Кавказ

За коментари и излияния от всякакъв род, число, спрежение и залог

Moderator: Moridin

User avatar
Super M
Warmage
Posts: 1000
Joined: Wed Jan 11, 2006 10:25 pm
Location: Sofia/Bourgas
Contact:

Post by Super M » Mon Aug 11, 2008 11:45 pm

Както не веднъж съм твърдял удобен (на български), богат на информация и общо взето неутрален, тъй като източникът на всяка новина се посочва, а източниците са най-разнообразни е сайтът на агенция Фокус.

На този линк са синтезирани някои от основните неща през последните дни, така че който не е запознат с хронологията на конфликта лесно може да се запознае.

http://focus-news.net/?id=h2034

И между другото и аз смятам, че цитираният писател говори глупости. Очертава се връщане на света към многополюсна система след като станахме свидетели на двуполюсното блоково противопоставяне и хегемонята на САЩ (а тя пък изглеждаше че ще е вечна ;)

Русия ще възвърнат ролята си на сериозен фактор в политиката и през последната седмица, след многото досегашни отстъпки, показва по един безапелационен начин, че е готова да го направи.

Китай с бързи темпове се готви да изпревари американската икономика и то много по-скоро от очакваното.

САЩ естевствено няма лесно да отстъпят позицията си на първенец, но в момента ги тресе сериозна криза и то в много направления, включително и на обществено доверие. САЩ между впрочем са и най-големия длъжник на кредити в света.

Всъщност Европейският Съюз, който би трябвало да е друг много съществен фактор ми се струва най-стагниралата и бавно функционираща структура в тази игра на сила и власт, но какво ще донесе близкото бъдеще е сложно да се прогнозира.

За съжаление многополюсната система е най-податлива на конфликти.
Блог за хора, които не се примиряват с живота в сиво:
http://troshanov.wordpress.com

User avatar
The Dragon
Elder God
Posts: 9054
Joined: Wed Jan 14, 2004 9:03 pm

Post by The Dragon » Tue Aug 12, 2008 12:08 am

Интересна е липсата на реакция от Китай досега. Предполагам когато има ще е силно в поддръжка на Русия. Защото благоприятен за Русия изход им развръзра ръцете в Тибет (не, че са овързани много) а разкарването на САЩ от централна Азия им е приоритет. А ако прекъсването на петролопровода Баку - Цейхан се осъществи може да доведе до интересни неща. Предполагам сделката ще е такава - нефта и газта от Централна Азия отива в голямата си част към Китай, а тези държави отново стават сателити в политическо отношение на Русия. Което увеличава влиянието на Русия в Европа. А прекъсването на BTC, почти със сигурност води до атака над Иран от Израел, което поставя щатите в мнооого неудобно положение в Близкия Изток.

@SuperMir - залагам на много умерена реакция на ЕС към проблема, защото това може да бъде катализатор на политическата интеграция на ЕС до федерална структура. Така, че най-малкото което в момента Германия и Франция искат е засилване на НАТО под знамето на САЩ.
The sinking of the Titanic was a miracle to the lobsters in the ship's kitchen.

alex_sultanov

Post by alex_sultanov » Tue Aug 12, 2008 12:24 am

Драгън, я... кажи по колко се харчи нефтя в момента, като си се развихрил с прогнозите. :)

User avatar
The Dragon
Elder God
Posts: 9054
Joined: Wed Jan 14, 2004 9:03 pm

Post by The Dragon » Tue Aug 12, 2008 12:30 am

alex_sultanov wrote:Драгън, я... кажи по колко се харчи нефтя в момента, като си се развихрил с прогнозите. :)
110, So?
The sinking of the Titanic was a miracle to the lobsters in the ship's kitchen.

alex_sultanov

Post by alex_sultanov » Tue Aug 12, 2008 12:53 am

Аа, нищо. Просто всички си спомнят (или поне вече) как съвсем наскоро беше качил над 150$ и ти си умираше от кеф и се въргаляше блажено в апокалиптични прогнози. Аз ти казах спокойно, че тва е очевидно спекулативна цена и както се е качила, така и ще падне.

Сега ти казвам същото. Нито един от болните ти милитаристични блянове няма да се осъществи в реалността. Съжалявам, че ти спойлвам фъна. :)
Last edited by alex_sultanov on Tue Aug 12, 2008 12:56 am, edited 1 time in total.

User avatar
Ludmila76
Adept
Posts: 200
Joined: Fri Apr 04, 2008 12:27 pm
Location: Sofia

Post by Ludmila76 » Tue Aug 12, 2008 12:55 am

Dzvero, ами да въпреки добротата на руснаците, кавказците още ги има. Да, имат американски гръб, но това обикновенно е един доста хлъзгав и несигурен гръб, та затова сега някои си патят. И да, точно на фона на историята - Хитлер, Ленинград и пр. (Грозни) мога да твърдя че са по-корава пасмина от руснаците. Но не бих искала които и да е от тях на прага си. Малко ми е странно с каква възхита говориш за потъпкване на малки народчета борещи се за свобода.

