Северна Америка - по-близка, отколкото ни се иска

За коментари и излияния от всякакъв род, число, спрежение и залог

Moderator: Moridin

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Re: Северна Америка - по-близка, отколкото ни се иска

Post by Roland » Tue Feb 05, 2019 4:32 am

С риск пак някакси да се окажа сам срещу цунамито от несъгласие, не знаех, че И ТОЗИ въпрос е спорен тук. Аз освен че съм малцинство, дето България никога не го е обичала, съм и чужденец, което значи, че вместо да съм постоянно част от нормалния поток на БГ-живота, го виждам на кратки епизоди, често разделени от година-година и половина. И разликите спрямо 2009, когато напуснах България, са огромни. Като почнах да уча в Индиана, им обяснявах как ние си обичаме традициите, но никой освен стари хора не е всъщност религиозен. Сега Православните Ценности са на всяка крачка. Баща ми ръси някакви ужасяващи расистки и про-Тръмп изказвания, каквито знам, че никога не биха му минали през ума преди десет години.

Изобщо, настроението е СИЛНО резистентно към западните ценности като цяло, и западната политика конкретно, а внезапният религиозен устрем също е видимо изкуствен. Наистина си мислех, че руското влияние е някакво всепризнато явление, но явно съм бил в грешка.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
The Dragon
Elder God
Posts: 9054
Joined: Wed Jan 14, 2004 9:03 pm

Re: Северна Америка - по-близка, отколкото ни се иска

Post by The Dragon » Tue Feb 05, 2019 4:43 am

Amelia wrote:
Tue Feb 05, 2019 3:46 am
Такава мащабна медийна и политическа офанзива срещу документ представляващ "еврогейските" ценности нямаше да се случи в независима от Русия държава, която се стреми да е част от европейската културна общност.
Ето ти грешката. На хората масово не им пука за европейската културна общност, а само се интересуват от икономическата такава. България не се стреми да стане част от нея (или поне от лявата и част). Не е въпрос на зависимост.

За руснаците по черноморието - ами винаги е било така. Съдейки по факта, че в центъра на София се пълни постоянно с французи, италианци и германци - и тяхна колония ли сме. Петък вечер след като кацнат райънеърите не можеш да чуеш българска реч в центъра.
The sinking of the Titanic was a miracle to the lobsters in the ship's kitchen.

User avatar
Amelia
Moderator
Posts: 12921
Joined: Mon Aug 30, 2004 9:49 am

Re: Северна Америка - по-близка, отколкото ни се иска

Post by Amelia » Tue Feb 05, 2019 5:35 am

The Dragon wrote:
Tue Feb 05, 2019 4:43 am
За руснаците по черноморието - ами винаги е било така.
Това дълбоко не е вярно, най-малкото щото апартаментите, които тея купуват са ново строителство. В Несебър съм ходила нееднократно. Никога не съм го виждала по тоя начин.

Относно това за какво му пука на масовото население - пука му за това, за което го програмират да му пука. Поглеждал ли си статията за Press Freedom Index на Уикипедия? Там може човек да види изразено в числа сриването на България в прото-Пеевската и Пеевската бездна. Българите от 10-ина години не са чели медии, които имат връзка с реалността и това го усещам всеки път като почна да си говоря с нашите или с някви други хора, дето не знаят инглиш и съответно консумират само български вестници и телевизия. Затова и така внезапно откриха Джизъс. Дори собственият ми баща, дето е бил атеист цял живот изведнъж взе да ми говори с опорки за православни ценности. Откъде според вас ще му влезе в главата това?
My Anime List , My Manga List

Oui. Je suis garbage.

User avatar
Roamer
Ascendent
Posts: 4895
Joined: Wed Jan 03, 2007 5:25 pm
Location: Hier ist hier und jetzt ist jetzt doch jetzt ist jetzt schon nicht mehr da...
Contact:

Re: Северна Америка - по-близка, отколкото ни се иска

Post by Roamer » Tue Feb 05, 2019 10:50 am

За съжаление и аз съм на мнение, че въпреки че не можем да се наречен "руска губерния", влиянието на Русия у нас в последните няколко години се е засилило силно - и икономическо, и социално. Вътрешно-държавни сделки и сключени договори, тук-там някои външнополитически решения и договори, но много повече настроения и мнения на хора в държавата - и в социалните мрежи, и в пресата. Смятам, че отпорът за Истанбулската конвенция беше силно подклаждан организирано; от време на време изплуват неща като примерно https://twitter.com/jomelmy/status/1091700574800830464 - и, да, ясно ми е, че това е ей така, не е доказателство, не е документ, ама като се понасъберат такива през месеците и годините, става малко като в стария виц - "и сега започват едни въпроси, едни съмнения..."
Eric: I use my sword to detect good on it.
Ed: It's not good, Eric. It's a gazebo.

