласуването е основателен протест. И нека не съм лош пророк, но ако тенденцията за бойкотиране се запази, която и да е партия би постъпила по същия начин. Включително (като крайна мярка) въвеждането на задължително гласуване. Обаче, въпросът е защо политиците чааак толкова държат на това т.нар. "вот"? При положение, че изборите са фарс, а за броенето на гласове дори не ми се отваря дума.
Roland wrote:
Thu May 30, 2019 8:12 pm
и имат масивна пропагандна машина в лицето на Фокс Нюз, която води до много сериозна активност на техните гласоподаватели.
Ама разбира се.

User avatar
Drake
Adept
Posts: 234
Joined: Fri Aug 27, 2004 5:07 pm
Location: Castle Discordia
Contact:

Re: Северна Америка - по-близка, отколкото ни се иска

Post by Drake » Thu May 30, 2019 10:24 pm

@tiffany aching Човечеството през кажи-речи цялата си история е живяло под брутални автократични режими, в които тези с власт са се разпореждали напълно с тези без. Правото ти на глас, както и правото ти да се откажеш от него е очевиден сигнал, че вече никой не се разпорежда с теб и е еволюирало от векове борба за по-добър живот. Не става въпрос за гражданска съвест и подобни, става въпрос, че в съвременната демокрация хората имат много повече права и свобода от когато и да е било през човешката история. Хората без право на глас са добитък, с който местния феодал или диктатор се разпорежда. Правото на глас кара хората, които искат власт да се борят за този глас. Да, хората са корумпирани, да рядко ти мислят доброто, но борбата за тези гласове кара недобронамерените да се дебнат един друг и не позволява някой да върши зверства и помага на добронамерените да се опитат да променят нещо. Изобщо, трудно ми е да разбера откъде идва тази нагласа, че демократичните режими по някакъв начин се разпореждат с нас, при положение че около нас е пълно с примери за къде-къде по-брутални диктатури, където гък не можеш да кажеш. Може пък да е страничен ефект от правото на глас :)

Диктатурите идват на власт, когато хората се откажат да гласуват, защото имаш по-малко хора да излъжеш. А най-фанатизираните са най-ревностните гласоподаватели. Като имаш разнообразие от гласове е трудно един да овладее всички.

Що се отнася за това как се броят гласовете -- имал съм пряк допир със системата и съм присъствал на броене. Те се броят от хора като нас, със собствен живот, работа и далеч от голямата политика на върха. Адски много хора, защото количеството гласове за броене са милиони, няма как да се преброят от няколко човека. Като имаш адски много хора, отново много трудно можеш да ги корумпираш всичките. Естествено, че има манипулации и измами, но самия факт, че го има това разнообразие поддържа някакъв баланс.

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Re: Северна Америка - по-близка, отколкото ни се иска

Post by Roland » Thu May 30, 2019 10:44 pm

Никога няма да ми омръзне да повтарям, че разликата между републиканци и демократи е огромна на всяко възможно ниво, вкл. морален компас. Не е нужно едната партия да е съвършена, за да е много по-добра алтернатива от другата. Нито е нужно всичките мотиви на всички членове на тази партия да са ангелски, за да има тази партия реално положително влияние върху животите на стотици хиляди хора.

Демократите са правили и правят огромно грешки, понякога с користни мотиви, друг път от глупост. Но предстоящата ми сватба щеше до ден днешен да е незаконна без тях, и тоталната деградация на checks and balances, съдебната система, и способността на избирателите да участват в демократичния процес е в над 80% вина на републиканците.

Затова казвам, че политическият театър е различен, защото на твърде много нива, които имат директен и ежедневен ефект върху живота на средния американец, не са всички еднакви.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Re: Северна Америка - по-близка, отколкото ни се иска

Post by Roland » Thu May 30, 2019 10:52 pm

Естествено, има го циничното ниво, на клето всички са купени от едни и същи пет корпорации и им служат. Истината е все пак малко по-сложна, но дори ако приемем това ниво за факт, има сто нива под него, които са от огромна важност за съществуването на средния избирател.
And you can't dance with a devil on your back...

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 26 guests