Supеr M, новините на агенция "Фокус" се списват от ниско платени неебателни студенти често със съмнителни познания по езиците от които превеждат. Не бих казала че са свестен източник на информация. Цитираният журналист пише за Economist.
Русия може и да възвърне ролята си на световно плашило, но от това света просто ще стане по-нестабилен. Теориите за центрове на сила и архитектура на съюзите са вече бая овехтели.
Не знам какво толкова се кефите на ролята на Китай, дето с бързи темпове отива към прегряване на иконоиката и си е една голяма бомба със закъснител. Така едно време анализаторите се кефеха на дот-ком бума. Бахти робовладелската държава.
Атака на Израел над Иран? Само там, където едим мармот опакова шоколад.
But I, being poor, have only my dreams;
I have spread my dreams under your feet;
Tread softly because you tread on my dreams

User avatar
The Dragon
Elder God
Posts: 9054
Joined: Wed Jan 14, 2004 9:03 pm

Post by The Dragon » Tue Aug 12, 2008 1:19 am

alex_sultanov wrote:Аа, нищо. Просто всички си спомнят (или поне вече) как съвсем наскоро беше качил над 150$ и ти си умираше от кеф и се въргаляше блажено в апокалиптични прогнози. Аз ти казах спокойно, че тва е очевидно спекулативна цена и както се е качила, така и ще падне.

Сега ти казвам същото. Нито един от болните ти милитаристични блянове няма да се осъществи в реалността. Съжалявам, че ти спойлвам фъна. :)
Флуктуация на пазара не е равно на дълготраен тренд. Нищо от факторите които определяха цената на нефта не се променило. И скоро пак ще си се върне в старото русло, след като се убедят че лелеяния offshore drilling няма нищо да промени. Междувременно Обама губи позиции с брутална скорост и е напълно верочтно победата му да не е толкова сигурна колкото изглеждаше преди няколко месеца.

А апокалиптичните прогнози - мииии я да видим - IndyMac умря, Fannie и Freddie ги одържавиха, може да се наложи да метнат 400-500 милиарда там, ипотечната криза даже не е тръгнала да си отива, а General Motors и Ford публикуваха рекордни загуби. Безработицата нараства рекордно, а рецесията е реалност за всеки който живее в реалния свят, а не в този на икономистите. И това за последния месец.

А атаката над Иран отива от много вероятна към неизбежна. Ако е сигурно, че има нещо което Израел никога няма да позволи е друга държава от близкия изток да разполага с дори теоретичната възможност да има ядрени/термоядрени оръжия.

А за Китай - името на играта е власт и влияние, не икономика.
The sinking of the Titanic was a miracle to the lobsters in the ship's kitchen.

alex_sultanov

Post by alex_sultanov » Tue Aug 12, 2008 2:05 am

The Dragon wrote:Флуктуация на пазара не е равно на дълготраен тренд. Нищо от факторите които определяха цената на нефта не се променило. И скоро пак ще си се върне в старото русло, след като се убедят че лелеяния offshore drilling няма нищо да промени.
Въпросът е КОИ са тия фактори. :wink:
The Dragon wrote:Междувременно Обама губи позиции с брутална скорост и е напълно верочтно победата му да не е толкова сигурна колкото изглеждаше преди няколко месеца.
Победата на Обама никога не е била сигурна. Аз ще повярвам чак като го видя тва.
The Dragon wrote:А апокалиптичните прогнози - мииии я да видим - IndyMac умря, Fannie и Freddie ги одържавиха, може да се наложи да метнат 400-500 милиарда там, ипотечната криза даже не е тръгнала да си отива, а General Motors и Ford публикуваха рекордни загуби. Безработицата нараства рекордно, а рецесията е реалност за всеки който живее в реалния свят, а не в този на икономистите. И това за последния месец.
Винаги съм казвал, че единственият повод за притеснение е състоянието на икономиката. Но ако си се загрижил толкова за Щатите, смятай кво те чака тебе тука, в пословичния гъз на географията във всяко отношение - и най-вече икономически. :)
The Dragon wrote:А атаката над Иран отива от много вероятна към неизбежна. Ако е сигурно, че има нещо което Израел никога няма да позволи е друга държава от близкия изток да разполага с дори теоретичната възможност да има ядрени/термоядрени оръжия.
Да, но просто няма да се случи в обозримо бъдеще. Не и ако Щатите не си спретнат още една фалшива атака "9/11", а тия гадости, колкото и да са класически, вече трудно минават.

