Седемте смъртни гряха

За коментари и излияния от всякакъв род, число, спрежение и залог

Moderator: Moridin

Кой е най-тежкият "грях", на който сте (били) подвластни?

Похот
1
3%
Лакомия
3
8%
Леност
12
33%
Алчност
0
No votes
Завист
1
3%
Гняв
1
3%
Гордост
5
14%
Ревност
1
3%
Страх
3
8%
Тщестлавие
1
3%
Предразсъдъци
1
3%
Омраза
3
8%
Властност
1
3%
Лицемерие
3
8%
 
Total votes: 36

User avatar
shayhiri
Elder God
Posts: 6111
Joined: Mon Dec 20, 2004 7:15 pm

Седемте смъртни гряха

Post by shayhiri » Fri May 02, 2008 11:07 pm

Ето "оригиналните":
1. Похот 2. Лакомия 3. Леност 4. Алчност 5. Завист 6. Гняв 7. Гордост
А ето и още седем от мен, не по-малко смъртни:
1. Ревност 2. Страх 3. Тщестлавие 4. Предразсъдъци 5. Омраза 6. Властност 7. Лицемерие

Задайте си въпроса на кои от тях сте (били) подвластни. Обективно. Отговорете си. Честно. Напишете отговора тук. Току виж сме намерили начин да надвием личните си демони. Или поне да познаем по-добре хората около нас - и себе си.

Нарочно не пускам (засега) моите признания, за да не ви влияя по никакъв начин. Ако никой не се престраши до ден-два, ще отпочна аз. Ако имате и нещо друго за казване - добавяне на нови грехове към списъка, например - заповядайте.

Даже ще пусна и анкета, където да се пробвате отначало, поне анонимно. :)
Last edited by shayhiri on Fri May 02, 2008 11:18 pm, edited 1 time in total.
passer-by wrote:А, сетих се. Гледайте "Големият Стан". В programata.bg беше злостно оплют, ама трейлърът ми допадна, рекох да рискувам и го гледах оня ден. Доста приятна комедийка. Напомни ми на оная другата с Адам Сандлър и затворническия футбол, но в по-добър вариант.

User avatar
Muad_Dib
Shadowdancer
Posts: 10972
Joined: Mon Oct 04, 2004 3:12 pm

Post by Muad_Dib » Fri May 02, 2008 11:09 pm

Какво точно е Тщестлавие?

Седемте от теб тотално не бяха нужни, да не говорим, че страхът е грях колкото и папагалът ми, просто поредната демонстрация на "вижте ме къв съм як аз, селският ерген"....

User avatar
RRSunknown
Elder God
Posts: 9513
Joined: Thu Nov 01, 2007 9:54 am

Post by RRSunknown » Fri May 02, 2008 11:14 pm

Какво точно е Тщестлавие
и орговора
"вижте ме къв съм як аз, селският ерген"....
Сам си си отговорил :)

Аз гласувах за властност- имал съм период (казармата естествено) в който съм се опивал от власта над някви безправни пеони които съм можел да гавря както си искам. Добре че се осъзнах бързо тогава.
Last edited by RRSunknown on Fri May 02, 2008 11:16 pm, edited 1 time in total.

User avatar
Muad_Dib
Shadowdancer
Posts: 10972
Joined: Mon Oct 04, 2004 3:12 pm

Post by Muad_Dib » Fri May 02, 2008 11:14 pm

Бтв за Властност съм сигурен, че е Коцето! :mrgreen:

User avatar
RRSunknown
Elder God
Posts: 9513
Joined: Thu Nov 01, 2007 9:54 am

Post by RRSunknown » Fri May 02, 2008 11:16 pm

не позна аз бях :lol:

User avatar
shayhiri
Elder God
Posts: 6111
Joined: Mon Dec 20, 2004 7:15 pm

Post by shayhiri » Fri May 02, 2008 11:17 pm

Muad_Dib wrote:Какво точно е Тщестлавие?

Седемте от теб тотално не бяха нужни, да не говорим, че страхът е грях колкото и папагалът ми, просто поредната демонстрация на "вижте ме къв съм як аз, селският ерген"....
Жажда за слава. Както и Властност се описва по-добре от Жажда за власт, ма нали с една дума.

Иначе внимавай, току що демонстрира 4. Предразсъдъци. :lol: Колкото до Страха, точно той е в основата на много други слабости/"грехове": бездействие, самозалъгване, несправедливост (търпимост към нея), безпринципност и т.н. Така че да приемем, че отговаря на всички тях.

Сигурно ще има нужда от още уточнения, питайте веднага щом ви хрумне нещо.
passer-by wrote:А, сетих се. Гледайте "Големият Стан". В programata.bg беше злостно оплют, ама трейлърът ми допадна, рекох да рискувам и го гледах оня ден. Доста приятна комедийка. Напомни ми на оная другата с Адам Сандлър и затворническия футбол, но в по-добър вариант.

User avatar
Muad_Dib
Shadowdancer
Posts: 10972
Joined: Mon Oct 04, 2004 3:12 pm

Post by Muad_Dib » Fri May 02, 2008 11:18 pm

Да, наистина ние сме олигофрени и имаме нужда от запотен дългокос религиозен водач ASAP! :lol:

User avatar
shayhiri
Elder God
Posts: 6111
Joined: Mon Dec 20, 2004 7:15 pm

Post by shayhiri » Fri May 02, 2008 11:25 pm

Не избързвайте твърде с отговорите. (Макар така, подвластни на момента, да можете да си признаете нещо, което иначе не бихте. :) ) Дори само анкетата е относно "най-тежкия грях", което предполага, че сте претеглили всичките в главата (и душата) си. Тва отнема време, да не говорим за другите изисквания.

