Случи ми се нещо интересно, Part II

За коментари и излияния от всякакъв род, число, спрежение и залог

Moderator: Moridin

User avatar
Morwen
Shadowdancer
Posts: 13468
Joined: Sat Dec 20, 2003 1:20 am

Post by Morwen » Fri Apr 23, 2010 10:40 am

Бе, не съм сигурна дали това въобще е прилагано през последните 20 години....
I don't wanna die
But I ain't keen on living either

User avatar
RRSunknown
Elder God
Posts: 9513
Joined: Thu Nov 01, 2007 9:54 am

Post by RRSunknown » Fri Apr 23, 2010 10:42 am

За прилагано не е - но ако стане земетресение или наводнение в голям размер веднага ще го приложат.

bsb
Paragon
Posts: 640
Joined: Sun Dec 06, 2009 7:33 pm

Post by bsb » Fri Apr 23, 2010 11:46 am

И тогава ще си кътаме колата, сакън някой да не ни я счупи, докато я кара при мобилизацията, така ли?
Съвсем отделен е въпросът, че не дай Боже нещо наистина сериозно да стане - ще станем свидетели на чудеса от индивидуална храброст, които се налагат поради пълна липса на организация.

Бобсън
Arcanist
Posts: 779
Joined: Fri Feb 08, 2008 11:34 pm

Post by Бобсън » Sun Apr 25, 2010 2:41 am

RRSunknown wrote:[...] А запаса както се оказа са всички мъже от 18 до 55 години [...]
Това нали не е истина?

То всички хубаво, ама как ще строиш хората дето не могат да ходят, та се возят на колички, та как ще ги строиш да маршируват?

Това за сбиране при бедствия и аварии хубаво, но нали се сещате, че не е редно да се пращат да се вуйват с бедствията и авариите хора дето още преди да си ги пратил можеш да ги пишеш в тефтера в графа "Жертви"...

User avatar
Morwen
Shadowdancer
Posts: 13468
Joined: Sat Dec 20, 2003 1:20 am

Post by Morwen » Sun Apr 25, 2010 3:39 pm

Допускам, че те или биват освобождавани от запас, или ги ги слагат свързочници, примерно. Все пак по-скоро ги освобождават...
I don't wanna die
But I ain't keen on living either

User avatar
Xellos
Moderator
Posts: 20294
Joined: Fri Apr 02, 2004 10:08 pm

Post by Xellos » Sun Apr 25, 2010 4:04 pm

Абе военната логика е безсмислена и безпощадна, та гаранция че ще решат да не ти губя времето никаква. Точно обратното. :)
:ninja:

User avatar
Interpreter
Forsaken
Posts: 3462
Joined: Sun Aug 07, 2005 5:57 pm
Location: тук - там

Post by Interpreter » Sun Apr 25, 2010 4:15 pm

Morwen wrote:Допускам, че те или биват освобождавани от запас, или ги ги слагат свързочници, примерно...
Мхм, нас над петдесеттяхто, в инвалидните колички, ни използват предимно за свързочници. "Умри, но свръзка дай!" :bigtongue:

User avatar
termit
Jaghut Tyrant
Posts: 1758
Joined: Thu Jan 15, 2004 5:04 pm

Post by termit » Mon May 10, 2010 11:12 am

С жената изкарахме почивката в Истанбул. Нямахме време да разгледаме и малка част от града, но успяхме да минем през някои от най-известните забележителности като примерно Синята джамия. Градът си струва да се види - историческите и ахитектурните паметници, които видяхме, бяха поддържани, с достатъчно обяснителни табели (без джамиите, разбира се) и достъпни за туристи. Много по-чисто от София, и то не защото пазят, а защото се почиства сериозно през нощта. Видях мисля 2 или 3 бездомни кучета за 4 дни, и нито една мина по тротоарите (които са равни и поддържани, поне в централната част). Разликата със София в момента ми действа леко депресиращо.