User avatar
Dr. Horrible
Forsaken
Posts: 2932
Joined: Wed Jul 22, 2009 8:53 am

Re: Северна Америка - по-близка, отколкото ни се иска

Post by Dr. Horrible » Tue Feb 05, 2019 10:55 am

„На населението му пука за това, за което го програмират да му пука“ не е грешно твърдение, но е силно опростено и само частично вярно.

Може би Амелиа и Роланд, като нещивеещи в България, не успяват да видят добре вътрешните сили, които движат едно общество. Защото такива сили има – поведението на българите не е просто функция от действията на САЩ, нито от действията на Русия, има си и свои сили. И ако обвиним за всичко Русия, снемаме отговорността от себе си и от собствените си недостатъци.
Вярно е, че хората се радикализират. Но това не е просто контролиран от Русия процес, това е един масов глобален процес на радикализация в света. И България е част от него. В момента българинът се сблъсква с теми, които са му били доста далечни и това, че се изправя срещу тях, го провокира да им реагира остро. Да, преди десетина година масовото съзнание не е било толкова настроено срещу ЛГБТ хората. Но и тогава тези хора са основно невидими, съществуването им не се отчита, и реакцията на средния българин логично е „Да си правят каквото искат, само да го правят вкъщи.“ Сега вече за хомосексуалността се говори много – по филмите непрекъснато има такива герои, по новините се коментира въпросът за гей правата, за законите и т.н. И съвсем естествено тази реакция, която ѝ преди не е била особено положителна, засилва първоначалните си тенденции и става „Мразя ги тея джендъри, да ми се махат от страната!“. Същото е и с бежанците. Няма как да си радикален, когато това е някакъв чисто теоретичен въпрос тип „Трябва ли да помагаме на хората, бягащи от война.“ Но когато въпросът наистина стигне до твоята граница, когато къщата на някой мафиот, разположена до твоето село, се напълни с 20 човека, които са коренно различни от теб и не показват никакво желание да се присъединят към твоята култура и манталитет, тогава се радикализираш. За религията – да, почна да се говори с реторика тип „ние си имаме наши, православни ценности, няма да се откажем от тях“, но тя е директен отговор на налаганата от управляващите реторика „вие трябва да станете европейци, да приемете новите европейски ценности, да не бъдете прости балканци“. И впрочем не само християнската общност се радикализира – мюсулманската общност също се радикализира, джамиите стават все по-активни, централното мюфтийство завежда все повече дела за стари имоти и т.н. И дори това радикализиране го надценявате – по вашите думи Атака, проруска на думи, щеше да печели избори с огромно мнозинство, а те са трета глуха. (Имаше преди две години един забавен случай как Волен се хвалеше, че му е връчен еди-какъв-си ценен руски приз, награда за заслуги към някоя руска държавна институция, снимки се показваха на медала, възхвали… После се оказа, че такова нещо няма, руските чиновници потвърдиха, че такова нещо се дава само на местни академици и церемонията е в друга част на годината). И ГЕРБ, проевропейските и прозападни на думи, продължават да си властват и не отстъпват и крачка на власт.

