Петролопроводът Бургас-Александруполис...

За коментари и излияния от всякакъв род, число, спрежение и залог

Moderator: Moridin

User avatar
passer-by
Elder God
Posts: 8280
Joined: Thu Sep 20, 2007 5:42 pm

Post by passer-by » Mon Jan 21, 2008 3:50 pm

The Dragon wrote:
passer-by wrote:Хм... Когато петролът свърши (а за предпочитане преди това), какво пречи да се използват по-чисти, а може би и по-ефикасни негови заместители? Не само за гориво, а във всички области, в които днес се ползват нефтопродукти.

Човешкото знание и научните открития си напредват. Ако са съчетани с добро отношение към планетата, на която живеем - още по-добре.

ЕДИТ: Това по повод любезното изказване на адашката :mrgreen:
Че ги няма. Няма и да ги има най-вероятно. Енергоизточните са най-гадното нещо във вселената - те не се правят, тях ги има или няма.
Смяташ ти. :) Аз пък като гледам колко от днешните научни открития доскоро са били немислими оставам оптимист, че по някое време ще се намерят и по-ефикасни, и по-чисти заместители на петрола.

Жул Верн сигурно е бил смятан от доста свои съвременници за ненормален мечтател, бтв. Или за тогавашния еквивалент на това, което днес наричаме "автор на научна фантастика" :wink:

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Post by Moridin » Mon Jan 21, 2008 3:59 pm

Всъщност източници на енергия са всички проявления на материята (принцип, донякъде използван и днес в атомните централи). Въпросът е:

а) колко е лесно да се извлече тази енергия, можем ли - този въпрос най-вероятно в някакво бъдеще ще се реши за всички форми на материята.

б) колко е евтино - основният спъващ проблем

в) колко е опасно за живи хора и нататък за цялата природа - също, но не колкото (б)
This is it. Ground zero.

User avatar
The Dragon
Elder God
Posts: 9054
Joined: Wed Jan 14, 2004 9:03 pm

Post by The Dragon » Mon Jan 21, 2008 4:12 pm

Moridin wrote:Всъщност източници на енергия са всички проявления на материята (принцип, донякъде използван и днес в атомните централи). Въпросът е:

а) колко е лесно да се извлече тази енергия, можем ли - този въпрос най-вероятно в някакво бъдеще ще се реши за всички форми на материята.

б) колко е евтино - основният спъващ проблем

в) колко е опасно за живи хора и нататък за цялата природа - също, но не колкото (б)
Няма директно преубразование E=MC^2
The sinking of the Titanic was a miracle to the lobsters in the ship's kitchen.

User avatar
RRSunknown
Elder God
Posts: 9513
Joined: Thu Nov 01, 2007 9:54 am

Post by RRSunknown » Mon Jan 21, 2008 4:24 pm

Има природен газ който е евтин и използваем понеже се получава от отпадъци. На някои места вече се опитват да го използват и спестяват много.

User avatar
DELgado
Elder God
Posts: 5427
Joined: Thu Jan 04, 2007 3:10 pm

Post by DELgado » Mon Jan 21, 2008 4:26 pm

RRSunknown wrote:Има природен газ който е евтин и използваем понеже се получава от отпадъци. На някои места вече се опитват да го използват и спестяват много.
Това в България ли? :shock:
I am Fire! And LIFE INCARNATE! Now and forever . . . I am PHOENIX!

User avatar
RRSunknown
Elder God
Posts: 9513
Joined: Thu Nov 01, 2007 9:54 am

Post by RRSunknown » Mon Jan 21, 2008 4:34 pm

В Германия-тука само на университетско ниво се правят опити.

User avatar
DELgado
Elder God
Posts: 5427
Joined: Thu Jan 04, 2007 3:10 pm

Post by DELgado » Mon Jan 21, 2008 4:35 pm

Така и предположих. :(
I am Fire! And LIFE INCARNATE! Now and forever . . . I am PHOENIX!

User avatar
Morwen
Shadowdancer
Posts: 13468
Joined: Sat Dec 20, 2003 1:20 am

Post by Morwen » Mon Jan 21, 2008 4:39 pm

Валка, предполагаш ли за университетските опити в Германия? :lol:
I don't wanna die
But I ain't keen on living either

User avatar
BaYa
Forsaken
Posts: 3002
Joined: Thu Jul 27, 2006 10:20 pm
Location: На топличко, във въображението ми!
Contact:

Post by BaYa » Mon Jan 21, 2008 5:11 pm

Ми също има и ей такива различни типове горива и енергии. На които не се обръща голямо внимание. Поне докато не изчезнат "ортодоксалните".
Тук биогоривата започват устремено да навлизат. За иднустриални цели, основно. Макар че ми е малко трудно да преглътна ползването на зърнени храни или захар, за производството им.
Също е доста смехотворно, че в държава като Испания, където има слънце над 300 дена на година слънчевата енергия се ползва по-малко отколкото в Германия или Швеция! :shock:
Та ми мяза и като мъничко липса на интерес или въдошувление. Дано нио дойде, въдошувлението, преди да ни спрат хладилниците, тока или колите. :twisted:
Luxury is a matter of having options!!!
Не е по-богат който има повече, а който се нуждае от по-малко!
¡Hagas lo que hagas - la cagas!!

User avatar
The Dragon
Elder God
Posts: 9054
Joined: Wed Jan 14, 2004 9:03 pm

Post by The Dragon » Mon Jan 21, 2008 5:47 pm

Бая - ако всички тези renewables бяха икономически ефективни - щяха да се ползват.Много е трудна и сложна ситуацията с интегрирането им в съществуващата мрежа. А и в приложението им в големи мащаба - майката му е ефективността. Ще се използват, но ще бъде трудно. Много трудно.