По-интересните места, които посетихме:
- джамия Султан Ахмед (Синята джамия) - предполагам е най-известната за чужденци джамия в Истанбул, поне имаше огромна опашка от туристи. Първото ми влизане в джамия, така че нямам база за сравнение. Дизайнът при големите джамии, които видях, следва един и същи модел - външен двор, ограден със стена, вътрешен двор като част от сградата, а от вътрешния двор се влиза в самата джамия. Вътре е просторно, с мек килим и огромни куполи с красиви стенописи. Доколкото разбрах, при исляма е забранено рисуването на лица, така че нямаше нищо като християнските икони. Достъпът е сравнително свободен но се иска мъжете да са с дълги панталони, а жените да са с покрити крака, ръце и коса - на входа раздаваха шалове на туристките. Нямаше проблем да се снима.
- джамия Шахзаде, проектирана от Синан (за съжаление джамията на Сюлейман Великолепни беше затворена за ремонт, така че не можахме да я видим) - тук почти нямаше туристи, така че можахме да разгледаме на спокойствие. Отново просторно помещение с високи куполи и стенописи с интересни мотиви, по стените имаше фрески с арабски надписи, предполагам от корана. Някак си навяваше спокойствие да си вътре, просто да поседиш и да си починеш - видях един турчин, който правеше точно това - беше седнал на килима и се беше облегнал на една колона, и просто си стоеше там...
- дворецът Топкапъ - на голяма площ и с твърде много интересни места за описване, а пък мен взе да ме домързява вече ;) Арабски архитектурен стил в по-голямата си част (има и някои по-нови сгради), интересно е да се види как са живели султаните след завземането на Константинопол. Дворецът е и отчасти музей, има няколко много интересни експозиции, включително и някои от големите съкровища на Османската империя (около тях за съжаление не даваха да се снима)
- дворецът Долмабахче - дворецът на последните няколко султана на Османската империя, построен е по-скоро в европейски стил. Известен е с многото си кристални полилеи (ама наистина много бяха. И големи. И красиви. И много, забравих да кажа.) Готиното е, че е напълно запазен - всички стаи с мебелите, килимите и завесите. Лошото е, че има огромни опашки от посетители, а вътре е разрешено да се влезе само с група и местен екскурзовод, съответно почти нямаш време да разгледаш като хората - туристите ги карат на конвейер. Снимките са забранени в самия дворец, може да се снима само градината.
Elves dig rocket launchers.

User avatar
moonlight
Warmage
Posts: 1089
Joined: Fri Jun 27, 2008 10:54 am
Location: Sofia

Post by moonlight » Mon May 17, 2010 9:40 am

И на мен ми се случи нещо интересно. Всъщност, не точно интересно, ами направо страхотно, разкошно, хипер-мега-яко!!!

Викат му рафтинг!!

Е те такъв кеф нема просто!! Реката придошла, течението силно, вълни блъскат лодката отвсякъде, имаше моменти дето тия най-отпред ми бяха кажи-речи над главата, като се блъсне лодката челно в някоя по-яка вълна... вълни те заливат, отгоре дъжд вали....


Бе с две думи: Искам паааааааааааааааак :drool:

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Mon May 17, 2010 9:46 am

termit wrote:С жената изкарахме почивката в Истанбул. Нямахме време да разгледаме и малка част от града, но успяхме да минем през някои от най-известните забележителности като примерно Синята джамия. Градът си струва да се види - историческите и ахитектурните паметници, които видяхме, бяха поддържани, с достатъчно обяснителни табели (без джамиите, разбира се) и достъпни за туристи. Много по-чисто от София, и то не защото пазят, а защото се почиства сериозно през нощта. Видях мисля 2 или 3 бездомни кучета за 4 дни, и нито една мина по тротоарите (които са равни и поддържани, поне в централната част). Разликата със София в момента ми действа леко депресиращо.