Да не дирейлваме темата, колкото и да е гнусна. Отговарям само от учтивост.

User avatar
Borizmeiko
Misting
Posts: 296
Joined: Tue Jun 01, 2004 12:34 am

Post by Borizmeiko » Tue Aug 12, 2008 3:48 am

Като човек, живеещ в Щатите ще се обадя: Победата на Обама в изборите си е доста сигурна, най вече защото МакКейн е доста зле. Просто той не предлага на народа нищо ново и не може да води кампания базирана на страха от терроризъм като тази на Буш. В момента на американците много повече ги е грижа за качващите се цени на бензина и ипотечната криза, отколкото нови террористични актове. Просто американците няма да гласуват за нов републикански президент, в това съм сигурен.

User avatar
Super M
Warmage
Posts: 1000
Joined: Wed Jan 11, 2006 10:25 pm
Location: Sofia/Bourgas
Contact:

Post by Super M » Tue Aug 12, 2008 8:55 am

Supеr M, новините на агенция "Фокус" се списват от ниско платени неебателни студенти често със съмнителни познания по езиците от които превеждат. Не бих казала че са свестен източник на информация. Цитираният журналист пише за Economist.
Аз говоря за новините в сайта на агенция Фокус, които са актуални, многобройни и извлечени от разнообразни цитирани източници. Цитатът на "журналиста" Едуард Лукас, не е конкретна новина, нито носи някаква реална информация, а представлява евтино чесане на езика на един фантазьор с богат метафоричен речник от най-"събрали се дядовците и бабите на пейката пред блока" тип.
Второ - в момента тече много сериозна и активна пропагандна война и информацията, извличана от западните издания, като например CNN и BBC - все информационни агенции със сериозна репутация - е в пъти по-различна от тази, представяна от РИА Новости и ИТАР ТАСС. За да е човек пълноценно информиран, трябва да наблюдава от различни гледни точки. Аз съм прежалил евентуалните нередности в превода за сметка на удобството от разнообразна и добре поднесена информация. И между другото какво ако са студенти - най-добрата езикова подготовка (освен ако не си филолог или не си живял в чужда държава) идва от езиковата гимназия и практиката... whatever.
Русия може и да възвърне ролята си на световно плашило, но от това света просто ще стане по-нестабилен. Теориите за центрове на сила и архитектура на съюзите са вече бая овехтели.
Значи първо - аз самият казах, че светът може да стане по-нестабилен. Второ - никой не говори за теории, а за силата като реалност. Когато силата в нейните различни форми и проявления все още е толкова сериозен, да не кажем първостепенен фактор в човешката цивилизация на планетата Земя, не знам какво по-нормално има от това да се коментират силови центрове. И на мен ми се иска политическите новини да не са свързани предимно с военни операции, хуманитарни кризи, прекроявания на граници и касапници от най-различен калибър, а със сериозни екологични мерки, но светът е такъв какъвто е и надали аз, Людмила и дори Едуард Лукас, ще успеем да го променим и омиротворим.
Не знам какво толкова се кефите на ролята на Китай, дето с бързи темпове отива към прегряване на иконоиката и си е една голяма бомба със закъснител. Така едно време анализаторите се кефеха на дот-ком бума. Бахти робовладелската държава.
Кой се кефи на какво не е ясно, но отново има факти. Не знам за какъв дот ком бум говориш, но ако е за .com домейни - мога да ти кажа, че все пак си остават най-предпочитаните (работил съм в хостинг компания преди година и половина и тогава все още бяха). "Бахти робовладелската държава" можеш да казваш на България, където живееш - нали не очакваш в една страна, където ражадемостта в големите градове по необходимост се регулира от държавата, политическата и обществената структура (надявам се да не намираш и този израз за овехтял) да е същия като на стара европейска демокрация. Значи освен от вестници и анализи, аз също познавам хора, които са живели в Китай с години и го познават перфектно. И когато такива хора (с апартамент в Рим между другото) ми обясняват как искат да се върнат в Китай и как се развива тази държава, или когато научавам, че в Олимпийските игри за вложени над 43 000 000 000 долара и видя най-магнетичното и грандиозно откриване в историята и построени в размките на няколко години космполитни съоръжения с невероятна архитектура, или когато всички сериозни икономически издания (включително американски такива) предричат невероятен икономически възход на Китай, аз се замислям и си казвам, че може би се развиват добре. Не ме разбирай погрешно - не членувам във фенклуба на Китай, но смятам, че не всяка държава може и трябва да се развива по един определен идентичен модел и то точно нашия собствен и че самите китайци заслужават уважението на един от най-древните народи и една от най-серизоните икономически сили в света.