Аз като отговарям, ще отговарям и за 14-те.
Last edited by shayhiri on Fri May 02, 2008 11:26 pm, edited 1 time in total.
passer-by wrote:А, сетих се. Гледайте "Големият Стан". В programata.bg беше злостно оплют, ама трейлърът ми допадна, рекох да рискувам и го гледах оня ден. Доста приятна комедийка. Напомни ми на оная другата с Адам Сандлър и затворническия футбол, но в по-добър вариант.

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Post by Moridin » Fri May 02, 2008 11:26 pm

Предразсъдъци е едно от малкото, които възприемам като грях наистина, а и горе-долу най-тежкото от случвалите ми се, та гласувах за него.
This is it. Ground zero.

User avatar
The Dragon
Elder God
Posts: 9054
Joined: Wed Jan 14, 2004 9:03 pm

Post by The Dragon » Fri May 02, 2008 11:27 pm

На всичките ти 14, както и на още 20-на. Както всяко нормално човешко същество навършило повече от 5 години ....

И какво е грях бтв? На мен тази концепция ми е непозната ...
The sinking of the Titanic was a miracle to the lobsters in the ship's kitchen.

User avatar
Morwen
Shadowdancer
Posts: 13468
Joined: Sat Dec 20, 2003 1:20 am

Post by Morwen » Fri May 02, 2008 11:29 pm

Тщестлавие е и суета, самовлюбеност, кухо високомерие...

Не знам, но на мен голяма част от тези (включително и оригиналните) не ми се виждат грехове, а просто грешки. За мен грях е жестокостта. Донякъде и лицемерието в смисъл на интриганстване. От там нататък са човешки слабости, ако разбира се, не са в някакви огромни мащаби.

Едва ли има човек, който да не се е страхувал, да не е мързелувал, да не се е възгордявал, да не е имал предразсъдъци към нещо...

Иначе, Шайх, съжалявам, но не ме предразполагаш да си разкрия душата някак...
I don't wanna die
But I ain't keen on living either

User avatar
Muad_Dib
Shadowdancer
Posts: 10972
Joined: Mon Oct 04, 2004 3:12 pm

Post by Muad_Dib » Fri May 02, 2008 11:36 pm

Странно защо ли не те предразполага :lol:

Абе трябва си яко популизъм на максимум, мен вече малко ми прилича на култовия щурец Яне Янев :lol:

User avatar
Corwin
Archmage
Posts: 2002
Joined: Fri Mar 26, 2004 3:41 pm
Location: Land of Supidity

Post by Corwin » Fri May 02, 2008 11:37 pm

Какво се има предвид - най-често правеният или най-тежкият правен евър. Убеден съм, че всеки един е нагазвал във всичките до един..
Бтв пол с повече от три отговора няма сми според мен. ;)
Иначе аз лично от Гняв и Лакомия най-често страдам... :)
I like rusty spoons....
I like to touch them...
It's almost orgasmic...

User avatar
thunder
Forsaken
Posts: 3376
Joined: Wed Jan 21, 2004 2:18 pm
Location: София

Post by thunder » Fri May 02, 2008 11:37 pm

Я, седемте смъртни гряха били два пъти повече...

Много от вторите 7 ми се виждат излишни или пряко следствие на някой друг, ама карай :)

Коле - забавен си
Scalpel. Sponge. Magic Wand!

User avatar
shayhiri
Elder God
Posts: 6111
Joined: Mon Dec 20, 2004 7:15 pm

Post by shayhiri » Fri May 02, 2008 11:38 pm

Morwen wrote:Тщестлавие е и суета, самовлюбеност, кухо високомерие...

Не знам, но на мен голяма част от тези (включително и оригиналните) не ми се виждат грехове, а просто грешки. За мен грях е жестокостта. Донякъде и лицемерието в смисъл на интриганстване. От там нататък са човешки слабости, ако разбира се, не са в някакви огромни мащаби.

Едва ли има човек, който да не се е страхувал, да не е мързелувал, да не се е възгордявал, да не е имал предразсъдъци към нещо...

Иначе, Шайх, съжалявам, но не ме предразполагаш да си разкрия душата някак...
Пробвай. Точно това е първата крачка към преодоляването на предразсъдъците, лицемерието, омразата и т.н. Както казах, ще отпочна аз, ако трябва.

За Тщестлавието е точно така, да. Жестокостта, виж, не се получава от нищото - обикновено е следствие на някое от изброените.

Не се хващайте за думата (и към Драгън). Неслучайно "грях" е в кавички. Както и да ги наричаме, това са единствените ни врагове в тоя живот. И от "отношенията ни" с тях зависи всичко останало.

Не съм съгласен, че всички сме подвластни на всичките. (Даже предполагам, че определени хора изобщо не разбират принципа на някои.) А и въпросът е не само дали, а и доколко. :) Доколко ни определят като човеци.
passer-by wrote:А, сетих се. Гледайте "Големият Стан". В programata.bg беше злостно оплют, ама трейлърът ми допадна, рекох да рискувам и го гледах оня ден. Доста приятна комедийка. Напомни ми на оная другата с Адам Сандлър и затворническия футбол, но в по-добър вариант.

Who is online

Users browsing this forum: Google [Bot] and 26 guests