По-интересните места, които посетихме:
- джамия Султан Ахмед (Синята джамия) - предполагам е най-известната за чужденци джамия в Истанбул, поне имаше огромна опашка от туристи. Първото ми влизане в джамия, така че нямам база за сравнение. Дизайнът при големите джамии, които видях, следва един и същи модел - външен двор, ограден със стена, вътрешен двор като част от сградата, а от вътрешния двор се влиза в самата джамия. Вътре е просторно, с мек килим и огромни куполи с красиви стенописи. Доколкото разбрах, при исляма е забранено рисуването на лица, така че нямаше нищо като християнските икони. Достъпът е сравнително свободен но се иска мъжете да са с дълги панталони, а жените да са с покрити крака, ръце и коса - на входа раздаваха шалове на туристките. Нямаше проблем да се снима.
- джамия Шахзаде, проектирана от Синан (за съжаление джамията на Сюлейман Великолепни беше затворена за ремонт, така че не можахме да я видим) - тук почти нямаше туристи, така че можахме да разгледаме на спокойствие. Отново просторно помещение с високи куполи и стенописи с интересни мотиви, по стените имаше фрески с арабски надписи, предполагам от корана. Някак си навяваше спокойствие да си вътре, просто да поседиш и да си починеш - видях един турчин, който правеше точно това - беше седнал на килима и се беше облегнал на една колона, и просто си стоеше там...
- дворецът Топкапъ - на голяма площ и с твърде много интересни места за описване, а пък мен взе да ме домързява вече ;) Арабски архитектурен стил в по-голямата си част (има и някои по-нови сгради), интересно е да се види как са живели султаните след завземането на Константинопол. Дворецът е и отчасти музей, има няколко много интересни експозиции, включително и някои от големите съкровища на Османската империя (около тях за съжаление не даваха да се снима)
- дворецът Долмабахче - дворецът на последните няколко султана на Османската империя, построен е по-скоро в европейски стил. Известен е с многото си кристални полилеи (ама наистина много бяха. И големи. И красиви. И много, забравих да кажа.) Готиното е, че е напълно запазен - всички стаи с мебелите, килимите и завесите. Лошото е, че има огромни опашки от посетители, а вътре е разрешено да се влезе само с група и местен екскурзовод, съответно почти нямаш време да разгледаш като хората - туристите ги карат на конвейер. Снимките са забранени в самия дворец, може да се снима само градината.
Майка ми и баща ми бяха в Истанбул тая пролет и не бяха особено впечатлени. Гледах после снимките и също не ми се доходи. Ако се изключи Света София, май нищо в града не ме привлича, а самият град е толкова неистово грозен и хаотичен...
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
JaimeLannister
Forsaken
Posts: 3103
Joined: Mon Apr 05, 2004 7:31 pm
Location: Лясковец - София

Post by JaimeLannister » Mon May 17, 2010 9:55 am

Това, че е хаотичен не го прави грозен.
Всъщност в това му е чара- палитрата и невероятната амплитуда от... всичко.
Виж ако такива неща не ти допадат, съвсем нормално е да не те кефи :)
"Основната и крайна цел на живота е смъртта и той винаги я постига." Зигмунд Фройд

"PRESENT IS THE TIME INCLUDING ALL TIMES
EACH SECOND IS ETERNITY AS ETERNITY IS NOW
AND NOW IS FOREVER..."

Курвите идват и си отиват, Star craft остава!

Image

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Mon May 17, 2010 10:13 am

Не, не, това, че е ГРОЗЕН го прави грозен. Много градове са хаотични, но в случая хаосът поне за мен не води до никаква палитра, а до някакъв екстремно грозен мравуняк.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
RRSunknown
Elder God
Posts: 9513
Joined: Thu Nov 01, 2007 9:54 am

Post by RRSunknown » Mon May 17, 2010 10:13 am

Бобсън wrote:
RRSunknown wrote:[...] А запаса както се оказа са всички мъже от 18 до 55 години [...]
Това нали не е истина?
То всички хубаво, ама как ще строиш хората дето не могат да ходят, та се возят на колички, та как ще ги строиш да маршируват?
Това за сбиране при бедствия и аварии хубаво, но нали се сещате, че не е редно да се пращат да се вуйват с бедствията и авариите хора дето още преди да си ги пратил можеш да ги пишеш в тефтера в графа "Жертви"...
Тези хора се водят перманентно освободени и логично - никой не ги търси за подобни неща. Временно освободени се водят и хора на ключови позиции - например дежурните в електрическите подстанции, лекари и т.н.

П.С. Съзнавам че отговарям на пост от преди два месеца но покрай последните наводнения да не вземе някой да се притесни :) :wink:

User avatar
thunder
Forsaken
Posts: 3376
Joined: Wed Jan 21, 2004 2:18 pm
Location: София

Post by thunder » Mon May 17, 2010 10:25 am

moonlight wrote:...
Да не си ходила в неделя с Оги? :)

Уикенда обмислям и аз да се разходя към Кресна, но с надуваем каяк, ако има възможност. Рафтина е като автобус в сравнение с това, голяма лудница е.

@termit - колко дни бяхте в Истанбул? :)
Roland wrote:Не, не, това, че е ГРОЗЕН го прави грозен. Много градове са хаотични, но в случая хаосът поне за мен не води до никаква палитра, а до някакъв екстремно грозен мравуняк.
ти не си ходил в Истанбул и все пак го коментираш колко е грозен? ;)
Scalpel. Sponge. Magic Wand!

User avatar
Muad_Dib
Shadowdancer
Posts: 10972
Joined: Mon Oct 04, 2004 3:12 pm

Post by Muad_Dib » Mon May 17, 2010 10:33 am

Симеоне, наистина не си прав, дори ако се абстрахираме от факта, че говориш без да си го виждал. Аз изкарах 3 дни там преди години и бях доста впечатлен, без разбира се да може да се мери с европейските значими столици.

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 50 guests