И като заключение - повече факти и по-малко "Едуард"ски изблици и окачествявания ;)
Блог за хора, които не се примиряват с живота в сиво:
http://troshanov.wordpress.com

User avatar
Dzvero
Sorcerer
Posts: 469
Joined: Fri May 21, 2004 11:21 am
Location: Nibiru

Post by Dzvero » Tue Aug 12, 2008 9:53 am

Докато ние си водим нашите словестни и идеологични престелки тук, нещата между Русия и Грузия за малко се кротнаха и сега го удрят на задкулисна дипломация.
Ама пък абхазците взеха да се правят на мъже. Интересно, колко ли от тях са с руски паспорти?! :)
Не мое да мъмриш, брат!

User avatar
Demandred
Moderator
Posts: 6265
Joined: Sun Jan 11, 2004 8:42 am
Contact:

Post by Demandred » Tue Aug 12, 2008 10:05 am

Сано едно уточнение - дот ком бума е стремглавото покачване на цените на акциите на интернет компании в края на 90-те, което доведе до бум на борсовите индекси, но в крайна сметка се стигна до спукване на балона през 2000 година и временна рецесия в резултат на това.
Last edited by Demandred on Tue Aug 12, 2008 10:09 am, edited 1 time in total.
Sure your parents might think you're a failure
But no one's ever said: "First, let's kill all the tailors"
Don't be a lawyer!

User avatar
Super M
Warmage
Posts: 1000
Joined: Wed Jan 11, 2006 10:25 pm
Location: Sofia/Bourgas
Contact:

Post by Super M » Tue Aug 12, 2008 10:07 am

Необходимо уточнение - благодаря! :)
Блог за хора, които не се примиряват с живота в сиво:
http://troshanov.wordpress.com

User avatar
Ludmila76
Adept
Posts: 200
Joined: Fri Apr 04, 2008 12:27 pm
Location: Sofia

Post by Ludmila76 » Tue Aug 12, 2008 11:33 am

Super M ако искаш спора за Китай на друго място - да не разводняваме темата. Не ме разбирай погрешно - аз се радвам че Китай се развива общо взето възходящо, да са живи и здрави да бачкат по 18 часа на ден и да правят евтини стоки и грандиозни спектакли. Нормално е. Ако трябва да избирам между по-скъп телевизор сглобен от охранен южнокорееец и по-евтин телевизор със същите параметри, сглобен от работник, отбиващ военната си служба във заводите на Китайската Червена Армия (и получаващ заплата еквивалентна на 15 лева на месец), ще избера по-изгодната оферта. Това правят всички. Не е особенно морално, но така стоят нещата.

А относно Кавказ - конфликта деформира информацията в международните медии. Грузинската телевизия и информационни агенции предават единствено хаос и често противоречива информация, BBC цитира тях, АП пускат разни международни становища и новини в които се казва, че "консултациите продължават". Руските медии си предават официалната версия за хода на тази мирна операция срещаща вероломна съпротива и т.н. Но това което се вижда по снимките са ужасени мирни жители, които са оставени на произвола на съдбата, разрушени градове и опърпани майки с ревящи деца. Войната е грозно нещо, да, но няма как да се обърка човек кой е агресора и кой се държи империалистически. И грузинския политически елит не е цвете, даже доста ми приличат на българските продажници, но мирното население не заслужава това. Даже си мисля че ако България беше направила faux pas пред Русия и не бяхме в ЕС и НАТО и нас щяха да ни третират по този начин.
But I, being poor, have only my dreams;
I have spread my dreams under your feet;
Tread softly because you tread on my dreams

User avatar
Dzvero
Sorcerer
Posts: 469
Joined: Fri May 21, 2004 11:21 am
Location: Nibiru

Post by Dzvero » Tue Aug 12, 2008 11:47 am

Айде пак еФтин популизъм. Дали Русия щяла да се държи с нас по този начин един х** знае както казват руснаците.
Права си, че вече се видя кой е агресора и кой се държи империалистично. Русия вече 6 века е империя, не само че й отива да се държи империалистично, то няма по какъв друг начин да се държи.

Колкото до това кой пак е агресор, как на бедните хора никой не им помага и АКО все пак някой им помага кой ли е той...ами в предните ми постове има линк към интервю на американец от мястото на събитията. Ако искаш погледни го и ще разбереш. Ако не искаш недей и карай наизуст както досега.

Ето и линк където един капитан от руската армия, пише за събитията на които е очевидец. Е на руски естествено.

http://shurigin.livejournal.com/153936.html


Мда и е истина, че се води огромна пропаганда и информационна война. До така степен се изкривява общественото мнение, че кадрите по новините (CNN и тн 100%тово отразяваши истината медии) на които се вижда как грузинските войски обстрелват Цихвали с ГРАД-ове през ноща бяха представени за кадри на руска атака срещу суверена Грузия.
Не мое да мъмриш, брат!

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 14 guests