За медиите – ясно, че свободни медии няма и всички тук прикриват корупционните схеми на управляващите и на лица като Пеевски. Но не мисля, че четенето на западни медии ще подейства толкова отрезвяващо като някаква велика панацея, защото, шокиращо, но и в западните медии няма информация за корупционните схеми на Пеевски :D Дори бих казал, че по международни въпроси, нашите медии са напълно лишени от позиция (било то и позицията на Пеевски) и директно копират от CNN или BBC. Братовчедка ми работеше три години в много известно радио, имаше и стаж няколко месеца в една от най-големите телевизии, и ми разказа точно това – за всички международни новини заръката е просто да се търси информация от CNN и BBC, да се преведе възможно най-дословно. Но наистина елементаризирате процесите ако вярвате, че хората директно попиват казаното от медиите, без да отчитате контекста и вътрешните сили. Спомням си когато излезе новината, че книгата Пипи Дългото Чорапче ще се редактира и баща ѝ от крал на негрите ще стане просто „крал“. Новината беше изказана в БНТ в съвсем прилична и неутрална форма, точно копие на западните статии по въпроса. В много сайтове се появи новината, съвсем прилично отразена. Но за средния българин отношението към чернокожите е чисто теоретичен въпрос, над който може да се философства и човек може да изживее живота си без нито веднъж да види на живо чернокож или, ако е от София, без нито веднъж да размени две думи с чернокож човек. Но „Пипи“ е нещо реално – това е книга, която хората са чели като деца, може би единствената книга, която са прочели (не случайно в българската версия на „Голямото четене“ влязоха толкова много детски книги – просто хората са спрели да четат, след като са преминали детството). „Пипи“ не е абстрактна – тя е светиня. И българинът реагира остро, че му се посяга на „Пипи“ – това съвършено произведение на изкустното, тази изконна ценност, този мил спомен от детството – това вече няма да е същото, не и за неговите деца и внуци, те ще четат редактираната версия, лъжата, цензурата. Този процес си е мнооого вътрешен и не е просто влияние на руски тролове. Да вярвате, че тяхното влияние е толкова силно и да пренебрегвате вътрешните сили, които движат човека, ми се струва толкова тъпо, колкото твърдението "детето ми, нищо че вижда хиляди хетеро целувки всеки ден, ако случайно види на улицата двама мъже да се държат за ръка, ще реши и то да стане гей". И вие така - нищо, че навсякъде има само американски книги, филми и сериали, нищо, че сме в НАТО и ЕС, нищо, че основните медии поддържат про-западна реторика, ние сме руска губерня, щото в интернет тролове пускат анти-гей коментари.

Впрочем, и за пуснатото от Мели се чудя дали наистина човекът е ТОЛКОЗ тъп, което е възможно, или се прави обратното - антикампания, при която съзнателно се публикува такова нещо, че да се изкарат такива мнения като задължително платени и спонсорирани отвън.
But goddamn,
you got me in love again

User avatar
Roamer
Ascendent
Posts: 4895
Joined: Wed Jan 03, 2007 5:25 pm
Location: Hier ist hier und jetzt ist jetzt doch jetzt ist jetzt schon nicht mehr da...
Contact:

Re: Северна Америка - по-близка, отколкото ни се иска

Post by Roamer » Tue Feb 05, 2019 1:06 pm

Да си изясня малко позицията: ясно ми е, че и за България, както и за цял свят, е вярно твърдението, което едно време бях чел в книга на Силвърбърг за основното правило на илюзионистите и политиците: "хората са глупави". Ясно ми е, че т.нар. "преходен процес" (за който продължавам да твърдя, че не се е провалил, а отнема време, точно както е отнел време във всички западни демокрации, в които се е случил в последните двестатина години) е, в различна степен, раздразнил, отчаял и озлобил различни хора. Ясно ми е, че не е *само* влиянието на външната пропаганда. Това, което казвам, е, че според мен това влияние не бива да се пренебрегва и че има хора, които го омаловажават.
Eric: I use my sword to detect good on it.
Ed: It's not good, Eric. It's a gazebo.

User avatar
The Dragon
Elder God
Posts: 9054
Joined: Wed Jan 14, 2004 9:03 pm

Re: Северна Америка - по-близка, отколкото ни се иска

Post by The Dragon » Tue Feb 05, 2019 1:39 pm

Защото сме руска губерния днес подкрепихме не Мадуро а другия идиот във Венецуела. А Русия се опитва да задържи Мадуро на власт със всички сили.
The sinking of the Titanic was a miracle to the lobsters in the ship's kitchen.

User avatar
Demandred
Moderator
Posts: 6265
Joined: Sun Jan 11, 2004 8:42 am
Contact:

Re: Северна Америка - по-близка, отколкото ни се иска

Post by Demandred » Tue Feb 05, 2019 1:41 pm

На повечето от българите въобще не им трябва руска пропаганда, за да се държат като тотални bigots по отношение на всякакъв род малцинства. И това да се използва религията за оправдание на хомофобията и истерията против "джендърите" далеч не са го измислили руснаците, това го има навсякъде по света, като САЩ са един от най-ярките примери. "Religious freedom" е мантрата, с която там от доста години насам се оправдават всякакви дискриминационни практики към LGBT хората.
Sure your parents might think you're a failure
But no one's ever said: "First, let's kill all the tailors"
Don't be a lawyer!