А биогоривата имат отрицателен EROEI. Демек - за производството на тон етанол отива повече от тон етанол ако всичката машинария и пестицидите бяха правени от него.
The sinking of the Titanic was a miracle to the lobsters in the ship's kitchen.

User avatar
RRSunknown
Elder God
Posts: 9513
Joined: Thu Nov 01, 2007 9:54 am

Post by RRSunknown » Mon Jan 21, 2008 6:26 pm

The Dragon wrote:Бая - ако всички тези renewables бяха икономически ефективни - щяха да се ползват.Много е трудна и сложна ситуацията с интегрирането им в съществуващата мрежа. А и в приложението им в големи мащаба - майката му е ефективността. Ще се използват, но ще бъде трудно. Много трудно.

А биогоривата имат отрицателен EROEI. Демек - за производството на тон етанол отива повече от тон етанол ако всичката машинария и пестицидите бяха правени от него.
Не е вярно - всичко което ти трябва за прозводство на биогаз за органични отпадъци от всякакъв вид дори и
Spoiler: show
екскременти
и съответните биоорганизми (бактерии) които да извършват биопреобразованието. Единствения проблем в момента е изчислението на формулите за биопреобразувание т.е. автоматиката на процеса- нагряване, налягане на котлите и др такива. Сбъркаш ли нещо и измират организмите отговорни за прозиводството на продукта( може да е не само газ а и много други неща).
Още нещо - има един проект за използване на бамбук стрит на прах който се оказва че има еквивалентна мощност на въглищата. За този проект информацията ми е от един приятел който от 5 години живее е работи в Япония и то в развойна фирма точно за такива процеси.

User avatar
AlDim
Elder God
Posts: 5885
Joined: Mon Jul 24, 2006 1:49 pm

Post by AlDim » Mon Jan 21, 2008 6:39 pm

BaYa wrote:Ми също има и ей такива различни типове горива и енергии. На които не се обръща голямо внимание. Поне докато не изчезнат "ортодоксалните".
Да бе, да се неначуди човек защо всички не ги ползват, при положение че са толкова добри.
Може би..., колкото и шокиращо да звучи, има добра причина? Всъщност слънчевата и ветровата енергия е абсолютна плюнка откъм добив в сравнение с тия лоши "ортодоксални" източници и, за да има реална полза, трябва да се окупират меко казано гигантски площи и да са налични подходящи атмосферни условия, каквито не са често срещани.
Може би основната надежда за енергийното ни бъдеще в момента е водорода, но все още не е намерен начин да се произвежда в достатъчни количества, за да има практическа полза. Наскоро откриха метод да се прави с бактерии, но това все още има да се ръчка бая, докато стане използваемо.

User avatar
The Dragon
Elder God
Posts: 9054
Joined: Wed Jan 14, 2004 9:03 pm

Post by The Dragon » Mon Jan 21, 2008 7:02 pm

@RR - проблемът винаги ти е в първичната биомаса. Дори всички немски лайна да ги хванат - пак не стигат за да покрият дори 10% от нуждите на държавата.

Ако засееш цяла европа с рапица - пак няма да произведем биодизел достатъчно за да заменим сегашния дизел. Всеки ден света консумира 12 000 000 000 литра нефтени продукти. И горе долу толкова газ и кондензати. Просто не знам дали някой си дава сметка за мащабите на нефтената и газената индустрия ....
The sinking of the Titanic was a miracle to the lobsters in the ship's kitchen.

User avatar
BaYa
Forsaken
Posts: 3002
Joined: Thu Jul 27, 2006 10:20 pm
Location: На топличко, във въображението ми!
Contact:

Post by BaYa » Mon Jan 21, 2008 7:29 pm

Драгън-е, сигурно е било по-трудно да се прекара първата жица, за ток. Когато нито е имало нужното оборудване, нито се е "разбирал" токът (т.е., как се добива, осветлява и т.н.). :ninja:
И преди да се отдам на изкушението да се посмея малко, да попитам едно нещо. Това създадените интереси, си е измислено отдавна. Та, Драгън-е (но и останалите убийци на надеждите ми, като АлДим) не се съмнявам, че имате дори по-добра и пълна представа от мен за мащаба и всички сектори в които, директно или индиректно, влияе енергодобиването. Тааа, всички спънки с други енергии и горива не може ли да са нереални, създадени проблеми за облагодетелстване на сектора. И сътветно на бизнесмените от сектора?! Понеже видимият и невидимият й мащаби, са колосални!!!!!
Честно казано, след като толкова интелигентни и обучени млади хора само гледат как да ми прецакат надеждите, вместо да си изстискват мозъците с решаване на подобни, жизненоважни проблеми, никак не ме очудва че до сега не е решен проблема с добиване и оползотворяване не екологични енергии и горива!!! :bigtongue: :wink:
:rofl:
Luxury is a matter of having options!!!
Не е по-богат който има повече, а който се нуждае от по-малко!
¡Hagas lo que hagas - la cagas!!

User avatar
AlDim
Elder God
Posts: 5885
Joined: Mon Jul 24, 2006 1:49 pm

Post by AlDim » Mon Jan 21, 2008 7:49 pm

BaYa, силно ти препоръчвам по-малко смайлита и удивителни и повече четене и образоване.

п.п. Също правилна граматика би помогнала адски много в изречения като това: "Понеже видимият и невидимият й мащаби, са колосални!!!!!".

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 28 guests