User avatar
Matrim
Moderator
Posts: 5264
Joined: Mon Dec 22, 2003 10:58 pm
Location: Remedy Lane

Re: Северна Америка - по-близка, отколкото ни се иска

Post by Matrim » Tue Feb 05, 2019 5:24 pm

Да се върнем на темата все пак - току-що разбрах, че вече има и мъже мажоретки (мажорети?) в NFL, явно повече няма нужда от никаква борба за равни права на жените в САЩ, победата на феминизма е тотална! :yay:
Ridcully: "A few twenty-mile runs and the Dean'd be a different man."
Bursar: "Well, yes. He'd be dead."
Ridcully: "He'd be healthy."
Bursar: "Yes, but still dead."

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Re: Северна Америка - по-близка, отколкото ни се иска

Post by Roland » Tue Feb 05, 2019 5:51 pm

Matrim wrote:
Tue Feb 05, 2019 5:24 pm
Да се върнем на темата все пак - току-що разбрах, че вече има и мъже мажоретки (мажорети?) в NFL, явно повече няма нужда от никаква борба за равни права на жените в САЩ, победата на феминизма е тотална! :yay:
То мЪжоретки има от много години, въпросът е, че супербпулът е нещо като реднекски хетеро Оскари и там всякакъв социален напредък се случва десетилетие по-късно
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Demandred
Moderator
Posts: 6265
Joined: Sun Jan 11, 2004 8:42 am
Contact:

Re: Северна Америка - по-близка, отколкото ни се иска

Post by Demandred » Tue Feb 05, 2019 5:55 pm

Всъщност в първите десетилетия от съществуването на това занимание само мъже са били cheerleaders.
Sure your parents might think you're a failure
But no one's ever said: "First, let's kill all the tailors"
Don't be a lawyer!

User avatar
Matrim
Moderator
Posts: 5264
Joined: Mon Dec 22, 2003 10:58 pm
Location: Remedy Lane

Re: Северна Америка - по-близка, отколкото ни се иска

Post by Matrim » Tue Feb 05, 2019 6:02 pm

Мъжоретки звучи много по-добре от мажорети, чак ме е яд, че не се сетих сам да ги нарека така.

Иначе, популярността на американския футбол винаги ме е озадачавала и много обичам следната реплика за него на Джайлс от Бъфи: "I just think it's rather odd that a nation that prides itself on its virility should feel compelled to strap on forty pounds of protective gear just in order to play rugby."
Ridcully: "A few twenty-mile runs and the Dean'd be a different man."
Bursar: "Well, yes. He'd be dead."
Ridcully: "He'd be healthy."
Bursar: "Yes, but still dead."

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Re: Северна Америка - по-близка, отколкото ни се иска

Post by Roland » Tue Feb 05, 2019 6:27 pm

Matrim wrote:
Tue Feb 05, 2019 6:02 pm
Мъжоретки звучи много по-добре от мажорети, чак ме е яд, че не се сетих сам да ги нарека така.

Иначе, популярността на американския футбол винаги ме е озадачавала и много обичам следната реплика за него на Джайлс от Бъфи: "I just think it's rather odd that a nation that prides itself on its virility should feel compelled to strap on forty pounds of protective gear just in order to play rugby."
Мен ме озадачава способността на всеки Американски национален спорт да паузира за неопределени периоди от време и да трае вечно, докато хората скучаят... и същевременно хората да не скучаят. Втф
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Demandred
Moderator
Posts: 6265
Joined: Sun Jan 11, 2004 8:42 am
Contact:

Re: Северна Америка - по-близка, отколкото ни се иска

Post by Demandred » Tue Feb 05, 2019 6:39 pm

Защото в паузите се случват такива неща - https://www.youtube.com/watch?v=NIjFiUswEi0
Sure your parents might think you're a failure
But no one's ever said: "First, let's kill all the tailors"
Don't be a lawyer!

User avatar
Claymore
Ascendent
Posts: 4957
Joined: Sat Sep 12, 2009 9:55 pm

Re: Северна Америка - по-близка, отколкото ни се иска

Post by Claymore » Tue Feb 05, 2019 10:19 pm

...това беше толкова тъжно
What's a goon to a goblin? What's a shooter to a shotta?
I can boom shakalaka your medulla oblongata

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 34 guests